• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Aquamedic reactor 1000

Sziasztok!
Egy bruttó 96 literes akváriumban egy AM 1000-es reaktorral szeretném megoldani a CO2 beoldását, amelyet egy ATMAN 3338-as (1200l/h) külső szűrőre kötnék rá. A választásom azért esett rá mert az üveg difiket többször kell takarítani, eltörhet és rosszabb a hatásfokuk. Átolvastam ezt a topikot és bennem is az a kérdés merült fel, hogy vajon mennyire fogná majd le a szűrőmet. Ez azért eléggé elbizonytalanít, hogy vegyek-e ilyet mert az ára igen húzós és ha nem válna be az nagy érvágás lenne nekem.

Itt sokan írtátok a töltet cseréjét valamilyen hálóra és gondolom ez működik is, mert mindenütt ezt javasolják. Viszont a másik áramlás veszteségi forrás a szűk ki- és befolyó nyílás. Itt viszont nem tudom, hogy lehet-e házilag csökkenteni a veszteséget valamilyen módon?
Így képről ránézésre mint ha a ki- és befolyók valamelyest vastagodnának a végétől kezdve. Arra gondoltam, hogy esetleg lehetne vágni a csonkok hosszából, hogy még a cső felfogatható legyen. Így képről sajna nem tudom megmondani a csonkok hosszát,de én erre gondoltam. Valaki próbálkozott már ennek az átalakításával?

A szűrő csövei 16/22-esek. Gondolom a 12/16-os csonkra valamilyen bilincsel lehet csak felerősíteni, különben le fog csúszni.
 
Pont Viktor írta a naplójában, hogy ő lefaragta a szűkülő csövet a 16/22-es méretig és egy eheim bilinccsel fogatta rá. Azt mondta, hogy az áramlás sokkal jobb lett és a beoldás is. Neked is ezt kéne csinálni.
 
ABA bilincs mindenképpen kell hozzá. A csatlakozókból meg le kell vágni egy tagot, mert az nagyon lefogja az áramlást. A következő a te méreted amúgy is.
A gyári töltetet mindenképpen érdemes kicserélni, mert az is iszonyat sokat fog. Nálad inkább a szűrő a kérdéses tényező. Nekem nincs tapasztalatom ugyan ATMAN szűrőkkel, de itt a fórumos hozzászólások alapján nem biztos, hogy a valóságban is tényleg van olyan erős, mint ami ehhez a reaktorhoz szükséges.
 
Pont Viktor írta a naplójában, hogy ő lefaragta a szűkülő csövet a 16/22-es méretig és egy eheim bilinccsel fogatta rá. Azt mondta, hogy az áramlás sokkal jobb lett és a beoldás is. Neked is ezt kéne csinálni.

Köszi a gyors segítséget.:)

Sajnos Viktor naplóját nem olvastam, itt viszont nem találtam erre a kérdésemre a választ. De akkor nagyon örülök neki, hogy az elgondolásom működőképesnek látszik, és már valaki sikeresen alkalmazza. Itt csak attól féltem, hogy nem marad elég hosszú a csonk a normális felogatáshoz. De akkor minden OK.;)
 
ABA bilincs mindenképpen kell hozzá. A csatlakozókból meg le kell vágni egy tagot, mert az nagyon lefogja az áramlást. A következő a te méreted amúgy is.
A gyári töltetet mindenképpen érdemes kicserélni, mert az is iszonyat sokat fog. Nálad inkább a szűrő a kérdéses tényező. Nekem nincs tapasztalatom ugyan ATMAN szűrőkkel, de itt a fórumos hozzászólások alapján nem biztos, hogy a valóságban is tényleg van olyan erős, mint ami ehhez a reaktorhoz szükséges.

Igen ettől félek én is és ezért próbálom még a megvétel előtt kipuhatolni, hogy működő lehet-e ez a szűrő a reaktorral. Itt a fórumon leginkább valóban Eheim szűrőkhöz látom, hogy használják, de sajna nekem ez van itthon, úgyhogy ezzel kell beérnem. Jól jönne azért valakitől egy konkrét ATMAN-os tapasztalat.:(
Gondolom neked is Eheim szűrővel megy?
 
ABA bilincs mindenképpen kell hozzá. A csatlakozókból meg le kell vágni egy tagot, mert az nagyon lefogja az áramlást. A következő a te méreted amúgy is.
A gyári töltetet mindenképpen érdemes kicserélni, mert az is iszonyat sokat fog. Nálad inkább a szűrő a kérdéses tényező. Nekem nincs tapasztalatom ugyan ATMAN szűrőkkel, de itt a fórumos hozzászólások alapján nem biztos, hogy a valóságban is tényleg van olyan erős, mint ami ehhez a reaktorhoz szükséges.

Néztem a naplódat és láttam, hogy te ezt a reaktort TetraTec ex1200-as szűrővel használod. Nálad mennyire fogja le a szűrőt a másikhoz képest amelyiken nincs reaktor?

Illetve utánaolvastam a TetraTec ex1200 és az Atman 3338 szűrőknek és elviekben mind a kettőhöz 1,8 méter emelési magasságot írnak. Ha a gyári liter/órás értékből nem is lehet annyira megmondani a szűrő erejét, de az emelési magasságból már lehet valami következtetést levonni szerinted?
 
Néztem a naplódat és láttam, hogy te ezt a reaktort TetraTec ex1200-as szűrővel használod. Nálad mennyire fogja le a szűrőt a másikhoz képest amelyiken nincs reaktor?

Illetve utánaolvastam a TetraTec ex1200 és az Atman 3338 szűrőknek és elviekben mind a kettőhöz 1,8 méter emelési magasságot írnak. Ha a gyári liter/órás értékből nem is lehet annyira megmondani a szűrő erejét, de az emelési magasságból már lehet valami következtetést levonni szerinted?
Sosem mértem le, hogy mennyivel kevesebbet szállít a reaktorral terhelt szűrő, de azt kell, hogy mondjam szemmel látható a különbség. Valahol 25-40% között lehet a veszteség. Ráadásul a reaktor nélküli szűrőmnek 2 tálcája is Bio-Rioval van megtöltve ami jobban fogja, mint az Eheim Substrat Pro. A reaktorosnál mindhárom tálca Eheim Substrattal teli, szóval ott elvileg kisebb a fojtás.

A szűrőgyártókról meg annyit, hogy mindegyik felülértékeli a termékét, és sajnos nem teljesen valós értékeket adnak meg. Az Atman-nál ez nem tudom mennyi, de a Tetra sem tudja az 1200 liter/órát. Viszont technikai adatok ide vagy oda nálam a 2db szűrő röhögve viszi a 182 litert. Ami problémát látok az egy szűrős megoldásban, hogy a lefojtott áramlás miatt a biológiai szűréssel nem lesz ugyan probléma, de az áramlás és ezzel együtt a CO2 egyenletes elosztása nem lesz garantált. Persze ezen lehet segíteni egy keringető pumpával, de engem speciel a hideg ráz ki a látványától az akiban. Persze ez már erősen szubjektív dolog. Na mindegy, én a két szűrős megoldásra szavazok.
 
Sosem mértem le, hogy mennyivel kevesebbet szállít a reaktorral terhelt szűrő, de azt kell, hogy mondjam szemmel látható a különbség. Valahol 25-40% között lehet a veszteség. Ráadásul a reaktor nélküli szűrőmnek 2 tálcája is Bio-Rioval van megtöltve ami jobban fogja, mint az Eheim Substrat Pro. A reaktorosnál mindhárom tálca Eheim Substrattal teli, szóval ott elvileg kisebb a fojtás.

A szűrőgyártókról meg annyit, hogy mindegyik felülértékeli a termékét, és sajnos nem teljesen valós értékeket adnak meg. Az Atman-nál ez nem tudom mennyi, de a Tetra sem tudja az 1200 liter/órát. Viszont technikai adatok ide vagy oda nálam a 2db szűrő röhögve viszi a 182 litert. Ami problémát látok az egy szűrős megoldásban, hogy a lefojtott áramlás miatt a biológiai szűréssel nem lesz ugyan probléma, de az áramlás és ezzel együtt a CO2 egyenletes elosztása nem lesz garantált. Persze ezen lehet segíteni egy keringető pumpával, de engem speciel a hideg ráz ki a látványától az akiban. Persze ez már erősen szubjektív dolog. Na mindegy, én a két szűrős megoldásra szavazok.

Egyébként én is a két szűrős megoldások híve vagyok hozzád hasonlóan. Most az itthon levő két külsű szűrőm (ATMAN 3338 és Serafil 900) egy 240 literes akiban dolgozik. Később ezeket tervezem átrakni a bruttó 96 literes új akiba. Tegnap lemértem a szűrőket. A Serafil 900 600l/h tudott frissen takarítva, az Atman 3338 800l/h-t tudott és 1 hónappal ezelőttvolt takarítva. Mindkét szűrőben szivacs, sziporax és perlon van.
 
Meg tudnátok mondani, hogy milyen szúnyoghálóval tuningoljátok a reaktort?
Szín, anyag, szövési mód, ár kb. Illetve behelyezés előtt főzitek vagy csak öblítés és mehet is be a vízbe?
Én ugyan nem ilyen szép gyárit használok, hanem vízszűrő házas megoldást,
de a biolabdák felmennek, így az alja üres a reaktornak, plusz a háló jobban törné az áramlást is szerintem.
 
Meg tudnátok mondani, hogy milyen szúnyoghálóval tuningoljátok a reaktort?
Szín, anyag, szövési mód, ár kb. Illetve behelyezés előtt főzitek vagy csak öblítés és mehet is be a vízbe?
Én ugyan nem ilyen szép gyárit használok, hanem vízszűrő házas megoldást,
de a biolabdák felmennek, így az alja üres a reaktornak, plusz a háló jobban törné az áramlást is szerintem.
A biolabda felejtős. Telerakva a reaktorházat iszonyatosan lefogja az áramlást. Megkockáztatom, hogy 50% alá esik az átfolyás mennyisége. Viszont, ha nincs tele vele a ház, akkor állandóan zörögni fog, ráadásul még így is lefogja nagyon a szűrőt.

A szúnyogháló jelenleg az egyetlen bevált megoldás. Abból is minél keményebb, annál jobb. Ha nehezebb összegyűrni, akkor a víz is kevésbé tudja összenyomni. Szabálytalanul kell összegyűrni, hogy minél kevesebb keljen a reaktorházba. A ritkább szövés még előnyt jelenthet, mert akkor kevésbé fogja le az áramlást. A tisztítás meggondolandó. Én nem csináltam vele semmit sem anno, pedig olyan furcsa ragadós fogása volt. Pedig lehet kellett volna.
 
5 nappal ezelőtt kikerült a reaktoromból a szúnyogháló. Helyette üvegszövet került be, aminek sokkal ritkább a szövése.
Kevésbé fogja le a szűrőt és egy picivel talán csökkent is a bugyogó hang is.
Egyenlőre ez alatt a rövid teszt alatt jól szerepelt, szóval lehet érdemes lesz lecserélni nektek is a szúnyoghálót.

Most így néz ki, de lehet kevesebb háló is elég lett volna:

8882330312_92480ddc3a_z.jpg
AM 1000 by eMZé, on Flickr
 
5 nappal ezelőtt kikerült a reaktoromból a szúnyogháló. Helyette üvegszövet került be, aminek sokkal ritkább a szövése.
Kevésbé fogja le a szűrőt és egy picivel talán csökkent is a bugyogó hang is.
Egyenlőre ez alatt a rövid teszt alatt jól szerepelt, szóval lehet érdemes lesz lecserélni nektek is a szúnyoghálót.

Most így néz ki, de lehet kevesebb háló is elég lett volna:


AM 1000 by eMZé, on Flickr


Ez az un. Dryvit háló?
 
Az enyémben mechpro volt 3/4-ig. :(
Egyszer azt vettem észre, hogy a szűrő teljesítménye lefeleződött. Kikaptam belőle egy adagot, úgy 1/2 maradt. Megint ezt tapasztaltam, a csőbe betolta az elfordult mechpro-t, ami szépen fojtotta a szűrőt. Megint szétkaptam, vágtam bele egy darabka kék szivacsot az aljára és hagytam benne egy nagyon kevés mechpro-t amit szépen keringet a víz és közben szétüti a CO2 bubikat. Ez most bevált. ;)
 
Ez az un. Dryvit háló?
Ezt egy festék boltban vettem. Eredetileg gipszkartonozásnál az illesztéseknél használják, de szerintem azon kívül, hogy ezt csak egy 6-7 centi széles tekercsben árulják, azon kívül nincs különbség a Dryvit háló és ez között között.
 
Az enyémben mechpro volt 3/4-ig. :(
Egyszer azt vettem észre, hogy a szűrő teljesítménye lefeleződött. Kikaptam belőle egy adagot, úgy 1/2 maradt. Megint ezt tapasztaltam, a csőbe betolta az elfordult mechpro-t, ami szépen fojtotta a szűrőt. Megint szétkaptam, vágtam bele egy darabka kék szivacsot az aljára és hagytam benne egy nagyon kevés mechpro-t amit szépen keringet a víz és közben szétüti a CO2 bubikat. Ez most bevált. ;)
Én ha a felső 5 centibe nem rakok semmit, akkor nagyon bugyog:mad: Nálad a Mech Pro-val mi a helyzet zaj szempontjából?
 
Ezt egy festék boltban vettem. Eredetileg gipszkartonozásnál az illesztéseknél használják, de szerintem azon kívül, hogy ezt csak egy 6-7 centi széles tekercsben árulják, azon kívül nincs különbség a Dryvit háló és ez között között.

Köszi! Lassan takarítanom kell a reaktort, lehet kiszedem a bioballt akkor és betömöm ilyen hálóval.
 
A csonkok menetesek, csak nagyon szorosan van betekerve. Esetleg egy rongyot ráteszel és fogóval indítod meg.


upd.:
Dani gyorsabb volt egy pillanattal, mert kevesebbet írt. ;)
 
Back
Oldal tetejére