• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Van egy "Aquael Leddy Smart Plant" lámpám, amit az akváriumhoz kaptam. Olyan COB LED panel van benne amiben vannak vörös ledek is. Ezek nem a szokásos 630nm-es, hanem 660nm-es LED-ek.
Kár volt kihagyniuk a 630-as LED-eket, mert így hiába van benne vörös, így is elég silány a szín visszaadása. Valószínűleg ez a nagyon hideg fényű, fehér LED-eknek is köszönhető.
Persze, a növényeknek lehet hogy tetszene.dad61e5d60d62aae2143c3de72d4dd46.jpg
 
@tsokee jóvoltából hozzájutottam 2db high cri ledszalag darabhoz, így el tudtam végezni egy összehasonlító mérést, melyben a cri90 alatti és a cri95 feletti ledeket hasonlítottam össze. Nagyjából azt az eredményt kaptam, amire számítottam.
A mérésről és az eredményekről tudni kell hogy a spektrumkép függ a mérés körülményeitől. Tehát nem az volt a lényeg, hogy pontosan meghatározzuk a különböző hullámhosszú fénysugarak intenzitását, hanem a különböző ledek összehasonlítása volt a cél.
Ehhez minden ledszalag darabot olyan távolságból mértem, hogy a műszerre eső fény intenzitása egyforma legyen, ill. a műszer beállítása is azonos volt minden mérésnél.
Érdekes volt, hogy egy ledszalagon belül is volt különbség az egyes ledek között. Főleg a kék csúcsok hullámhossza és nagysága volt különböző. Ez azért is érdekes, mert ez a led chip által kibocsájtott kék fény, amiről azt gondoltam, hogy egyforma, de ezek szerint nem az. A fénypor által kibocsájtott fény viszont kb. azonos volt minden lednél egy szalagon belül, kivéve a fény erősségét. Abban volt egy pici eltérés.
A vizsgált ledek mindegyike V-TAC LED szalag volt.
5730-4000K cri>95
5730-6400K cri>95
5050-3000K cri<90
5050-4000K cri<90
5050-6000K cri<90

A high cri ledek színképében valamivel több a 470nm kék és a vörös. A vörös tartományban nem annyira kiemelkedő, de a normál ledekéhez képest kb. a duplája vagy inkább mégtöbb.
Nem véletlenül jobb a színvisszaadása, de vannak olyan gyártók is, akik sokkal jobbat ígérnek, persze borsosabb áron.

Ha sikerül, akkor majd jövök egy olyan fotóval amin a különböző ledekkel megvilágított kép látható, hogy össze lehessen hasonlítani a látvány alapján is.5457aa0eb328bdff86a51ecfacb99b73.jpg2edc1500c655cb9631b1aa60657e192b.jpg9bc13f920f193977ce210a97496b32d6.jpg4481c6177d2a95a8ded4b1736132c0e4.jpgd6b1df9c87d296391e91987be073b770.jpg0d21371f79c952cce3f88a76e5a0afdf.jpg
 
Utoljára módosított:
Koszonjuk Gabor a tesztelest es az eredmenyek publikalasat!
En akkor osszefoglalnam: a 95 CRI-s szalagok (kb. 2200-2600 ft/m) tenyleg jobbak novenyezni, mint a dekor barataik (kb. 600-2000 ft/m).
A 450 es 500 kozotti (ciankek) tartomanyban, sokkal kisebb a teljesitmeny eses, illetve 660 felett is tartalmaznak pirosat, ami a masik kettobol teljesen hianyzik (volt meg egy szalag pluszban, gondolom o dekor melegfeher, ami ennek ellenere is picit kevesebb voroset tartalmaz, mint a magas cris hidegfeher). Mindket tartomany a fotoszintezis szempontjabol aktivnak szamit. Igy elmondhato, hogy azonos fenyesseg eseten a novenyek szamara jobban hasznosithato a magas CRIs szalag (= magasabb PAR). Raadasul jobban is neznek ki, amik alattuk vannak. :)
 
Utoljára módosított:
Igen, egyértelműen jobbak ezek a high cri ledek. Remélem, hogy mégtovább fejlesztik őket a vörös tartományban. Egyébként a normál meleg és hidegfehér ledek keverése esetén látványban nagyon kicsi a különbség a vizsgált high cri ledekhez képest. Ha lesz időm akkor teszek fel ilyen összehasonlító képet is, ahogy ígértem.
 
Szóval egyelőre leddekkel nem igazán lehet igazán szép színeket elérni.

Pedig igen szép eredményeket érnek el sima 8520 fehér és asszem 5050-es piros szalagok keverésével is.

A "grow LED"-ek is sima piros + kék LED-ek, esetleg tesznek melléjük 2-3 UV chipet is. Ezek nem stimulálják a növényi fejlődést?
 
Nekem is így van a lámpámba. Normál fehér led és vörös keverék. Nem mondanám rossznak a látványt, de azért lehet javítani rajta.
Az a baj, hogy a 450 és 500nm közötti kék tartomány hiányzik és ezt, csak a speciális ledek tudják. Nincs olyan, általunk is elérhető led, amivel pótolni lehetne. Ugyanez vonatkozik a 630nm feletti vörös tartományra.
A növényes led szalagokból is van olyan, ami nem vörös és kék ledekből áll, hanem minden led rózsaszín rajta. Ezek sokkal jobbak. A jobb minőségűek minden kék és vörös színt tartalmaznak, így, lehet, hogy meleg fehérrel (abban sok zöld és sárga van) kiegészítve egész jó színvisszaadást kapnánk. Persze, lehet, hogy így meg a kék lenne túl sok.
Én már nem variálok egyelőre a lámpámmal. Várok még, hogy az igazán jó fehér ledek olcsóbbak és elérhetőbbek legyenek.

Olvastam valami mágneses gerjesztésű fényforrásról, aminek nagyon jó a hatásfoka és a színvisszaadása. Lehet, hogy ez a jövő fényforrása.
 
Az a baj, hogy a 450 és 500nm közötti kék tartomány hiányzik és ezt, csak a speciális ledek tudják. Nincs olyan, általunk is elérhető led, amivel pótolni lehetne. Ugyanez vonatkozik a 630nm feletti vörös tartományra.

Nincs ez a téma kicsit túldimenzionálva? A klorofillnak két típusa van, az a és b. Úgy néztem, hogy asszem a b -nek a hasznos spektrum képében benne vannak a LED-ek bőven a neten fellelhető spektrum infók alapján.

Az elmélet hasznos dolog, de tudsz olyan gyakorlati kísérletekről, ahol bizonyították, hogy az a bizonyos spektrum "szelet" megléte hatékonyan növeli a növény növekedési sebességét, a "hagyományos" LED-ekhez képest?
 
Hát, ezt csak te dimenzionálod túl.
A növényeknek többé kevésbé jó az amit legtöbben használunk, csakhogy nekem és itt még sokaknak, a tökéletes látvány is nagyon fontos. Ezt viszont a jelenleg használatban lévő ledek nem tudják teljes mértékben biztosítani. Szóval azok a bizonyos hiányzó színek nekünk hiányoznak, nem a növényeknek.
 
Hát, ezt csak te dimenzionálod túl.
A növényeknek többé kevésbé jó az amit legtöbben használunk, csakhogy nekem és itt még sokaknak, a tökéletes látvány is nagyon fontos. Ezt viszont a jelenleg használatban lévő ledek nem tudják teljes mértékben biztosítani. Szóval azok a bizonyos hiányzó színek nekünk hiányoznak, nem a növényeknek.

Akkor egy kicsit félreértettem a témát. Amikor a konkrét hullámhossz-hiányokról írtál, azt hittem a klorofillokon agyalsz éppen. A jó(legjobb?) színvisszaadáshoz én pl keverném a technológiákat, tehát fénycsövet is raknék, meg LED-eket is.
 
Akkor egy kicsit félreértettem a témát. Amikor a konkrét hullámhossz-hiányokról írtál, azt hittem a klorofillokon agyalsz éppen. A jó(legjobb?) színvisszaadáshoz én pl keverném a technológiákat, tehát fénycsövet is raknék, meg LED-eket is.
De nem csak ez a ket pigment van fotoszintezisnel, kihagyod a karotinokat, pedig ok is igen fontosak, foleg a piros novenyeknel, naluk erosen kell a 450-500 kozotti resz, amiben a gagyi led gyenge. Ledeket altalaban azok hasznalnak, akiknek a fenycso robosztus, tul sok helyet hasznal, tul sokat fut stb. Szoval ledes topic leven nem a fenycsovek vannak eloterben, hanem hogy a meglevo led technologiabol mi az, ami az adott egyennek legjobban megfelelne. Pl sokan vannak akiknek jo a kek+piros kombo, vagy a full spectrumos lila led, masoknak hanyhatnekja van toluk, elobbinek megfelelnek, utobbi inkabb vesz hideg feher+melegfeher/piros ledet. Aztan ott vannak azok, akik emellet szeretnek, ha az allataik es piros novenyeik is ugy nezzenek ki ahogy a valosagban, nekunk valo a magas CRIs led. :)
 
Utoljára módosított:
De nem csak ez a ket pigment van fotoszintezisnel, kihagyod a karotinokat, pedig ok is igen fontosak, foleg a piros novenyeknel, naluk erosen kell a 450-500 kozotti resz, amiben a gagyi led gyenge. Ledeket altalaban azok hasznalnak, akiknek a fenycso robosztus, tul sok helyet hasznal, tul sokat fut stb. Szoval ledes topic leven nem a fenycsovek vannak eloterben, hanem hogy a meglevo led technologiabol mi az, ami az adott egyennek legjobban megfelelne. Pl sokan vannak akiknek jo a kek+piros kombo, vagy a full spectrumos lila led, masoknak hanyhatnekja van toluk, elobbinek megfelelnek, utobbi inkabb vesz hideg feher+melegfeher/piros ledet. Aztan ott vannak azok, akik emellet szeretnek, ha az allataik es piros novenyeik is ugy nezzenek ki, nekunk valo a magas CRIs led. :)

A karotinoidok érdekes témakör.

Chlorophyll-a-b-and-carotenoids-absorbance-spectra.png

A CRI95 LED-ekben van abból a zöldes-kék színből, ami a CRI90 LED-ben a fenti kpek alapján kevés van. Tehát nemcsak hogy szebbek lesznek a színek alattuk, hanem a fejlődésre is kihathat a magasabb CRI LED.
 
A CRI95 LED-ekben van abból a zöldes-kék színből, ami a CRI90 LED-ben a fenti kpek alapján kevés van. Tehát nemcsak hogy szebbek lesznek a színek alattuk, hanem a fejlődésre is kihathat a magasabb CRI LED.
Erre csak a chihiros led topicbol tudjuk hozni a sajat peldankat. Felso kep az eredeti ledsor, az alatt fejlodtek a novenyek a csereig, alul a csereles utani kevesebb mint 2 het eredmenye. Kizarolag ledsor csere tortent, tapozas, vizcserek merteke, gyakorisaga, vilagitasi ido es dimmeles maradt ugyanannyi (CO2 nem volt). (Sessiliflorat ritkitani kellett, hogy kilassanak a tobbiek.)
led_csere.jpg
 
Erre csak a chihiros led topicbol tudjuk hozni a sajat peldankat. Felso kep az eredeti ledsor, az alatt fejlodtek a novenyek a csereig, alul a csereles utani kevesebb mint 2 het eredmenye. Kizarolag ledsor csere tortent, tapozas, vizcserek merteke, gyakorisaga, vilagitasi ido es dimmeles maradt ugyanannyi (CO2 nem volt). (Sessiliflorat ritkitani kellett, hogy kilassanak a tobbiek.)
View attachment 69121

Bocsi, nem követtem a topicot, mi lett cserélve pontosan mire?
Szalagos az RGB-re?
 
Az elmélet hasznos dolog, de tudsz olyan gyakorlati kísérletekről, ahol bizonyították, hogy az a bizonyos spektrum "szelet" megléte hatékonyan növeli a növény növekedési sebességét, a "hagyományos" LED-ekhez képest?
https://store.yujiintl.com/blogs/hi...-monochromatic-light-that-affect-plant-growth
https://academic.oup.com/treephys/article/34/5/534/2332717
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3949401/ (magyar tanulmany a led lampakrol! erdekes pl ha a megvilagitas fele zold spektrumbol allt, az mindegyik novenynel csokkentette a novekedest, viszont ha nem erte el a 25%-ot biz tipusu novenyeknel az serkentette)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3975419/
plusz van kiserlet hogy pl a sarga spektrum gatolja a salata novekedeset, az UV pedig csokkenti a level meretet, tamadhatobba teszi a novenyeket, valamint csokkenti a karotinoidok es c vitamin termelest, de noveli az antocyanin termelest.
 
https://store.yujiintl.com/blogs/hi...-monochromatic-light-that-affect-plant-growth
https://academic.oup.com/treephys/article/34/5/534/2332717
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3949401/ (magyar tanulmany a led lampakrol! erdekes pl ha a megvilagitas fele zold spektrumbol allt, az mindegyik novenynel csokkentette a novekedest, viszont ha nem erte el a 25%-ot biz tipusu novenyeknel az serkentette)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3975419/
plusz van kiserlet hogy pl a sarga spektrum gatolja a salata novekedeset, az UV pedig csokkenti a level meretet, tamadhatobba teszi a novenyeket, valamint csokkenti a karotinoidok es c vitamin termelest, de noveli az antocyanin termelest.

Köszönöm a cikkeket, el fogom őket olvasni.
 
Sziasztok!
A sok elméleti és tudományos poszt mellett, hogy legyen egy gyakorlatias hozzászólás is, küldök néhány képet a nemrég elkészült led lámpámról.
Alapja a gyakran használt 165 mm széles reklámtábla profil, amit L profillal tettem körbe (saválló lemezcsavarral). Még nem vágtam ki de egy vékony plexit tart majd az L profil amit feketére elszínezek a szélén, ahol led már nincs csak a kébelezés.
Gondolkozom, hogy a plexit ezres vagy valami hasonló csiszolópapírral felcsiszolok a szórt fény elérése végett, de ezt még tesztelem, hogy, hogy mutatna géppel csiszolva.
A középső részre azért nem került led mert oda tervezem a felfogatást.
A fél méteres kínai merev szalagokat TC420-al vezérlem majd.
6 szál dupla soros közép fehér (5730)
1 szál kék (5730)
3 szál vörös (5730)
A fehér két körön lesz.
Hővezető ragasztóval vannak felragasztva a ledszalagok, amit még nem használtam korábban de elsőre elég erős tartást biztosít.
Erősen túlméretezve (szerintem) egy 60 széles akva fölött lenne majd egyszer.
10 amperes szintén kínai tápról megy majd ami próbaként sima dimmerrel eléggé zúgós, remélhetőleg Tc420-al valamivel jobb lesz a helyzet.

Szerintem esztétikailag célnak megfelelő lett, a hatékonyságról pedig csak használat után tudok nyilatkozni. :)
03dfe7feb4c588b53816b03a24c7e969.jpgba834c366ff1137d58b8dc7b27c0db4e.jpg9628c6321c3d73a8c1255dd15c61cd73.jpg1529f365cf49c3ec2c7aa21646e3c2a6.jpgcca42ef166c53b6e75959856afd6d103.jpg
 
Hát én is elkészültem a DIY lámpámmal. 120x22cm kb 300W led szalaggal ( egy 120x45x45-ös high-tech üveg fölé szánom, de az akvárium még sajnos nincs meg ) Ime:
Jövök én is egy gyakorlatiasabb hozzászólással. A fent publikált lámpám 2 hete teljesít szolgálatot élesben. Az első tapasztalatok:
A nagy teljesítmény miatt ( 300 w ) két tápegység táplálja. Az egyiket már kicseréltem egy gyárilag is dimmerelhetőre készített Main Well tápegységre, ez tökéletesen működik, mindenkinek ajánlom, hogy mindjárt ilyennel kezdje, viszont 16000,-/db :(. A másik körön már két különböző tápot próbáltam két különböző dimmerrel, mindegyik búg. Nálam totál zsákutca, kidobott pénz... Meg kell reszkíroznom még egy profi tápot. Sajnos ez nagyban megemelte a tervezett költségeket.
Most egy 100 wattos kör dimmelés nélkül üzemel kb 90%-on ( a táp feszültségét csavartam minimumra kb 11,5 v ) Ettől az egész lámpa úgy melegszik, hogy a másik kört csak pislákolva tudom hajtani. Ebben a felállásban kevésnek tűnik a hűtőfelület a plusz bordák ellenére is. Indításnál épp elég a fény, de elkerülhetetlen a tápcsere.
Ha minden led sor kb 50-60%-on lesz hajtva, akkor elég lesz a hűtés, de csak így bordákkal ( háromszoros felület )
A színével viszont maximálisan elégedett vagyok. Valahogy beletaláltam az 5 féle szalag kombinációjába :D
Ha cserélve lesz a másik táp is, újra jövök a tapasztalatokkal. A költségvetés kb 80k-nál jár. Ennyiért már kapni gyengébb gyári lámpákat is. ( 120 cm ) Mindenki döntse el maga, hogy érdemes-e nekiállni. Necces...
 
Jövök én is egy gyakorlatiasabb hozzászólással. A fent publikált lámpám 2 hete teljesít szolgálatot élesben. Az első tapasztalatok:
A nagy teljesítmény miatt ( 300 w ) két tápegység táplálja. Az egyiket már kicseréltem egy gyárilag is dimmerelhetőre készített Main Well tápegységre, ez tökéletesen működik, mindenkinek ajánlom, hogy mindjárt ilyennel kezdje, viszont 16000,-/db :(. A másik körön már két különböző tápot próbáltam két különböző dimmerrel, mindegyik búg. Nálam totál zsákutca, kidobott pénz... Meg kell reszkíroznom még egy profi tápot. Sajnos ez nagyban megemelte a tervezett költségeket.
Most egy 100 wattos kör dimmelés nélkül üzemel kb 90%-on ( a táp feszültségét csavartam minimumra kb 11,5 v ) Ettől az egész lámpa úgy melegszik, hogy a másik kört csak pislákolva tudom hajtani. Ebben a felállásban kevésnek tűnik a hűtőfelület a plusz bordák ellenére is. Indításnál épp elég a fény, de elkerülhetetlen a tápcsere.
Ha minden led sor kb 50-60%-on lesz hajtva, akkor elég lesz a hűtés, de csak így bordákkal ( háromszoros felület )
A színével viszont maximálisan elégedett vagyok. Valahogy beletaláltam az 5 féle szalag kombinációjába :D
Ha cserélve lesz a másik táp is, újra jövök a tapasztalatokkal. A költségvetés kb 80k-nál jár. Ennyiért már kapni gyengébb gyári lámpákat is. ( 120 cm ) Mindenki döntse el maga, hogy érdemes-e nekiállni. Necces...

Alin vagy Íbéjen is találnu drágább tápegységeket, talán keresgélek egyet még ott, hátha sikerül egy dimmelhetöt találnom. Ha nem jön be akkor eladom őket és szerzek én is egy garantáltam dimmelhetőt kishazánkban.
 
@dexkill
Nem tudok privát üzit küldeni neked de aliról vannak a szalagok:

10pcs Super Bright Hard Rigid LED Bar Light Double Chip DC12V 50cm 72LED SMD 5730 Aluminum Alloy Led Strip Light For Cabinet
http://s.webshop link moderálva/RvEFZvIr
 
Back
Oldal tetejére