• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fonál alga

Sziasztok!

Ez az alga mindig megkeseríti az életemet. Ez a harmadik üveg, de ez az alga idővel mindig felüti a fejét, tehát valamit rosszul csinálok vagy nem értek.

Ezek a paraméterek:

Majdnem két hónapja indult ez az akvárium, de most megjelent a pinnatifidán és az MC-n valamilyen fonalas alga.
Egy bejáratott szűrővel, de új talajjal indítottam, Kezdetben 15-ös nitrát szintről csökkenve, de mindig volt nitrát a vízben adagolás nélkül.
De 2-3 hete már csak 0 nitrát és foszfát szinteket mérek.

Akvárium 45P

Víz: RO, 150 TDS-re visszasózva GH 4, KH 2 körül, stabilan 23 fokos
Heti 50%-os vízcserék vannak.

Nitrát 0
Foszfát 0
Vas 0

Szűrő, Eheim Professional 4+ 250T

Növények:
  • Hygrophila pinnatifida
  • Blyxa Japonica
  • Monte Carlo
  • Anubias barteri Mini Coin
  • Fontinalis antipyretica
Fény: Twinstar 450E 1600 lumen, 8 óra egy nap

Tápozás:
  • ADA Green Brighty K, 2 ml / nap
  • ADA Green Brigthy mineral 2 ml / nap
  • Seachem Excel 2 ml / nap
  • ADA Green Brighty Iron 1 ml / nap
  • ADA Green Brighty nitrogen 1 ml / nap
Ez utóbbi kettőt most kezdtem el adagolni, alga előtte is volt.

CO2: 1 bps, 1 órával lámpakapcsolás előtt kapcsol be és 1 órával lekapcsolás előtt ki.

Halak:
  • 10 törpe kalászhal
  • 5 oto
  • 6 panda cory
  • 5 amano garnéla
A pandáknak minden másnap adok enni, a kalászhalaknak minden este.

Nem tápanyaghiány okozza ezt, növeljem a nitrát tápozást?

6D-4102.jpg

6D-4103.jpg
6D-4078.jpg
 
Sziasztok!

Ez az alga mindig megkeseríti az életemet. Ez a harmadik üveg, de ez az alga idővel mindig felüti a fejét, tehát valamit rosszul csinálok vagy nem értek.

Ezek a paraméterek:

Majdnem két hónapja indult ez az akvárium, de most megjelent a pinnatifidán és az MC-n valamilyen fonalas alga.
Egy bejáratott szűrővel, de új talajjal indítottam, Kezdetben 15-ös nitrát szintről csökkenve, de mindig volt nitrát a vízben adagolás nélkül.
De 2-3 hete már csak 0 nitrát és foszfát szinteket mérek.

Akvárium 45P

Víz: RO, 150 TDS-re visszasózva GH 4, KH 2 körül, stabilan 23 fokos
Heti 50%-os vízcserék vannak.

Nitrát 0
Foszfát 0
Vas 0

Szűrő, Eheim Professional 4+ 250T

Növények:
  • Hygrophila pinnatifida
  • Blyxa Japonica
  • Monte Carlo
  • Anubias barteri Mini Coin
  • Fontinalis antipyretica
Fény: Twinstar 450E 1600 lumen, 8 óra egy nap

Tápozás:
  • ADA Green Brighty K, 2 ml / nap
  • ADA Green Brigthy mineral 2 ml / nap
  • Seachem Excel 2 ml / nap
  • ADA Green Brighty Iron 1 ml / nap
  • ADA Green Brighty nitrogen 1 ml / nap
Ez utóbbi kettőt most kezdtem el adagolni, alga előtte is volt.

CO2: 1 bps, 1 órával lámpakapcsolás előtt kapcsol be és 1 órával lekapcsolás előtt ki.

Halak:
  • 10 törpe kalászhal
  • 5 oto
  • 6 panda cory
  • 5 amano garnéla
A pandáknak minden másnap adok enni, a kalászhalaknak minden este.

Nem tápanyaghiány okozza ezt, növeljem a nitrát tápozást?

View attachment 179256

View attachment 179257
View attachment 179258
Hagy idézzek a G.A. alga tájékoztatójából:
"Vékony, finom, pár mm-es zöld színű szálak nőnek a növények levelein. A növények szenvedésére utal (helyi bomlásra), elsősorban tápanyaghiányt jelez. Öreg, sérült leveleken is megjelenhet. Az algaevő halak és garnélák könnyen eltüntetik." Le van írva, hogy mitől van.
Tehát ezt inkább szőr alga, nem fonal alga (bár fonalasnak, fonalas). A fonal alga inkább 5-20cm hosszú szálakból áll.
Csak kérdezem: miért tartasz ilyen alacsony tápanyagszintet az akváriumban? (nullát)
A kH és Gh szinted is nagyon alacsony egy csigás akváriumban. Pár hónap alatt kilyukad a csigaház és elpusztunak a csiguszok. Ha nincs olyan élőlény az akváriumban, aki mészházat épít, akkor akár 0 kH is tartható, csak minek?
A 8 óra világítás szerintem sok. 5-6 óra elég.
A szőr alga időlegesen eltüntethető hidrogén peroxiddal (és a fonal alga is), de vissza fog nőni. A szőr algát a süncsigák is eltűntetik, csak furcsa látvány, amikor ösvényeket rágnak a szőralga tengerben. :)
 
Csak kérdezem: miért tartasz ilyen alacsony tápanyagszintet az akváriumban? (nullát)
Én nem tartok alacsony szintet. Mindenki azt mondta, hogy ne adjak nitrátot és foszfátot, mert ez ADA tápozás és ez a lényege. Az ADA-nak egyébként nincs is foszfát tápja.
Akkor emelem a szinteket. Megnézzük mi lesz.
Köszönöm!
 
Én nem tartok alacsony szintet. Mindenki azt mondta, hogy ne adjak nitrátot és foszfátot, mert ez ADA tápozás és ez a lényege. Az ADA-nak egyébként nincs is foszfát tápja.
Akkor emelem a szinteket. Megnézzük mi lesz.
Köszönöm!
Hát... nem tudom. Én megpróbálok józan paraszti ésszel gondolkodni (mert csak olyanom van). Ha nincs a vízben tápanyag, akkor mitől maradjon életben például a fára kötözött Pinnatifida?
Szerintem semmitől. Elkezd pusztulni, és akkor helyi bomlás alakul ki, amit meglovagol a szőr alga (is).
Nem értek a talajokhoz (se), de szerintem a tápanyag nélküli víz, nem minden esetben alkalmazható. Különbséget kellene tenni akvárium és akvárium között.
Itt van például egy hagyományos "unalmas"
ADA akvárium.
Mi van benne? Csakis talajba ültetett növények. Honnét veszik fel a tápot? Az ADA talajból. Kell a vízbe tápanyag? NEM. Minek kellene? Bomlik benne a növény? NEM. Dehogy bomlik. Rengeteg táp áll rendelkezésére.
Amikor pedig csak pár milliméteres homok van az akvárium alján, és hozzá gyönyörű növényhegy, akkor feltámad bennem a kétség a tápanyag mentes vízről... hogy fínoman fogalmazzak. Értem én, hogy Amano, meg zseni, meg minden, de a semmiből növényt növeszteni??? Az OK, hogy valaki a vízből egyszer bort csinált valamikor. Nem nagy ügy. No, de a tiszta vízből Pinnatfida-t? :oops:
 
Utoljára módosított:
Az OK, hogy valaki a vízből egyszer bort csinált valamikor. Nem nagy ügy. No, de a tiszta vízből Pinnatfida-t? :oops:
Ezen akkorát nevettem! 😃
Én nem tartok alacsony szintet. Mindenki azt mondta, hogy ne adjak nitrátot és foszfátot, mert ez ADA tápozás és ez a lényege. Az ADA-nak egyébként nincs is foszfát tápja.
Akkor emelem a szinteket. Megnézzük mi lesz.
Köszönöm!
Figyu, nem ADA rendszert használok, hanem APT-t. Illetve El naturálban semmit. De az elv a következő: nincs tápanyag, nincs alga. Tök mindegy, hogy El naturál, vagy ADA. Persze a növénynek gyökérről kell a cucc. @elektrorudi meglátása teljesen helyes. Az epifitákat így kinyírod. Legalább 3ppm szintre hozd fel a nitrátot, 0,2ppm-re a foszfátot és rendbe fog jönni a pinnatifida. 🙂
 
Én nem tartok alacsony szintet. Mindenki azt mondta, hogy ne adjak nitrátot és foszfátot, mert ez ADA tápozás és ez a lényege. Az ADA-nak egyébként nincs is foszfát tápja.
Akkor emelem a szinteket. Megnézzük mi lesz.
Köszönöm!
Szia,
Pár gondolatot engedj meg nekem is. Másfél hónapon keresztül fonal és szőr alga invázióval küzdöttem, mire sikerült kimászni belőle.
Régebben használtam ADA tápokat, teljesen jó tapasztalattal. Az ára borsos, de egy nagyon jó táp. Az általad leírtnál többet én nem nyomnék bele. Ha a növények szépen nőnek akkor biztos nincs tápanyag hiány, inkább többlet amit az algák vesznek fel. Esetedben a növények fele raadasul a talajból is kap tápot(ha még nem merült ki), illetve nem is mondanám őket ‘gyors’ növekedésűeknek ami mondjuk a plusz tápot igényelné. Ada nitro-t nem használtam, viszont a K,Mineral, iron mindig egyforma mennyiségben ment az akvába. A seachem Excel-t kicsit soknak látom, szerintem a gyári ajánlás bőven elég neked, az kb 1ml-re jön ki naponta. ADA táp esetén sohasem mértem foszfát szintet. Nincs értelme. Tudtommal pont ez a lényege hogy nullán legyen.
Csigákhoz nem értek, de a GH/KH nálam is max ezt a szintet éri el. Ne is igazán mértem. RO víz visszasózva cirka 130-140TDS-re, erre szoktam mérni, nyílván ha nincs olyan dekor a vízben ami amúgy is keményít. Amano, sakura garnélám van, vedlés alapján nincs gondjuk a vízzel.

A világítási időt viszont tényleg vedd vissza. Nekem is nyolc órát ment aztán visszavettem 6-ra illetve csökkentettem a fényerőn is. Ha eltűnik az alga majd utána tudsz felfelé emelni ha kell.
Megfelelő-e a Co2 szint? 1bubi/sec lehet jó is es kevés is. DC legyen jókor megfelelő színű. Nálam ez volt az egyik kiváltó ok az algára. A beoldást 2 órával lámpa kapcsolás előtt kezdem. Ne fluktuáljon a Co2 szint.
Aztán jöttek nálam a takarítók. Először átmenetileg Black molly. Minimális volt a hatásfok. Aztán amano es sziámi algaevő érkezett. Ezek már sokkal láthatóbb hatást produkáltak. Nyilván ahogy tudtam én is heti kétszer igyekeztem kikapcsolt szűrő mellett eltávolítani azt, amit lehet.
Próbálkoztam folyékony algaölővel is. Talán az APT cucca volt kicsit hatásos. De a fonalra nálam nem nagyon hatott, inkább az ecsetet sikerült vele redukálni.

Ezek csak tippek, de van pár út amin el tudsz indulni(fényerő csökkentés, Co2 szint ellenőrzés, takarító személyzet megléte, akár minimális táp csökkentés)

Sok sikert és kitartás ;)
 
Back
Oldal tetejére