• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Tisztás a gyökerek alatt

Ti csináltatok már biotóp akváriumot?


  • Total voters
    42
Sziasztok!
Egy ideje nem jelentkeztem, mert nem sok változás történt nálam. Azért egy helyzetjelentés:
Kb. 8 hónap után a mohapamacsok alja annyira bealgásodott, hogy egy porszívózásnál az egész lejött... Annyira nem bánom, így nem telepítettem újra, elég melós volt szépen tartani és sok alga beleköltözött. A néhány szál ami maradt, azt meghagytam, hátha magához tér...
Az újabb növények közül mind a Bacopa, mind a Ludwigia növöget, de elég lassa, utóbbinak sajnos hamar kifakul a színe, csak a csúcshajtások pirosak. A cryptok durván beindultak a táptabletták hatására, egyes leveleik már közel 25 cm-esek!
Ismét ellepett a zöld szőr, kevés ecset és fonal, így egy hosszú hétvégén, amíg nem voltam itthon, csináltam egy 4 napos blackoutot. Az alga visszaszorult és az emelt tápozás mellett egy héttel később még elfogadható a mennyisége. Sikerült a foszfátszintet kimutatható értékre javítanom (0,4 mg/l), nitrát 1-5 mg/l, K >15 mg/l.
Aktuális tápozásom heti bontásban (115 l, 48 W, 6h, 30% vízcsere/hét): 25 ml/100 l Carbo, 21 ml/100 l Macro, 17 ml/100 l Micro.
_YSsz72qw6zsI2UhmZRe9dVt5hp7iXXsO_OAAz_VzcY=w1268-h643-no

A fauna kiegészült egy nőstény kakaduval, most ő a domináns. Felfedeztem még egy Amanot, úgy tűnik a 4-ből 3 maradt meg (1 öngyilkos lett), csak eddig nem jöttek elő.
A kánikulában a lakás hője 29 foka felment, az akvárium is követte szépen, ezért beüzemeltem két DIY PC ventit (5-5 Voltos Nokia ill. Motorola töltővel működttetve). Sikerült a hőt tartósan levinni 27 fok alá!
e9DYsGYtHkpzWd8WyfbeGoWq8I2b9qD_K8qMiuLsmfU=w858-h643-no

wwdEFdhHqGBQgDQS6bc0EdtUROUyOzW5fyeJJRYRTvs=w858-h643-no
 
Az akvárium paraméterei: 80x40x45 cm (bruttó 144 l), 7 mm vastag üvegből
Amazonas háttér: 80x40 cm (átlagban 7,5 cm-ert vesz el az akvárium mélységéből)
Szűrő (használtan vettem): Eheim Professionel 2226 külső szűrő
- teljesítmény: 1050 l/h (25 W)
- térfogat: 4,9 l (3 rekesz: kerámia, Eheim Substrat Pro, szivacs+perlonwatta)
Világítás: 2x18 W T8 Daylight csövek gyári Wromak tetőben
Fűtés: Eheim Jager 100
Légpumpa: Tetratec APS 100
A zárt tető és a háttér adottságai miatt a szűrő szívó- és nyomóágát csak a látható módon tudtam megoldani. Esőztető felszerelésére sajnos nem volt lehetőségem (a hajlított befolyócső csak egy ponton éri át a háttér peremét). A szűrő nem közvetlenül az akváriumból szívja a vizet, hanem a víz először egy ráccsal fedett nyíláson keresztül a háttér mögé jut és innen kerül a szívócsőbe... Sajnos a szívóág csak az akvárium másik felében fért el... Nem tudom ez a tisztítás hatékonyságát mennyire befolyásolja, de a perctérfogat így is megvan... A nagyobb lebegő részek nyílván nehezen jutnak el a szűrőhöz, de a kisebb részekkel nincs gond. Ezeket időnként le kell szívnom a háttér mögül, mert lerakódnak.
Ind%C3%ADt%C3%A1s1.jpg
Szia! Nem akarlak elkeseríteni de nekem is hasonló a háttér. Sajnos iszonyat nehéz a háttér mögötti rész karbantartása. Sok szmötyi lerakódik,algásodik, nehezen hozzáférhető a karbantartáshoz. Én ősszel tervezem a megszüntetését. De azért sok sikert kívánok neked hozzá!
 
Hát igen, több sebből vérzik a dolog. A szűrésem hiába megfelelő teljesítményű, a háttér szűrőnyílásán már nem akkora szívóerő érvényesül, mind a háttér mögött a kosárnál közvetlenül... Próbáltam azért nyitva hagyni az utat az áramlásnak, pl. a Mycrosorium mögött nincs beültetve, így maradt egy kb. 5 cm-es szabad sáv. Jól látod, a beömlőnyílástól balra valóban nincs áramlás, ezt próbáltam ugyan ellensúlyozni úgy, hogy egy PVC csővel meghosszabbítottam és az oldalát több helyen perforáltam, de nem sokat ér...
Talán a bal oldalfalra fel lehetne applikálni egy hosszú esőztetőt, amelyet idomokkal elvezetnék a hátfal felé, de egyelőre nem tudom, hogyan lehetne megoldani. A másik megoldás egy kisebb belső szűrő lenne a bal elülső-felső sarokba...
A helyi viszonyok:
IMG_2705%2Bcopy.jpg
Én beraktam két kis szűrőt hátulra, de sokat nem segít :(
 
Szia! Nem akarlak elkeseríteni de nekem is hasonló a háttér. Sajnos iszonyat nehéz a háttér mögötti rész karbantartása. Sok szmötyi lerakódik,algásodik, nehezen hozzáférhető a karbantartáshoz. Én ősszel tervezem a megszüntetését. De azért sok sikert kívánok neked hozzá!
Az Amanok szépen lepucolják a hátsó részét és a mulmot is felkavarják, így a szűrő jobban összegyűjti. Ennek ellenére biztos vagyok benne, hogy a szűrés nem olyan hatékony, de a biológiai szűrés azért kompenzálja ezt. Persze könnyebb lenne az élet háttér nélkül, ha újra csinálnám, akkor már nem tennék bele.
 
Az Amanok szépen lepucolják a hátsó részét és a mulmot is felkavarják, így a szűrő jobban összegyűjti. Ennek ellenére biztos vagyok benne, hogy a szűrés nem olyan hatékony, de a biológiai szűrés azért kompenzálja ezt. Persze könnyebb lenne az élet háttér nélkül, ha újra csinálnám, akkor már nem tennék bele.
Másik meg a világításod. Ahogy elnézem neked is jó szarul van megoldva úgy mint nekem :) igazából mikor megvettem fel sem tűnt, csak mikor beindítottam. Háttér mögé minek fény?? :) na mindegy. hibákból tanul az ember. Amúgy ettől függetlenül tetszik az akid. :)
 
Másik meg a világításod. Ahogy elnézem neked is jó szarul van megoldva úgy mint nekem :) igazából mikor megvettem fel sem tűnt, csak mikor beindítottam. Háttér mögé minek fény?? :) na mindegy. hibákból tanul az ember. Amúgy ettől függetlenül tetszik az akid. :)
Ezt a problémát megoldottam, a hátsó T8-as fénycsövet megszűntettem, az elülsőt lecseréltem T5-re + beraktam még egy T5-öt az etetőnyílás elé. Nekem így bőven elég. Előtte teljesen feleslegesen világítottam a háttér mögötti részt, ami ráadásul jó be is algásodott. Így azért szembetűnő a változás.
 
Ezt a problémát megoldottam, a hátsó T8-as fénycsövet megszűntettem, az elülsőt lecseréltem T5-re + beraktam még egy T5-öt az etetőnyílás elé. Nekem így bőven elég. Előtte teljesen feleslegesen világítottam a háttér mögötti részt, ami ráadásul jó be is algásodott. Így azért szembetűnő a változás.
Tanuló pénznek jó volt nekem is :)
 
Sziasztok!

Június közepe óta nem jelentkeztem. Mostanában kicsit kevesebb időm jutott az akváriumra egyéb elfoglaltságok miatt (többek közt megnősültem, meg elég sok volt a meló nyáron).

kr1F01Ornq_Kq-Qr6wbBp9AHcyUGC1cJm9BlemRwId3zKWLHeu4eaDAAj0mknISPbQ1orIh2hDGbRpoer3C2Hoh3mqRYg1-eMTbOtVmlp8ZdivCg-t8AKbqyur0al3OkWy5HPDb2yMqKMLtMbl41-Ka3aST2mOtfMb3PAgx3qekgpkvYuZXSUOM3DVFM9T4VBIFdwnQUnFAvo-XkQlL6a216PdCexaAT-wuBWG3m2zzr2ag0dAz6-UUZs9qZev630kdT4yP7CcCIXogtpWf46QZMXBZuHmcju734styu2_iTpuRFdQLM7Xox3V0WyhSnkh9q-8xUqfDb-VnVscxM_daKqM7bcG_pqAwk38bcxurD0AN2Lg0STBXkCTP0bqSsmDO644-KIvbNEQn2e2HQXs6G-oNKpzuHKLgdRMqDUDJwz6bWiti0jdFliyrkR3nIdxhFZmUNpWXh1Cad99dQ0hHV16E8CKziEgN5V-vbN19_-cLhOPo7V4JxhjjMkhNuT5AvObwkpxd7_oYKYdMG8t80KrdemHqglBpwI3FkzHw=w1245-h643-no

2015.július

1lxCirmM3rQeEZfle3m3SoK1shOJHXDgXkFohdMAXgKptwofKiBFx_wnv9rAHsgzjXVXd0Esn_V2fO7M26ZKMiAdPitxkpcI6byOdEY6ig6SJohNkx6XRf6GrRRnmThuQxNSg2PliX6-ihqE-9OWGFvUBsFRgEIecaKHUrHlmh0jIR51FIZx-_7JlaW30bMYL1UKhnloLZaFgsL0IZ8L9TSi6RU1uJkw1YLLNduLLw7ZqbNjKjJNxJ29mBd2qHGajz30GR5rAPB_9ewrK8mhDz1XtVSWTUv3hpFhl1mzZcrgNVKEDKuut84UhPM9JFRlbQi0pxnMpM0O9qTayumr8k9_QOGUq8qYZtysnv-myHF0d58DtJZHv8_oCZVzDYgB7klLtyeAUF0vA9HwD3m4OJdJ9fWzocXHgqJRzakpzFYy3ecipdKDZlcOt8jH_0aj9AUP4Z9Yztza4hg5e9KzHo8_O9Heln_bLqYxNcP7wIjyU73QGhvObyNXAzJi3ONefAGIzoYbOuIwNPQ2KgvsuX9MEWvzjVZCv6XAYnWUYoc=w1232-h643-no

2015.augusztus

A ventillátoroknak hála a nyári hőséget átvészelte az akvárium. Augusztusban azonban elérte az egy éves kort és úgy érzem azóta egyre nehezebben tudom fenntartani az egyensúlyt. Szerintem kimerült a táptalaj (JBL Aquabasis Plus), amiből eleve keveset raktam. A másik probléma, hogy a szőlőgyökereken már szinte mindenhol észlelhető egy gombaszerű réteg (a leírás alapján kicsit hasonlít a kékalgára, de a növényeken, aljzaton nem jelent meg), amely végül felemésztette a mohám nagy részét. Biztos vagyok benne, hogy valami oldódik ki a fából amely hatással lehet a vízminőségre. Carbora nem tűnik el teljesen, az Oto-k sem pusztítják el maradéktalanul.
Az alga több formája is elhatalmasodott (barna, zöld szőr, ecset, haj, fonal), amelyek kézi eltávolítással és black-outtal is nehezen tarthatók kordában. Egy barna lepedék (vagy a dekorációról válik le, vagy barna esetleg kékalga) aggresszíven telepszik meg a növényeket s nyírással sem tudom visszaszorítani, mert az új leveleken is megjelenik. A surface scum most már állandó és a víz is kicsit opálos mindig...

kDRBbQ9tJ1vltNPbeA7WLfm6O0Jev6XBglK_dwOHACISCdipHfl02a-IuOBRR04JwC4D7mKfNq_rdfzkETNUr4vn18SRjeHEMWcO5PIMrCNPGE4Z7zpY8qgTVqWX_bPT7QuNgvvabgw0AuHpcp1s6EtxR-nb-eQ4FqI44KCCgn6YPhggZko7n3Qt4B6XsTLTAVLfoP44jlPrj2c9tVvKl_bJHRaQS-Q8bJYsuklPOZvtL3GhGFl-RWXA8WaLqQTKODt91K-Dt93wMjGv3CaKiZqorU8chnf70mWC7TgPeFeOvzwI4WHc2UVFVCGMC6RGbua1uMGPgpb-9f4ig0AseDMpAqRT8KgHanXOQNOFpBWxLEE093mbzexG59p_8e5RwUS-smVmHnGco-OBqZNqaX59umMje7NjuR9XPYAvHFusUcrUDkJlg5SmKAlU0EBEbgkyoswho6Xl7NzvbV-SuQS9vK8Anws7Aj3UxTnhSVQTAJfGLr1KSpWjGD9WfCVK54VckFv5JMMJ6iFhye-92znW_E-tsGTq92YCVT0o9ZI=w858-h643-no

xHYbhgZMTSuI1Ax4GlhNeVsrv5yKBxVGJEpKbHUUYGFeWv-aiBibHxxRzldLmxGvwJgzN00PEdSLnG0fQuOp3KDoWxjzl_xgD5veNlxP4bB0OLszhBotYpq2yWf-34W7-QSW3p0FRHIUoCOsK4C4rzpSGgg3PCPvwMz22lo9PO6vJBij9VgkUCDMyrBuBlte2EZPu6x_o0naIh7sVwkjqICJk9yPFEDz0OS-AWd5YS-ivi0ZDcOEFaES0ZmtDbRUBNzEbfYOD0L9KXdVIjTBNVpcfjNZ_RykVygZUrZ5QPu4fPmSfvxZ3b2T0KLPnClv1zHsHPaSuEMI01dC-cUgNXLzWZqkLIDfTrn8k9VpokcDPDw5LBA0Oy0p95N6wo6djRGqgTR4nXq4QfR0_7vGOb6CQ9rZhJtIWxxl33poSAv3TYfKvpvV0liUjhqVq9EiKOlhuRZy8FO-3Xgr5R_ZaDMhmLlnA8vpMvTJAaOgbF-nNYR3aaXazb6hY1teHjCNewn5wvjaHyCjUyYi0gD2ItbVkNjSUoy8QwotVxVc7mY=w858-h643-no


A nyáron a Hygrophyla eléggé eldzsungelesedett, amelynek egyik következménye az lett, hogy a tövek között csökkent az áramlás, az alsó levelek elhaltak, elég sok mulm képződött. A szárakat toppoltam és két részletben kihúzkodtam a töveket, a hátramaradt aljzatot pedig jól kipórszívóztam egy Tetratec mini aljzattisztítóval. A toppolt szárak azonban nem erősödtek meg kellőképp, néhánynak a töve szét is mállott. Attól tartok, hogy a talajtisztítás során még a maradék tápanyagot is sikerült kiszívnom a talajból, aminek egy része ráadásul az akvárium vizébe oldódott… Bekerült 4 db Törpe Cory, hátha az aljat tisztább marad kicsit.

Összességében az akvárium most mélyponton van, a növényállományom meglehetősen leromlott.
A Ludwigia csak vegetált, likvidáltam.
A E. tennellus levelei annyira bealgásodtak, valamint a tövek között annyi lepedék állt meg, hogy nagy részüket likvidálnom kellett. Két tő maradt, de ezek is haldoklanak.
SnHrT5H27x4ZSGvjrskeZ2MRxRSSHzIWUGOzgn5fyor4c0oaV0UoBVbUd5K4MPqJ_odsnWKL5KcW3g3rgX7Qmo38gRI92jMf4pmCDOL47VjejBqlWmBZ9AjbRD_0WBtUyM5Zm8pHF8-cUAXtie-E3D5EZRWyRyBa5nc6-OKm803JJEZ3DYPVYbxeZ3WNbyLZ6CUn4S7owL4vaN0iSYIyKPOOOHTfHvJ8YQdJPW4eaapfL7AQTWS5fJQzCQD7tnyHJR18hR3YFejR-LjeSyAsMehxKa7U7c2XvWf5d5Bdkaxkg7pIACVA56zvxzYgDs9e7SN07knbvvRpgI7JHVpban9hSuj6zqDDNW1bbhIDB5AclbhUzKp3H4c-ovRbZfolQS3G4sujws4LFMYcDxuPlYxv9QsEweaBTxG7oGAgVUCkCDIlI7qsyehUoQRWkkx13ZW5MKeD_Wsco9K23tzlnwjlvysObj7iHSTI1iLlxJu71psjKhiW3GFL3bXSXY0TL4PdfkccokbjSYIkXjgXxn-u8YaZyZe8TMoFteOTaSI=w858-h643-no


A Bacopa szépen bokrosodott, de csak a felső 1/3 rész volt egészséges, az alsó levelek bealgásodtak, szétmállottak, nem tudtam megmenteni.
A többi növény eléldegél, de a fent említett lepedék miatt alapos nyírásra van szükség, amivel nehezen tudnak lépést tartani. A körülmények valahogy az Anubiasnak kedveznek a legjobban, néhány tő szépen megerősödött, mindeddiginél nagyobb leveleket hoznak.

MzeVI7EanObba4mgct44SDURYXip8hl7bPiDh27IEgdyxlPBR3wJ71YPeEbfMZOowk_xbHP30MlKr-k82bYwOv1rvmph9XOPUZsQC5f49Uty4ilUQhA68i1VFPaXAtw18lkQC6rpI3ROY7h3U_CFfW33TkZLnpd4StmlLGXbkXKQnXQ7SmH1p-Fskx8c-pwOtwoVpHlLaluIAr4_kTw6aZ954uLuSp1OiQHbkWp3bNuIYkUs5Dx8nSd2RtHasPyxi4h0LIZxJv32ocWWDGgxZYAEAfQZ0j_g0Y-ox60V9IHzmZtbDrF3vVLruhiCpeXImA8K21hTyo3OiDx0TWHaNid2Qs6v1SUe6HoeWl_HhXoLe7j9M2gFfvBC7LFlujJOaiI_OmT26Fa30-XAvVK3HKa1X8hOfIANY7KSzn3Hxc4dp6Ou6CmX2i8BG4wuQeohMhRVCHBVC0w_UTjBzHWCkvuYi3VJOKx1RmHUdkb6V1DDLJMKBtDUmGPEoBA7hf6uCjpaGBojYeK5nSw-uULTmw7NFhhvVe7U61tClT2tGBQ=w1230-h643-no

2015.Szeptember

Úgy érzem, ebből a gödörből nem fogom tudni kihozni az akváriumot. Erősen gondolkodok egy újraépítésen. Háttér nélkül, vastag (táp)talajjal. Azt még nem tudom, hogy a hátteret fogom-e levakarni vagy kompletten eladom az egész szettet és veszek egy új medencét függesztős lámpával.

A scape még érlelődik. Szívesen kipróbálnék egy iwagumi stílusú akit, de a fás dekorról nehezen mondok le. Leginkább egy vasfás-bazaltos, Valisneria-Crypto erdős scape tetszene, amiben az egyik TGM akvárium inspirált:
E1X1n75Pg4GngQuL5tkccJJ0emVYG4K4IjcvQrJ-H9h35AQ-ny2Qd3M2-SQONgCZKEncQ0Jak9mm0TUmbkV6XU-If6WIrdC13ffW0wIqtx6m7mKLMhFGUbv7frBc6wstfNqzQ-pXg9YdKEHlDkJZmB0CYIxHT-d8qDEOkLi13wJs8Lq0kGBSw1EUaxxTBT672kQn8pDV69fTCulmUveVSwql0MQGCKMCGEkwgba439Z_Tup7L9mWCQwoBhHfaetLt72ZBpyHzBf4btz_lVoNUWgKxWxW9hu4ySNpUFaqlmS-RVHiH_IE5OkKiSDtOj96VwH7p0Ob_mI6KoWUJEEQQleP-Wds1nTyAgjTHtNoxGwFT05RqAo6rjx81Rm1DINisOXUrbAd-ERt5RxiwY_l4qvCgbuBDh0o1Kr00F3cdRsFsnTi9SnCUIkAfZjbkoknGxlyKbRPnZk5BODlq4oIrX7gvKBGinTMBI5HOik2hZHTjoQIeOULjyuGi0cSzGaBRGF5gQJ33ouazMt2Ji8tjZTLBdpzsSuA0VA_-EvuNH4=w1144-h643-no


Tervezgetés folyamatban, november első hetében szeretném megvalósítani.
 
Szia!
Örülök, hogy itt vagy a fórumon ismét. Gratula a házasságkötésedhez. Nászajándékba kérhettél volna GA utalványt vagy akváriumot is.:D
Gondolom az új Ara támogatja a hobby-t majd.:)
Várom az új akva képeit, naplóját! Sok sikert hozzá!
Üdv:Zoli
 
Szia!
Örülök, hogy itt vagy a fórumon ismét. Gratula a házasságkötésedhez. Nászajándékba kérhettél volna GA utalványt vagy akváriumot is.:D
Gondolom az új Ara támogatja a hobby-t majd.:)
Várom az új akva képeit, naplóját! Sok sikert hozzá!
Üdv:Zoli
Köszi szépen! Természetesen elfogadja ezt a hobbimat, "inkább, mint, hogy igyak, vagy dohányozzak". :)
Most az átépítésen agyalok hogy mit, milyen sorrendben csináljak és hogy mit kell vennem hozzá. Persze az anyagiak (GA utalvány hiányában) gátat szabnak.
Lehet, hogy néhány kérdéssel előrukkolok még addig a fórumon.
 
Köszi szépen! Természetesen elfogadja ezt a hobbimat, "inkább, mint, hogy igyak, vagy dohányozzak". :)
Most az átépítésen agyalok hogy mit, milyen sorrendben csináljak és hogy mit kell vennem hozzá. Persze az anyagiak (GA utalvány hiányában) gátat szabnak.
Lehet, hogy néhány kérdéssel előrukkolok még addig a fórumon.
Nemsokára jön majd az ábrándozás, hogy bárcsak inkább innál és dohányoznál, ne aggódj :D
 
Nemsokára jön majd az ábrándozás, hogy bárcsak inkább innál és dohányoznál, ne aggódj :D
Néha, amikor mondogatom én is, hogy ha napi egy doboz bagót elszívnék és a haverokkal ledobnék egy korsó sört a kocsmában, az sem lenne olcsóbb, az az érzésem, hogy valami ilyesmit készül kimondani a kedvesem...:shifty:
 
Jó volt olvasni ezt a naplót, sok probléma merült fel és jó megoldásokat sikerült alkalmazni. Egy hasonló dzsungelt szeretnék majd én is megvalósítani.

Köszi! :)
 
Egy nagyobb karbantartás után:
2015-10-22.jpg

A háttér elvesztette kezdeti varázsát, már annyiféle alga van rajta, hogy alig vehető ki a mintázata. Azért ilyen foltos, mert próbáltak Carboval kezelni, de valahova kicsit több jutott... Az biztos, hogy a következő scape-nél egyszínű, vagy valamilyen színátmenetes fóliát fogok használni háttérként...
 
Sziasztok!
Csak ámulok a gyönyörű, kristálytiszta vizű high-tech akikon, ahogy a fórumot olvasgatom.
@Eteléhez hasonlóan én is szeretnék egy háttér nélküli akit építeni, így most beszerzés alatt állok. Nem célom, hogy egy részletgazdag tájképet hozzak össze, inkább egy könnyen fenntartható, algamentes low-tech akváriumot szeretnék növényerdővel :)
Első lépésként a nyitott akvárium felé a világítást vettem meg egy 2x24 W-os Quad személyében, amelyet próbaként be is üzemeltem egyelőre a gyári fénycsövekkel. Kicsit zavaró a rószaszín cső, de megszokható (azért a 2 db 6500 K fénycső úton van).
Egész más így a karbantartás, végre látok mindent! Néhéz megállni, hogy ne matassak naponta az akiban!
Algafronton nagy csapást mértem egy blackouttal és intenzív Carbo-s kezeléssel. Megszabadultam az utolsó két tő E. tenellustól, egyszerűen már nem tudtak megerősödni. Erélyes vágáson estek át a Cryptok, a bleheri és a Mycrosorium. Nagy mennyiségű mulmot szívtam le az eddig nem látott helyekről. Ezeknek köszönhetően jelentősen visszaszorult az alga, jelenleg kevés ecset és barna van, illetve elvétve fonal. Érdekes, hogy az Anubiasok most elég szépen fejlődnek, egyre nagyobb leveleket hoznak.
Íme egy szerény kép a jelenlegi helyzetről. Igen alapjáraton megy már csak az aki, szerintem a Cryptok a táptalaj jelentős részét felélték 15 hónap alatt. Bízom benne, hogy két héten belül elindul az új projekt.
2015-11-06.jpg
 
Mintegy 15 hónap után elérkezettnek láttam az időt az akvárium újraindításának. Az akvarizálás újrakezdése számomra sok újdonsággal járt. Körültekintően olvasgattam a fórumot, mielőtt nekivágtam. Azt már az elején eldöntöttem, hogy low-tech vonalon indulok el, a high-tech túl nagy falat lett volna kezdésként.
Engedjétek meg, hogy így amatőrként összefoglaljam az ezzel az akváriummal kapcsolatos tanulságaimat. Kicsit lehet, hogy hosszú lett, akit érdekelnek kezdeti botladozásaim, az szemezgessen belőle!
1. Háttér: szép, búvóhelyet, tájékozódási pontot nyújt a sügereknek. Ellenben drága, sok hasznos teret vesz el az akváriumból, szűrő hatásfokát rontja és egy bizonyos határ felett lehetelen az algát kiírtani róla. Összességében negatív a mérleg, nem jött be. Nagyméretű diszkoszos akváriumban tudnám elképzelni, de nature akiban nem. Ami a mögötte lévő részt illeti, sokan írták, hogy bealgásodik, pang a víz, megáll a mulm. Nos ez nálam addig állt fenn, amíg 3 Amano garnéla be nem költözött ide, ezek rendbe vágtak mindent! :)
2. Aljzat: először használtam táptalajt. Aprószemű folyami kaviccsal fedtem be, a növények szépen nőttek benne. A háttér miatt nem tudtam kellő vastagságot elérni, valószínűleg ezért merült ki a táptalaj. Úgy tűnik kavicsban is lehet növényeket nevelni, de szeretnék kipróbálni általános növényes talajt (pl. Amazonia), hogy abban mennyivel nőnek szebben.
3. Dekorhomok: sügerek széthordják, ezért ilyen akváriumba csak akkor ajánlom, ha csak ilyen aljzat van (nem tud összekeveredni) vagy nincs sok előtéri növény. Gyakran kellett a felszín felforgati mert egy idő után mindig bebarnult. Csak akkor vesződnék vele, ha nagy terület lenne lefedve vele, amely könnyen hozzáférhető.
4. Dekoráció: a házilag gyűjtött dekorfák veszélyesek lehetnek, ha nincsenek megfeleő körültekintéssel kezelve. Nálam a szőlőgyökér 1 év után begombásodott, majd ellepte az egészet és nem tudtam kiírtani. Okát mai napig nem tudom, talán nem volt eléggé kiszárítva. Következő scape vasfás lesz!
5. Világítás: a gyári tető (2x18 W) fényereje nagyon kevés és a fénycsövek elrendezése sem megfelelő. A karbantartás zárt tető esetén nehézkes. Házi tuninggal némileg sikerült javítani a világításon, de ez inkább az algaprobléma kiéleződéséhez vezetett. A kényelmes nyírás, "porszívózás", tápozás érdekében a későbbiekben mindenképpen nyitott akváriumban gondolkodom.
6. Szűrés: első külső szűrőm, nagyon profi, meg voltam vele elégedve.
7. Növények: jó volt új növényeket kipróbálni és a nyírás eredményét szemlélni. Először kötöztem mohát, Anubiast, Mycrosoriumot fára. Utóbbiak szépen nőttek.
Anubiasnál érdemes sokat telepíteni az elején, különben sokáig tart, mire bedúsul. Azt vettem észre, hogy minél erősebb gyökere és nagyobb levele van, annál gyorsabban nő.
A mohák szépek voltak az elején, de túl vastagon hagytam őket és az aljuk berohadt. A porszívózás elégtelensége miatt pedig megült benne a mulm. Eldugott helyre nem érdemes tenni, mert nem lehet féken tartani. A negatívumok ellenére később is szeretnék mohát, de csak keveset és könnyen elérhető helyre, hogy karbantartható legyen.
Az Echinodorus bleheri szépen megerősödött. Ilyen növényt viszont csak akkor ajánlok, ha sok hely van és elkülönülve lehet ültetni, különben nem érvényesül. Nálam a stemek eléggé háttérbe szorították. Háttérnövényként lehet, hogy nem fogom használni, helyette inkább valamilyen középmagas fajt szerzek be (pl. Red Diamond).
Az E. tenellusom szép lassan kiveszett. Ennek vagy a gyenge fény, vagy az erős áramlás (ecset) volt az oka, vagy egyszerűen nem szereti a kavicsot/homokot. Amúgy tetszik a növény, adok neki még egy esélyt.
Ludwigia, Átokhínár, Bacopa nálam nem bírta. Utóbbit valószínűleg az egyik algabumm nyírta ki, vele még próbálkozom majd.
8. Tápozás: az EL Profito jó, de a foszfáthiányomat a GA tápok oldották meg. A Carbo nagyot lendített a növények fejlődésén. Algaölő hatását csak helyi kezelésnél éreztem, főleg az Anubias és a dekoráció ecsetesedését, szőrösödését lehetett vele jól kezelni. Érdekes, hogy a bleheri leveleinek végét megbarnította.

Egy utolsó kép az akiról a szétszedés előtt (jó homályos lett a kép):
IMG_3774%2Bm%25C3%25A1solat.jpg

És "fénykorában":
IMG_2826%2Bm%25C3%25A1solat.jpg

Az újrakezdés folyamatban. Hamarosan leírom, hogy milyen nehézségekbe ütköztem, de egyelőre most ennyire tellett.
Köszi, hogy benéztél!
 
Az újraindítás nem megy zökkenőmentesen. Több hetes előkészület részeként egy pesti látogatáson betértem a Greenaquába, vettem Amazoniát, armatúrát, vasfákat, Manten köveket és beszereztem a világtás felfüggesztéséhez szükséges cuccokat. Mivel a 3D-s háttérrel nem akartam bíbelődni, úgy döntöttem, csináltatok egy a jelenkegínél kicsit kisebb akit, átlátszó ragasztással, amit meg is rendeltem egy akváriumkészítőtől. Szállítás előtt pár nappal szétkaptam a régi akit. A növények és halak külön-külön egy 50 l-es ládába kerültek az akváriumvízzel. A halakéban beüzemeltem a külső szűrőt, a növényekében pedig egy szivacsszűrőt. Kavics, vékony szőlőgyökerek kuka, nagyobb gyökerek a Mycrosoriummal és az Anubiassal ládákba. Megérkezett az új akvárium postán, futár felhozta, jól be volt csomagolva, nem zörgött, kifizettem a szállítási díjat, a futár lelépett. Aztán kibontottam és a hátsó üveg végig volt repedve! ÁÁÁ! Újratervezés… Mikor fogom tudni elindítani az új akit? Hát így három hétig biztos nem… Alapszinten újra össze kell dobjak egy akit, hogy a növények és a halak túléljék addig…
Az akváriumkészítővel úgy egyeztünk meg, hogy csak utólag utalom a pénzt. Azt mondta, hogy a feladáskor biztosítást kért a szállításért. Szombat lévén csak két nap múlva tudtam bevinni a postára, ahol azt mondták, felülvizsgálják, igényelhetek kártérítést, de nem sok esélyt látnak, hogy kapok valamit, mert átvettem a csomagot…
Akárhogy is, most biztosra megyek, így GA-s srácokra bíztam az új akvárium összeállítását. Addig is gyorsan elrendeztem az élőlényeket a régi medencében. Egy hétig álltak ládában, 1 garnélát leszámítva mindenki túlélte. A régi akváriumvízből sikerült megmentenem kb. 50 litert. Remélem a növényeket nem viseli meg túlságosan, hogy 1 hónapon belül kétszer is átültetem őket. Talán a Cryptoknak fog legkevésbé tetszeni.
Feldobok egy képet az összedobott medencéről. Kb. 2 óra alatt rendeztem be. Alul sima folyami kavics, maradék Tetra Crypto tablettákkal tuningolva. Háttér hidrogén-peroxiddal megtisztítva. A scape lényegtelen. Bal oldalon epyphyton növények, jobb oldalon a Cryptok és az Echinodorus, elszórtan pedig a Hygrophylák. A vasfák áznak. Rég volt ilyen algamentes az aki! Világítás egyelőre 4 h/nap. Tápozás 2 ml Carbo/100 l/nap, GA Mac-Mic 1,5 ml/100 l/nap, hetente tervezek cserélni 30-40% vizet. Szűrőtisztítás is nagyon elkél már, de még egy hétig járatom így.

IMG_3779%2Bm%25C3%25A1solat.jpg

Most a függesztett világítást barkácsolom.
Folyt. köv.!
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére