• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Első 54literes növényesem

csabi1987

Tapasztalt kertész
Üdv Mindenki!

Először is egy rövidke bemutatkozó rólam. :)
Csabi vagyok, Nyíregyházán lakom. Kb. 3 hónapja olvasom a fórumot szép lassan, csendben.
Elég régen foglalkoztat már az akvarisztika, de az utóbbi pár hónapban keltette fel komolyabban az érdeklődésemet a növényes része. :)
Most jutottam el odáig hogy napokon belül elkészülhet életem első „komolyabb” növényes akváriuma.

Technikai adatok:
Akvárium:
54l (60 x 30 x 30)

Szűrés:
Tetratec EX600 külső szűrő

Világítás:
Hagen GLO T5 HO 2x24W
Philips 24W 6500K fénycsövekkel.

Co2 rendszer:
Nagynyomású rendszer, 2kg-os palack, Papillon reduktor, Papillon visszafolyásgátló szelep, NEW CO2 ATOMIZER In-Line diffúzor, Üveg buborékszámláló

Talaj:
JBL Manado 10 liter
JBL Aqua Basis Plus 2,5 liter

Dekoráció:
Red Moor fa

Tápozás:
EI szerint Green Aqua Micro, Macro+Carbo mikor van :)

Növények:
Blyxa Japonica
Hemianthus callitrichoides ''Cuba''
Hydrocotyle verticillata
Staurogyne repens

Egy kép még üresen:

5520112089_ec21599b06.jpg
 
Mit is érdemes ilyenkor mondani? Az alga kerüljön el Téged. A fénycsövek cseréje szerintem még a növények érkezése/betelepítése előtt érdemes, meghálálják ;)
 
Lenne egy olyan kérdésem hogy ezekkel a feltételekkel tudnék sikeresen tartani Hemianthus callitrichoide "Cuba"?
 
csabi1987 said:
Lenne egy olyan kérdésem hogy ezekkel a feltételekkel tudnék sikeresen tartani Hemianthus callitrichoide "Cuba"?
Tudnál! Én vagyok rá az élő példa. ;) Éppen ma linkeltem be a naplómba egy képet a HC "mezőmről", szerintem az eléggé meggyőző.
 
Ha elindul az akvárium az első hetet úgy tervezem hogy naponta 50%-os vízcseréket fogok végezni. Mennyi Micro+Macro+Carbo-t nyomjak bele?
6 nyomás Micro+Macro és 4ml Carbo elég lesz az első hétben?
A másik meg az hogy Ioncserélt vízzel érdemes lágyítani a vizet?
 
Vigyázz a "nyomásokkal", az 1 nyomás nem feltétlenül jelent 1 ml-t, érdemesebb, sőt pontosabb, ha egy injekciós tűvel adagolod a micro+macro -t.
 
csabi1987 said:
Ha elindul az akvárium az első hetet úgy tervezem hogy naponta 50%-os vízcseréket fogok végezni. Mennyi Micro+Macro+Carbo-t nyomjak bele?
6 nyomás Micro+Macro és 4ml Carbo elég lesz az első hétben?
A másik meg az hogy Ioncserélt vízzel érdemes lágyítani a vizet?
Nem vagyok ugyan nagy szakértő, de nekem kicsit soknak tűnik a 6 ml 54 literhez. A flakonon is egy nyomás (1ml) 20 literhez van. Én biztos nem kezdeném ennyi táppal, szerintem 2-3 ml is elég lenne. Aztán majd úgyis látod, hogy a növényeknek elég-e vagy növelni kell.
(én bruttó 126 literhez adok 6 ml-t)
 
Nem feltétlenül mérvadó a véleményem :angel: de én este végzem a vízcseréket, már 1 hónapja naponta 25l-t cserélek alig 40l az akvi. Speciális helyzet, mert a szűrő fronton sokat bajlódtam. Carbot most kezdtem adagolni 2ml-t. Az esti cseréknél nyomok 2-t és reggel 3-at a Micro és Macro-ból. A táblázat alapján napi vízcseréknél kb. ennyi kell. :shifty:
 
A GreenAquás táblicsku szerint napi vízcserénél lehet adagolni kb.: 5,6 ml/20l, ez felkerekítjük 6 ml-re akkor az 3 nyomás/20l ha nem tévedek :), tehát akkor elméletileg mehet bele 6 nyomás 1 nap, vízcsere után.
De hátha benéz ide olyan aki vágja ezt a témát. :)
Amúgy itt a táblázat:
adagolasiutmutato_2_1.gif
 
Nem akarok nagyon okoskodni, de szerintem ezek az adagok akkor állnák meg a helyüket igazából, ha nagynyomású CO2-d is lenne. Ha csak carbot (esetleg élesztőst) fogsz adagolni, akkor ezzel a tápozással szerintem az algákat fogod hizlalni. Ha jól emlékszem, akkor a itt a fórumon olvastam, hogy ha egy tápanyagból kevesebbet kap a növény, akkor a többiből se fogja felvenni az előírt adagot, vagyis a felesleges tápanyagok miatt az alga fog hízni. Élesztőssel és carboval pedig sosem lesz a CO2 ellátásod optimális. Folyamatos ingadozás lesz. Ezért én a helyedben nem ragaszkodnék annyira ehhez a táblázathoz, mert ez minden feltételt optimálisnak tekint. Inkább kezd kevesebbel és folyamatosan emeld, a növényeknek nem lesz semmi bajuk tőle.
 
Számtalanszol megfogadtam, hogy "Előbb olvas, aztán ír..." az előző postomnál is ezt kellett volna tennem. :oops: :silent:
Csatlakozom az előttem szólóhoz, ha nincs CO2 és mellé megfelelő mennyiségű fény, akkor tényleg könnyen algakaja lesz a drága tápból. :ugeek:
 
Én ugyan ezt mondom,ne világíts ennyire,ha nincs ,vagy csak élesztős co2 van.A tápozás,világítás,co2,(ha egyébként meg van a rendes szűrésed,vízcsere),ez a három nagyon fontos,hogy arányos legyen.Ha nincs rendes co2,akkor nem világítunk annyira,a tápot is ilyenkor nem kell túlzásba vinni.
 
tibicuk said:
Én ugyan ezt mondom,ne világíts ennyire,ha nincs ,vagy csak élesztős co2 van.A tápozás,világítás,co2,(ha egyébként meg van a rendes szűrésed,vízcsere),ez a három nagyon fontos,hogy arányos legyen.Ha nincs rendes co2,akkor nem világítunk annyira,a tápot is ilyenkor nem kell túlzásba vinni.

Mit értesz ezalatt hogy nem világítunk annyira? A Wat számra gondolsz vagy a napi világítás időtartamára?
 
Szia csabi1987!
Az élesztős co2-t nem fogod tudni hosszabb távon kb 30ppm-nél tartani.Ez egyben azt is jelenti, hogy a víz ph-ja is erősen ingadozni fog. Ha fényigényes növényeid vannak, akkor inkább kevesebb ideig világíts nagyobb fényerővel.pl csak 5-6 órát.
Azonban abszolút jó befektetés egy növényes aksihoz a co2 palack.Ha én már az elejétől használtam volna, és nem az élesztős palackokkal játszadoztam volna,......! :( Szóval érted ;)
 
Back
Oldal tetejére