• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás 10l - Shrimp

VTomi

Kertész szaki
Sziasztok!
Életem első akváriumát fogom beindítani. Sose foglalkoztatott az akvarisztika, őszintén a halakért sem rajongok, de egyszer gyerekkoromban egy barátomnál láttam, hogy a nagypapája folyami rákokat tart és ha egyszer valamit tartanék vízben az rák lenne, gondoltam. Nemrég, valahogy bekattant a dolog, nagyon megtetszettek a kis garnélák (De nagyon valószínű, hogy a halakra is rákattanok :D) és beleástam magam a témába, ami gyorsan odáig jutott, hogy beszereztem mindent ami szükséges a tartásukhoz. A nano akváriumok nagyon vonzóak lettek számomra ezért is kezdem egy ilyennel.

Akvárium: AQUAEL LED Shrimp Set Smart 10 - 20 x 20 x 25cm. 10 liter
Szűrés: PAT MINI filter
Világítás: LEDDY SMART PLANT, 6W, 8000K
Tartozik még egy fűtőtest is a szetthez
Hardscape: Seiryu kövek, Dennerle fehér dekorhomok (Green Aqua)
Növény: Micranthemum 'Monte Carlo', Eleocharis acicularis (Green Aqua)
Lakók: Vörös Sakurák zeroveritas felajánlásából :)

Beszereztem továbbá JBL Florapol táptalajt,
Általános táptalajt (kis barna kerámiagyöngyök),
JBL Easy test 6in1 a víz ellenőrzésére, mivel célom, hogy később igényesebb garnélákat tudjak tartani és sikerrel szaporítani.
 
Ó hogy így is lehet? akkor íme:

Az üveg és a csodalámpa:
20160303_204850_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
A cuccok:
768739091cucc_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A terv:
179273433001_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Persze már ekkor tudtam, szűkös lesz a hely és ez így nem fog beleférni, gy ez csak irányadó rajz. Meg hogy az is befolyásolja majd, hogy milyen követ találok.
Miután meglettek a kövek(pont ilyen formát képzeltem)...:
stone_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
...módosult az elképzelés is:
20160306_221501_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
És módosult a rajz minősége. Gyorsan fecnire :D
 
Nem kell attól félni, hogy eldől a kő? Eléggé megtartja majd a talaj? Mik a tapasztalataitok a monolit állítással? :LOL:
a23p44c6.gif
 
meg szokott állni. ha nem vagy biztos akkor FBS-el plexi vagy üveglapra ráragasztod, és akkor megáll (így nem kell összeragasztózni az akváriumot magát)
 
@VTomi szépen rajzolsz, ügyesen is tervezel, látszik a műszaki véna is.
Néhány észrevétel, ötlet:
Én nem raknék kerámiát a talaj alá, ilyen kis méretre nélküle is elég lesz pár liter talaj. Vagy mindenképp a képen látható kevésből (1 liter?) akarod megoldani?
Az hogy megáll-e a seiryu azon is múlik (a döntésből adódó eltolódott tömegközéppontján kívül :) ), milyen mélyen nyomod bele a talajba, lesz-e a talajnak támasztó szerepe is. Ha nem mélyen, akkor tennék alá valami masszív dolgot (mondjuk másik követ) "talapzatnak", ami nem tud "kimosódni" alóla, vagy tömörödni. @Dukenukem megoldása is jó, de akkor nem fogsz tudni később igazgatni rajta - pedig lehet, hogy szeretnél ;)
A homok-talaj találkozáshoz tegyél valami elválasztót és a találkozásnál a talaj legyen alacsonyabb legalább 1 centivel. Így az elválasztó sem kell, hogy látszódjon, érhet a homok tetejéig. A HC majd kiegyenlíti a magasságkülönbséget. Ha nem így csinálod, később a homok magasságát kell majd hozzánövelned.
Várom az indítást.
 
@VTomi szépen rajzolsz, ügyesen is tervezel, látszik a műszaki véna is.
Néhány észrevétel, ötlet:
Én nem raknék kerámiát a talaj alá, ilyen kis méretre nélküle is elég lesz pár liter talaj. Vagy mindenképp a képen látható kevésből (1 liter?) akarod megoldani?
Hmm, ez most nem tiszta. Van nekem ez a barna kis kerámia cucc, a képen a zacskóban 1 liternyi. Ez alá kell növénytáptalajt (képen JBL Florapol) raknom(amit keverni kell 1-5 arányban ugyan ezzel a barna cuccal.) Így értetted te is?
@VTomi szépen rajzolsz, ügyesen is tervezel, látszik a műszaki véna is.

A homok-talaj találkozáshoz tegyél valami elválasztót és a találkozásnál a talaj legyen alacsonyabb legalább 1 centivel. Így az elválasztó sem kell, hogy látszódjon, érhet a homok tetejéig. A HC majd kiegyenlíti a magasságkülönbséget. Ha nem így csinálod, később a homok magasságát kell majd hozzánövelned.
Ezt így mondod?:
20160306_232900_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Köszi a dicséretet és a segítséget!
Amúgy elválasztó nélkül összekeveredik a homok a talajjal? Az áramlástól, vagy a garnélák képesek széttúrni?
 
Hmm, ez most nem tiszta. Van nekem ez a barna kis kerámia cucc, a képen a zacskóban 1 liternyi. Ez alá kell növénytáptalajt (képen JBL Florapol) raknom(amit keverni kell 1-5 arányban ugyan ezzel a barna cuccal.) Így értetted te is?
A barna cuccot én agyagos (általános) talajnak néztem. Mi is az valójában a zacskóban?
Félreértettelek, azt hittem ezen kívül akarsz még kerámiagyűrűket berakni talajemelés céljából - szokták ezt így is. De visszaolvasva összeállt a kép, te hitted az agyagot kerámiának ;)
Az 1 liter talaj kevés lesz. Deciméterekben számolva (liter) kb. 2,0 x 1,5 (homok miatt) x 0,8 (átlagos magasság az emelés miatt) = 2,4 liter (kb) a szükségleted

Most már látom, hogy MC-t raksz mégis (MonteCarlo), csak én a rajzodat néztem, azon még HC volt. A HC szebb lenne, mert apróbb levelű, de jó döntés a MC, mert könnyebb a tartása. Viszont még vastagabb gyepet képez. Ezért az 1 cm lehet akár több is, ha gondolod.

Igen, a talajszemcsék könnyűek, ezeket a garnélák simán rátúrják a homokra. Meg a homokot idővel porszívóznod kell, így könnyebb lesz majd úgy átforgatnod, hogy ne szívd fel a talajt is és keveredjen a kettő.
A rajzod ismét hibátlan.

szerk: a táptalajt nem kell keverni az általános talajjal, hiszen amúgy is érintkezni fognak egymással. Az 1-5 a felhasználandó mennyiségek arányára vonatkozik. Úgy szoktuk, hogy 1 cm táptalajra 5 cm általános talaj kerül...
 
OKé köszi! Azt hiszem minden világos.
Az zacskóban égetett agyag, vagyis kerámia darabok vannak:
20160307_001732_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
JA igen az első rajzot, még a vásárlás előtt készítettem. Azért nem stimmelnek a növénynevek.
 
Kerámia -> Ott a pont.
A rovar-bogár anomáliába keveredtem mert nem volt tiszta a kerámia gyűjtőnév fogalma, de utánanéztem.
 
Köszi a dicséretet és a segítséget!
Amúgy elválasztó nélkül összekeveredik a homok a talajjal? Az áramlástól, vagy a garnélák képesek széttúrni?
Is-is.
Ajánlatos a garnélákat azután betelepíteni, miután elöl összefüggő gyeped lesz, különben szétkapálnak mindent. A 4,5 literes picom, így ment gallyra, nem bírtam kivárni, míg beerősödik a gyep, beraktam néhány black sakurát, erre 1 hónap leforgása alatt szétkapálták az egészet. Ahol hegy volt most lapály... :(
 
Kerámia -> Ott a pont.
A rovar-bogár anomáliába keveredtem mert nem volt tiszta a kerámia gyűjtőnév fogalma, de utánanéztem.
Engem még érdekelne ez a téma, de nem találok rá semmi választ: biztos, hogy égetett agyagot használunk és nem csak szárítottat vagy esetleg magas hőfokon szárítottat? Úgy tudom az akváriumi általános talaj a kertészeti agyag granulátumhoz nagyon hasonló és ott sem hívják kerámiának. Tudni lehet valamit az előállításáról?
 
A szárított agyag, pláne, ha ilyen apróra lenne morzsolva, feloldódna. És nem lenne vörös. Nem?
 
A szárított agyag, pláne, ha ilyen apróra lenne morzsolva, feloldódna. És nem lenne vörös. Nem?
Igazad van, bár némileg oldódik, vagy csak porlad? Amikor víz alá kerül, mintha puha lenne. Nem is mindegyik vörös. Próbáltam rákeresni a gyártására, de nem találtam.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére