1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Növényes totális amatőr egyből a "mély vízbe"...

Kategória: 'Naplók', témanyitó: psy1234, téma nyitása: Nov 30, 2016.

1. psy1234
    Épp nem fórumozik ...

psy1234 Tapasztalt kertész

Tag:
    Okt 13, 2016
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Budapest
    ma kipróbáltam, raktam bele x mennyiséget és fel is küldtem vele 1,3 mg/literre.

holnap újra mérem, reggel, és megpróbálok beállni 1-re.

mondjuk Nigro blogján olvastam egy ilyet "Nagy megkönnyebbülés tudni, hogy a “fölös” foszfát, nitrát és vas nem okoz algásodást".

de azért gondolom az állatoknak nem jó...

2. outside_agency
    Épp nem fórumozik ...

outside_agency Főkertész

Tag:
    Jan 5, 2015
    Kedvelik:
    964
    Hely:
    Budapest, IX. kerület Haller utca
    Nem bizony.

3. Z1234
    Épp nem fórumozik ...

Z1234 Főkertész

Tag:
    Aug 19, 2015
    Kedvelik:
    492
    Elég homályos a kép! Nem látom jól, de szvsz egy kis fogkefézés még nem árt!

Utoljára módosított: Dec 8, 2016
  4. psy1234
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 13, 2016
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Budapest

ma bomlott levelek és fonalak eltávolítása volt a program, holnap jön a fogkefézés és foszfát szint 1-re beállítása, remélem idővel megszabadulok a zöldüléstől.

5. psy1234
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 13, 2016
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Budapest
    valaki tudja, hogy az átalakult és (elhalt?) sárga parvula szálakkal mi a teendő?

igazából benne vannak a csomóban, nem jönnek még ki. vagy nem is fognak? újra kizöldülnek majd?

7fj0ebihoheehr6n8r6p.

6. Evereka
    Épp nem fórumozik ...

Evereka Legenda

Tag:
    Jan 24, 2013
    Kedvelik:
    10,133
    Hely:
    Bátaszék
    Szia ,átolvastam így utólag a naplódat.:whistle:
    Nagyon ügyesen kezdted az akvarisztikát.Sajnos a rossz hírem az ,hogy magával fog ragadni.Innen nincs megállás.;)
    Az akváriumra visszakanyarodva,nekem nem tűnt fel ,hogy írtad volna a bevezetőben, mivel is tápozol.Gondolom GA.
    A stau gondod ha még fennáll ,akkor az @outside_agency által említett ,kevert foszfát oldat jót fog tenni a staunak is.Elvileg a mic-mac tápban benne van minden, megfelelő arányban ,ennek ellenére előfordulnak kirívó esetek amikor po4-et kell adagolni pluszba.Nem kell félni ettől,nálam már a második akvárium fut ugy ,hogy adagolom az oldatot.A zöld por/pont alga ellen is jó ,és némely növény is szereti.Nálam is eldobálta a leveleit a stau ,majd amikor adtam plusz foszfátot frankón helyrejött.A szintet meg méréssel tudod majd ellenőrizni.A későbbiekben meg már mérés nélkül is megy majd,mert úgy is látni fogod a növényeiden mik az igényeik.A sárguló parvulát picit visszanyírhatod,de várni kell a növénnyel tudjon megerősödni.Ha kellő amanot teszel az akváriumba azok rendben tartják majd a terepet.Nálam csodát műveltek.Csak a létszám a lényeg.Azon gondolkozom ,hogy a 4 oldalt elolvasva ,akrtam e valamit még említeni...jah igen.Az MC nem egy nagy bubizós növény,ne várd tőle a bubiesőt.A Cuba ellenben igen szépen tud bubizni,de ha jól emlékszem azt nem ültettél.
    Ohhh,még valami....ha zselés növényt ültettél ,akkor előfordulhat elhalás.A növényeket ,főleg a gyökerüket nagyon alaposan át kell mosni ,hogy ne maradjon rajta zselé,mert ha marad akkor nagy az esélye annak ,hogy elhal a növény.
    No .....ha valakit ismételtem ,akkor elnézést érte:facepalm:
    Szép munka ,csak így tovább.(y)

Cyberkid és Jopet kedvelik.
  7. psy1234
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 13, 2016
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Budapest
    szia

köszi az infokat.

1 napja áttértem a micmacról, ada step1 és brighty-k-ra , meg special light-ot szereztem még be, de azt egyelőre nem adagolom.

Evereka kedveli.
  8. Evereka
    Épp nem fórumozik ...

Evereka Legenda

Tag:
    Jan 24, 2013
    Kedvelik:
    10,133
    Hely:
    Bátaszék
    Ok,akkor most várakozás jön.Nagyon jó a táp amire váltottál ,de idő kell mire a növények reagálnak a váltásra.Egy -két hét és látszik az eredmény.;)

9. psy1234
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 13, 2016
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Budapest
    sokat olvasgattam a növénytápozásról, de arra nem találtam választ, hogy igazából mikor érdemes tápozni?

co és fény indulás előtt, vagy inkább este ha leállt minden, vagy teljesen mindegy, csak rendszeresen?

10. Evereka
    Épp nem fórumozik ...

Evereka Legenda

Tag:
    Jan 24, 2013
    Kedvelik:
    10,133
    Hely:
    Bátaszék
    Szerintem erre nincs nagyon elöirás.A lényeg inkább a rendszerességen van,hogy kb. ugyanabban az idöpontban legyen tápozva minden nap.Én pl. minden reggel adagolok mielött elmennék dolgozni.De ha kicsit el is csuszol az idövel akkor sem fog történni semmi.Mondjuk ezért találták is az automata adagolókat.

Tapatalkkal küldve az én LG-D855 eszközömről

11. psy1234
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 13, 2016
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Budapest
    fölemeltem a foszfátot, kb 1,2-1,3 körül tartom, viszont ugyanúgy zöldülök... :(

lehet hogy fentebb kéne helyeznem a lámpát.

Utoljára módosított: Dec 10, 2016
  12. psy1234
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 13, 2016
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Budapest
    volt benne 15, sajnos volt aki elpusztult vagy kimászott, most kb 10 van.... viszont....

látom, hogy mindig csinálnak valamit, viszont komolyabban még egyetlen egy helyet sem látok, hogy megtisztítottak volna.

sem a fonal, sem a zöld, vagy barna részeknél :(

kevés a 10? 64liter

13. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    43,013
    Hely:
    Budapest
    És akkor itt jön az, hogy a számok önmagukban semmit sem érnek.
    Az ADA tápokban alig van nitrát erre rátolsz egy nagy adag foszfátot biztos nem lesz siker.
    Alapban a nulla foszfát mellett kampányolnak egyébként ebben a rendszerben.

Fontos, hogy bármilyen rendszert is követsz, ne használj elemeket más tápozásokból. A foszfát emelés a magas nitrát mellé működhet.
    Extrém foszfát túladagolásnál ugyanúgy láttunk már leveleit elhullató staurogyne-t.

--- Más. az új GA tápokban több a foszfát is, figyeljetek rá. Mérés nélkül ne öntsünk foszfátot a vízbe.

14. psy1234
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 13, 2016
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Budapest
    szia, köszi az infokat.

mostanában naponta 2x mérem a foszfátot cseppteszttel, állandóan elnyeli a rendszer, 8-10 óra múlva 0.2-n áll, felnyomom mindig 1.2-re kb.

itt egy proscan lista hogy hogy állok nitráttal és egyéb mással, kb 2naponta mérem, néha sűrűbben.
    hátha Ti ki tudtok olvasni belőle valamit, amit én nem veszek észre :)

köszi a segítségeket!

t93yv8tnd1va709u0uwe.

15. Balage
    Épp nem fórumozik ...

Balage Kertész szaki

Tag:
    Okt 20, 2010
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Baranya(Pécs)
    Hát nekem ez mondjuk kínai, de érdemes lenne @viktorlantosra hallgatnod, mint írta ADA tápozás mellett a nulla foszfátra voksol, biztos tudja mit beszél így én abba hagynám a foszfát adagolását. Esetleg megpróbálhatnád a lámpát 2 csővel is maíg nem emeled feljebb. Vagy ne menjen mind a 4 cső az idő 100%-ban hanem mondjuk csak a világítási időtartam 60%-ban. Amíg nem reagál az alga manuális kellene eltávolítani amennyit csak tudsz, plusz szűrőbaci adagolása sem árthat. Ami nagyon fontos lenne, hogy ne kapkodj, pár éve megtettem én is csak bosszúság lett a dologból, ez a hobby pedig nem ezért van, úgyhogy türelem. A foszfátot meg hagyd el, szerintem :)

16. psy1234
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 13, 2016
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Budapest
    ez a zselés rotala növekedés normálisnak mondható? látszik, ahogy elveszítik a leveleiket, főleg alul, felül még egyik sem.

2 naponta készítettem a képeket, kb 10-12 nap változása ez.

közben az elhalt alsó lepotyogott leveleket kiszívtam slaggal.

viszont újakat(submers leveleket jól tudom?) egyelőre nem akar hozni.

esetleg érdemes felére nyírni lassan őket, vagy hagyjam békén?

q89qed8u4q4e9zmu4utg.

17. psy1234
    Épp nem fórumozik ...

Tag:
    Okt 13, 2016
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Budapest
    igen, a 2 fehér csővel megyek 7órát , 4 órát megy mellé 1 növényes cső.

több helyen is olvastam már, hogy a lámpa megemelése segített a zöldülésnél is, mindenképpen keresek majd rá valami megoldást, szerintem bajt semmiképpen nem csinálhatok vele.

...és igen, megpróbálok türelmesebb lenni...

18. Balage
    Épp nem fórumozik ...

Balage Kertész szaki

Tag:
    Okt 20, 2010
    Kedvelik:
    63
    Hely:
    Baranya(Pécs)
    Ha időm engedi írok a naplómba erről a lámpa emelés dologról egy szösszenetet, ötletet tuti lehet meríteni belőle :)

19. Z1234
    Épp nem fórumozik ...

Z1234 Főkertész

Tag:
    Aug 19, 2015
    Kedvelik:
    492
    Elővettem a kedvenc könyvemet, az Ecology of the Planted Aquarium c. könyvet, és megnéztem mit ír a foszfátról.

Röviden:
    • a talaj (pl humusz + agyag + ...) meg tudja kötni a P-t, ennek a mechanizmusa részletezve van, de nem szeretnék senkit sem zsibbasztani ezzel
    • példaként mutat egy esetet, vízben 0.04 mg/liter a P, talajban a P 1 mg/l, ez 25000-szeres különbség
    • ha egy P oldatban talajmintát kevernek, a talaj "kiszedi" a P-t
    Részletek a könyvben, de ez számomra megmagyarázza, hogy ADA rendszer esetén, ahol van talaj, miért teljesen más a P tápozás mint Estimative Index-nél, ahol (eredetileg?) nincs.

Szóval, ha továbbra is méred a P-t a vízben, lehet, hogy igen sokáig azt fogod látni, hogy eltűnik. De nem veszik el, ha van gyökér, akkor a növény megtalálhatja :). (Gondolom "gyárilag" is van bőven elég P a talajban?)

A fenti táblázatban látom NO2- is szerepel, ez miben van? Látok ott egy 10-es értéket. Információim szerint 10 mg/liter az nagyon sok, halakra veszélyes érték. (3.5 is) Garnéláknál nem tudom, mi a helyzet.

20. outside_agency
    Épp nem fórumozik ...

outside_agency Főkertész

Tag:
    Jan 5, 2015
    Kedvelik:
    964
    Hely:
    Budapest, IX. kerület Haller utca
    Meg fogja találni ez tuti, csak még nincs gyökere szegényeknek. :)

Más:
    Egyszer írta Viktor, hogy amikor ADA tápozást kitalálták nem nagyon voltak zselés, nulla gyökérzetű növények. Véleményem szerint ez a tápváltás nem volt okos ötlet.

Aktuális oldal megosztása