• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fonál alga

Bálint Nagy

VIP kertész
Ez téves. Egy általános növénytáp, ami növényes akváriumokhoz lett kitalálva. Ahogy terheled a rendszert egyre többet kell adagolnod belőle.
Egy ideje nem foglalkoztam a kérdéssel, de simám 4-5x túladagolás is lehet egy pörgetett akváriumnál. Ezt anno a Tropica stáb is megerősítette
Nofene. Én meg teljesen abban a hitben voltam, hogy a töménysége miatt vannak problémák. Én magam nem használom, csak a barnát, viszont a szűkebb környezetemben csak negatív tapasztalatokat és masszív algásodásról számoltak be vele kapcsolatban. Akkor nem tudok másra tippelni, minthogy az arányok ilyenek benne. Több üveg kapcsán is ugyan ilyen masszív fonálalgásodás jött elő.

Utoljára módosított:

Bálint Nagy

VIP kertész
A tropica tápozás egy elég különálló műfaj, mivel egyrészt a gyártó ajánlja a heti beadást, illetve a megadott mennyiség is csak egy ajánlás. High tech akvában van olyan aki ennek az 5-6xosát adja, ezért ezen ne lepődj meg. A táp mennyiséget korábban úgy lőttem be, hogy addig növeltem 0,1ml-ként a heti mennyiséget, ameddig a zöld pont alga meg nem jelent. George Farmernek elég sok irodalma van ennek kapcsán. Ugyanebben az üvegbe ( tényleg fordítva írtam a méretezett, sorry) eddig 2 gyönyörű scapem volt 2 éven keresztül, heti beadással ( ezekről csatoltam a képeket).
A CO2 eloszlás viszont tényleg probléma lehet. Lily pipe alá berakni a diffuzort jó lehet? Illetve van egy Jet fejem ( egyenes kifolyó) az jóval nagyobb áramlást tudna.
Ma telepítettem még egy adag ludwigia palustris, mivel korábban jó tapasztalom volt vele, illetve visszadimmeltem a lámpát 1 szinttel.
Köszi a tanácsokat.
Tedd bele a lilybe. Én így oldottam meg több üvegben is.

9A2D68E7-064F-49C0-96C5-D6B4EDF19E02.jpeg

Arra kell figyelni, hogy a difi normálisan függőlegesen álljon, ellenkező esetben hosszú távon nem lesz jó.

Kovács Géza

Főkertész
Szia. Először talán annyi, hogy az algázóhalak, csigák, stb már meglévő algabumm esetében
nem sokat érnek. Viszont az algákat megjelenésük pillanatától irtani kell, akár kézzel,
ez a legjobb mechanikus algairtás. Én mindig sokat pancsolok az akváriumban, ha szükséges.
Mindenesetre van, hogy ez egyes algafajták esetében kevés, és nem is megoldható.
Az algát egyfajta növénybetegségnek kell tekinteni. Ha a növény algásodik, akkor már előtte
stagnált, nem, vagy elégtelenül fejlődött, legyengült. A megtelepedett alga tovább gyengíti a
növényt, nemcsak a fényt veszi el előle, de tápanyagot is vesz fel a növényből, ekkor már,
akárcsak a beteg halaknál, nagyon nehéz a visszaút, az alga elhatalmasodik.
Tehát megfelelő növényfejlődés. Ez a kulcs.
Világításarányos tápozás, co2.
Ültetés után a növények erőt gyűjtenek, nem növekednek, támadhatók.
Mi a teendő? csökkentett világítás, és tápozás, és amint a növények kezdenek magukhoz térni,
és fejlődni, fokozatos emelése mindezeknek.
Ennyi.
Talán annyit még nem árthat hozzáfűzni, hogy a nyírásban elhanyagolt "pázsitnövények" nagyon jó algatelepek, miután az ilyen egymásranövő, lényegében egymással
viaskodó növények, jóformán az összes tápanyagkészletüket a csúcshajtásaikban koncentrálják, az alsóbb részeik nyurgulnak, elöregszenek,
ami jó táptalaj az algáknak. Egy ilyen állapotban végzett nagymetszés, amikor az akvarista "rendetrak", amellet hogy az akvárium megborul, egy nagyrészt gyenge,
nehezen regenerálódó növényhalmazt eredményez, amit az alga könnyedén letámad.
Mi a teendő? A "pázsitfélék" rendszeres nyírásával a fenti eseménysor elkerülhető, továbbá nagyonis kerülendő az akvárium sokkszerű nagykarbantartása, az ilyesmit leginkább részletekben célszerű elvégezni.
Végletesen "elszaladt" akvárium rendbetételekor talán megfontolandó volna valamilyen algaellenes
vegyszer ideiglenes bevetése is, a növényzet regenerálódásának idejére. (-)

Oldal tetejére