• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akadama

zigur

Kertész szaki
Legjobb napló
Mivel úgy gondolom az ilyen jellegű fórumok, mint ez is, azt a célt szolgálják, hogy információt osszunk meg hasonló érdeklődési körrel rendelkező emberekkel, ezért úgy gondoltam amit találok megosztom veletek, hátha nem olvastátok még.Mindenkit arra buzdítanék, hogy ha van olyan információja, mely szerinte hasznos lehet mások számára ragadjon billentyűzetet és írja le amit tud talál róla!Ha ezt nem tesszük egy idő után a fórum érdektelenné válik számunkra és mások számára. Nem hiszem, hogy ne lenne olyan téma amit még nem jött föl, de esetleg érdekel minket, vagy érdekelhetne másokat.Szerintem nem kellene ott megállni, hogy tápozás csak EI szerint, vannak más megoldások is mindenki döntse el mit szeretne.Ugyanez érvényes a szűrésre,világításra, aljzatra.Mindenki tud mindent arról mi miért zajlik úgy ahogy zajlik az akváriumában? Vannak még más módszerek amikről épp most olvastunk és eddig nem volt róla szó oszd meg!
Nem szerettem volna a föntiekkel senkit sem megbántani csak azt szeretném, hogy még ha van is egy általunk preferált módszer, metódus még nem jelenti azt, hogy más nem működhet!

Elöljáróban még annyit szeretnék mondani, hogy engem személy szerint mostanában az foglalkoztat, hogy milyen aljzatot használjak az akváriumomban, így elkezdtem keresgélni a neten, milyen hasznos infókat találhatok.Ezek közül először egy égetett agyag aljzatról szeretnék nektek írni.
Az itt leírtak James oldaláról vannak és ez csak egy kivonat a teljes írás képekkel itt található: http://www.theplantedtank.co.uk/akadama.htm


AKADAMA

Mi is az Akadama?

Az akadama a japán „vörös” és „labda” szavakból álló elnevezés.Ez egy égetett agyag aljzat, melyet főleg Bonsai kertészek használnak. Takashi Amano is ez használta első akváriumainak jónéhányánál, mielőtt elkezdte az ADA termékeket használni.

Maga az Akadama egy vulkanikus eredetű agyag,melyet nagyjából 3 méter mélyről bányásznak öreg japán Cryptomeria erdőkből.Ez aztán szárítják, megfelelő hőmérsékleten kezelik, így eltávolítják a szerves anyagokat és kórokozókat belőle.Végül összetörik, átmossák és különböző méretekre osztályozzák, majd csomagolják őket.
Különböző granulaméretben kapható,de akváriumi növényeink számára a legjobb, amit Double Red Line Hard Quality néven árusítanak, mert ennek granulamérete 0és 6 mm között van.
Az Akadamát főleg Bonsai kertészek használják, jó víz- és tápanyagmegtartó képessége miatt. Maga az Akadama nagyon jó kation cserélő kapacitással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy kivesz minden kationt a vízből, mint pl.: Mg+++, Ca++, K+, stb és magában tartja őket könnyen elérhetővé téve így a növények gyökerei számára.Hasonló módon működik, mint a ioncserélő gyanták azzal a kivétellel, hogy míg a gyanta szódium ionra cseréli a magnéziumot és kalciumot addig az Akadama hidrogén ionra.A hidrogén ion viszont reakcióba lép minden bikarbonáttal a vízben, így KH és PH csökkenést okoz.Mivel fölveszi a vízből a magnéziumot és a kalciumot természetesen Gh csökkenést is okz.Ez a jelenség azonban néhány vízcsere után megszűnik.
Ahhoz képest, hogy égetett agyag, az Akadama nagyon porózus, minek köszönhetően elősegíti a víz cirkulációját az aljzatban és ellátja a növények gyökereit tápanyaggal.

Használata:

Ha úgy döntöttünk, hogy akváriumunkban Akadamát használunk aljzatnak, két választásunk van:

1. Ha nem okoz neked problémát a hirtelen KH csökkenés akkor egyszerűen csak rakd az akváriumodba.Itt is ajánlott azonban a gyakori vízcsere, hogy megállítsd a Kh ingadozását.
James 2 hétig napi vízcseréket végzett, azután, hogy ilyen módon az akváriumába rakta az Akadamát!
2. Előkezeled!Az előkezelés arra szolgál,hogy megold a KH,Gh problémát azzal, hogy felgyorsítod a folyamatot.
James azt ajánlja, hogy áztasd egy hétig az akadamát szódabikarbónás,magnézium-szulfátos és kálium-szulfátos vízben, majd mosd át.
Ő a következő mennyiségeket használta 3 zsákhoz (42literhez):
• 120g szódabikarbóna
• 105g magnézium-szulfát
• 30g kálium-szulfát
James már több, mint egy éve teszteli ezt az aljzatot és nagyon elégedett vele.Arra azonban figyelmeztet, hogy nehezebb tárgyakat, sziklákat ne rakjunk rá mert összetöri.
Az Akadama nem táptalaj, így alá rakhatunk tőzeget és/vagy osmocot-ot.

Egy helyen találtam eddig Magyarországon itt: http://www.yamadori-bonsai-hungary.hu/i ... Product=14

Next soon :lol: : -Humusz, mint táptalaj
- Talajturbózás rescaping nélkül avagy milyen is a növénysüti :D
 
Re: Akamada

A számból vetted ki a klaviatúrát.Én is ebben gondolkodom és olvastam a cikket.Már csak az volt a kérdés,hogy hol lehet beszerezni.A bonsaios linket én is megtaláltam.Nálunk az egyik általános iskolában szokott lenni bonsai bemutató.Jó lenne felhajtani az illetőt,aki ezzel foglalkozik.Meg is találtam.Azt mondta,tud nekem hozni Pestről.Több fajta van,különböző szemcsenagysággal.Mondtam,hogy a legkisebbet hozza.Ez 2-3 mm átmérőjű.Csak nem tudom,hogy egy zsák ,16 liter mire elég.Valószinű 100l körüli lesz majd.De ha elég a mostani 140litershez,akkor lehet hogy maradok ennél.
 
Re: Akamada

tibicuk said:
A számból vetted ki a klaviatúrát.Én is ebben gondolkodom és olvastam a cikket.Már csak az volt a kérdés,hogy hol lehet beszerezni.A bonsaios linket én is megtaláltam.Nálunk az egyik általános iskolában szokott lenni bonsai bemutató.Jó lenne felhajtani az illetőt,aki ezzel foglalkozik.Meg is találtam.Azt mondta,tud nekem hozni Pestről.Több fajta van,különböző szemcsenagysággal.Mondtam,hogy a legkisebbet hozza.Ez 2-3 mm átmérőjű.Csak nem tudom,hogy egy zsák ,16 liter mire elég.Valószinű 100l körüli lesz majd.De ha elég a mostani 140litershez,akkor lehet hogy maradok ennél.

Tibicuk!

Ott van az oldalon a számítás is, de magad is ki tudod számolni, ismerve az akváriumod méretét, hogy milyen vastag lesz az a 16 liternyi talaj.
 
Nahh Robi ez a cikk szenzációs :)...Bár tőled nem is vártam gyengébbet ;) ..Akamada cool... :D Am. olvasgattam én is az égetett agyagról.. de ez igy pont jó ahogy írtad ;) ;) ;) Nekem tetszik...
 
Re: Akamada

zigur said:
Tibicuk!

Ott van az oldalon a számítás is, de magad is ki tudod számolni, ismerve az akváriumod méretét, hogy milyen vastag lesz az a 16 liternyi talaj.


Jaah,hát persze.... :idea:
 
Hali!

A véletlenek egybeesése miatt, pont most akartam kérdezni, hogy vörös talajt senki nem használ?Mert nemigen láttam sehol.Csak van vagy 5 kiló valamilyen zúzalékom, gondolkodtam, hogy berakom az aksiba bár elég merész.
Meg ma kapirgáltam a dracéna cserepében és ott agyaggolyók vannak.A nagyon aprót is használják vízkultúrás növénytartáshoz.Nekünk ez nem lenne alkalmas?
Tudom, hogy kibukik belőlem a magyar, de ez jóval olcsóbb. :oops: (bocsi GA!)
 
jojo said:
Hali!

A véletlenek egybeesése miatt, pont most akartam kérdezni, hogy vörös talajt senki nem használ?Mert nemigen láttam sehol.Csak van vagy 5 kiló valamilyen zúzalékom, gondolkodtam, hogy berakom az aksiba bár elég merész.
Meg ma kapirgáltam a dracéna cserepében és ott agyaggolyók vannak.A nagyon aprót is használják vízkultúrás növénytartáshoz.Nekünk ez nem lenne alkalmas?
Tudom, hogy kibukik belőlem a magyar, de ez jóval olcsóbb. :oops: (bocsi GA!)

Bár én bajban vagyok a színekkel, de az ADA Afrikana és Malya vörös vagy legalább is vörösesbarna és elég sokan használják.
Égetett agyag granulát a házi kertben is használnak, bár én még nem nagyon találkoztam vele, de mivel érdekel a téma rajta vagyok a keresésén.Egyébként egy német cég forgalmaz Aquaclay (micsoda kreativitás :lol: ) néven agyag aljzatot és itt Debrecenben kapni is lehetett.
Nem tudom miért kellene szégyenkezned azon, hogy valami olcsóbbat akarsz, ami akár ugyanolyan hatékonysággal működik, vagy jobban mint egy drágább.Nem csak mi magyarok keresünk más megoldásokat, sok Brazil használ például humuszt táptalajnak.Ha végignézed mondjuk a tavalyi év AGA-n részt vett akváriumokat találhatsz humusszal és Akadama-val készült akváriumokat, még a nano kategóriában is ahol azért nem lenne nagy érvágás megvenni az ADA aljzatot.
 
Huh itt kezd kicsit kavar lenni, nem is akarnám keverni a témákat, de az Aquaclay-t nem lehet az Akadama és az Aqua Soil mellé tenni.
Az Aquaclay leginkább a sima kavics mellé lehet egy alternatíva, mivel semmilyen tápanyag nincs benne, nincs a vízre gyakorolt hatása. Nagyon könnyű szemcsés így nehéz benne ültetni és nehéz a növényeket lent tartani...

Az akadama egy működő dolog, olcsó alternatíva már akinek mind1 milyen az aljzat megjelenése. Mert az Akadama jellegzetesen nagy szemcsés és szerintem világos, sárgás barnás színével mint a Malaya vagy az Africana sárgás-vöröses témáju akikhoz ajánlott.

Bár sok akváriumot láttam én is, nehezen tudom elképzelni mondjuk ebben a talajban a HC-t és több más apró növényt.
De van rá példa természetesen. Az Akadama-t legtöbbször Tropica táptalajjal kombinálják.

James nagy szószólója a témának, azért még kevés akiban látom ezt a típusú kombinációt.

egy remek ellenpélda a használatra. Tropica Akadamaval:
01_Nature_Aquarium_1.jpg
 
az aquaclay egyébként egy szűrőközeg.legalábbis én így tudom.
de én aljzatcserénél nem amazoniára váltanék. valószinű hogy a másik kettő közül választanék, ritka még a malaya és africana.
már szinte mindenkinek fekete aljzata van (nekem is) kicsit egyhangú. de szép.
art.
 
viktorlantos said:
Huh itt kezd kicsit kavar lenni, nem is akarnám keverni a témákat, de az Aquaclay-t nem lehet az Akadama és az Aqua Soil mellé tenni.
Az Aquaclay leginkább a sima kavics mellé lehet egy alternatíva, mivel semmilyen tápanyag nincs benne, nincs a vízre gyakorolt hatása. Nagyon könnyű szemcsés így nehéz benne ültetni és nehéz a növényeket lent tartani...

[/img]

Az biztos, hogy nincs hatással a vízre és nem hasonlítható össze velük, de talán jobb, mint az egyszerű, kavics hiszen porózus szerkezetű,sajna a ground szemcseméretéről, nincs adat a hivatalos honlapon,így nem tudom mit jelenthet a könnyű szemcse, de akkor ez míg meg nem bizonyosodunk a méretről a listáról kihúzva.

Art! Is. A nagyobb szemcseméretűt a cég szűrőközegként is ajánlja.
 
Jelentem bekerült az Akadama az akváriumomba!
Két hetet áztattam a recept alapján mégis két hét alatt a gh-t4 kh-t 0-ra dobta a hordóban.
Ezzel az akváriumomba kerülés után viszont nagyon jó szolgálatot tett nekem, mivel ozmót használok és a kh csökkentő hatása miatt muszáj vagyok naponta vizet cserélni, mivel egy nap alatt 6-os kh-ból 3-4-est csinál amit egy vízcserével újra tornázhatok föl 6-ra.Remélem így az algásodást is meg tudom előzni.
Egyenlőre ennyi vele a tapasztalat, későbbiekben akit érdekel, még írok róla.
Ja! ültetni egy kicsit macerásabb, mert jóval könnyebb , mint bármilyen más aljzat, de különösebb gondot nem okozott, csak a glosso lentartása kívánt némi hosszabb procedúrát.
A színe , ha megszívta magát egyébként sötétbarna,így szerintem elég természetes hatást nyújt.
Üdvözlettel: Zigur
 
zigur said:
későbbiekben akit érdekel, még írok róla.

Engem érdekelnek a további tapasztalatok is, én is gondolkodom a (részbeni) felhasználásán az aksiban.
 
Gyönyörű színe lett feltöltés után a víznek :D
Az a szűrő ott egy nagy dög :D Hagen fluval fx5 2300l/h 20l szűrőtérfogat :D és az ára egy eheim 3-as szűrővel vetekszik, de biztos van hangja :roll:
 
Ja! ültetni egy kicsit macerásabb, mert jóval könnyebb , mint bármilyen más aljzat, de különösebb gondot nem okozott, csak a glosso lentartása kívánt némi hosszabb procedúrát.

Ha már használod egy ideje kiváncsi leszek ez a könnyűség milyen problémákat okoz esetleg. Godolok itt arra hogy egy erős szűrő időnként elhordja a talajt vagy az also pár centiméteres rétegben esetleg állandó felhősődés van emiatt (ahogy por szerű könnyű talajoknál előfordul).

Hogy egy két aktívabb talajlakó hal tevékenysége miatt mennyire túrják szét stb.

Úgyhogy figyelni fogok :)
 
viktorlantos said:
Mindenkit érdekel, úgyhogy lássunk majd fotót is ;)

Sajna nincs gépem, de kérek kölcsön,amint kicsit pofásabbak lesz az akvárium 2-3 hét és rakom föl őket reményeim szerint!
 
viktorlantos said:
Ja! ültetni egy kicsit macerásabb, mert jóval könnyebb , mint bármilyen más aljzat, de különösebb gondot nem okozott, csak a glosso lentartása kívánt némi hosszabb procedúrát.

Ha már használod egy ideje kiváncsi leszek ez a könnyűség milyen problémákat okoz esetleg. Godolok itt arra hogy egy erős szűrő időnként elhordja a talajt vagy az also pár centiméteres rétegben esetleg állandó felhősődés van emiatt (ahogy por szerű könnyű talajoknál előfordul).

Hogy egy két aktívabb talajlakó hal tevékenysége miatt mennyire túrják szét stb.

Úgyhogy figyelni fogok :)

Annyira azért nem könnyű, hogy egy bármilyen erős szűrő megmozgassa, úgy hogy az gondot okozzon! Vagy ha mégis olyan erős abban az áramlásban már a növények is lobognak és a halaknak sem kell erőt kifejteni az úszáshoz! :lol:

Halakból corydorasaim vannak, akik túrják a talajt, de még annyira sem tudják megmozgatni, mint a bazalt-gyöngykavics keveréket.Úgyhogy ebből a tekintetből is teljesen biztonságos úgy gondolom.

Felhősödés egyenlőre nincs, de ha ilyet tapasztalok mindenképpen beszámolok róla!

Üdv: Zigur
 

Hasonló topikok

D
Válaszok
105
Megtekintések
20K
Back
Oldal tetejére