• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Dani33

Kertész segéd
Az a legjobb, ha az olcsó tetszik :D a nyers aluval csak az a baj, hogy oxidálódni fog a felszíne, be fog mattulni, de hogy ez mennyi idő... :) Kis szerencsével úgy is tetszeni fog majd .

Szerk: Így fényképezve jobban néz ki, szebb lett, mint az enyém :D
Egy biztos pár órát elcsesztem vele amíg kézzel szicsolgattam :)
Lehetett volna még szépíteni rajta, de meguntam.

Dani33

Kertész segéd
Írj büdzsét is, úgy még érdekesebb :)

Natúr szelvényeket én is néztem, de a nyers aluminium nem tetszett a páromnak, csak az eloxált. Az más kérdés, hogy akkor még nem tudtam, de dobozos spray akril festékkel elvileg simán átfújható a nyers alu, még alapozó se kell hozzá, így már 1000ft-ért is igényesebbé tehető :)
Elektronika : 15e
(led szallag 3m, táp 120W, dimmer, vezeték, egyébb apróságok)
Alu zártszelvény 40x20 1,5m : 2e

Össz: durván 17-18e

Plussz a műanyag nyomtatás de azt nem számoltam volt itthon bőven filament.

ipcuvb

Nézelődő
Sziasztok!
Végig olvasgattam majdnem minden topicot, és amikor letisztult, hogy mit akarok, tovább olvasgatva összezavarodtam. Rengeteg segítséget kaptam már @Szabó Henrik -től és @tsokee -t is szerettem volna megszólítani Henrikkel közösen, de kezdőként nem tudtam hozzászólni, így itt kérném a nagyérdeműek segítségét! Amit szeretnék: a 3 hetes Chihiros A301M lámpámat leváltani egy DIY 95CRI-s 5730-as LED-re + full spektrumú KOB ledre ... dimmelve. 30 literes akvárium CO2-vel és GA tápokkal. A COB led egy 20W-os 220V-os típus. Az 5730-asra viszont ma kell leadnom a rendelést. Ahogy olvasgattam, elegendő lenne a 6000-6500K-es is? Jól értelmeztem a korábbi hozzászólásokból, hogy igazából a természetes és melegfehér szín hozzáadása csak nekünk embereknek az igénye? Persze azért kérdezem ennyire részletesen, mert volt egy 2017-es hozzászólás, ahol ki lett belezve egy chihiros lámpa és 5730-as LED lett beletéve és óriási volt az előrelépés. Viszont azóta eltelt egy kis idő ... és bejött ez a +4 színű chihiros is. Nő a növény, és vele együtt a fonalalga is. Persze biztos én csinálok valamit rosszul, de lehet, hogy a lámpában sok a kék? Ki melyikre szavazna? COB led + hidegfehér 5730-as 95CRI-s led, vagy COB + hideg, természetes és melegfehér keverten?

tsokee

VIP kertész
Sziasztok!
Végig olvasgattam majdnem minden topicot, és amikor letisztult, hogy mit akarok, tovább olvasgatva összezavarodtam. Rengeteg segítséget kaptam már @Szabó Henrik -től és @tsokee -t is szerettem volna megszólítani Henrikkel közösen, de kezdőként nem tudtam hozzászólni, így itt kérném a nagyérdeműek segítségét! Amit szeretnék: a 3 hetes Chihiros A301M lámpámat leváltani egy DIY 95CRI-s 5730-as LED-re + full spektrumú KOB ledre ... dimmelve. 30 literes akvárium CO2-vel és GA tápokkal. A COB led egy 20W-os 220V-os típus. Az 5730-asra viszont ma kell leadnom a rendelést. Ahogy olvasgattam, elegendő lenne a 6000-6500K-es is? Jól értelmeztem a korábbi hozzászólásokból, hogy igazából a természetes és melegfehér szín hozzáadása csak nekünk embereknek az igénye? Persze azért kérdezem ennyire részletesen, mert volt egy 2017-es hozzászólás, ahol ki lett belezve egy chihiros lámpa és 5730-as LED lett beletéve és óriási volt az előrelépés. Viszont azóta eltelt egy kis idő ... és bejött ez a +4 színű chihiros is. Nő a növény, és vele együtt a fonalalga is. Persze biztos én csinálok valamit rosszul, de lehet, hogy a lámpában sok a kék? Ki melyikre szavazna? COB led + hidegfehér 5730-as 95CRI-s led, vagy COB + hideg, természetes és melegfehér keverten?
A chihiros a301m tengeri vilagitas, nem csoda ha elont az alga, egyszeruen tul sok benne a kek. Azt meg szabad kerdezni, hogy miert ragaszkodsz a COB ledhez? Ismered a spektrumat? Eselyes ha felteszed a CRI95 szalag melle, ugyanott leszel, mint eddig: tul sok lesz a kek a vegen.

ipcuvb

Nézelődő
A chihiros a301m tengeri vilagitas, nem csoda ha elont az alga, egyszeruen tul sok benne a kek. Azt meg szabad kerdezni, hogy miert ragaszkodsz a COB ledhez? Ismered a spektrumat? Eselyes ha felteszed a CRI95 szalag melle, ugyanott leszel, mint eddig: tul sok lesz a kek a vegen.
Ezért is kérem ki a véleményeteket ... és hallgatok rátok. :) Akkor a COB led majd megy a növendék spenótra meg feleségem bonsai fájára, és marad a CRI95 LED. De abból Te melyiket tennéd be? Csak a sima hidegfehéret?

eugenax

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Biztos, hogy sok benne a kék mert 10k+ kelvin körül vannak a marine lámpák.

Az édesvízi halaknak egy 40wattos régi villanykörte lenne a legmegfelelőbb :) a növényeknek pedig a fotoszintetizálás gyakorlatilag egy automatizált folyamat, nem lehet arról beszélni, hogy jobban érzi-e magát, legfeljebb vannak növények, amik a kék mellett jól hasznosítják a piros spektrumot is.

Ui.: 220v-os feszültséget nem tennék ip67/68 védettség nélkül 10cm-rel víz felé :) de ez csak az én babonám.

ipcuvb

Nézelődő

Az édesvízi halaknak egy 40wattos régi villanykörte lenne a legmegfelelőbb :) a növényeknek pedig a fotoszintetizálás gyakorlatilag egy automatizált folyamat, nem lehet arról beszélni, hogy jobban érzi-e magát, legfeljebb vannak növények, amik a kék mellett jól hasznosítják a piros spektrumot is.

Ui.: 220v-os feszültséget nem tennék ip67/68 védettség nélkül 10cm-rel víz felé :) de ez csak az én babonám.
Átgondoltam és igen ... a 220V-os COB led megy a feleségem növőnyei főlé.

ipcuvb

Nézelődő

Akkor a színhőmérséklet (hideg, természetes, meleg) csak emberi igény?

tsokee

VIP kertész
Ezért is kérem ki a véleményeteket ... és hallgatok rátok. :) Akkor a COB led majd megy a növendék spenótra meg feleségem bonsai fájára, és marad a CRI95 LED. De abból Te melyiket tennéd be? Csak a sima hidegfehéret?
Ha most csinalnam hidegfeher:melegfeher 3:1 v 4:1.
Akkor a színhőmérséklet (hideg, természetes, meleg) csak emberi igény?
Nem, hidegfeherben sok a kek kevesebb a voros, melegben tobb a voros, termeszetes valahol a ketto kozt. Van mindenfele keverekben lampank mar, bar sajna melegfeher szalag nelkul, de mindegyik szuperul muzsikal.

eugenax

Tapasztalt kertész
Kellene valami tartósságteszt ezekről a kínai vtac szalagokról :) illetve nem győzött meg a forgalmazó házitesztje sem. Nem tudtok szerezni mérőeszközöket lecsekkolni a lámpáitokat Tsokee? :) Nektek van a legnagyobb merítésetek.

tsokee

VIP kertész
Kellene valami tartósságteszt ezekről a kínai vtac szalagokról :) illetve nem győzött meg a forgalmazó házitesztje sem. Nem tudtok szerezni mérőeszközöket lecsekkolni a lámpáitokat Tsokee? :) Nektek van a legnagyobb merítésetek.
@H. Gábor bemerte oket, raadasul pont ebben a topicban: https://akvakertesz.hu/threads/diy-led-szalagos-vilagitas.2657/page-101#post-441906
Tartossagra annyit tudok most mondani, hogy az egyiket 1 honapja beejtettem az akvaba mikozben mukodott es meg most is megy.

eugenax

Tapasztalt kertész
A bemérését láttam, és felerészt meg is felel, öregedésre lennék csak kíváncsi. Nyugati gyártók nem szoktak ilyen teljesítményű szalagot 12v-on forgalomba hozni, mert ugye az áramerősség ellégé magas benne 3 méter sorbakötése esetén is. Picúrka vezetőréteg van a szalagban, amin 3 méter esetén is majdnem 5 amper szaladgál.

A bemérését láttam, és felerészt meg is felel, öregedésre lennék csak kíváncsi. Nyugati gyártók nem szoktak ilyen teljesítményű szalagot 12v-on forgalomba hozni, mert ugye az áramerősség ellégé magas benne 3 méter sorbakötése esetén is. Picúrka vezetőréteg van a szalagban, amin 3 méter esetén is majdnem 5 amper szaladgál.
Miert kotnel sorba 3 metert?

tsokee

VIP kertész
"ez esetben az 5630-as típus extra fényerejének extra csökkenése, illetve a csökkenés elkerülésének érdeke, már megköveteli a méterenkénti két végről történő betáplálást. Szemben a melegfehér változatával itt még a 2 méterenkénti két végről történő betáplálás is kevés, hiszen akkor minden páros méret 25%-kal gyengébb lenne, mint a páratlan méterek."
és te miért kötsz bele három méter sörbe? :ROFLMAO:
es te miert kotsz bele mindenbe? (elottunk) :p

ipcuvb

Nézelődő
Ha most csinalnam hidegfeher:melegfeher 3:1 v 4:1.

Nem, hidegfeherben sok a kek kevesebb a voros, melegben tobb a voros, termeszetes valahol a ketto kozt. Van mindenfele keverekben lampank mar, bar sajna melegfeher szalag nelkul, de mindegyik szuperul muzsikal.
Még egy kérdésem lenne: a melegfehér szinnél a 3000K-es vagy 4000K-es színre gondoltál? Csak mert a bolt, ahol néztem a LED-et, kelvinben van megadva. A hidegfehér nem kérdés, mert 6000-6500K körüli.

eugenax

Tapasztalt kertész
3000k a melegfehér
4000k a természetes (neutral) fehér
6500k a hidegfehér

Ettől Tsokee még összemoshatta a 3-4000-et mondjuk, de a terminológia még létezik :)

tsokee

VIP kertész
Még egy kérdésem lenne: a melegfehér szinnél a 3000K-es vagy 4000K-es színre gondoltál? Csak mert a bolt, ahol néztem a LED-et, kelvinben van megadva. A hidegfehér nem kérdés, mert 6000-6500K körüli.
meleg 3K, termeszetes 4K, hideg 6K
Jelenleg csak termeszetes feher es hidegfeher kombinacios lampaim vannak. Ha most csinalnek lampat, akkor hideg+meleget tennem bele, csak alacsonyabb meleg aranyban, mint amilyenben a termeszetes fehereim vannak (most h:t > 3:2 v. 2:1).
Ettől Tsokee még összemoshatta a 3-4000-et mondjuk, de a terminológia még létezik :)
nem mosta ossze :)

ipcuvb

Nézelődő
Kedves @H. Gábor !
A tények egyértelműek, amiket készítettél az egyes LED-ek színelemzésénél (101. oldal). Kérdésem lenne, hogy esetleg lenne kedved egy 20W-os full spektrumú COB LED elemzéséhez? Remélhetőleg napokon belül megérkezik nekem kínából, és fogalmam sincs, hogy milyen spektrumban szórja a fényt.

Oldal tetejére