• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Tisztás a gyökerek alatt

Ti csináltatok már biotóp akváriumot?


  • Total voters
    42

ClassicLook

VIP kertész
Sziasztok!
Mintegy fél éve az új lakásunkba költözéskor megfogalmazódott bennem, hogy újraélesztem régi hobbimat. Eddigi amolyan "vándorcigány" életmódom mellett nem lett volna módom karbantartani egy akváriumot. Az akvárium helyét párommal kijelöltük a nappali békés sarkában, jöhetett az ötletelgetés, fórum olvasgatás, oktató videó tanulmányozás... Végül is 5 hete indítottam be az akit, ennek folyamatát szeretném majd kis fáziskéséssel bemutatni Nektek.
Így néz ki jelenleg:
Nap37.jpg
 
Alapvetően a halakra építettem az elképzelésemet. Eredeti egy olyan növényekkel beültetett, dél-amerikai típusú medencét szerettem volna vitorláshalakkal, kisebb pontylazacokkal, amelynek fenntartása könnyű, nem időigényes és elfogadható áron megvalósítható. Tehát low-tech-ben gondolkodtam. Valami ehhez hasonlót terveztem:
2048.jpg


A vitorláshalas ötletet aztán elvetettem, mert nem akartam 120 l-nél nagyobb akváriumot (vitorlásoknak meg ugye min 150, de inkább 200 l kell). Módosítottam a társulást egy törpesügeres verzióra. A biotóp jelleget is később már csak halakra korlátoztam, hiszen sok alacsony igényű növény (Anubias, Cryptok, Hygrophyla) nem Dél-Amerikában honos. A hardscape-nek azonban dominálóan gyökereset szerettem volna.
A legjobban a vasfa tesztett, de nem akartam sok pénzt kiadni fára, így - kicsit szkeptikusan - belekezdtem a hegyen szedett szőlőtőkék fárasztásába... Mintegy 6 hét kellett a gyökereknek, hogy kiázzanak és a kérgük lefejthető legyen, de addig legalább volt időm összeválogatni a technikai eszközöket.
Nem volt konkrét elképzelésem az elrendezést illetően, de volt egy-két olyan dolog, amit mindenképpen szerettem kipróbálni. Ilyenek voltak a műanyag "Amazonas háttér" beszerzése, valamint a moha, Anubias és Microsorium fán való növesztése. A háttér egyik utólagos hátránya az volt, hogy hozzá kellett illeszteni a gyökereket, így ezeket több darabra kellett vágnom, hogy a kívánt kompozíciót elérjem. Sajnos a források miatt a lehetőségeim eléggé beszűkültek, így a helyzet hozta a fenti elrendezést. A gyökerek és a növények között ugyan már elég búvóhely lett volna, de megtetszett ez a kókuszdiós megoldás, így hát készítettem én is két kuckót két fél héjból (szintén nem biotóp jelleg).
A felszerelés és az építés részleteit hamarosan folytatom!
 
Az akvárium paraméterei: 80x40x45 cm (bruttó 144 l), 7 mm vastag üvegből
Amazonas háttér: 80x40 cm (átlagban 7,5 cm-ert vesz el az akvárium mélységéből)
Szűrő (használtan vettem): Eheim Professionel 2226 külső szűrő
- teljesítmény: 1050 l/h (25 W)
- térfogat: 4,9 l (3 rekesz: kerámia, Eheim Substrat Pro, szivacs+perlonwatta)
Világítás: 2x18 W T8 Daylight csövek gyári Wromak tetőben
Fűtés: Eheim Jager 100
Légpumpa: Tetratec APS 100
A zárt tető és a háttér adottságai miatt a szűrő szívó- és nyomóágát csak a látható módon tudtam megoldani. Esőztető felszerelésére sajnos nem volt lehetőségem (a hajlított befolyócső csak egy ponton éri át a háttér peremét). A szűrő nem közvetlenül az akváriumból szívja a vizet, hanem a víz először egy ráccsal fedett nyíláson keresztül a háttér mögé jut és innen kerül a szívócsőbe... Sajnos a szívóág csak az akvárium másik felében fért el... Nem tudom ez a tisztítás hatékonyságát mennyire befolyásolja, de a perctérfogat így is megvan... A nagyobb lebegő részek nyílván nehezen jutnak el a szűrőhöz, de a kisebb részekkel nincs gond. Ezeket időnként le kell szívnom a háttér mögül, mert lerakódnak.
Ind%C3%ADt%C3%A1s1.jpg
 
A fórumot olvasgatva sajnos utólag vettem csak észre, hogy én is jóhiszeműen beleestem abba a hibába a tetővásárlásnál, hogy sok pénzért keveset vettem. Ugyanis a gyári tető teljesítménye messze elmarad az ajánlott 1 W/l-től. Ráadásul a fénycsövek elrendezése olyan az etetőnyílások miatt, hogy a hátsó fénycső félig már a háttér mögött növénymentes részt világítja. Ráadásul belül nincs is semmi reflektív felület. Így próbáltam menteni a menthetőt, belülről hőtükörlappal vontam be, hogy legalább az a kevés fény se vesszen kárba. Így kb. 20%-kal erőssebbnek hat a fényereje a kiindulásihoz képest.

IMG_2550.JPG


Egyszer majd rászánom magam egy egyedi tető készítésére, min 3x24W T5-ös csővel...
 
AZ INDÍTÁS:
Egy napom volt a berendezésre, mert Tropica növényeket rendeltem és nem volt külön tárolómedencém.
Amint összeállt félszárazon a hardscape, az utolsó pillanatban döntöttem el, hogy nem csak folyami homokot, hanem középen "dekorhomokot" (lényegében finomszemcséjű sóder) is fogok használni egyfajta tisztásként az akvárium közepén.
A növényes részek alá 1 cm vastag JBL AquaBasis került.

Ind%C3%ADt%C3%A1s2.jpg


Erre jött rá elöl 4 cm, hátul 6 cm 1-2 mm szemcsenagyságú mosott folyami homok, középen hozzáillesztve a dekorhomokkal.
A hátsó maximális vastagságot a háttér szűrő nyílása sajnos korlátozta 7 cm-re...

Ind%C3%ADt%C3%A1s3.jpg


Egy-két nagyobb kő az "aranymetszésben":

Ind%C3%ADt%C3%A1s4.jpg


Egy nagyobb és egy kisebb lefelé fordított szőlőgyökér egymással szemben, megtűzdelve egy-két vékonyabb gyökérrel, kisebb kövekkel és a két kókuszhéjjal. Szerintem elég szép gyökereket sikerült kiválasztanom, kicsit hasonló a Red Moor-hoz, csak nem olyan ágas-bogas, a színe meg inkább a vasfáéhoz hasonlít. Néhány helyen szépen látszik a rostok lefutása...

Ind%C3%ADt%C3%A1s5.jpg
 
ÜLTETÉS:
Növények:
- Anubias barteri var. nana
- Echinodorus tennelus
- Echinodorus bleheri
- Cryptocoryne wendtii "Tropica"
- Cryprocoryne wendtii green/willisi? - ezt a helyi akvarisztikában vettem, az eladó nem tudta megnevezni
- Hygrophyla polysperma
- Mycrosorium pteropus
- Vesicularia dubyana
Az koncepcióm az volt, hogy az elsődleges fókuszpontba (balra fent) a nagyobbik gyökérrel kerülne a Mycrosorium, a másodlagos fókuszpontba (jobbra lent) pedig az Anubias. A gyökerekre helyenként moha került. A bal hátsó sarkot tölti majd be idővel az E. bleheri (sajnos a Tropicából egy elég nyeszlett példányt küldtek, mindössze 3 egészséges levéllel, nem hittem volna, hogy megmarad). Az előteret E. tennelussal, a középső részeket pedig közepes méretű Cryptokkal ültettem be. Középre-hátra - ahova kevés fény jut - került a Crypto. wendtii "Tropica", amely a maga barna színével nem vonja el a figyelmet, de reményeim szerint majd szépen elterebélyesedik a gyökerek mögött. Végül háttérnövénynek egy gyorsnövésű, könnyen gondozható algakötő száras növényt szerettem volna, így esett a választás a H. polyspermára. Eredetileg csak bal oldalra akartam telepíteni, mert a jobb oldalt meg akartam hagyni úszótérnek, de olyan üres volt, hogy az Anubias mögé is raktam néhány tövet.

Ind%C3%ADt%C3%A1s6.jpg


Feltöltés.
A Mycrosorium még kicsit erőltettem ül a fa tetején :)

Ind%C3%ADt%C3%A1s7.jpg
 
5 hét utánkövetés.

0-7. nap
Egyszeri 50%-os vízcsere, majd naponta 20%-os részleges vízcserék.
A víz majdnem teljesen kitisztult. Sajnos a szűrő befolyócsöve az akvárium frontüvegére állítva olyan turbulenciát okozott, hogy elöl kiforgatta a homokot, így beszereztem egy csukló, amit srégen beállítottam hosszirányba, így gyakorlatilag az egész akváriumban körbemegy az áramlás.
A hygrophila hamar beállt a fény felé.
Pár nap alatt szembesültem a tető hőtermelésével, kikapcsolt fűtés mellett is 26-28 C az akvárium vize, amely még optimálisnak is mondható.
Bekerült néhány égertoboz a víz további barnítása érdekében.
Valamint néhány nap alatt megjelent a hírhedt "fehér-nyálka" a fákon, amely nem hitte, volna hogy egyszer eltűnik, mert csak egyre vastagabb lett...

Nap7.jpg


10. nap
Itt már csak kétnaponta cseréltem a víz 20%-át és beleraktam a szűrőbe a baktérium készítményt (Tetra Bactozym kapszula). Előbb nem láttam értelmét a napi vízcserék miatt.
A víz teljesen kitisztult.
Megigazítottam a bal elülső sarokban megbolygatott aljzatot.
Elkezdtem a vízcseréknél a folyékony tápozást (JBL Ferropol) és napi tápanyagpótlást (JBL Ferropol 24).

Nap10.jpg
 
Utoljára módosított:
19. nap
Az egy hetes nyaralásunk miatt az akit otthon kellett hagynom, remélve, hogy nem egy opálos vizű, algás medencét találok majd visszajőve. Legnagyobb meglepetésemre a víz tiszta volt és a fákról a "fehér penész" eltűnt! Talán a legerősebb áramlású helyeken maradt még kevés, amely leginkább az ecsetalgára hasonlít. Sajnos a lebomló képződmény egy része a dekorhomokon és a növények levelein landolt, amelyet próbáltam kézzel eltávolítani, azonban a végleges megoldást a vízcserék alkalmával történő leszívás és a növények átültetése jelentette. Innetől kezdve már csak heti 1 részleges (20%) vízcserét csináltam.
Néhány Hygro-t már vissza kellett vágjak, mert elérték a vízfelszínt. A többi növény is növekedésnek indult: megjelentek új hajtások az E. bleherin, a Mycrosoriumon és az E. tenellus is terjeszkedik az indáival. Egyedül a Cryptok nem tértek még magukhoz. Sajnos az Anubiason helyenként levélkárosodások jelentek meg, ezeket eltávolítottam.

Nap19.jpg


24. nap
Megérkeztek az első lakók az akváriumba: egy kisebb csapat neonhal (12) Eleinte elég bátortalanok voltak, kisebb bandákba verődve ólálkodtak a növények között, de a kajára előjöttek.
A fűtőt feleslegesnek éreztem, meg amúgy is csak eltakarja a fényt a szélső növényektől, úgyhogy eltávolítottam. Próbálkoztam a légpumpa beüzemelésével, de olyan hangos volt a vízáramoltatás és annyira kavarta a vizet, hogy nem erőltettem. Gondoltam a növények elég oxigént termelnek, meg a szűrő befolyócsöve is kellőképpen fodrozza a vízfelszínt...
Különféle fajtájú csigákat véltem felfedezni az akiban. Őszintén szólva nem szeretem őket, mert úgyan leget, hogy hasznos tevékenységük is van (...?), de korlátlanul szaporodnak és féltem nővényeket, hogy megeszik őket. Minden vízcserénél igyekszem megszabadulni néhánytól.

Nap24.jpg
 
Utoljára módosított:
27. nap
Elvégeztem a szűrő tisztítását, mert attól tartottam, hogy a perlonvatta a kezdeti nagy igények miatt hamar eltömeszelődik. Meglepetésemre a szűrőanyagok egész jó állapotban voltak, lehet, hogy kicsit elhamarkodott volt a tisztitás...
Kiegészült a társaság egy 8 fős fekete neonhal csapattal. Érdekes, hogy összeverődtek a kék neonokkal, akik kifejezetten felbátorodtak az újak jelenlétével.
A nagy szőlőgyökér és az elöl lévő nagyobb vörös kő közötti résznél kicsit nagy volt az űr számomra, így ide vágtam egy kisebb gyökeret egy másik tőkéről. Erre is próbálok majd vagy mohát, vagy valami más növényt (...?) rögzíteni később.
Még egy kis égertobozt tettem a vízbe.
Az akvárium üvegén végigmentem algakaparóval, mert kezdett homályossá válni.

Nap27.jpg


34. nap
Végül megérkeztek a törpesügerek is. Eredetileg Apistogramma agassizit vagy cacatoidest szerettem volna, de a kereskedésben csak ramirezi volt és nem győztem várni tovább, úgyhogy vettem egy hímet és két nőstényt. A búvóhelyek felfedezése és a territóriumok kialakulása még tart, a hím is ismerkedik még a nőstényekkel, akik viszont egymással elég harciasak.
Öt hét után a Hygrophilánál egy nagyobb metszést kellett alkalmaznom, mert elöregedtek a tövek.
A többi növény is szépen fejlődik, különösen a Mycrosorium, amelyen számos élénkzöld hajtás jelent meg. Az idősebb leveleket sajnos szakállalga támadta meg, ezeket próbálom fokozatosan eltávolítani. A moha erősen tör a fény felé és a bleheri is hozza az új leveleit gőzerővel.
A jobb hátsó, kissé sötétebb sarok kicsit üresnek tűnt még, ide szereztem egy nagyobb Anubiast (azt hiszem "coffefolia"), amelynek különleges mélyzöld levelein az erezet benyomatokat képez. A levágott kókuszhéj egy darabjára rögzítettem.
A Tropica-féle Cryptocoryne wendtii hátul még mindig alszik kicsit. Az adatlapján az áll, hogy 6-10 cm-esre nő meg, amit kicsit keveslek, mert tudtommal a wendtii akár 20-25 cm-es is lehet. Ha nem így lesz, akkor tudnátok ajánlani esetleg egy másik, közepes méretű, barnás árnyalatú Cryptot helyette?
A tennelussal vagyok a legkevésbé megelégedve. Ahhoz képest, hogy igénytelen növény, nem nő túl gyorsan, ráadásul a leveleinek a vége fokozatosan rothadásnak indul. Gondolom a gyenge fény lehet az oka, de lehet, hogy ez még csak a kezdeti levélváltás...

Nap34.jpg


Összességében elégedett vagyok az eddigi eredménnyel, persze jó lenne látni a növények olyan ütemű fejlődését, mint az néhány, az oldalon bemutatott akváriumban láttam, de hát ezekkel az adottságoknál nem várok többet...
Ha lenne esetleg építő jellegű javaslatotok vagy kritikátok a leírtakkal kapcsolatban, kommenteljetek bátran!
Azért mutattam be az akit, hogy tanuljak!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
6. héten túl van az akvárium. A héten történt egy nagyobb vágás, már ami a stemeket és a mohát illeti.
A jelenleg állás:
Nap42.JPG


A H. polysperma nagy részén kihúztam és a tetejüket újraültettem. Sajnos az E. tennelusom nem nő szépen, a levelek teteje bealgásodott, így ezeket a részeket lenyírtam. Remélem azért megmarad, egyébként hozza az indákat rendesen.
IMG_2564.JPG


Az E. bleheri beindult, folyamatosan hozza az új, (egyelőre) egészséges leveleket. A Cryptocoryne is szépen nő.
IMG_2565.JPG


Sajnos több helyen megjelent a szakállalga, a Mycrosoriumon és a háttér felszínhez közeli részén, ahol gyors az áramlás. Előbbiről próbáltam az érintett leveleket eltávolítani, utóbbiról a nagyobb szálak csipesszel többnyire eltávolíthatók.
IMG_2562.JPG
IMG_2568.JPG


A mohát kicsit visszanyírtam, így többnyire egészséges, algamentes szálak maradtak. A háttérben látszanak a Mycrosorium 6 hét alatt hozott élénkzöld hajtásai.
IMG_2566.JPG


Végül néhány kép a ramikról, akik élvezik a medencét és kezdik felosztani a territóriumokat.
A hím:
Ramirezi45.jpg


Az egyik nőstény:
Ramirezi46.jpg
 
3 hétig nem írtam, mert 1 hónapot távol vagyok. A kötelező karbantartást csak kb. 10 naponta tudtam elvégezni. A halakat ismerős eteti 2-3 naponta.

Úgy tűnik, hogy az E. tennelus szépen leváltotta a leveleit, rengeteg indát növesztett, viszont a leveleik 5 cm-nél alig nőnek hosszabbra és gyakran bevörösödnek.
A Hygrophyla hihetetlen sebességgel nő, még ilyen low-tech körülmények között is. Nagyon szeretem ezt a növényt, mert a gyakori nyíráson kívül nincs vele sok gond és szép élénkzöld leveleket hoz.
A Mycrosorium és az Anubias is lassan, de hozza az új hajtásait, főleg a „fáradt” levelek levágása után.

Eddig egész kevés algám volt, de most a háttér felszínhez közeli részén és a dekoráción megjelent a zöld szakállalga és néhány csomó ecset, valamint a Mycrosorium levelein továbbra is megtelepedik a staghorn, amivel nem tudok lépést tartani. Mitől ugorhatott meg az algamennyiség?
A ritkább vízcseréktől? A korábbi nagyobb talajmozgatástól? Vagy a ritkább etetéstől és mikrotápozástól, mint relatív növényi tápanyaghiánytól kerültek az algák túlsúlyba?

Paramétereim:
- akvárium: bruttó 144, nettó 115 l, de a 3D háttér miatt csak 95 l használható
- világítás: 2x18 W napi 12 órában (0,37 W/l)
- vízcsere heti rendszerességgel kb. 20 l (15-20%)
- szűrés: Eheim Professionel 2226 950 l/h (8-9x)
- tápozás (kövezzetek meg, de ezt tartottam a legegyszerűbbnek): JBL Aquabasis Plus van legalul, heti vízcseréknél a cserélt vízhez megfelelő arányú JBL Ferropol, valamint naponta 2 csepp JBL Ferropol 24
- haletetés: napi 2x száraz/fagyasztott

Egyelőre annyit csináltam arra az időre, amíg nem vagyok otthon, hogy a világítást visszavettem napi 10 órára, a szűrő vízforgatását pedig csökkentettem kb. 20%-kal, így kompenzálva a relatív növényi tápanyaghiányt és csökkentve a CO2 veszteséget (a szűrő elég erős áramlást tartott fenn), valamint betelepítettem 4 Oto-t.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Úgy néz ki, hogy talán a fent vázolt taktikám eredményes volt, legalábbis a tekintettben, hogy nem lepett el az alga 10 nappal később.
Nehéz ezt azonban pontosan megítélni, mert sajnos elpusztult 2 ramim és egy Oto-m és valószínűleg bent lehettek pár napja, így biztos, hogy jelentősen megugrott az ammóniaszint...
Valószínűleg nem bírták a ritkább vízcseréket és etetéseket. Ráadásul a hirtelen lehülés miatt - tekintettel, hogy nem volt fűtés a lakásban és az akiban sem - a víz hőmérséklete 1 hét alatt 26-ról 21-re csökkent.
A megmaradt 3 Oto jó munkát végez. A neonok jól bírják a kiképzést. A növényekkel nincs jelentős változás, talán a ritkább tápozás és az alacsonyabb hőmérséklet miatt mintha kicsit lassabban nőnének, de egészségesnek tűnnek. Óvatosan próbálom az aki hőjét visszaállítani.
Az nem tudom, hogy halhullás esetén ki kell-e takarítani a szűrőt? Mostanában lenne esedékes egyébként is, de jelenleg nem volt rá időm, így a hétvégére terveztem.
A következő terv 2 újabb Oto lesz és szeretnék egy pár kakadut is - remélem ők jobban bírják. Szerencsére most egy ideig nem leszek hosszabb időre távol.

week11-2.jpg

(Bocs a kép minőségéért, egyelőre ennyit tudok kihozni a kompakt gépemből...)
 
Utoljára módosított:
Úgy 3 hete jelentkeztem.
Az előző bejegyzéshez még annyi, hogy az utólag berakott kisebb gyökérre rögzítettem 1-1 tő Anubias var. nana-t és egy kevés jávai mohát, hogy ott is legyen valami zöld.
Sajnos az elmúlt 3 hétben meggyűlt a bajom az algákkal. Azért nem lepett el, de sokfajta van (staghorn, ecset, barna, zöld szakáll, fonal). Főleg az erős áramlású helyeken jelennek meg. Próbálom mechanikailag eltávolítani (sérült levelek eltávolítása, 3D háttérről óvatosan fogkefével, ecsetet csipesszel). Plusz vettem még 3 Oto-t, pár nap múlva 1 elpusztult, most összesen 5-en vannak és lelkesen tisztogatnak.
Mindezek ellenére az algák nem akarnak visszaszorulni. Ráadásul egy nagyobb háttértisztítás kapcsán sikerült szétszórnom a zöld szakállalgát, így most a dekorációra is rákerült, az Oto-k meg nem nyúlnak hozzá a hosszabb szálakhoz... Igyekeztem eliminálni a provokáló tényezőket: egyszerre csak kis területen forgatom fel az aljzatot növényültetéskor, nem sikálok le sok algát. Kitisztítottam a szűrőt, leszívtam a mulmot a háttér mögül. Kicsit nőtt a fényerőm is, mert kimozdult a középső DIY merevítő, amelyen az üvegtetők voltak és úgy döntöttem, hogy csak a gyári tetőt használom - végül is vízálló. Azt hiszem csökkentem a világítási időt 9 órára. Azt hiszem kipróbálom az Easy Carbot lokálisan ill. kúraszerűen, hátha ez megadja a kegyelemdöfést.
Jelenleg így néz ki az akvárium a legutóbbi karbantartást követően:
IMG_2631_copy%2Bcopy.jpg


Még mindig kicsit üresnek éreztem a nagy szőlőgyökérnek a tövét, így az alatta lévő gyökérre rögzítettem egy kisebb Mycrosorium telepet. Nem volt nehéz a tőosztás, mert elég sok új hajtás jött az elmúlt hetekben anyanövényen.
A jobb hátsó sarokba az Anubias barteri var. coffefolia helyére további Hygrophylát ültettem, hogy minél több gyorsan növő növényem legyen. Az Anubias egy darabig szép volt, de hamar bealgásodtak a levelei, ráadásul a növekvő Cryptok miatt alig látszott.
Az E. tennelus úgy néz ki, hogy magához tért. Az E. bleheri bődületes sebességel nő (relatíve). Heti 1-2 nagy levél... de honnan? :) A képen látszik a kis Anubias újdonsült kapaszkodó gyökere is...
IMG_2620%2Bcopy.jpg

Van egy újabb jávai mohatelepem az egyik gyökéren. Sajnos kötözni már ne tudtam, úgyhogy egy kisebb csomót rögzítettem egy kis bazaltdarabra és azt helyeztem el egy hajlatba. Kezd beindulni!
IMG_2627.JPG

A Cryptocoryne wendtii "Tropica"-val vagyok a legkevésbé megelégedve. Szép növény, de sajnos árnyékos helyen nagyon lassan nő. Azért megmarad, de nem tudom, hogy lesz-e belőle olyan szép bokor, amilyet szerettem volna. Gondoltam rá, hogy előre telepítem, és a helyére nagyobb Cryptot teszek, de úgy döntöttem, hogy inkább már nem bolygatom meg. 3 hónap eredménye:
wendtii.jpg


A dekorhomok sajnos egyre gyakrabban barnul be és egyszerre nem tudom leszívni az összes mulmot. Lassan kénytelen leszek pótolni belőle keveset, hogy újra tiszta lehessen.
Remélem sikerül újra beállítani az egyensúlyt, mert szeretném átépíteni a világításomat, főleg a fénycsövek helyzete miatt, de a fényerőt is növelném kicsit. Amíg viszont ennyi alga van, addig nem merem meglépni. A kakadukkal is várok még kicsit.
Tervben van még egy kisebb Crypto az akvárium bal elülső sarkába, az ottani tennelus helyére, mert oda kevesebb fény jut és szép kontrasztot adna. Esetleg beszerzek még valami gyorsan növő növényt, ami még vissza tudná szorítani az algát. Sok helyem már nincs, úgyhogy Elodea densára gondoltam.
Ez sok fényt igényel? Tényleg 26 fok felett tönkremegy?
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
A múlt hét végén történt egy kisebb átalakítás: hátulról mégiscsak előrehoztam a Crypto wendtiit, mert úgy éreztem ott nem érzi ott jól magát. Egy nagyobb csokor került a bal első sarokba és egy kisebb jobb oldalra a kisebb gyökerek tövébe. Ha megerősödik, akkor remélem szép kontrasztot ad majd a többi növénnyel.
Beszereztem továbbá egy csokor egeria densát, ők leghátulra kerültek a Mycrosorium mögé, egyelőre még próbaidőn vannak.
Egy hete használom a Carbot és úgy érzem látványos fejlődésnek indultak a növények, az alga pedig kezd visszaszorulni. Jó cucc!!!
A növények levelei hosszabbak, tónusuk erősebb lett. Az E. tenellus helyenként vörösödik! Az alga csökkenésében szerepe volt a mechanikai eltávolításnak (kézzel, ecsetet csipesszel), tömény Carbos kezelésnek és az Oto quartettnek is (sajnos újabb elhullott, így 7/4 van meg).
Elöl leszívtam a barna algás dekorhomokot és tisztára cseréltem ki.

IMG_2636_copy.jpg

Kezd "dzsungelesedni" az aki. Az elrendezéssel még nem vagyok teljesen megelégedve. Egyrészt nem tudom, mit tegyek középre-hátra, a kb. 10x5 cm-es, félig árnyékos helyre? Nagyobb Cryptot (pl. C. wendtii Mi Oya)? Vagy arra gondoltam, befuttatom egy sor átokhínárral.
A másik tervem, hogy a sok világoszöld Hygrophyla mellé vinnék egy kis színt, mondjuk Ludwigia repens 'rubin'-t. Úgy tudom, nem annyira igényes, csak sok fény kell neki. Eredetileg a Mycrosoriumot terveztem az elsődleges fókuszpontak, de jobbra fent a jávai mohacsomó annyira karakteres lett, hogy az üti meg az ember szemét először. Így gondoltam ez mögé ültetném a L. repenst. Vélemények?

IMG_2636-ludwigia.jpg
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
A múlt hét végén történt egy kisebb átalakítás: hátulról mégiscsak előrehoztam a Crypto wendtiit, mert úgy éreztem ott nem érzi ott jól magát. Egy nagyobb csokor került a bal első sarokba és egy kisebb jobb oldalra a kisebb gyökerek tövébe. Ha megerősödik, akkor remélem szép kontrasztot ad majd a többi növénnyel.
Beszereztem továbbá egy csokor egeria densát, ők leghátulra kerültek a Mycrosorium mögé, egyelőre még próbaidőn vannak.
Egy hete használom a Carbot és úgy érzem látványos fejlődésnek indultak a növények, az alga pedig kezd visszaszorulni. Jó cucc!!!
A növények levelei hosszabbak, tónusuk erősebb lett. Az E. tenellus helyenként vörösödik! Az alga csökkenésében szerepe volt a mechanikai eltávolításnak (kézzel, ecsetet csipesszel), tömény Carbos kezelésnek és az Oto quartettnek is (sajnos újabb elhullott, így 7/4 van meg).
Elöl leszívtam a barna algás dekorhomokot és tisztára cseréltem ki.

IMG_2636_copy.jpg

Kezd "dzsungelesedni" az aki. Az elrendezéssel még nem vagyok teljesen megelégedve. Egyrészt nem tudom, mit tegyek középre-hátra, a kb. 10x5 cm-es, félig árnyékos helyre? Nagyobb Cryptot (pl. C. wendtii Mi Oya)? Vagy arra gondoltam, befuttatom egy sor átokhínárral.
A másik tervem, hogy a sok világoszöld Hygrophyla mellé vinnék egy kis színt, mondjuk Ludwigia repens 'rubin'-t. Úgy tudom, nem annyira igényes, csak sok fény kell neki. Eredetileg a Mycrosoriumot terveztem az elsődleges fókuszpontak, de jobbra fent a jávai mohacsomó annyira karakteres lett, hogy az üti meg az ember szemét először. Így gondoltam ez mögé ültetném a L. repenst. Vélemények?

IMG_2636-ludwigia.jpg

Nekem valahogy talaj, vagy sziklák hiányoznak az ágak alól. Biztos, hogy növényt akarsz alá?
 
Nekem valahogy talaj, vagy sziklák hiányoznak az ágak alól. Biztos, hogy növényt akarsz alá?
Nem feltétlenül, de korábban a barna Crypto wendtii egész jól mutatott, csak nem nőtt meg eléggé... A talajjal a háttér szűrőnyílása miatt csak szűk határok között tudtam játszani. Van még 2 db ilyen kisebb vörös kövem, gondoltam rá, hogy a dekorhomok mentén elhelyezem őket hátul, esetleg egy kis Anubiassal felkötözve, de ez utóbbiért annyira nem vagyok oda a lassú növekedése miatt. Az érintett apró kavicsos terület valójában nem az ágak alatt van, hanem az mögött, csak a háttér alakja és a fénycsövek elhelyezése miatt nem jut kellő fény az aljzatig.
 
Sziasztok!
Megfogadtam nato tanácsát és elhelyeztem még néhány követ a gyökerek alá.
IMG_2665%2Bcopy.jpg

Az ecsetalga nagy része eltűnt, még egy kevés zöld szőrrel bírkózom, amely a dekoráción tapadt meg. Remélem a helyi Carbo kezelésnek majd megadja magát.
A növények szépen növögetnek. Úgy néz ki, hogy az átültetett Cryptok lassan gyökeret vernek. Az E. bleheri hatalmas leveleket hoz. A Mycrosorium ütemesen terebélyesedik. A Hygrophyla polyspmermát megpróbálom bokrosítani azáltal, hogy a toppolásnál minden gyökeres részt bennhagyok. Sajnos egy véletlen táptúladagolás kapcsán néhány új hajtáson kálciumhiány/káliumfelesleg tüneteit észleltem (csavart levelek), remélem nem szenvednek maradandó sérülést. Az átokhínárt nem sikerült még rábírni az oldalhajtások növesztésére, pedig jó lenne dúsítani kicsit...
És végül: sikerült beszereznem egy kakadu párt! Nagyon szeretem őket. Eleinte félénkek voltak, de miután felfedezték az akit, egyre többen vannak elöl. Már az etetéshez is felúsznak, igaz a a neonok nem sokat hagynak nekik. A nőstény feltűnően sertepertél a bal oldali kókuszdió körül, több helyen elkezdett ásni is és aggresszíven elkergeti a betolakodókat. Lehet, hogy készül valamire??? :)
 
Utoljára módosított:
Dúsulgatnak szépen a növényeid ! A kövek jót tettek a középső résznek. Egyébként milyen köveket használsz ? (visszaolvastam, de nem láttam) A szőlőgyökér is nagyon királyul néz ki
 
Utoljára módosított:
Dúsulgatnak szépen a növényeid ! A kövek jót tettek a középső résznek. Egyébként milyen köveket használsz ? (visszaolvastam, de nem láttam) A szőlőgyökér is nagyon királyul néz ki
Köszi, elég jól sikerült kihangsúlyozni az "ösvényt". A kövek típusát sajnos nem tudom, a Kárpátokból van (Csíksomlyón gyűjtöttem), valami kevert kőzet. Sósavpróbán sajnos nem estek át, bízom benne, hogy nem oldódnak a vízbe... A szőlőgyökerekkel sok előkészítés és legozás volt, de megérte.
A Ludwigia csak ötlet volt, a képen egy látványtervet látsz. A világítás átalakítása után (0,35->0,45 W/l) szeretném beszerezni. Addig dúsítom a Hygrophyla polyspermát a jobb oldalon...
 
Sziasztok!
Végre sikerült összehoznom a két ünnep között a gyári tetőm átalakítását. A 2x18 W T8-at 2x24 W T5-re (Osram 6500 K) cseréltem. Így sikerült a teljesítményt 0,45 W/l-re növelnem. A fénycsövek optimálisabb helyre kerültek, így kevesebb lett az árnyékos rész, több fény jut az aljzatra. Jobban érvényesülnek a halak színei is. Meghagytam hátul 1x18W-ot 30 perces napfelkelte/napnyugta gyanánt, de még nem üzemeltem be.
A növényeim szépen dúsulnak. A H. polysperma felső levelei enyhén vöröses árnyalatúvá váltak.
A kakaduk olyan jól belakták az akit, hogy rendíthetetlenül ásni kezdtek, minden kő körül kisebb mélyedést csinálnak és sajnos felhordják rájuk a dekorhomokot is... Összességében nem baj, hogy kicsit megforgatják a talajt, csak sajnos a két homok lassan kezd összemosódni. Nem baj, már belenyugodtam. Sajnos újabb Oto hullt el, pedig a kakadukkal jött egy újabb példány. Jelenleg hárman vannak a nyolcból. Idővel majd újra megkísérlem bővíteni a létszámot.
IMG_2678%2Bcopy.jpg

Két hét alatt áttértem JBL Ferropolról EasyLife Profitora. Jelenleg a fonal és a zöld szőralgával küzdök, akik a fényerő növelésével teret hódítottak, pedig már csak 8 órával világítok. Lehet, hogy átmenetileg lemegyek 7 óra/napra, amíg nem uralom a helyzetet. Tápozás: 2 ml EasyCarbo és 1,5 ml EasyLife Profito/nap.
 
Back
Oldal tetejére