• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Tisztás a gyökerek alatt

Ti csináltatok már biotóp akváriumot?


  • Total voters
    42
Átfutotttam a naplót, de jól látom, hogy nincs belsőszűrőd a háttér mögött?
Nálam a régi akiban csak az oldotta meg az alga gondot. Egy egyszerű kínai is megteszi.
 
Hello!

A fény erejének növelésével mennyivel fejlődtek látványosabban a növényeid? :) Csak mert nálam is 2db 18W-s fénycső van és elég kevésnek érzem (pedig "csak" 100l)

Nehéz erre pontosan válaszolni, mert nem csak a fényerőt változtattam, hanem a csövek pozícióját is (alapvetően ezért építettem át a világítást). Annyi biztos, hogy az eddig árnyékban lévő növények látványosan jobban fejlődnek. Akik eddig is a fényben voltak, illetve alapból gyors növekedésűek, azokon nincs jelentős változás. Próbáltam alacsony igényű növényeket választani, ezek az előző világítással is növögettek. Érdekes, hogy az alacsony fényigényűnek, lassú növekedésűnek titulált fajok - pl. Anubias, Cryptocoryne - erősebb fényben azért láthatóan gyorsabban nőnek. A jávai moha egyértelműen gyorsabban nő, minimum 2 hetente nyírni kell.
 
Átfutotttam a naplót, de jól látom, hogy nincs belsőszűrőd a háttér mögött?
Nálam a régi akiban csak az oldotta meg az alga gondot. Egy egyszerű kínai is megteszi.
Jól látod, nincs belső szűrőm, egyelőre nem tervezek. A külső szűrőm szívóága a háttér mögött van. Nem hinném, hogy egy oda elhelyezett belső szűrő kedvezően befolyásolná az áramlást. A háttér előtt a víz nagyjából körbeáramlik, mielőtt a háttér nyílásán át bekerül a háttér mögé, ahol átáramlik az akvárium másik felében elhelyezett szívóághoz. Tehát a háttér nyílásának "szívóerejét" a háttér mögötti vízáramlás biztosítja. Másik kérdés, hogy ez nem teljesen elég a mulm összegyűjtéséhez, ezért 2-3 hetente le kell szívjam vékony PVC csővel.
Másik két, korábban már taglalt probléma az akvárium bal-elülső felének holttere (erre hamarosan megoldást nyújt az esőztető amit rendeltem) és az, hogy az áramlás nehezen jut el a háttér nyílásához. Ez utóbbihoz gondoltam később esetleg egy kisebb belső szűrőt/skimmert berakni jobbra-hátra, hogy a háttér előtt is legyen még kellő áramlás visszafele.
 
Jól látod, nincs belső szűrőm, egyelőre nem tervezek. A külső szűrőm szívóága a háttér mögött van. Nem hinném, hogy egy oda elhelyezett belső szűrő kedvezően befolyásolná az áramlást. A háttér előtt a víz nagyjából körbeáramlik, mielőtt a háttér nyílásán át bekerül a háttér mögé, ahol átáramlik az akvárium másik felében elhelyezett szívóághoz. Tehát a háttér nyílásának "szívóerejét" a háttér mögötti vízáramlás biztosítja. Másik kérdés, hogy ez nem teljesen elég a mulm összegyűjtéséhez, ezért 2-3 hetente le kell szívjam vékony PVC csővel.
Másik két, korábban már taglalt probléma az akvárium bal-elülső felének holttere (erre hamarosan megoldást nyújt az esőztető amit rendeltem) és az, hogy az áramlás nehezen jut el a háttér nyílásához. Ez utóbbihoz gondoltam később esetleg egy kisebb belső szűrőt/skimmert berakni jobbra-hátra, hogy a háttér előtt is legyen még kellő áramlás visszafele.
Nekem egy 240 literes akim volt hátterezve, amit csak a háttér mögé tett b.szűrővel tudtam algamentesen üzemeltetni ugyanezzel a ki és befolyó szűrő elrendezéssel. Nem "pangott" be a hátsó részen a víz!
Remélem az esőztetővel megoldódik az algagondod, várom a folytatást!
 
Nehéz erre pontosan válaszolni, mert nem csak a fényerőt változtattam, hanem a csövek pozícióját is (alapvetően ezért építettem át a világítást). Annyi biztos, hogy az eddig árnyékban lévő növények látványosan jobban fejlődnek. Akik eddig is a fényben voltak, illetve alapból gyors növekedésűek, azokon nincs jelentős változás. Próbáltam alacsony igényű növényeket választani, ezek az előző világítással is növögettek. Érdekes, hogy az alacsony fényigényűnek, lassú növekedésűnek titulált fajok - pl. Anubias, Cryptocoryne - erősebb fényben azért láthatóan gyorsabban nőnek. A jávai moha egyértelműen gyorsabban nő, minimum 2 hetente nyírni kell.

Köszi a választ :) Majd nézegetem hogy alakulnak nálad a dolgok, mert én is hasonló paraméterű low-techel próbálkozok, de inkább kevesebb, mint több sikerrel :)
 
Sziasztok!
Fél éves az akvárium.
Sikerült megoldanom az esőztetőt (2 könyökkel), most már az egész akváriumban kellő áramlás van. Úgy látom a surface scum visszahúzódott és a víz is mintha tisztább lenne. A neonoknak szokni kellett az új áramlást, pár óráig a növények között bújkáltak.
Sajnos az üvegsínt nem sikerült a szilikonnal együtt eltávolítani, de ez szerencsére kívülről nem látszik.
es%C5%91ztet%C5%91.JPG


Megérkezett a Ludwigia repens rubin, de még erősödik. A Hydrocotyle tripartita Japan sajnos nem marad meg a fekete neonok és a kakaduk miatt, akik folyamatosan csipegetik. Pedig üde színfolt volt a középen a gyökerek között.
Beni mintájára elkezdtem óvatosan GA microt és macrot adagolni az EL ProFito mellé, de víztesztek még mindig alacsony macro szinteket mutatnak, a növényeken még látszik a káliumhiány. Az zöld szőr algával még mindig küzdök, főleg a jávai mohában nő jelentős mennyiségű, amit ugye nem tudok carbozni. Van kevés staghorn és ecset is, de ezeket tudom uralni. A hátteret szépen letakarítják az Oto-k, akik most 5-en vannak. Az alga miatt sűrűn kell nyírnom, ezért a stemek nem mindig érik el a vízfelszínt, de azért szépen dúsulnak. Remélem a módosított áramlással és tápozással sikerül végre egyensúlyba kerülni.
Week26.jpg


Oto.jpg
 
Jó lett az esőztető, valami ilyesmire gondoltam.:) Esetleg nagy áramlásod alakul ki akkor még fúrhatsz az esőztetőn nagyobb lyukakat. Ha jól látom kiszedted az oldalsó merevítést is? Nem lesz gond?
Akartalak kérdezni a Hydrocotyle tripartita Japan-ról, hogy viselkedik low-techbe, de sajnos már nincs meg azt írod.
Algamentes akváriumot kívánok!(y)
 
Jó lett az esőztető, valami ilyesmire gondoltam.:) Esetleg nagy áramlásod alakul ki akkor még fúrhatsz az esőztetőn nagyobb lyukakat. Ha jól látom kiszedted az oldalsó merevítést is? Nem lesz gond?
Akartalak kérdezni a Hydrocotyle tripartita Japan-ról, hogy viselkedik low-techbe, de sajnos már nincs meg azt írod.
Algamentes akváriumot kívánok!(y)
Egy kevés még maradt belőle középen, de eléggé a végét járja. Látszanak új hajtások ugyan, de van egy-két fekete neon, aki folyamatosan csipkedi... Lehet, hogy ízlik nekik? :)
Az üvegsín nem merevítés, csak tetőüvegtartó, én ragasztottam fel, aztán rájöttem, hogy vízálló a tetőm...
 
Helyzetjelentés.
A Tripartita Japan szétmállott, a maradékait kiszedtem, nálam nem maradt meg. Az átokhínár is döglődött, úgyhogy azt is kiszedtem (amúgy is túl sok nitrátot kötött, abból meg hiányom van). Zöld szőr és fonal még mindig van. Jelenleg 115 l-re heti 12 ml EL ProFitot, 21 ml Carbot és 2x2,5 ml Green Aqua Macro és Microt adagolok. Világítás: 6 h/nap (48 W T5). A nitrát- és foszfátszintem még mindig mérhetetlen, de a káliumszintem javult, 4 mg/l. A két új Oto rendületlenül dolgozik, rátelepedtek a fákra is, amikre a többiek korábban nem voltak hajlandóak, de most ők is felbátorodtak. Nagyon nincs látszatja, de biztos sok algát megesznek, mert jól meghíztak.
Az E. tenellus "pázsitom" kezdetben szépen dúsult, de eléggé megsínylette a blackoutot, aztán az új áramlás mellett beecsetesedett, úgyhogy úgy döntöttem, hogy újraültetem. Kiválogattam a még ép töveket (laza 1,5 óra alatt) és kicsit beljebb ültettem vissza őket az üvegtől, hogy azt jobban tudjam tisztítani (korábban ez gond volt). Talán még a perspektíva is jobb így. Felhasználtam az utolsó megmaradt követ is, amit jobb oldalra raktam a dekorfák végéhez, hogy változatosabb legyen a jobb oldal.
Megfelelő előkészítés:
IMG_2742%2Bcopy.jpg


A bal oldal szépen dúsul. A moha kezd felülkerekedni az algán. A Ludwigia kezd megerősödni, bár csak 1 erős tő érkezett, a kisebbek még nem az igaziak. Lehet, hogy sok lesz kicsit a vörös abban a vonalban ha megnőnek (Ludwigia, C. wendtii, vörös kő...). Mivel vastúlsúly is okozhat zöld szőr/szakáll algát, a Microt visszavettem 1x3 ml/hétre. A Macrot emeltem heti 2x3 ml-re. /mindezt gyári ProFito mellett/
IMG_2743%2Bcopy.jpg

Hátulra-középre kellene valami stemet tennem. Bacopára gondoltam, abból jó kis bokrot lehetne csinálni és nem foglalna sok helyet, csak még nem tartottam, nem tudom, hogy viselkedne...
 
Szép! Kell bele a háttér? Ki tudod venni és úgy felrakni képet, véleményezésre? A 4-6 cm aljzatot én kevésnek tartom. Lenne rá módom én emelném és meredekebre csinálnám.
 
A háttér ragasztva van, elég nehéz lenne eltávolítani nyom nélkül. Az új scapehez valószínűleg majd új akit fogok venni (átlátszó ragasztással). A talajvastagság szerintem is kevés, de ezt is a háttér miatt kellett így kialakítanom. Bár tiszta a víz, elképzelhető, hogy a táptalaj nagyobb mennyiségben oldódik a vízbe, mint ahogy az még tolerálható lenne és ez is fokozza az algaképződést. Épp ezért mostanában nem szeretnék nagyobb átrendezést csinálni.
 
Sziasztok!
3 hete írtam utoljára. Algafronton még mindig küzdök, de azért elfogadható a helyzet. Az átültetett E. tennelus cseréli a leveleit, ezeken könnyen megtelepedik a zöld szőr, illetve a mohában továbbra is megfékezhetetlen. A régebb óta algás szálak megbarnulnak, de azért akad friss zöld rügy is bőven. Az Oto-k igen aktívak, már a moháról is eszegetnek. Kicsit súlyosbította a helyzetet, hogy 2 napra elutaztam és a szűrőt kikapcsoltan felejtettem... Éppen aktuális volt a tisztítása, úgyhogy azt megcsináltam perlonvatta cserével, csőtisztítással és baktérium adással. Annyival javult az áramlás, hogy vissza kellett fogjam kb. 60%-ra.
Növények: a bal oldal szépen bedúsult. Jobb oldalon az 5 szál Ludwigia még erősödik, mellette H. polyspermát erőteljesen kell nyírjam, mert mindig "ráhajol" a kisebb tövekre.
Karbantartás előtt:
IMG_2779%2Bcopy.jpg

És után:
IMG_2780%2Bcopy.jpg

Az elmúlt 2 hónapban EL ProFito mellett fokozatosan emeltem a Green Aqua Macro mennyiségét heti 3 ml-ről 9 ml-re (nettó 110 l-re, heti 3 részletben), aminek eredményeképpen a káliumszint növekszik, jelenleg már közel 8 mg/l, káliumhiány tünetei gyakorlatilag megszűntek, de NO3 és a PO4 még mindig alacsony... Gondolom főleg ez felelős az algásodásomért. EL ProFito 12 ml/hét (napi adagolás), Green Aqua Micro 4 ml/hét (heti 1x), Easy Carbo 21 ml/hét (napi adagolás). Világítás: 2x24 W, 6h/nap. Hogyan változtassak a tápozáson? Emelhetem tovább a Macrot a többi megtartásával?
 
Utoljára módosított:
Nekem is ragasztva volt. Rozsdamentes spaklival gyönyörűen, nyom nélkül ki tudtam venni. Persze előtte leeresztettem a vizet. A helyét feltöltöttem táp- és általános talajjal, növények bele, és minden él és virul.Sokkal egészségesebb lett tőle az egész akvárium.
 
Egyre jobban unom, hogy a kakaduk felhordják a finom dekorhomokot a kövekre és a mohára. Ráadásul a nagyobb szemű homokot meg összekeverik vele. Hetente próbálom visszarendezni, de 2 nap múlva megint összekeveredik. Arra gondoltam, hogy középen a címadó dekorhomokot ugyanazzal az aprószemcséjű folyami homokkal tölteném fel, mint amelyik egyébként az akváriumban van. Mindezt a teljes víz leengedése nélkül. Az üvegig azonban nem merem leszívni, mert félek, hogy bedől a dekoráció.
Szerintetek nem gond, ha csak a felső 1-2 cm-t cserélem le és legalul megmaradna a finomszemcséjű homok? Növényt nem ültetnék bele (azon a részen nincs is táptalaj).
 
Sziasztok!
Két hete jelentkeztem utoljára. Kb. 9 hónapos az akvárium. Sajnos elpusztult egy Oto-m, a tetemét nem sikerült megtalálnom, fiatal példány volt.
Kicseréltem a finomszemű homok felső 1-2 cm-ét aprószemű kavicsra, mert már nem tudtam szépen fenntartani a határt (kakaduknak hála).
Előbbi két dolog hatására sajnos volt egy algabummom, amelyből most kezdek kijönni, de még mindig elég sok a zöld szőr, kevés fonal is van és az ecset elhatalmasodott levelek szélein. Erélyesebb nyírással azért nem olyan szembetűnő a fertőzés.
Az akvárium egyébként egyre "dzsungelesebb", kezd úgy kinézni, mint ahogy az elején elképzeltem. A növények nagyrészt egészségesek, hála az egyre optimálisabb tápozásnak. Bal oldalon a Hygrophyla már kész bokrot alkot! A Mycrosorium is egyre nagyobb teret hódiít. Beszereztem egy-két Anubiast, hogy a meglévő töveket dúsítsam. A Ludwigia növöget, de nem a várt mértékben. Mire eléri a vízfelszínt, az alsó fele teljesen felkopaszodik.
Jelenlegi tápozás (heti bontásban, 110 l-re): 12 ml Green Aqua Macro, 4 ml Green Aqua Micro, 9 ml ProFito, 24 ml Carbo. A világítási idő továbbra is 6 óra (48 W), nem mertem még feljebb állítani. Javulnak a vízparamétereim, Kálium: 9-10 mg/l, nitrát 1-5 mg/l, de foszfát még mindig mérhetetlen.
IMG_2785%2Bcopy.jpg

Közeli tervek:
- ha nem javul a helyzet algafronton, akkor megejtek egy 4 napos blackoutot
- Oto pótlása és egy kakadu nőstény beszerzése a meglévő mellé, hogy a hím figyelme megosztva legyen
- Green Aqua Macro és Micro további óvatos emelése
- táprudak behelyezése az Echinodorusok és a Cryptocorynék tövéhez (félek, hogy kezd kimerülni a szűk 1 cm-es táptalaj)
 
Sziasztok!
Megtörtént egy 3 napos blackout, amely hatására visszahúzódott a fonal és a zöld szőr, de teljesen nem tűnt el és egy hét alatt visszanőtt...
Az E. tenellus a legjobban érintett, bal oldalon inkább zöld szőr van, jobb oldalon, ahol erősebb az áramlás, ott pedig ecset jelent meg. Az áramlást már majdnem 2/3-ra visszavettem, de így is képződik. Vágással némileg kordában tartható, de van egy-két tő, amelyen elég kevés levél maradt, ráadásul a levágott csonkokon meg a fonal telepszik meg...A cryptok és az E. bleheri kaptak 1-1 Tetra Crypto tablettát a gyökerükhöz, előbbiek szemmel láthatóan örültek neki.
Green Aqua Macro emelése ellenére a foszfát továbbra is mérhetetlen, nitrát 1 mg/l, kálium kb. 10 mg/l. Szerintem a foszfáthiány a fő ludas az algásodásomban, a háttéren és az üvegen szembetűnő a pontalga megjelenése (megjegyzem, előbbinek kifejezetten jót tesz).
Tápozásom heti bontásban (115 l, 48 W, 6h, 30% vízcsere/hét) 13 ml/hét/100 ml Macro, 5 ml/100 ml/hét Micro, ProFito 8 ml/100 ml/hét, Carbo 18 ml/100 l/hét.
Jelenlegi állás:
IMG_2805_copy.jpg

Bal oldalon sikerült annyira bebokrosítani a Hygrot, hogy már ültetnem nem is kell, csak nyírnom! Bekerült egy csokor Bacopa hátulra, szép üde zöld színe van, egyelőre jól érzi magát, de nem egy sprinter. Ellenben a Ludwigia - amennyiben kijön az árnyékból - elég gyors ütemben nő, próbálom dúsítani, ha nem kopaszodna fel alulról olyan gyorsan...
IMG_2798_copy.jpg

Meglepetésemre a háttér mögött felfedeztem 2 garnélát (az eladó szerint Amanok voltak), akik túlélték a kakaduk zaklatását, időnként előmerészkednek "napozni", de sajnos nem tart sokáig az öröm. A háttér mögötti területet viszont szépen letisztítják.
Próbálom a foszfáthiányt rendezni, de nem tudom, hogy önmagában a Macro emelés elég lesz-e, vagy esetleg adjak külön E.L. Phosphot?
 
Back
Oldal tetejére