• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Hali!
Kérdés: mostani fénycsővel világítást szeretném cserélni LED-re
Akva:hossz x szél x mag:140x50x60cm
Fénycső: 4x54W Osram 54W/865 (6500K)

erre cserélném:
5730 CRI95 (4000-4500K)
Számolgatás alapján 25200lumel kellene.
Valaki tapasztalat? most 6500K van és minimális az alga, a Low-techben CO2 nélkül is növögetnek a növények, ha most váltanák 4000-4500K-re jönne az alga apokalipszis talán?
Nem szeretnék vaktában probálgatni, mert a Led se olcsó, meg az algát sem szeretem :)
 
Köszönöm a válaszodat. Megfogadom a tanácsodat nézek valami mást.
Nincs mit. Sajnos pont ezért nincs 54 literesnél nagyobb akváriumom, kicsiben még ki lehet okoskodni alternatív megoldásokkal valami vállalhatót, de amint növeled a vízoszlop magasságát, meg úgy általánosságban a térfogatot, nem marad más választásod, mint kifejezetten akvárium világítást venni. Nem muszáj Twinstar-t meg Kessil-t, pár darab széltében helyett hosszában elhelyezett kisebb Sunsun kínából is sokkal jobb megoldás, mint bármilyen háztartási vagy tereprendezési fényforrás. Nem tökéletes megoldás, de mindenképpen jobb!
 
Hali!
Kérdés: mostani fénycsővel világítást szeretném cserélni LED-re
Akva:hossz x szél x mag:140x50x60cm
Fénycső: 4x54W Osram 54W/865 (6500K)

erre cserélném:
5730 CRI95 (4000-4500K)
Számolgatás alapján 25200lumel kellene.
Valaki tapasztalat? most 6500K van és minimális az alga, a Low-techben CO2 nélkül is növögetnek a növények, ha most váltanák 4000-4500K-re jönne az alga apokalipszis talán?
Nem szeretnék vaktában probálgatni, mert a Led se olcsó, meg az algát sem szeretem :)

Igazából pont a melegebb színhőmérséklettel kapsz kevesebb algát, a növényeknek viszont szintén hiányozni fog a kék fény, az a legfontosabb a zöld levelek egészséges fejlődéséhez, amiből nem lesz sok egy 4500 Kelvines LED-ben. 6000K alatt nem vennék növényezésre világítótestet, lényegtelen milyen igényű növényekről van szó, fizikailag igénylik a kék meglétét, nem mennyiségileg.
 
Utoljára módosított:
Hali!
Kérdés: mostani fénycsővel világítást szeretném cserélni LED-re
Akva:hossz x szél x mag:140x50x60cm
Fénycső: 4x54W Osram 54W/865 (6500K)

erre cserélném:
5730 CRI95 (4000-4500K)
Számolgatás alapján 25200lumel kellene.
Valaki tapasztalat? most 6500K van és minimális az alga, a Low-techben CO2 nélkül is növögetnek a növények, ha most váltanák 4000-4500K-re jönne az alga apokalipszis talán?
Nem szeretnék vaktában probálgatni, mert a Led se olcsó, meg az algát sem szeretem :)
Az 10m led pontosan, viszont igy 60l/liter lesz, ha maxon jaratod, ezt pedig nem ajanlom. Min. 12m ledet vennek highhoz, igy 30%-ot siman lehet dimmelni, nem fog annyira melegedni se es az elettartama is megno. Vehetnel 9m 6500K-s es 3m 3000K-sat. En igy csinalnam most (egyebkent 7:3 aranyban van most 6500K es 4000K-s a hightechunk felett, 6m 150literre es 50%-ra dimmelve). Persze ha neked a 4500K tetszik, azzal sem losz melle, van egy olyan lowunk is es teljesen jol szuperal, algamentes. Az ara relativ, ha csak 2 evig birja az alatt 8 csovet hasznalsz el, ha a csoveket 3570 ft-nal dragabban veszed (pl a Sylvania novenyes csovek siman dragabbak), akkor ugyanott vagy osszegben, de a fogyasztasa mindenkepp kevesebb lesz, mint a csoveknek.
 
Az 10m led pontosan, viszont igy 60l/liter lesz, ha maxon jaratod, ezt pedig nem ajanlom. Min. 12m ledet vennek highhoz, igy 30%-ot siman lehet dimmelni, nem fog annyira melegedni se es az elettartama is megno. Vehetnel 9m 6500K-s es 3m 3000K-sat. En igy csinalnam most (egyebkent 7:3 aranyban van most 6500K es 4000K-s a hightechunk felett, 6m 150literre es 50%-ra dimmelve). Persze ha neked a 4500K tetszik, azzal sem losz melle, van egy olyan lowunk is es teljesen jol szuperal, algamentes. Az ara relativ, ha csak 2 evig birja az alatt 8 csovet hasznalsz el, ha a csoveket 3570 ft-nal dragabban veszed (pl a Sylvania novenyes csovek siman dragabbak), akkor ugyanott vagy osszegben, de a fogyasztasa mindenkepp kevesebb lesz, mint a csoveknek.
köszi az infokat és a javaslatokat!
anyira nem opció, hogy mi tetszik, a bent lévőknek legyen jó, a kinti szemlélő pedig majd megszokja és úgy gyönyörködik a látványban
ja igen nem maxon járatnám!
te 12m mondasz 7:3 (6500K:4000K) highhoz, de ez Lowra menne, max a dimmelést jobban lecsavarom?
van valami bevált led típús? vagy nézem a lumelt és a színhőmérséklet és ha lehet a CRI95 környéke legyen?
 
köszi az infokat és a javaslatokat!
anyira nem opció, hogy mi tetszik, a bent lévőknek legyen jó, a kinti szemlélő pedig majd megszokja és úgy gyönyörködik a látványban
ja igen nem maxon járatnám!
te 12m mondasz 7:3 (6500K:4000K) highhoz, de ez Lowra menne, max a dimmelést jobban lecsavarom?
van valami bevált led típús? vagy nézem a lumelt és a színhőmérséklet és ha lehet a CRI95 környéke legyen?
Ugyanabbol a tipusbol, amit linkeltel, abbol van nalunk beepitve kb 18 meternyi szalag 8 akvan, ebbol csak egy high van (150l, 6m szalag). Lowbol eleg sok pelda variacionk van, 60 literesunk 3m (5x0,6), 2,4m (3x0,8), 1,8m (3x0,6), 1,5m (5x0,3) szalaggal is, mind dimmelve. Igazabol valogass, ahogy neked tetszik. :D
3m (50%-on, ~29cm vizoszlop):
76513
1,5m (60%-on, ~34cm vizoszlop):
76514
 
Az 10m led pontosan, viszont igy 60l/liter lesz, ha maxon jaratod, ezt pedig nem ajanlom. Min. 12m ledet vennek highhoz, igy 30%-ot siman lehet dimmelni, nem fog annyira melegedni se es az elettartama is megno. Vehetnel 9m 6500K-s es 3m 3000K-sat. En igy csinalnam most (egyebkent 7:3 aranyban van most 6500K es 4000K-s a hightechunk felett, 6m 150literre es 50%-ra dimmelve). Persze ha neked a 4500K tetszik, azzal sem losz melle, van egy olyan lowunk is es teljesen jol szuperal, algamentes. Az ara relativ, ha csak 2 evig birja az alatt 8 csovet hasznalsz el, ha a csoveket 3570 ft-nal dragabban veszed (pl a Sylvania novenyes csovek siman dragabbak), akkor ugyanott vagy osszegben, de a fogyasztasa mindenkepp kevesebb lesz, mint a csoveknek.

Ezt a dimmelt 7:3 6500/4000-et kipróbálom én is. Eddig azért nem vettem számításba se, mert több forrásból is azt olvastam (pl: https://eyehortilux.com/grower-education/how-light-affects-plants/effects-of-dimming-on-spectrum/ ) hogy dimmeléskor többnyire pont azoknak a tartományoknak az intenzitását csökkented, amik fotoszintéziskor leginkább hasznosulnak, és hogy jobb egy kisebb lámpát maxon járatni, mint egy nagyobbat dimmelni.

Ezek szerint félreinformáltak, én meg tovább terjesztettem a baromságaikat. :-#
 
Használja esetleg valaki az Oase Higline Eheim Classic LED daylight világítást?
Bocsánat, teljesen kezdő vagyok, és szerencsére a világításhoz még hülye is, így épp képzem magam :)
Nem teljesen világos, hogy ez a termék csak a LED égő? Ehhez szükséges még foglalat? trafó esetleg? (annyit látok csak, hogy ez a Higline 175 höz tartozik)

Alternatív megoldásként az Odyssea LED 600 ami szóba került

első nekifutásta szerintem egy élesztős CO2 rendszer lesz, ehhez nem túl erősek ezek a világítások?
 
Ezek szerint félreinformáltak, én meg tovább terjesztettem a baromságaikat.
Nem informaltak felre, dimmeleskor minden tartomany intenzitasat csokkentjuk, hiszen ez a lenyege. Valoban van a lednel is peak spektum valtozas dimmeleskor, de annyira kicsi (5nm beluli 50-100% kozott) , hogy kar figyelembe venni.
 
Google elso talalat


Ennel az ody lampanal jobban jarsz, ha csinaltatsz egyet inkabb. Se nem eleg eros, se nem dimmelheto es a kek is tul sok benne. A mereteid miatt nem fogod olcson meguszni, akarmennyire is szeretned.

Köszönöm!!
Csak a gyártó honlapját néztem.. valamiért a youtube nem jutott eszembe.. pedig teljesen egyértelmű lenne.... :/
Ahogy nézem, ebből a "Illuminationkit HighLine 175 Eheim Classic LED"-re lenne szükségem, ez már megfelelő lehet egy 6030-as hoz?
Esetleg tudnál ajánlani nem 100e Ft nagyságrendű alternatívát kezdéshez :)
Értem amit írsz, hogy a szűrés és a világítás a legfontosabb, ellenben így kezdésnek nem szeretnék beleállni egy csúcskészülékbe (szűrés az más, azt megoldom :) )
dimmelés ennyire fontos?
Ahogy nézegettem este az opciókat, valószínűleg a tropica system 60 lesz az első körös befutó CO2-re.
 
Esetleg tudnál ajánlani nem 100e Ft nagyságrendű alternatívát kezdéshez :)
Szerintunk ar/ertek aranyban a Chihiros lampak cserelt leddel erik meg. ITT leirtuk, hogyan csereljuk a szalagokat.
Az osszes akvariumunk ilyenekkel uzemel, nezd meg a naploinkat, ott latsz par kepet, milyen eredmennyel mukodnek. ;)
Ha ezt az opciot valasztod, akkor a plus-os szeriat rendeld, jobban vissza tudod dimmelni es ahhoz alapbol adnak fem labakat is.
dimmelés ennyire fontos?
Elettartam miatt igen, minel kisebbre tudod dimmelni, annal kevesbe melegszik -> megnoveled a led elettartamat. Es ha dimmelve latod hogy kezd csokkeni a hatekonysaga, meg mindig tudod felfele emelni a csereig, igy nyersz meg egy kis idot.
 
Pofas, ha tenyleg ilyen (5000K-snak tunik). A 98CRI-s ledekben szokott lenni UV (<430), mert ott nem kek az alap, emiatt ugye dragabb is joval (es hamarabb tonkre is megy, mert kikesziti a befogo muanyagot).
evvel világítok már egy ideje! köszi! minden cserélhető benne! ára persze ADA solar..
 
Miert kerdezted a fogyasztast? Igy masodik ranezesre vmi ledmixnek tunik (az uv miatt nem tippelnek wrgbre), a mono feherben nem lenne ket piros spike.
6 W Cree™ XP-G3 Premium LEDs , has less blue and more warm colors
nem tudom hogy miért kérdeztem a fogyasztását! valószínűleg tudatlanságból! :rolleyes:;)
 
Back
Oldal tetejére