• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akvárium bútor

Szép terv és statikailag túlbiztosított. Nem vagy te véletlenül mérnök? :)
A csöveket hol tervezed bevezetni?
De, egyébként igen. :)

A csövek az akvárium mögött mennének le, azért is van két oldalt az a kis takarás:
Ez jelenleg 5 centi, de a bútorlapok miatt igazából fent a tetőnél csak 3,2cm, szóval ezt szerintem majd meg fogom még növelni:
 
Vélemények?
Nem tudom, hogy érdemes-e belevágnom egy részletes véleménykifejtésbe, mert kb. majdnem mindent másképp csinálnék :)
Azt vajon végiggondoltad, hogy az "általánosan elfogadott" dolgok tulajdonképpen hosszadalmas tapasztalások legpraktikusabb végtermékei? Vagyis okkal lyukadunk ki mindig ugyanoda...
De lehet, hogy tényleg végiggondoltad, ezért kezdésnek inkább csak címszavakkal reflektálok, ha valamiben mégis elbizonytalanodsz, akkor mehetünk részletekbe is.
- Falhoz rögzítés: szükségtelen. Hátránya van egy csomó. Előnye is?
- Felső lap vastagítás: felesleges, az alatta levő keresztmerevítésből is bőven elég egy.
- Hátsó csővezetés: látszódni fog az üvegen keresztül, nehéz hozzáférni beállítani, takarítani, ráadásul a megfelelő keringetés miatt is általában praktikusabb az oldalsó bevezetés
- Zárt tető: hűtésre gondoltál? Vagy arra nem lesz szükség? Kinyúló dekoráció nem lehetséges? Hátsó üveg tisztítása megoldható?
- Oldalsó takaró perem: anyaga rétegelt lemez? Vagy élzárt bútorlap? Nem fog ide csöpögni víz (pl vízcserék stb.) és szétáztatni az élt?
- Belső polc: be fog férni szűrő, palack, miegymás az osztott magasságba?
- Lapillesztések alul: ez teljesen rendben van így is, feltéve hogy a bútorlábak a függőleges lapok alatt vannak és nem terheled túl a polcot (az oldalról betekert csavarok szétszakithatják a túlterhelt bútorlapot)
 
Utoljára módosított:
Nem tudom, hogy érdemes-e belevágnom egy részletes véleménykifejtésbe, mert kb. majdnem mindent másképp csinálnék :)
Azt vajon végiggondoltad, hogy az "általánosan elfogadott" dolgok tulajdonképpen hosszadalmas tapasztalások legpraktikusabb végtermékei? Vagyis okkal lyukadunk ki mindig ugyanoda...
De lehet, hogy tényleg végiggondoltad, ezért kezdésnek inkább csak címszavakkal reflektálok, ha valamiben mégis elbizonytalanodsz, akkor mehetünk részletekbe is.
Hát ami a nyitott/zárt dolgot illeti, fotókon láttam sok ilyesmi zárt eldobozolt akváriumot is, mint amilyenben én gondolkozok most. Nekem valahogy ez tetszik.
Valószínűleg ez a fajta szekrény a high-tech növényes akváriumokra nem annyira jellemző, hozzá kell tegyem, hogy még csak nem olyan régen barátkozom a gondolattal, hogy ezek olyan jól néznek ki, hogy nekem is kell ilyen. :)

- Falhoz rögzítés: szükségtelen. Hátránya van egy csomó. Előnye is?
Én arra jutottam magammal, hogy ez ad plusz oldalirányú stabilitást is, így aztán 100%, hogy nem tud oldalra szétdőlni a szekrény.
Jelenleg a hátrányaként én egy dolgot látok, hogy később lesz 3 lyuk a falon, ha megunom az akváriumot / máshova tenném (nem nagyon van más hely a lakásban neki)
A szekrény konstrukciója amúgy se teszi lehetővé, hogy el legyen húzva a faltól a szekrény.

- Felső lap vastagítás: felesleges, az alatta levő keresztmerevítésből is bőven elég egy.
Ez könnyen lehet, hogy így van, cserébe mondjuk gyakorlatilag elhanyagolható plusz költséggel jár.

- Hátsó csővezetés: látszódni fog az üvegen keresztül, nehéz hozzáférni beállítani, takarítani.
A hátsó üvegre amúgy is akarok valamilyen egyszínű fóliát, mert egyébként meg a sárga/narancssárga fal látszana, és az sem nézne ki jól.
Bízom benne hogy kezelhető lesz a hátsó csövezés, mert más a lakás elrendezése miatt gyakorlatilag nem lehetséges, a szekrény faltól falig tart, balra az előszobába vezető átjáró van, jobbra a konyhába.

- Zárt tető: hűtésre gondoltál? Vagy arra nem lesz szükség? Kinyúló dekoráció nem lehetséges? Hátsó üveg tisztítása megoldható?
Hűtésre bízom benne, hogy nem lesz szükség, ha pedig mégis akkor pedig abban bízom, hogy a tetőre elhelyezett szellőző profillal tudom ezt orvosolni. :) Azt hiszem ez csak tapasztalati úton fog kiderülni, hogy teljesen használhatatlan-e így a dolog.
Kinyúló dekorációt azt gondolom hogy nem szeretnék, se nyitott akváriumot.
A hátsó üveget belülről lehet takarítani, ehhez akár a tető teljes felső részét el lehet majd távolítani:
Kívülről pedig elméletileg nem lesz rá szükség a már fentebb említett fólia miatt.

- Oldalsó takaró perem: anyaga rétegelt lemez? Nem fog ide csöpögni víz (pl vízcserék stb.) és szétáztatni az élt?
Ezt arra az oldalsóra érted, ami oldalról takarja a belátást az akvárium mögé, vagy arra, hogy az akvárium alja be van süllyesztve a szekrénybe?
Bár igazából ami a rajzon fekete az sima bútorlap, hogy a passzoljon a nappali berendezéséhez, és mivel nem nagyon van más épeszű megoldás erre, maximum vigyázni tudok rá, hogy ne legyenek vízkárok.

Az valóban problémás lehet, hogy az alsó besüllyesztés miatt, minden az akvárium oldalán végigcsorgó víz befolyik a szekrénybe. Szerintem valamelyik nap fogok rajzolni egy olyan verziót is, amikor nincs így besüllyesztve az akvárium, hogy az mennyire tetszik így digitális ránézésre, illetve hogy ez a tető mennyire tud működni úgy. (Illetve úgy az akvárium is szélesebb lehetne 4 centivel :) )

- Lapillesztések alul: ez teljesen rendben van így is, feltéve hogy a bútorlábak a függőleges lapok alatt vannak
Igen, direkt olyan bútorlábat használnék, ami ehhez való (Forest 10014100100)
 
Hűtésre bízom benne, hogy nem lesz szükség, ha pedig mégis akkor pedig abban bízom, hogy a tetőre elhelyezett szellőző profillal tudom ezt orvosolni. :) Azt hiszem ez csak tapasztalati úton fog kiderülni, hogy teljesen használhatatlan-e így a dolog.
Ha pl. van lakásklíma amivel 25 °C alatt tudod tartani a környezeti hőmérsékletet, akkor simán ellehet hűtés nélkül az akvárium. Ellenkező esetben szükség lesz rá, hiszen a zárt közegben a lámpa is melegíteni fog, simán felszökik szoba+2-3 °C-ra a víz hőmérséklete, 26 fölött pedig már kínlódnak a növények. A hűtés pedig többnyire csak erős ventillációval/párologtatással oldaható meg. De ez a hűtés dolog csak egy példa a felvetéseim közül, ezért mondtam, hogy mindegyik témában minden eshetőségre nehéz is lenne kitérni. De úgy tűnik, hogy nem bizonytalanodtál el semmiben, szóval nem is feszegetem tovább a dolgot. Talán még annyi, hogy talán nem vetted észre, pár dologgal még utólag szerkesztettem a hozzászólásomat, mint pl. víz keringetés...
Ezt arra az oldalsóra érted, ami oldalról takarja a belátást az akvárium mögé, vagy arra, hogy az akvárium alja be van süllyesztve a szekrénybe?
Igen, az utóbbira, arra ami körbeöleli az akváriumot.
7.jpg
 
Oldalról falhoz rögzítés...
Én arra jutottam magammal, hogy ez ad plusz oldalirányú stabilitást is, így aztán 100%, hogy nem tud oldalra szétdőlni a szekrény.
Szerintem felejtsd el. Nem vagyok mérnök, nem vagyok statikus, de csináltam már jópár bútort.... Az az akvárium szekrény, amit falhoz rögzítés nélkül nem lehet stabilan felállítani, az nem akvárium szekrény, max egy ikeásjyskesobisakármis lapraszerelt valami. Nevezzük szezonális akciónak. Egy ekkora akvárium nem szezonális dolog. 160-180kg terhelést visz a szekrény statikusan, ha ettől nyeklik, mozog oldalra előre-hátra és falhoz kell fúrni, akkor régen rossz. Ilyen zárt rendszerű szekrénynél az élzárásokat sem merném a lapszabászaton kérni, mert se a 2-es,se a 0,4- abs élzárás nem zár tisztességesen. A víz meg fröcsög, folyik... Levágatnám, beereszteném festékkel a vágott éleket, aztán élzárnék... Vagy inkább táblásított fenyő...
 
Hűtésre bízom benne, hogy nem lesz szükség, ha pedig mégis akkor pedig abban bízom, hogy a tetőre elhelyezett szellőző profillal tudom ezt orvosolni. :) Azt hiszem ez csak tapasztalati úton fog kiderülni, hogy teljesen használhatatlan-e így a dolog.
Szerintem ezt most egész jól meg tudod állapítani. ha a mostanáig tartó hőségben nem volt 25-26 fok fölött abban a helyiségben ahol az akvárium lesz, akkor valószínűleg jó lesz.
A zárt tetőnek egyébként annyi gyakorlati előnye van, hogy a szökésre hajlamos állatokat akadályozza ebben.
Viszont a hátsó csövezést szerintem meg fogod bánni, ahogy én is. Hacsak nem valami olyan befolyód lesz amivel így is tudsz megfelelően áramoltatni. De ha pl üveg lilyt tervezel (amit a legtöbben ajánlanak) akkor nem jó.

Abban nehéz bízni, hogy sosem fogod eláztatni, mert óvatos leszel. Ez kb olyan mintha abban bíznál, hogy sosem fogod meghúzni az autót, mert óvatosan vezetsz. :)
Szerintem fogadj meg minél több tanácsot innen, itt azért sok éves tapasztalatból beszélnek legtöbben (én nem). Biztos lesz olyan kompromisszum, amiben az egyedi ötleteid és a kapott gyakorlati tanácsok is megférnek :)
 
Ha pl. van lakásklíma amivel 25 °C alatt tudod tartani a környezeti hőmérsékletet, akkor simán ellehet hűtés nélkül az akvárium.
Van klíma igen, én se tudok megmaradni 25 fok felett, nem csak a növények :D

Igen, az utóbbira, arra ami körbeöleli az akváriumot.
View attachment 151264
Ilyen zárt rendszerű szekrénynél az élzárásokat sem merném a lapszabászaton kérni, mert se a 2-es,se a 0,4- abs élzárás nem zár tisztességesen. A víz meg fröcsög, folyik... Levágatnám, beereszteném festékkel a vágott éleket, aztán élzárnék... Vagy inkább táblásított fenyő...
Hát most ez az egy dolog amiben elbizonytalanodtam. Valószínűleg elhagyom akkor ezt a besüllyesztést, és olyan széles lesz az akvárium mint a szekrény.
Bútorlapnál eltérő megvalósításra sem nagyon vállalkoznék elsősorban a szín/minta miatt, hogy passzoljon a többi szekrényhez. Viszont a felső lapot meg tudom csinálni valamilyen más anyagból mert annak úgy is csak a pereme látszik, és akkor ott nem tud elázni az élfóliánál, utána meg már csak végigfolyik az oldalfalon ami a felső lap alá zár, így szerintem annak már nem lenne bele. Főleg ha felül a felső lap és az oldalfal találkozását megkínálom egy adag szilóval.

Viszont a hátsó csövezést szerintem meg fogod bánni, ahogy én is. Hacsak nem valami olyan befolyód lesz amivel így is tudsz megfelelően áramoltatni. De ha pl üveg lilyt tervezel (amit a legtöbben ajánlanak) akkor nem jó.
Hát ha meg is bánnám, nem sok más lehetőségem van ebben a lakásban. De egyébként maga a tető meg oldalt a hátulját takaró rész egy túl sok mennyiség, később azt bármikor újra tudom gyártani/át tudom alakítani, ha majd oldalsó befolyást szeretnék, és megbarátkozom, hogy belóg a cső a közlekedő részbe.

Abban nehéz bízni, hogy sosem fogod eláztatni, mert óvatos leszel. Ez kb olyan mintha abban bíznál, hogy sosem fogod meghúzni az autót, mert óvatosan vezetsz. :)
Szerintem fogadj meg minél több tanácsot innen, itt azért sok éves tapasztalatból beszélnek legtöbben (én nem). Biztos lesz olyan kompromisszum, amiben az egyedi ötleteid és a kapott gyakorlati tanácsok is megférnek :)
Köszönöm, ez a cél. :) Bútort ugyan gyártottam már többet is, de normális akváriumot még nem. Ami még gimis koromban volt, az még a low-technek is eléggé az alja volt talán. :)
 
Mindenképpen javasolnék egy csúsztatható üvegtetőt is az akváriumra (lehet, hogy így is tervezted), különben a felszálló pára hamar megeszi a fölötte lévő bútorlapot. A tető kérdése elég megosztó téma az akvarisztikában. Szerintem az az előnye, hogy nem megy semmi ki vagy be :) Tehát felfogja a párolgást, nem jutnak ki az élőlények sem, a külső por pedig nem kerül be a vízbe. Hátránya, hogy az üvegtető koszolódik, így kevesebb fény jut át rajta. Az akváriumba is körülményesebb így benyúlni. Szóval nem mindenki szereti a tetőt :)
A falhoz rögzítés szerintem felesleges, bár nem tudom, hogy a két vékony függőleges léc meg tudja-e stabilan tartani a felső fa szerkezetet.
 
Rajzoltam egy ilyen verziót, ahol az akvárium a szekrény széléig ér, és rajzon azt kell mondjam ez is baromi jól néz ki:

Az egyetlen szívfájdalmam ezzel, hogy így a tető nem tud rátakarni az üvegre oldalról, eltakarva ezzel a vízvonalat, és a technika tetejét.
 
Rajzoltam egy ilyen verziót, ahol az akvárium a szekrény széléig ér, és rajzon azt kell mondjam ez is baromi jól néz ki:

Az egyetlen szívfájdalmam ezzel, hogy így a tető nem tud rátakarni az üvegre oldalról, eltakarva ezzel a vízvonalat, és a technika tetejét.
Szia!

Nem akarlak lebeszélni a tetőről, de az akváriumban matatás közben (növény nyírás és ültetés, aljzat- és üvegtisztítás, átrendezés, stb.) igen hasznos ha a világítás felemelhetően működtethető (függesztett) vagy legalább eltolható (lábakon álló).

Üdv,
Verhó
 
Utoljára módosított:
Nem akarlak lebeszélni a tetőről, de az akváriumban matatás közben (növény nyírás és ültetés, aljzat- és üvegtisztítás, átrendezés, stb.) igen hasznos ha a világítás felemelhetően működtethető (függesztett) vagy legalább eltolható (lábakon álló).
Szia!

Így néz ki a tető felhajtva:

Még nem döntöttem el pontosan, hogy hol lenne a törés, két megoldás van a fejemben.
1. a hátsó rész fix, emiatt az első rész nagy része felhajtható (kb. mint most a képen)
2. igény esetén a hátsó rész is levehető, emiatt az első résznek csak kisebb része felnyitható.

Az első megoldás előnye, hogy egyszerűbb bármit matatni hirtelen, cserébe mivel kisebb a fix rész, kevesebb ilyenkor a világítás (külön vezérelhető lenne a tető két részében a világítás, hogy le tudjam kapcsolni csak a felhajtott részen).
A második megoldás előnye, hogy több fény marad ha felhajtom az elejét (mivel nagyobb a hátsó rész), cserébe ha teljesen leveszem az egész tetőt, nem marad semennyi világítás.
 
Abban segítsetek még kérlek, hogy általában hány centivel van az akvárium teteje alatt a vízszint? Illetve mennyit változik ez egy héten belül két vízcsere között (vegyük a legrosszabb esetet, ami ha jól gondolom a nyári melegben van)?

Most abban gondolkozok, hogy egy 2mm-es alu profillal takarnám el alul-felül a "nem hasznos" részt:
Főleg a felül inkább, alulra csak a szimmetria miatt gondoltam, bár akkor már ott is el tudja takarni az alsó üveget, illetve a polifoam alátétet.
 
Látom, a tetőnél felcserélted az elemek (első és oldalsó) kötését. Én a felső és elsőét is felcserélném, hogy szemből ne látszódjon illesztés. De ez részletkérdés, különben is pfujj tető :)
A párolgás zárt közegben ventilátorozás nélkül minimális lehet, nyitott akváriumnál viszont naponta akár 1-3 cm is a vízszintben (ventivel).
De amúgy nem értem, miért akarod eltakarni a vízszintet. Mi bajod van vele? Használj RO vizet és nem lesz vízköves az üveg, ha esetleg emiatt...
Ugyanígy alul is, ha normális minőségű talajt vagy homokot használsz és tisztán is tartod, egyáltalán nem zavaró a látványa, sőt, szinte hozzá tartozik az összképhez.
 
Látom, a tetőnél felcserélted az elemek (első és oldalsó) kötését. Én a felső és elsőét is felcserélném, hogy szemből ne látszódjon illesztés. De ez részletkérdés, különben is pfujj tető :)
Igen, a profil rögzítése miatt kellett. Próbáltam úgy is ahogy te mondod, de rajzon nagyon bután nézett ki, hogy volt egy törés a tetőn.
A párolgás zárt közegben ventilátorozás nélkül minimális lehet, nyitott akváriumnál viszont naponta akár 1-3 cm is a vízszintben (ventivel).
A hátsó fix tetőre tervezek rakni egy kb. 500x100-as fekete bútorszellőző profilt bemarva. Egyrészt hogy ne ázzon vízben a tető, másrészt hogy a világítás melege ne rekedjen meg bent.
De amúgy nem értem, miért akarod eltakarni a vízszintet. Mi bajod van vele? Használj RO vizet és nem lesz vízköves az üveg, ha esetleg emiatt...
Egyrészt azért, mert a fejemben lévő vízió alapján, látványra baromi jól nézne ki, hogy ha nem látom a vízszintet, hanem a bútor átmegy üvegbe, és van ott egy akvárium.
Hogy gyakorlatias dolgokat is mondjak, hogyha mondjuk 3 centivel lejjebb van a víz szintje, akkor ülve nem akarok belátni felülre a tetőbe. Illetve így a világítás is ki tud világítani a víz meg a tető között, tehát a bútortól X távolságra lenne a szobában a földön egy fény csík. De valóban a vízkő miatt is zavarna valszeg. Most így elsőnek nem hiszem hogy még az RO-ba is, ahogy számolgatom már így nagyon elszálltak a költségek :)
Ugyanígy alul is, ha normális minőségű talajt vagy homokot használsz és tisztán is tartod, egyáltalán nem zavaró a látványa, sőt, szinte hozzá tartozik az összképhez.
A talaj nem zavarna, maximum az alsó üveg meg a polifoam látványa. Lehet hogy még az se, de ha felül is van, akkor lehet hogy jól nézne ki szimmetrikusan is alul.
Illetve még arra gondoltam, hogy ha rakok szigetelő réteget a profil és az akvárium közé, akkor az akvárium oldalán végigfolyó víz nem tudna ráfolyni a felső lapra, hanem csak az oldalsó lapon tud végigfolyni, ott pedig maximum az alján tudna kárt okozni, de mivel nem ér a földig, vízben biztos nem állna.
 
Hogy gyakorlatias dolgokat is mondjak, hogyha mondjuk 3 centivel lejjebb van a víz szintje, akkor ülve nem akarok belátni felülre a tetőbe.
Ez teljesen jogos, én is a fotelből nézem, és zavar ha lejjebb ér a szint. Van aki szegélyt csak rak körbe pont emiatt és nem is fedi le az üveget.
Nekem 3cm-t takar a fedél és max 1x kell utántöltenem a heti vízcserék mellett, hogy ne lógjon ki. 80x35x40 üveg.
Viszont ha újat csinálnék akkor inkább üvegfedél és a lámpa elé takarót tennék (shade, árnyékoló talán). De mivel nem próbáltam még nem tudom, ez jobb megoldás-e.
Alul meg nem takarnék én sem. De nyilván ez már mind ízlés kérdése, ezt csak úgy megjegyeztem :)
 
Manapság az akvákat nem a fenéküvegre ragasztják, hanem az aljat veszi körbe a 4 oldalfal.
A szemből nem túl mutatós talajmetszet meg vékony előtalajjal megoldható. Az akváriumot körbefoglaló
fakeret pedig (ha jól értettem ilyesmit tervezel) nagyon lenyomja a látványt.
 
Mégegyszer megnézve, úgy vélem, hogy a terv teljesen átdolgozásra szorul, alulnézetből látszik, hogy a berendezve
kb170-180 kilós akvát tartó különálló trepnit nem támasztja alá semmi. Az oldallapokhoz való rögzítés fa esetében
nem javasolt, mint fő tartóelem, esetleg speciális tehermegosztó-átadó kötőelemekkel lenne megnyugtató ez a módszer.
 
Mégegyszer megnézve, úgy vélem, hogy a terv teljesen átdolgozásra szorul, alulnézetből látszik, hogy a berendezve
kb170-180 kilós akvát tartó különálló trepnit nem támasztja alá semmi. Az oldallapokhoz való rögzítés fa esetében
nem javasolt, mint fő tartóelem, esetleg speciális tehermegosztó-átadó kötőelemekkel lenne megnyugtató ez a módszer.
Az meg egy regebbi verzio volt egyebkent, most jelenleg ugy van, hogy a felso lap az oldalfalakon ul, es az also retegelt lemez szerkezet csak a felso lap merevseget biztositja.

De egyebkent szerintem amugy se lett volna gond, a lamello eleg jol birja a nyiro erot, a szetdoles ellen meg vegtelen csavar tud vedekezni, mivel latvanyra nem zavaro.
 
Az meg egy regebbi verzio volt egyebkent, most jelenleg ugy van, hogy a felso lap az oldalfalakon ul, es az also retegelt lemez szerkezet csak a felso lap merevseget biztositja.

De egyebkent szerintem amugy se lett volna gond, a lamello eleg jol birja a nyiro erot, a szetdoles ellen meg vegtelen csavar tud vedekezni, mivel latvanyra nem zavaro.
Elfogadom, :) viszont javaslom újragondolásra a felső faszerkezetet, mivel az akva könnyed megjelenését teljesen agyon fogja csapni, továbbá, bármennyire profi módon lesz elkészítve, mégis egyfajta buhera jelleget fog adni az egésznek.
Amellett persze, hogy a tervrajzon nagyon is tetszetősnek tűnik.
 
Sziasztok!
Gondoltam bedobom ide a kérdésemet…miutàn a költözés felemésztett minket ( minden értelemben), lassan ùjra mocorog vmi, hogy az elhanyagolt akvàriumokat rendbe tegyem.
A kérdésem nem is bùtorra, hanem polcra vonatkozik.
Raktatok màr polcra egy 30 literes akvàt? Làttam fali konzolokat, amik pàrban 50-60 kg-ot is elbírnak…vagy többet is.
Ha kettőt, hármat teszek egy polc alá, a polc mondjuk 31 cm mély és 35 cm széles, bátran rárakható egy 30 literes akva egy kis akasztós szűrővel?
Köszi!
 
Back
Oldal tetejére