• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Nálam 2 fajta megoldás van a világításomban, 2 sorban van 10-10 darab 3 wattos Cree Power LED, ezek 1-1, 30 watt 900mA-s áramgenerátoros tápról mennek , valamint a pirosak sima 12 voltos tápról mennek ( tönkrement külső winyó tápja), amik viszont LED meghajtó elektronikáról mennek. Ezek csökkentik a feszültséget, és egyben korlátozzák az áramerősséget is. Természetesen az összes LED 40x40-es hűtőbordán van, valamint a lámpa 2db 80-as ventivel szellőztetve
LED világítás | Page 28 | Magyar Akvakertész Fórum
 
Sziasztok!

Gondoltam megosztom mit sikerült alkotnom, hogy kicsi felturbózzam a gyári 2x24W T5 világítást, mert tegnap munkába állt a CO2 rendszer.
IP65-ös (csepptűrő) 5730-as 12V-os "cool white" LED szalagbol készült, a gyári világítás aljára ragasztottam fel. A gyárilag öntapadós LED csíkokat pluszban pálmatexszel erősítettem meg. 5 x 42 = 210 ledet használtam fel, kb. 48W-ott vesz fel összesen, de még pontosan nem mértem meg.
Nagyjából zárt tető alatt vannak, nagyon kíváncsi vagyok meddig bírják, érintésre a szalagok fényleadó felülete nem forró most pár óra üzem után (szóval 40 fok alatt vannak még.)
Az öt LEDcsíkot külön is be lehet kötni 2 - 2 - 1 felosztásban. (Szóval tudok 1, 2, 1+2, 2+2, 2+2+1 csíkot kapcsolni ízlés szerint.)
Bekerülési költség kb 4e Ft.
Mikor felkapcsoltam jöttem rá, hogy a gyári 2x24W nettó 115 literre mennyire félhomály ahhoz képest, mint amikor mind a két világítás megy. :)
Drukkoljatok, hogy sokáig bírja :) (Sokáig = 1 év és boldog vagyok :)

edit: érkezik egy lux mérő is, szóval folyamatosan nyomon tudom követni a fényerő eséset is.

led1.jpg

led2.jpg
 
Utoljára módosított:
Mennyire ajánlott a vízálló kivitel? Ha nem vízálló hamar zárlatos lehet? Valahol olyat olvastam, hogy egy idő után elkezd mattulni a bevonat és ront a fényerőn...
 
Mi vízállóból építettünk kb. 5 métert egy gyári tetőbe, de talán, ha fél évet kibírt, akkor sokat mondtam. Rettenetesen megmattult és a hűtőborda valamint a ventis hűtés ellenére szép lassan tönkrementek a ledek. Szóval nekünk mindegy lett volna, hogy vízálló-e vagy sem :(
 
Nagy dilemmában vagyok led hűtés terén. Van itthon úgymond alu " U " profil de sajnos csak 1mm vastag. Alu lemez van meghajtva 120mm x 10 mm x 1 mm. Ha erre rakom az 5630-as ledet az gondolom kevés lenne hűtésnek?!

a = 10mm
b = 120mm
d = 1mm
14-b.jpg
 
Elvileg igazad van, viszont én a hűtést méreteztem túl, így elhagytam az áramgenerátort,, sok értelme úgy sem lenne mivel gyakorlatilag tíz ledet kötöttem párhuzamosan , (amit még dimmelek is)
tíz külön áram generátor (aminek lenne értelme) már szép kis összeg lennem, megépíteni meg lusta voltam, így inkább fogtam egy b@zi nagy bordát. Így nincsen jelentős áram változás.
(Ha esetleg, mégis túlmelegedne a borda akkor egy hőkapcsoló egyszerűen lekapcsol)
Egyébkéntis ha nincsen megfelelő hűtés akkor lehet az áramgenerátor a legszuperebb sajna a led úgy is tönkre megy.
Ezzel csak arra akarok "rávilágítani" hogy a hűtés legalább olyan fontos vagy még fontosabb mint az áramgenerátoros hajtás, szerintem.
Emlékszem mikor a CREE megjelent az XP-G ledekkel jó ideig 1 Amper volt a max áramerősség, amit aztán felemeltek 1.5 Amperra, azzal a kikötéssel na a hőmérséklet nem megy (lehet nem jól emlékszem) 30 C° fölé.
Nem azt mondom hogy haszontalan az áramgenerátor, de azért lehet nélküle is jó és tartós világítást építeni, csak néhány dologra jobban kell ügyelni.

Lehet, nekem is vannak olyan lámpáim, de tapasztalatom az, hogy idővel sorra mennek tönkre. A LED-ek század voltos változásra, nagyságrenddel magasabb áram változással reagálnak. Felvett feszültség pedig függ a hőmérséklettől. Ráadásul a ledek sem egyformák. Sokat próbálkoztam ilyen megoldással és mértem folyamatosan a változásokat és arra jutottam, lehetetlen stabil áramkört építeni áramgenerátor nélkül power ledekkel. Én az XP-G-et 1,1A-al hajtom, 7-es csoportokban. A te problémádra ez a trafó és ledenként egy áramgenerátor előtét a megoldás. Ma már léteznek nagyon jó kombó IC-k, amik nagyon olcsók és egy pár alkatrésszel pont erre vannak kitalálva. Nekem is van CREE MTG ledem, így kell üzemeltetni ha azt szeretnéd, hogy 10-15 évig világítson.
 
Nagy dilemmában vagyok led hűtés terén. Van itthon úgymond alu " U " profil de sajnos csak 1mm vastag. Alu lemez van meghajtva 120mm x 10 mm x 1 mm. Ha erre rakom az 5630-as ledet az gondolom kevés lenne hűtésnek?!

a = 10mm
b = 120mm
d = 1mm
14-b.jpg
Nekem, is pont ilyenre volt szerelve volt és szétégett. De van ilyen led szalagom fára ragasztva (konyha világítás) és nem melegszik... Nem tudom még mi az oka, jelenleg kísérletezem. Szerintem a melegedés függ a trafótól, illetve a bekötés minőségétől is. Az ugye alap, hogy ezt a típust mindkét oldalról meg kell táplálni? A beépített nyák nem bírja az 5m-en végigvinni a teljes áramerősséget. Ekkor az egyik oldal erősen melegedni fog, a nagyobb áram miatt és ez mint egy lavina végigmegy az egész szalagon és szép lassan kiég az egész. Valamint mivel én Kínából rendelem, szerintem függ a gyártó minőségétől is. Sok kisebb cég gyártja őket hasonló gépsorokkal, de a nyák minősége, toldások egyenletessége nagyon változó. Ez nagyban befolyásolja az élettartamot is. Valamint ha fém hűtőbordára ragasztjátok, kell alá szigetelés! A fém tappancsok kilátszanak, mikor lehúzzátok a ragasztó szalag védőcsíkot, és összezár a hűtőborda. Kérdés, ki mivel éri el, hogy a szalag a helyén maradjon? A saját ragasztója igen gyenge és leválik. Nekem ez a legnagyobb problémám a szalagokkal.
 
Lehet, nekem is vannak olyan lámpáim, de tapasztalatom az, hogy idővel sorra mennek tönkre. A LED-ek század voltos változásra, nagyságrenddel magasabb áram változással reagálnak. Felvett feszültség pedig függ a hőmérséklettől. Ráadásul a ledek sem egyformák. Sokat próbálkoztam ilyen megoldással és mértem folyamatosan a változásokat és arra jutottam, lehetetlen stabil áramkört építeni áramgenerátor nélkül power ledekkel. Én az XP-G-et 1,1A-al hajtom, 7-es csoportokban. A te problémádra ez a trafó és ledenként egy áramgenerátor előtét a megoldás. Ma már léteznek nagyon jó kombó IC-k, amik nagyon olcsók és egy pár alkatrésszel pont erre vannak kitalálva. Nekem is van CREE MTG ledem, így kell üzemeltetni ha azt szeretnéd, hogy 10-15 évig világítson.

Ok, javaslom akkor 10-15 év múlva térjünk vissza rá és megbeszélhetjük a tapasztalatokat. :)
 
Kérdés, ki mivel éri el, hogy a szalag a helyén maradjon? A saját ragasztója igen gyenge és leválik. Nekem ez a legnagyobb problémám a szalagokkal.

A Pattex Palmatex elvileg vízálló és 110C fokig hőálló. Én ezt használtam tegnap a LED csíkokhoz, tartosságról még nem tudok nyilatkozni :)
De ragasztottam már vele sok mindent, ahol sokkal nagyobb erőhatásnak vann kitéve és évek óta bírja. Igaz ott nincs vízpára csak néha magas hőmérséklet. (Pl.: Autóban az ajtókárpit-patenttartó műanyagot.)
 
Egy utolsó összeállítás a LED világításra.Kinek mi a véleménye róla?
  • Tápegység: 120W / 10A /12V LED tápegység (120) 12 Volt, ipari (10A/120W) LoCa - Ár: 4,950 Ft
  • 1. LED: 5 méter 5630 Cool white , 14.4W/méter , 6500K , 12V/6A , 1200-1320lm/méter , nem vízálló , ( mindkét végéről táplálva )
  • 2. LED: 1 méter 5630 Piros ,12W/méter , 6500K , 12V/1A , nem vízálló
  • Hűtés: nem tudom mi lenne a legjobb???Tippeket szívesen fogadok...
Ez vajon így működhet?
 
Utoljára módosított moderátor által:
Az alu profil,amit használni akartál jó lesz, csak pc ventillátor kell rá egy pár darab.
 
Sziasztok!

Gondoltam megosztom mit sikerült alkotnom, hogy kicsi felturbózzam a gyári 2x24W T5 világítást, mert tegnap munkába állt a CO2 rendszer.
IP65-ös (csepptűrő) 5730-as 12V-os "cool white" LED szalagbol készült, a gyári világítás aljára ragasztottam fel. A gyárilag öntapadós LED csíkokat pluszban pálmatexszel erősítettem meg. 5 x 42 = 210 ledet használtam fel, kb. 48W-ott vesz fel összesen, de még pontosan nem mértem meg.
Nagyjából zárt tető alatt vannak, nagyon kíváncsi vagyok meddig bírják, érintésre a szalagok fényleadó felülete nem forró most pár óra üzem után (szóval 40 fok alatt vannak még.)
Az öt LEDcsíkot külön is be lehet kötni 2 - 2 - 1 felosztásban. (Szóval tudok 1, 2, 1+2, 2+2, 2+2+1 csíkot kapcsolni ízlés szerint.)
Bekerülési költség kb 4e Ft.
Mikor felkapcsoltam jöttem rá, hogy a gyári 2x24W nettó 115 literre mennyire félhomály ahhoz képest, mint amikor mind a két világítás megy. :)
Drukkoljatok, hogy sokáig bírja :) (Sokáig = 1 év és boldog vagyok :)

edit: érkezik egy lux mérő is, szóval folyamatosan nyomon tudom követni a fényerő eséset is.

led1.jpg

led2.jpg
Ilyen tuning kivitelezhető lenne Nálam is, de nem mertem belefogni, mert a zárt tetőmben ha megy a világítás, akkor ez a része a lámpámnak (trafó vagy előtét vagy mi a szösz van ott) 40 fok körül van, tehát nem hogy nem hűti, inkább fűti a ledeket. Kíváncsi vagyok, hogy fog muzsikálni!
 
Köszönöm az infót...(y) LED, tápegység jó lesz?
Szia!
Az 5630 szalagot 5 méter hosszban már mindkét végéről meg kell táplálni ezt vedd figyelembe. Ez a 14,4 W szalag nem inkább 5050 szalag?

tamás
 
Szia!
Az 5630 szalagot 5 méter hosszban már mindkét végéről meg kell táplálni ezt vedd figyelembe. Ez a 14,4 W szalag nem inkább 5050 szalag?

tamás
Ahoz, hogy mindkét végéről megtápláljam, 2 tápegység kell vagy 1 de abból 2 vezeték megy ki?Ezt 5050-es led szalagnál is kell alkalmazni, ha 5 métert szeretnék használni?
 
Elég egy táp két vezetékkel. Az 5050-esre ugyanez vonatkozik, a hossza miatt kell mindkét végén megtáplálni nem a típusa miatt!
 
Szia!
Az 5630 szalagot 5 méter hosszban már mindkét végéről meg kell táplálni ezt vedd figyelembe. Ez a 14,4 W szalag nem inkább 5050 szalag?

tamás
A piros helyett én grow light-et használok (4/1-es vörös/kék). Kicsit drágább, mert vegyesen vannak a ledek. Nálam hideg+meleg+grow a felállás, de csak 5050-esek. Az kevésbé melegszik. Tisztán piros az nagyon vörös lesz. Akkor érdemes lenne egy fényerőszabályzót elé kötni és be tudnád lőni a keverési arányt.
 
Ilyen tuning kivitelezhető lenne Nálam is, de nem mertem belefogni, mert a zárt tetőmben ha megy a világítás, akkor ez a része a lámpámnak (trafó vagy előtét vagy mi a szösz van ott) 40 fok körül van, tehát nem hogy nem hűti, inkább fűti a ledeket. Kíváncsi vagyok, hogy fog muzsikálni!

Na meg jo hogy nem fogtal bele :) Mert nekem is meggorbult a gyari vilagitotest aljan a muanyag :) Szoval tegnap modositottam a konstrukcion:
led3.jpg


led4.jpg


Na jo egy kicsit meg ronda, majd a szigeteloszalagok helyett kitalalok valamit.
Egyebkent a cucc atom biztosan a helyen van, nem foglalja semmi elol a helyet, es par gyorskotozo meg a femsin menten biztositja, hogyha esetleg a ragaszto el is engedne, a ledszalagok semmikeppen se eshessenek a vizbe. Annyira passzentos, hogy a gyari lampa nelkul sem moccan, foleg nem lefele. A lemez oldalait felhajlitottam kicsit mind a ket oldalon, nagyon jo merev lett.
0.8mm aluminium lemezbol csinaltam (mert csak ez volt a barkacsuzletben), de ugy olvastam, ((es a boltban az elado is azt mondta)), hogyha ha nincs a vizbe meritve akkor nem okoz mergezest. (Tobb ceg keszit aluminiumbol akvairum tetot pl.)
3 euro volt az alulemez (1m x 6-7cm), ha valamiert megsem valna be akkor megcsinalom rozsdamentes acelbol.
Mondjuk eleg kozel van a vizhez, de melegedesi problemakra nem szamitok. Errefele nincsen meleg nyaron sem :( legalabb ennyi elonye van az eszak-oceani eghajlatnak :)

A ledek meg szerencsere birjak, egy olcso kinai 12V-os 60W-os led tappal hajtom meg oket. A gyari 2x24 W T5 melle mikor felkapcsolom elkezdodik a orult bubitermeles, nagyon jo!! :)
Csak a LED megvilagitas onmagaban egyebkent kicsit verszegeny kinezett kolcsonoz (nekem nem tetszik a szinvisszaadasa), viszont a T5-okkel kobinalva elegedett vagyok a latvannyal is.

Szerk.: na most kb 1 ora uzem utan mar erzem mi volt a problema: a ledszalag eleje (ahol a fenyt adja le) tovabbra is csak meleg, viszont a femlemezt (amire ragasztva van) fentrol megfogva csak par masodpercig birja az ujjam, olyan meleg. Ott olyan 40-50 fokra tippelek.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Van esetleg valakinek tapasztalata a Giesemann TESZLA-val vagy a TESZLA-val szemben az ADA AQUASKY-al? Esetleg olvasott bárki bármit is ahol össze hasonlították?! Nem sok mindent találtam az utóbbival kapcsolatban. Boltban látszik, hogy az ADA csodalámpája jól működik, viszont számomra a fogása, kábelek igen erősen a gagyi sorba állítják. Sajnos boltban régebben nem lehetett a Giesemann lámpáját megcsodálni (április-május környékén).
Választ köszönöm előre is!
 
Back
Oldal tetejére