• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Tisztás a gyökerek alatt

Ti csináltatok már biotóp akváriumot?


  • Total voters
    42
Szia!
Végigolvastam a naplódat. Tetszik az akid. Én is EasyLife Profitót használok meg kiegészítő tápjait. Kíváncsi vagyok Neked kell-e majd "kiegészítés" hozzá.
Egy kérdés a Tenellus levelei milyen szélesek? Nekem "gyepnek" Sagittaria van ültetve, elég széles a levele meg nem is olyan alacsony.
 
Szia!
Végigolvastam a naplódat. Tetszik az akid. Én is EasyLife Profitót használok meg kiegészítő tápjait. Kíváncsi vagyok Neked kell-e majd "kiegészítés" hozzá.
Egy kérdés a Tenellus levelei milyen szélesek? Nekem "gyepnek" Sagittaria van ültetve, elég széles a levele meg nem is olyan alacsony.
Nitrogénhiánytól nem tartok, mert sok halam van, a foszfátot nem tudom. Vízteszteket nem használok, annyira nem akartam komolyan csinálni, de kíváncsiságból majd lehet, hogy megnézem. A Hygrophyla alsó levelei most is sárgulnak helyenként (fokozatosan felkopaszodik alulról), de ezt a fényhiánynak tudtam be.
A tennelus azért választottam, mert az előtéri növények közül ezt tűnt a legigénytelenebbnek, ennek ellenére elég lassan indult be. Az igazi áttörést a Carbo adagolás hozta, azóta hosszabbak, egészségesebbek a levelei. Nem alkot igazi gyepet, olyan, mint amilyennek korábban leírták, "térdig érő fű"-szerű. Jelenleg 6-7 cm magasak és kb. 2 mm szélesek a levelei. Helyenként be is vörösödik... :)
 
Nagyon baba lett! Apumnál tervezek egy lowtech akit összerakni bazalt vagy sóder talajjal. Megerősítettél, hogy nem reménytelen a dolog :) (hasonló paraméterekkel lesz majd az övé is)
 
Nitrogénhiánytól nem tartok, mert sok halam van, a foszfátot nem tudom. Vízteszteket nem használok, annyira nem akartam komolyan csinálni, de kíváncsiságból majd lehet, hogy megnézem. A Hygrophyla alsó levelei most is sárgulnak helyenként (fokozatosan felkopaszodik alulról), de ezt a fényhiánynak tudtam be.
A tennelus azért választottam, mert az előtéri növények közül ezt tűnt a legigénytelenebbnek, ennek ellenére elég lassan indult be. Az igazi áttörést a Carbo adagolás hozta, azóta hosszabbak, egészségesebbek a levelei. Nem alkot igazi gyepet, olyan, mint amilyennek korábban leírták, "térdig érő fű"-szerű. Jelenleg 6-7 cm magasak és kb. 2 mm szélesek a levelei. Helyenként be is vörösödik... :)
Köszönöm a válaszod, lehet majd akkor áttérek egyszer tenellusra.:)
 
Sziasztok!
Újra átrendeztem kicsit a dekorációt. A bal oldali nagy gyökér tövében lévő kisebb gyökér (amire Anubiast és Mycrosoriumot rögzítettem utólag) elég instabil volt, és nem is voltam megelégedve az összképpel. Arra gondoltam kitámasztom egy nagyobb kővel. Ehhez viszont ki kellett vegyem a kókuszhéjat. A kakadukat egyébként sem érdekelte, inkább az újonnan behelyezett kövek körül mozognak, no meg elég sok búvóhely van így is. Önmagában a jobb oldali kókuszhéj furán nézett ki, úgyhogy azt is kivettem. A helyét átadom a tennelusnak. :)
Az átépített tetőt befejeztem: a belsejét tükörfóliával vontam be, így még hatékonyabb lett a megvilágítás.
week21-2.jpg

Sajnos az alga (zöld szakáll, fonal, kevés ecset) 7 óra világításnál sem szorult vissza, de talán megállt a növekedése. Mondjuk írtom is minden erővel: helyi Carbo kezelés, fertőzött levelek levágása, üveg és háttértisztítás. A hétvégén csináltam egy 30%-os vízcserét. Kellene még néhány Otocinclus is.
A jávait sajnálom a legjobban, mert eléggé benőtte valami zöld fonalszerű alga és gyakori nyírás sem segít (Carbot meg ugye nem szabad).
Tápanyaghiánynak is szerepe lehet, de a tünetek alapján nem tudom eldönteni. Az átokhínár növekedése igen lelassult, a Hygrophyla néhány friss levele megcsavarodik, ami kálium túladagolásra, vagy kálciumhiányra utal, az alsó levelek pedig fokozott ütemben lyukadnak ki, vagy egyből elsárgulnak és lehullanak, ami viszont inkább káliumhiányt jelenthet, nitrát vagy foszfáthiány mellett...
Hogy biztosra menjek beszerzek egy-két víztesztet, hogy kezelni tudjam a problémát, nem szeretném, ha most kellene kidobnom a növényeimet...
Egyelőre visszaveszem a világítást a kritikus 6 órára és megpróbálom kicsit még emelni a tápozást (2,5 ml/100 l/nap Carbo és 12 ml/hét Profito), meglátjuk mi lesz...
 
Utoljára módosított:
Szia!
Alakul ez kérem szépen!;):)
Szerintem a táp növelése jó ötletnek tűnik. Nálam 5ml/200l/nap profito. Valószínű nálad is a kálium hiány lehet (akar nálam).
Érdekes az algásodásod, mert szűrésed simán jó low-tech-be.
Átokhínárral én is próbálkoztam nálam se vált be. Egy idő után megnyurgult, színtelenné vált.
Ja, garnikat nem akarsz algák ellen bevetni?
 
Gondoltam garnikra is, de állítólag az Apistogrammma hímek bánthatják őket...
Nálam is csak erőlködik az átokhínár, a levelei sokkal vékonyabbak, mint az elején. Van esetleg ötletetek, hogy milyen alacsony igényű növényt lehetne a helyére?
Valami vékony stem növényt szeretnék, mert kevés a helyem hátul. Bacopára gondoltam, de az állítólag elég lassan nő... A másik ötletem egy rövidebb Valisneria, de ezzel nincsenek jó tapasztalataim korábbról...
Az algásodásban szerintem szerepe van a 3D-s háttérnek, ez mögött vannak holt áramlású területek, ahol megül a mulm. Az algát innen lehetetlen teljesen kiírtani, így ez egyfajta rezervoárként működik sajnos...
ProFitoval én is a 2,5 ml/nap dózisig mennék el, de lőtte azért tesztelek.
 
Vedd ki a hátteret! Én egy év után a múlt hétvégén kivettem éppen az általad említett okok miatt.

Gondoltam garnikra is, de állítólag az Apistogrammma hímek bánthatják őket...
Nálam is csak erőlködik az átokhínár, a levelei sokkal vékonyabbak, mint az elején. Van esetleg ötletetek, hogy milyen alacsony igényű növényt lehetne a helyére?
Valami vékony stem növényt szeretnék, mert kevés a helyem hátul. Bacopára gondoltam, de az állítólag elég lassan nő... A másik ötletem egy rövidebb Valisneria, de ezzel nincsenek jó tapasztalataim korábbról...
Az algásodásban szerintem szerepe van a 3D-s háttérnek, ez mögött vannak holt áramlású területek, ahol megül a mulm. Az algát innen lehetetlen teljesen kiírtani, így ez egyfajta rezervoárként működik sajnos...
ProFitoval én is a 2,5 ml/nap dózisig mennék el, de lőtte azért tesztelek.
 
Vedd ki a hátteret! Én egy év után a múlt hétvégén kivettem éppen az általad említett okok miatt.
Lehet, hogy idővel én is kiszedem, mondjuk az akvárium átépítésénél. Elég jól néz ki, meg nem is volt olcsó, úgyhogy egyelőre megpróbálom uralni a helyzetet...
Egyébként a szilikont le lehet oldali valamivel, ami nem károsítja az üveget?
 
Én spaknival készültem, de a kb. a 90%-át fel tudtam tépni, a maradék alá pedig odasegítettem spaknival, és már jött is le.

Lehet, hogy idővel én is kiszedem, mondjuk az akvárium átépítésénél. Elég jól néz ki, meg nem is volt olcsó, úgyhogy egyelőre megpróbálom uralni a helyzetet...
Egyébként a szilikont le lehet oldali valamivel, ami nem károsítja az üveget?
 
Újabb fejlemény: születtek kis kakadu törpesügereim!
Sajnos ezt azután vettem észre, hogy vettem 4 Amano garnélát, akiket elég aggresszíven támadnak a szülők, főleg a hím, aki szinte vadászik rájuk. Hiba volt telepíteni őket, pedig egyből munkához is láttak... A nőstény kakadu rendkívül gondosan óvja a kicsiket, elöl a tennelusok között ásott egy gödröt és abba terelgeti őket. Ha az egyik messzebbre merészkedik, azt a szájában visszaviszi! Remélem azért megmarad 1-2, úgy tűnik a neonok elől védve vannak. Érdemes volt köveket behelyezni, gyanítom, hogy a középső kövek egyikére ikráztak.
 
Szia!
Aranyos halacskák, de párzás, ikrázás, születés idején kicsit agresszívvá válhatnak. Sügereztem 10 évet.:)
Mondjuk ilyen fajtám nem volt, de garnéla "másfajtata" sügér együttlét nálam nem jött létre.:(
Neked viszont szurkolok!
Ja nekem is volt hátteres akim 15 évig, elvoltam vele, de jobb a mostani sima, merevítés nélküli. Mikor eladtam és elvitték, akkor láttam csak mennyi mulm szorult oda.
Meg "2kg" Maláj tornyos csiga.
Szilikonra nem hallottam oldószert.
Üdv:Zoli
 
Sajnos a kis kakaduk nem élték túl, vagy nem találtak táplálékot, vagy ők lettek táplálék...
Egy Amano is elpusztult, a többit meg alig látni, mert elbújtak a háttér mögé... viszont annak a hátulját szépen letakarították!
Lassan 4 hete, hogy átépítettem a világításom, de az algát még mindig nem sikerült visszaszorítanom. Többnyire zöld szőr és fonal van, elvétve néhány ecset. A háttéren zöld pont jelent meg, amely kifejezetten dekoratív. Sajnos a zöld hajalga teljesen benőtte a fentibb mohákat és a nyírás sem segít...
Két hete napi 6 órában világítok (2x24W T5 6500 K 144 l-re), a ProFitot felemeltem 10,5 ml/hétről 14 ml/hétre (115 l víztömegre), a Carbot pedig 14 ml/hétről 21 ml/hétre. Érdekes, hogy az átokhínár ugyan nem éri el a felszínt, de legalább 1 oldalhajtást nkezdett el növeszteni minden száron.
2,5 hónap után kitakarítottam a szűrőt, talán kicsit későn, mert már a perlon felett volt a mulm... Úgy vélem, kb. 6-8 hetente fogom majd ezentúl tisztítani.
A JBL tesztekkel mértem a makroelemeket, gyakorlatilag egyik sem mutatható ki.
NO3: 0,5-1 mg/l
PO4: <,0,02 mg/l
K: <2 mg/l
Ha megbízható a teszt, akkor egyértelműen makroelem hiányom van. Mit tegyek? Emeljem tovább a ProFitot és adjak mellé Nitrot és Phosphot? Vagy esetleg Green Aqua Macro (+Microt)?
Visszafordítható az algaképződés?
A zöld szőr lassan minden felszínhez közeli levelet beborít... Esetleg csináljak egy blackoutot?
Jelenlegi állapot (messzíről szerencsére nem látszik annyira az alga):
week23%282%29.jpg
 
Szerintem a főbűnös, sajnos a háttered. Írtad, hogy a garnélák szépen lepucolták "hátulját". Gondold el, ha az Amanok "idekint" lennének micsoda algalakoma fogadná őket. Tudom régebben a hátteres akváriumomban ugyanúgy elbújtak a garnélák, tornyos csigák. Nem is láttam őket soha.
Másik dolog, szűrő csövezésen kéne egy kicsit agyalni. Például, holttér van az esőztetőtől balra. Tudom háttér miatt nehéz variálni, de műanyag idomokkal,csövekkel lehet variálni.;)
 
Hát igen, több sebből vérzik a dolog. A szűrésem hiába megfelelő teljesítményű, a háttér szűrőnyílásán már nem akkora szívóerő érvényesül, mind a háttér mögött a kosárnál közvetlenül... Próbáltam azért nyitva hagyni az utat az áramlásnak, pl. a Mycrosorium mögött nincs beültetve, így maradt egy kb. 5 cm-es szabad sáv. Jól látod, a beömlőnyílástól balra valóban nincs áramlás, ezt próbáltam ugyan ellensúlyozni úgy, hogy egy PVC csővel meghosszabbítottam és az oldalát több helyen perforáltam, de nem sokat ér...
Talán a bal oldalfalra fel lehetne applikálni egy hosszú esőztetőt, amelyet idomokkal elvezetnék a hátfal felé, de egyelőre nem tudom, hogyan lehetne megoldani. A másik megoldás egy kisebb belső szűrő lenne a bal elülső-felső sarokba...
A helyi viszonyok:
IMG_2705%2Bcopy.jpg
 
Utoljára módosított:
Szia!
Bocsi, ha okoskodom. Úgy oldanám meg, hogy:
1,- pipát vidd balra amennyire lehet, majd tegyél bele esőztetőt, tapadókorongokkal rögzítheted, lehet csövezést hosszabbítani kell.
2,-könyökidom a pipára, majd egy darab cső, azután még egy könyök, utána esőztető. Megoldható nem a legszebb, de hasznos.
Remélem segíthettem.(y)
 
Köszönöm a javaslatokat. Azt hiszem egyelőre az esőztetőt próbálom megcsinálni a csuklós-könyökös megoldással. Jó kis LEGO lesz!
 
Sziasztok!
Egy kis helyzetjelentés. Lassan fél éves az akvárium.
Sajnos a korábban leírt algaproblémával továbbra is küzdök, így csináltam egy 3 napos blackoutot.
A fonal és a zöld szőr eléggé visszaszorult, de teljesen nem tűnt el. A víz, a dekoráció és a homok viszont kitisztult. A növények jól bírták, a sérült levelek leváltak. Ezzel a módszerrel tényleg "resetelni" lehet az akváriumot. A mohaszálak közül is felritkult az alga így újra rügyezni kezdett, most nagyon szép. Egyedül az E. tennelust viselte meg a kezelés, sok levél rothadásnak indult, de azért akad egészséges is szép számmal. Jelenleg 4 órában világítok, tápozásom változatlan.
Sajnos 4 amanoból 2 elpusztult, 1 öngyilkos lett, a 4. valahol a háttér mögött él száműzetésben, időnként reggeli felkapcsolásnál feltűnik. Vettem még 2 neonhalat így jelenleg ilyen a fauna: 14 kék neon, 8 fekete neon, 1 pár kakaku, 3 Oto.
Jelenlegi állás (továbbra is gyenge minőségű képi illusztrációval, sorry):
Week25-2.JPG

Várom a GA-ból a wellnes csomagomat és az EHEIM esőztetőt, amely utóbbit bal oldalra fogok rögzíteni a javaslatotok alapján. A jobb oldali Anubias mögé tervezek egy Ludwigia repens rubin bokrot, ennek előkészítettem a helyét. Elég sok Hygrophyla-t kiszedtem, ezért nagyobb vízcserét csináltam és próbáltam az összes mulmot leszívni mind az aljzatról, mint a háttér mögül. Rendeltem még egy adag Hydrocotyle trp. Japant, amit középre tervezek beszúrni az ágak közé, remélem a moha alatt elég fényt fog kapni.
Az átalakítás után jelentkezem, remélem több blackoutra nem lesz szükség...
 
Hello!

A fény erejének növelésével mennyivel fejlődtek látványosabban a növényeid? :) Csak mert nálam is 2db 18W-s fénycső van és elég kevésnek érzem (pedig "csak" 100l)
 
Back
Oldal tetejére