• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Új vagyok, kérdésem van

Sziasztok 112 Literes halas akváriumom vizét elkezdtem ro val cserélni
Normál csapvíz volt előtte benne GH21 / KH10, tds: 300 ph 7,4
Múlt héten kapott egy 30 % os cserét után a gh15 /kh6 tds: 186
Tegnap 10 Liter le tds 180 . Kérdésem a vissza sózásra irányul van gh/kh+om , a vízcserék alkalmával ha elérem mondjuk a 150 tds értéket , és akkor ellenőrzőm a gh/kh szintet , és akkor sózok vissza ?
 
Sziasztok 112 Literes halas akváriumom vizét elkezdtem ro val cserélni
Normál csapvíz volt előtte benne GH21 / KH10, tds: 300 ph 7,4
Múlt héten kapott egy 30 % os cserét után a gh15 /kh6 tds: 186
Tegnap 10 Liter le tds 180 . Kérdésem a vissza sózásra irányul van gh/kh+om , a vízcserék alkalmával ha elérem mondjuk a 150 tds értéket , és akkor ellenőrzőm a gh/kh szintet , és akkor sózok vissza ?
Szia.
Mi a cél? És miért?
Nem írtad, van-e bármi az akváriumban, ami növeli a keménységet. És azt se, hogy milyen növényeket tartasz ill. szeretnél tartani. Vagy hogy tápozol-e? (ez növeli a TDS-t, ami kezdőket megtéveszthet)
Ugyanis lehet, hogy nem is indokolja semmi a lágyítást. Vagy éppen a visszasózást. Legfeljebb a tartott állatok, de ugye azokról se tudunk semmit :)

Lehet hogy evidenciának gondoltad, hogy növényes akvárium a cél változatos növényekkel és csak ezért nem írtad - hiszen ez egy növényes fórum - de sajnos mégsem evidens.
A részleteket megvitatni is azért lenne érdemes, mert ha mégis releváns, akkor fontosabb hogy jó paramétereket lőj be, mint hogy azt milyen ütemben teszed.
Ha konkrétan a kérdésre kellene válaszolnom, akkor: Igen, jó úgy. Pontosabban tökmindegy, hogy 150-es, vagy mondjuk 110-es TDS-nél kezdesz el visszasózni :)
 
Teljesen kezdő növények az igazi igénytelen kategória , a ro vizzel a víz keménységét szeretném megszüntetni , úgy tudom annak csak előnye van .
Majd lövök egy képet és akkor látszódik .
Fonal algával sokat szenvedtem , de igazából most rendelkezem tesztekkel amivel tudok értékeket nézni , egyelőre erősebb egészségesebb növényzet a cél ,
 
, a ro vizzel a víz keménységét szeretném megszüntetni
OK, ezt azért sejtettük :)
úgy tudom annak csak előnye van
Alapvetően ez így van. De a csapvízzel együtt az abban levő tápanyagokat is kiveszed a vízből, tehát mindenképpen tápoznod is kell majd. És ez akár elindíthat egy "lavinát" is :)
Egy fotó valóban sokat elárul, nem kell "feleslegesen" írni halakról, talajról stb., várjuk.
 
Sziasztok 112 Literes halas akváriumom vizét elkezdtem ro val cserélni
Normál csapvíz volt előtte benne GH21 / KH10, tds: 300 ph 7,4
Múlt héten kapott egy 30 % os cserét után a gh15 /kh6 tds: 186
Tegnap 10 Liter le tds 180 . Kérdésem a vissza sózásra irányul van gh/kh+om , a vízcserék alkalmával ha elérem mondjuk a 150 tds értéket , és akkor ellenőrzőm a gh/kh szintet , és akkor sózok vissza ?
Szerintem nyugodtan cserélt tiszta RO-val, amíg el nem éred a kívánt GH/KH szintet. Egy csere alkalmával 20-30% csere teljesen jó. Ha olyan elősózott vízzel cserélsz, amilyenre majd be akarod állítani vizet, akkor matamatikailag csak végtelen idő után éred a célt, mert a víz keménysége egy hiberbola függvény szerint fog változni.
A tds mérése az akváriumban (szerintem) teljesen felesleges. Az oka, hogy a növénytápok teljesen megváltoztatják a víz vezetőképességét. Azaz, nem csak a vízkeménységet méred vele. Bár vannak ellenkező vélemények is...
A tds mérést a hordóban kell elvégezni, amibe termeled a RO vizet és visszasózod mondjuk TDS=130-ra. De ez csak az után, ha már beállt az akváriumban a kívánt keménység. Aztán a hordóban is felesleges lesz mérni, mert rájösz, hogy mondjuk 2,5 kanálnyi gh/kh só kell bele, és pont.
 
Nem tudom, mi a célod az akváriummal. Jelenleg alig van növényed. A cryptocoryne és anubias egyáltalán nem igyényli a lágy vizet. A bal oldalt lévő bacopa egy kicsit jobban fejlődne tőle, de szerintem emiatt teljesen felesleges váltani. Akkor segít a lágyabb víz, ha szeretnél igényesebb növényeket betenni.
Halból elég sok van, érdemes lenne figyelembe venned, hogy még sokat fognak nőni, kevés lesz nekik ekkora hely. Majdnem mindegyik rajhal, ezekből szerencsésebb lenne kevesebb faj több egyedét tartani. A boesemani kalászhal például - úgy látom - egyedül van, legalább 6-8 db kellene, hogy jól érezze magát. 10-12 cm-re nő, és egyáltalán nem szereti a lágy vizet. Az ancistrus is jó nagyra meg tud nőni (akár 15 cm-re), látok belőlük hármat is.
Szóval szerintem lenne tennivaló, hogy hosszú távon fenntartható akváriumod legyen. Nem a vízkeménység a legnagyobb gond. Remélem, nem veszed sértésnek, amit írtam :)
 
Tudom , hogy sok a hal , de jelenlegi állapot nem lesz tartós, Kalászhal , meg büntibe van , voltak ők többen is csak terrorizáltak mindenkit .
Jövő év elején beruházok egy juwel 450 re az lesz a fő halas akváriumom . ez meg garnélás lesz nővénnyel .
Nem veszek sértésnek semmit amig segítő szándékkal kapom az észrevételt .
Lelkesedésem megvan , tudásom , információim , és főleg a tapasztalatom korlátozottak ...
köszönöm szépen a válaszod 👍
Algaevőből 3-at látsz , de van vagy 20 1-3 cm től egészen a 7-8 cm ig (már beszéltem halassal aki átvesz belőlük) , szaporodik a szentem ...
 
Tudom , hogy sok a hal , de jelenlegi állapot nem lesz tartós, Kalászhal , meg büntibe van , voltak ők többen is csak terrorizáltak mindenkit .
Jövő év elején beruházok egy juwel 450 re az lesz a fő halas akváriumom . ez meg garnélás lesz nővénnyel .
Nem veszek sértésnek semmit amig segítő szándékkal kapom az észrevételt .
Lelkesedésem megvan , tudásom , információim , és főleg a tapasztalatom korlátozottak ...
köszönöm szépen a válaszod 👍
Algaevőből 3-at látsz , de van vagy 20 1-3 cm től egészen a 7-8 cm ig (már beszéltem halassal aki átvesz belőlük) , szaporodik a szentem ...
Én ezt a JUWEL 450-et átgondolnám...
1. baromi magas, nehéz a karbantartása, meg ki akar hetente 200L vizet cserélgetni?
2. egy 450L-nek mondott üveget be is kell rendezni, hogy mutatós legyen, különben nem ér semmit (bár kinek mi a mutatós) az viszont nem gyenge költség.
3. csúnya hurkás az üvegragasztásuk, a világítás amit hozzá adnak, meg a beépített szűrője, egy forintot nem ér! Ezeket úgy is mindenki lecseréli, így az megint költség...

Én elgondolkodnék egy egyedi gyártású kisebb Opti-white üvegen ami fele ennyibe kerül és jobban is mutat, a maradék kesht meg kőltheted a berendezésre.
Persze ha mindenképp ez a szíved választása akkor vedd meg.
 
Pont ma beszéltem újra asszonnyal , mert ő akarta a ivelt üveget , sikerült lebeszélnem simára , nem ragaszkodok a juwelhez, de méretben mindenféleképpen nagyot szeretnék , a mostani szürőm kerül át oda OASE Biomaster 850 . Meg van tarcsiban egy jbl901 meg egy oase filtosmart 300 is . 2 szürőre gondoltam .
A mostani akvának a villágitása egy 50, es és egy 80 as juwel helia lux full spectrum ,smart control vezérlővel . Igazából a vezérlőt vinném tovább és ahoz vennék egy helia lux 1500 at . De ez még képlékeny ,de tervnek ez van . Pont reggel nézegettem akváriumot, jöhetne valami budapesti info kivel tudok készitettni ? Illetve aki házhoz is hozza .személyautóba nem fér be ...
 
450 opti-white baromi drága , annyit biztosan nem költők rá ..
Nem is értem Pl egy 122 l, 60x45x45 cm, 8 mm 55e
ugyanekkora méret opti -white 92 e
Teljesen vállalható ártöbblet
de mindez 450L méretben sima üveges kb 120 környéke Optival meg 450 , arányaiban nagyon nagy a ugrás
 
450 opti-white baromi drága , annyit biztosan nem költők rá ..
Nem is értem Pl egy 122 l, 60x45x45 cm, 8 mm 55e
ugyanekkora méret opti -white 92 e
Teljesen vállalható ártöbblet
de mindez 450L méretben sima üveges kb 120 környéke Optival meg 450 , arányaiban nagyon nagy a ugrás
Rossz helyen keresgélsz. Másrészt nem mondtam, hogy 450l csináltass, hanem egy kisebbet. 240-300l.
de ha mindenáron a 450 kell, mondtam akkor nem szóltam semmit. ;)
 
igen igen a mostanin 112 Literesen van a 50 es meg egy 80 juwel ezek maradnának a garnélásnak , és a 450 hez vennék 1500 ast ...
Mert hogy van egy vezérlőm ami gondolom a garnéláknak nem feltétlenül kell , ezért gondolkodom továbbra is a juwel világítás mentén , de ha 2 kell belőle akkor elvetem mert biztosan találok olcsóbban jobbat .
Nekem azért tetszik ez a wifis vezérlés , különböző programokkal , napfelkelte , naplemente , felhősödés stb ....
 
450 opti-white baromi drága , annyit biztosan nem költők rá
Miért szeretnél egyébként egy nagy akváriumot?
Ha az a célod, hogy több "mozgástered" legyen, hogy a kreativitásodat és a fejedben gyülekezö ötleteket ki tudd élni, akkor szerintem szerezz be egy aukciós oldalról egy olcsó használt akváriumot. Az se baj, ha kicsit karcos..
Saját tapasztalatból mondom, hogy idövel megváltozik az ember elvárása, a legtöbb akvarista örül a kezdetekben, ha az ancik szaporodnak, ha a vizfelszint végre teljesen belepi a békalencse, vagy ha egy 450 literes akváriumban végre tud tartani mondjuk vitorláshalakat is.
Évek múltán, viszont ki fogja szúrni a szemedet a fekete szilikoncsik az akvárium lapjai között, és az akvárium berendezésével szemben is nagyobb elvàrásaid lesznek, és ki fogsz próbálni igényesebb növényeket is, melyektöl majd nem szeretnél megválni.
Mindezen igényeket 200l+ feletti akváriumban kielégiteni rengeteg idöbe és pénzbe kerül.
Rendszeresen mulmuzni 450 Literbenz, vizet cserélni, rozni, tápozni - Ha esetleg egy halbetegség felüti a fejét, - kezelni: ezek mind megterhelö feladatok.
Ha nagyon vágysz rá, akkor jó egy vagy két évig eljátszadozni egy nagyobb akváriummal, de hosszabb távon nagyon nagy elszàntság kell hozzá.

A következöket tudom tanácsoni a meglévö akváriumhoz:
1.) Vess véget az ancik szaporitásának: manapság már nem tartoznak a legattraktivabb halak közé, hosszú távon nem fogod tudni továbbadni a " csöppségeket". -> szedd ki az összes himet és az összes növendéket, csak 2-3 nöstényt hagyj meg
2.) Az összes nem 112 literbe való halat ajándékozd/cseréld el. Akkor ist, ha fél év múlva tervezed egy megfelelö méretü akvárium beszerzését
3.) Próbálj ki pár gyorsan növö növényt (a forumon gyakran találsz ilyen növényeket ingyen)
4.) Gondold át a terveidet a nagyon nagy akváriummal.
5.) A legfontosabb: nyiss egy naplót!
 
Kalászhal , meg büntibe van , voltak ők többen is csak terrorizáltak mindenkit .
Ez érdekes, írhatnál róla bővebben :)
Jövő év elején beruházok egy juwel 450 re az lesz a fő halas akváriumom . ez meg garnélás lesz nővénnyel .
Jól hangzik. Azért addig ne vegyél új halat, mert a jelenlegiek is szűken lesznek nemsokára.
Nem veszek sértésnek semmit amig segítő szándékkal kapom az észrevételt .
Itt sok tanácsot kaphatsz. Néha egymásnak ellentmondót is, tehát minél többet kérdezel, annál jobban összezavarhatnak :) Ez ne vegye el a kedvedet, mert ha rászánsz némi időt a tájékozódásra, megkímélheted magad a későbbi problémáktól.
Lelkesedésem megvan , tudásom , információim , és főleg a tapasztalatom korlátozottak ...

köszönöm szépen a válaszod 👍
Ezt az oldalt javasolnám átnézni. A fórumozók is szívesen segítenek.
Algaevőből 3-at látsz , de van vagy 20 1-3 cm től egészen a 7-8 cm ig (már beszéltem halassal aki átvesz belőlük) , szaporodik a szentem ...
Valamit tenni kellene a szaporulat ellen, mert nem mindig könnyű elajándékozni a felesleges halakat.
A nagy akváriummal kapcsolatban megoszlanak a vélemények. Ha lenne hozzá helyem, biztos belevágnék (kalászhalasat csinálnék). Gondolom, nem növényezni akarsz 450 literben. Halas akváriumhoz nem kell nagyon erős szűrés és világítás, a túl sok dekoráció is csak zavaró. Így viszont nem kerül olyan sokba a felszerelése és fenntartása. Szóval csak bátorítani tudlak, valósítsd meg az álmodat :)
 
Back
Oldal tetejére