• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium bútor

Sziasztok!
Gondoltam bedobom ide a kérdésemet…miutàn a költözés felemésztett minket ( minden értelemben), lassan ùjra mocorog vmi, hogy az elhanyagolt akvàriumokat rendbe tegyem.
A kérdésem nem is bùtorra, hanem polcra vonatkozik.
Raktatok màr polcra egy 30 literes akvàt? Làttam fali konzolokat, amik pàrban 50-60 kg-ot is elbírnak…vagy többet is.
Ha kettőt, hármat teszek egy polc alá, a polc mondjuk 31 cm mély és 35 cm széles, bátran rárakható egy 30 literes akva egy kis akasztós szűrővel?
Köszi!
Falsínes, konzolos polctartóval elképzelhető, de a sínt a falra legalább 3 tiplivel kéne rögzíteni sinenként. Buktatója az, ha nem függőleges és teljesen sík a falad, de egy kis ügyeskedéssel azt is ki lehet játszani. 3 sín függőlegesen és benne 3 konzol, azon a bútorlap. El kell bírja. Ilyesmit keress:
 

Attachments

  • IMG_20211029_111059.png
    IMG_20211029_111059.png
    209.1 KB · Megtekintések: 7
  • IMG_20211029_110859.png
    IMG_20211029_110859.png
    225.2 KB · Megtekintések: 7
View attachment 157144
Én ilyesmire gondoltam. Találtam nagy teherbírásút, csak gondoltam megkérdezem a közönséget.😃
Nem vagyok szakértő, de itt nem csak a konzol, hanem a rögzítés teherbírása is fontos... a fenti képen 4 ponton van a falhoz rögzítve, jó lenne rögzítési pontonként 15kg körüli teherbírás, ami már nem biztos hogy magától értetődő kategória... nagyban függ attól miből van a fal.
 
Szerintem egy asztalossal konzultálj. Nekünk a 200 cm x 60 cm x 80 cm (széxméxma) fürdőszoba szekrényünket a falra rakták, lábak nélkül. Ezek hozzávetőleges méretek, nem tudom pontosan mekkora, de nehéz volt :D
Meg van tömve tisztító szerekkel és minden női cuccal, amikhez nem is értek.... :D 5 éve meg sem moccant, pedig igénybe van véve rendesen...

Ha gondolod utána kérdezhetek mit ajánl...
 
Nem vagyok szakértő, de itt nem csak a konzol, hanem a rögzítés teherbírása is fontos... a fenti képen 4 ponton van a falhoz rögzítve, jó lenne rögzítési pontonként 15kg körüli teherbírás, ami már nem biztos hogy magától értetődő kategória... nagyban függ attól miből van a fal.
A képet csak példaként dobtam be. Szerintem is az számít, hogy mekkora felületen támaszt a falon és milyen a tipli illetve a fal anyaga.
Most olyan konzolt néztem, ami párban 300 kg-t bír…persze attól függ milyen falon.
 
Szerintem egy asztalossal konzultálj. Nekünk a 200 cm x 60 cm x 80 cm (széxméxma) fürdőszoba szekrényünket a falra rakták, lábak nélkül. Ezek hozzávetőleges méretek, nem tudom pontosan mekkora, de nehéz volt :D
Meg van tömve tisztító szerekkel és minden női cuccal, amikhez nem is értek.... :D 5 éve meg sem moccant, pedig igénybe van véve rendesen...

Ha gondolod utána kérdezhetek mit ajánl...
Nekünk is a falon van, 40 kg csak a szekrény, ráadásul gipszkarton falon!
De ugye itt nagy felületen van, 6 helyen rögzítve.
Az akvánál egy kis felületen lesz vagy 40 kg. De szerintem bírnia kell, csak kíváncsi voltam, hogy volt-e ilyen projektje valakinek…😃
 
View attachment 157144
Én ilyesmire gondoltam. Találtam nagy teherbírásút, csak gondoltam megkérdezem a közönséget.😃
Felejtős. Szép, dizájnos, de felejtős. Elég sokat szívtam már az asszony hagymázas polcálmaival. Ez a fajta fordított szereléssel többet bír. Ez az elrendezés kb. annyit bír, amit a felső 2 csavar tart. Az alsó kar része kb. csavar nélkül is megtámaszkodik a falon, és nem veszi át azt a terhelést, amit a felső csavarnak bírni kéne. Nagyon fontos tudni polcnál azt, hogy milyen irányú erőhatást kap a tipli a falban. Ez a kar tulajdonképpen egy húzóerőt fejt ki a felső csavarral, megsokszorozva a ráhatást az erőkar miatt. Ha fentről van a függesztés, akkor többet bír.
 
Utoljára módosított:
A képet csak példaként dobtam be. Szerintem is az számít, hogy mekkora felületen támaszt a falon és milyen a tipli illetve a fal anyaga.
Most olyan konzolt néztem, ami párban 300 kg-t bír…persze attól függ milyen falon.
Nem a konzol teherbírása a gond, hanem a fal tartási képessége. Általában brutál erősek ezek a vasak, csak kihúzzák a falból a tiplit.
 
Akkor marad jobban fent, ha alacsonyra tudod a súlypontot helyezni. Ehhez felülről lógatott tartó kell. A tiplik általában 10-szer annyit bírnak a falban egy állandó lefelé irányuló húzóerővel szemben, mint egy vízszintes közeli húzóerővel.
 
Folyékony dűbel szerintem megoldás lehet erre, csak hát nem olcsó. Bár valószínűleg a polc sem :)
Az csak hókuszpókusz. Miből van a fal? Tömörtégla? Jukastégla? Porotherm? (méglyukacsosabb), Ytong? Beton? Tömésfal?Vályog? Szabálytalan rakott kőfal? (kő+agyag+gravitáció)
Ezt tudni kéne. Ha gyengébb a fal, akkor meg kell osztani a terhet több rögzítési ponton.
 
View attachment 157144
Én ilyesmire gondoltam. Találtam nagy teherbírásút, csak gondoltam megkérdezem a közönséget.😃
A felrajzolt képen a 2. Verzió tart jobban tapasztalataim szerint.
Az 1. verziónál az alsó csavar nem hord igazán terhet. Akár ki is hagyhatnád, ha a felső megtartja. A 2. Verziónál jobban megoszlik a teher a két csavaron. A súlypontot dönt el mindent.
IMG_20211029_123834.jpg
 
A felrajzolt képen a 2. Verzió tart jobban tapasztalataim szerint.
Az 1. verziónál az alsó csavar nem hord igazán terhet. Akár ki is hagyhatnád, ha a felső megtartja. A 2. Verziónál jobban megoszlik a teher a két csavaron. A súlypontot dönt el mindent.
View attachment 157145
A második valóban jobb lehet. Ytonghoz hasonló a fal anyaga, nagyon tömör, alig lehet fúrni bele.
Még gondolkodom akkor a megoldáson.
 
A második valóban jobb lehet. Ytonghoz hasonló a fal anyaga, nagyon tömör, alig lehet fúrni bele.
Még gondolkodom akkor a megoldáson.
Ha nagyon tömör, akkor nem Ytong. Az eléggé porózus szerkezetű anyag, puha, simán beveszi a szögeket egy kevés kopogtatással. Háziasszonyok kedvence. Viszont nem annyira terhelhető mint egy 10-es válaszfaltégla. Oda nem versz be szöget, csak ha beletrafálsz a fúgába...
 
Szerintem nem kell ezt túlgondolni, simán bevállalható.
Konyhaszekrény ugye mindenkinél van? Egy-egy felső szekrény telepakolva simán van >40 kg, szintén 2-2 ponton vannak rögzítve (hacsak nem sínre vannak függesztve).
Nem a konzol teherbírása a gond, hanem a fal tartási képessége. Általában brutál erősek ezek a vasak, csak kihúzzák a falból a tiplit.
Ezzel egyetértek. Éppen ezért jól meg kell választani a rögzítőelemet a fal anyagához.
Fischer kínál nagyon jóféle tipliket/dübeleket mindenféle faltípushoz.

Ytonghoz hasonló a fal anyaga, nagyon tömör, alig lehet fúrni bele.
Ez valószínűleg Silka lesz. Masszív építőanyag, bátran lehet bele rögzíteni.
 
Teljesen egyetértek azzal amit írtok. Kivéve a vegyi dűbellel kapcsolatban. Ha nem akarsz egyedi konzolt gyártani a 2. szerint, akkor ebbe a falba pont jó menetes szárát soudafix p300-sf vegyi dűbellel beragasztani. A terasz tetőnket is ez tartja, és ott sem csak függőleges erő hat. (A bojlerünket jó nagy sima műanyag dűbelek tartják, akkor még nem tudtam hogy át kell fúrni a falat :D :D )
 
Szerintem nem kell ezt túlgondolni, simán bevállalható.
Konyhaszekrény ugye mindenkinél van? Egy-egy felső szekrény telepakolva simán van >40 kg, szintén 2-2 ponton vannak rögzítve (hacsak nem sínre vannak függesztve).

Ezzel egyetértek. Éppen ezért jól meg kell választani a rögzítőelemet a fal anyagához.
Fischer kínál nagyon jóféle tipliket/dübeleket mindenféle faltípushoz.


Ez valószínűleg Silka lesz. Masszív építőanyag, bátran lehet bele rögzíteni.
Igen, szerintem is. Tipliből csak Fischert veszek…😃
 
Ha nagyon tömör, akkor nem Ytong. Az eléggé porózus szerkezetű anyag, puha, simán beveszi a szögeket egy kevés kopogtatással. Háziasszonyok kedvence. Viszont nem annyira terhelhető mint egy 10-es válaszfaltégla. Oda nem versz be szöget, csak ha beletrafálsz a fúgába...
Mondtam, hogy hasonlò, de nem Ytong. Ebbe nem verek bele semmit….Kalksandstein a hivatalos neve, ami magyarul, mész-homokkövet jelent. Szò szerinti fordítàsban.
De magyarul biztos vmi màs neve van. Szerintem gond nélkül menni fog, jò tiplivel.
 
Back
Oldal tetejére