• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Staurogyne sp.

keymaker

Alapító
Admin
Moderátor
Nagy példaképem, a UKAPS-es LondonDragon (Paulo) akváriumában láttam mostanában, azonnal be kell szereznem, ha végre 20 liternél nagyobb akit csinálok (650 liter lesz). :) Rendkívül mutatós - és egyelőre nem gyakori - előtérnövény.

pict1302.jpg
 
Szép, de ez nem igazán kis akváriumba való előtéri növénynek de hátrébb már jobban mutat, inkább nagyobba szerintem

Előfordulási hely : Dél-Amerika
Mérete : 3-10cm
Hőmérséklet : 20 °C - 28 °C
Fényigény : közepes-erős
pH : 6.0-8.0
Magasság 3-10+ cm
Szélesség 5-10+ cm
Kh tolerancia: lágy-nagyon kemény
Ph tolerancia: 6-8
Növekedés: lassú
Fény: közepes-erős
 
A Tropica-s növény különösebb nehézség nélkül szétszedhető kisebb-nagyobb különálló szálakra, melyek aztán könnyen elültethetők:
P1040135.png

Keymaker képén látható eredmény eléréséhez a növényt megerősödése után a talajhoz a lehető legközelebb kell visszavágni -elméletileg. :) (a levágott rész újra ültethető)
 
Miután már többen kérdeztétek tőlem is, álljon itt erről a gyönyörű növényről a fényképes leiratom:
Én a mi tropica-s növénygurunktól az akvárium indulásakor az "sp."-t kaptam. Hogy mi a különbség a "repens" és ezen változat között nem tudom, mert mindkettőre teljesen megegyező szöveget hozott ki a net, csak éppen a nevük más. Nekem immáron úgy kb 80 napja van az aksiban a növény. Lenyűgöző szépségével a legnagyobb kedvencem lett. Nem nő gyorsan (értsd, mint a Rotala vagy a HM) és az akvárium szinte bármely pontján (fényes/árnyékos) tartható. Nekem kb. 50 cm vízoszlop van fölötte és T5-ös csövekkel világítom meg őket.
A tartása roppant egyszerű, bár szerintem ha nagytotálban többször kap Carbot, attól elfoszlik a növény, ergó ő sem (hasonlóan a nagyobb levelű növényekhez, mint pl. az anubias) szereti az erős vegyszerezést. Viszont ha az ember módjával csinálja, semmi hiba nem lehet vele.
Az eredeti ajánlás úgy szól, hogy kisebb csoportokban ültessük az akváriumba. Véleményem szerint nem feltétlen kell nagyon tömötten tenni, mert a neki szánt helyet - ha csak ki nem gyomláljuk időközben - gyönyörűen befutja. Ültethető kövek repedéseibe (amolyan kisebb üregeibe) is, mert ott is megkapaszkodik és szépen el tud ott is szaporodni. (Lásd a magasabban lévő kő fehér "orr" részénél lévő pár szálat)

Ültetés után:
4844371136_79430e0402.jpg

egy hónappal később már így nézett ki:
5028613801_99a5e69567_z.jpg

2 hónap múlva pedig a fenti rész állapota: amivel kb. annyit csináltam, hogy ha nagyon hosszúnak (ez kb-8-12 cm-t jelent) véltem, visszavágtam és visszaültettem a növényt a környékére, ami aztán szépen tovább szaporodott.
5023292388_a63fb696cb_z.jpg

A legújabb állapot közeli részlete:
(ha alaposan hegyezitek a szemeteket, itt-ott látható a régi (régebbi) levelek csúcsain némi alga, de ez nyilván nem a véletlen műve ;) )
5023292678_3432695ef7_z.jpg


A fényes részeken azt vettem észre, (ld. fentebb) hogy ott nem nő olyan magasra, viszont nagyon szépen terjeszkedik, terül a földön. A magasság nálam ezen a részen nem nagyon több, mint 6-8 cm.

Az emers és a submers levelei közötti különbség jól látható, mert míg az emers szélesebb, gömbölyűbb, addig a submers vékonyabb, keskenyebb, szerintem picit hegyesebb is. (Az emers levelek nálam kicsit bealgásodtak, de nem málott el, több helyen még mind a mai napig megvan a medencében az eredeti emers levél a növényen. Persze némi alga társaságában, de ott van) Egyébként ezeket a leveleket érdemes időnként lecsipkedni a növényről.
5028613575_a56353d1df.jpg

Ha a növény kevésbé fényes helyen van, nem dúsul annyira brutál módon, cserébe viszont mintha kicsit magasabbra nőne. Nálam a jelenlegi max. méret kb. 10-12 cm lehet. Ez persze nem jelenti azt, hogy árnyékos helyen elkezdene felnyurgulni, nem. Ott is dúsul a növény, csak nem akkora ütemben.
5029229812_87daa257ff_z.jpg

A vágással kapcsolatos érdemi infóm:
A növényt lehet egészen laposan fekvőre is nyírni, amihez valóban alaposan vissza kell vágni. Csakhogy a növény tulajdonsága a bokrosodás is, így a vastagabb (nevezzük elsődleges vagy főbb) hajtások szépen elágaznak és mint egy kehely, megpróbálnak oldalról fényt nyerni maguknak. (A lenti képen szerintem jól látszódik amiről írtam, mert a legszélső hajtás, a képen a jobb oldali ág pontosan így kezdett el nőni) A visszavágás helyén szépen kihajt a növény és ott hozza azokat a gyönyörű apró leveleket (ami nyilván a későbbiek folyamán megnő), amivel apró levelű hatást lehet elérni. Ez az állapot mondjuk nem tart azért olyan sokáig, mert néhány hét alatt szépen megindul a vágott rész is. A képen láthatjátok is a bekarikázott részen vágtam vissza a növényt kb 1 hete.
5028600679_2630b80777_z.jpg

Amint látható, hoz a növény néhány léggyökeret is, ami a visszavágásnál és az ültetésnél igen jól jön. Az eredeti, Balázs által belinkelt képen szereplő állapotot véleményem szerint leginkább úgy érheték el, hogy a visszavágott csúcshajtásokat szépen lenyomták az aljzaba és nem sokkal ezen művelet után készítették a képeket, mert ha jól megfigyelitek, nincs még egyéb, új hajtás az apró részek mellett, ezeket csak a kép ill. a növény csoport hátsró részein lehet felfedezni.

Berohadást eleddig nem fedeztem fel a növény ill. a talaj közvetlen közelében, de természetesen ebben is, mint minden más dús növényben a meg tud ulni a mulm, amit a rendes akvarista ;) felkavar és kiszippant, hogy nehogy forrása legyen ez a dzsindzsa bárminemű önkényes beköltözőnek.

Poszt szkriptumként engedjétek meg, hogy elnézést kérjek a fotókért, nem a staurogyne portfóliójának van szánva, mert ahhoz RENDES géppel kellene a SZÉPEN kiondolált növényeket leképezni.
 
viktorlantos said:
Tom Barr akváriumában durván lenyírja mindig ezt a növényt. Az eredmény:

és baromira jól is néz ki. Én még nem próbáltam nullás géppel visszavágni, ezt a képen szereplő növény egy részletével tettem meg csak azért, hogy láthassam, mit csinál. Az a legjobb az egészben, hogy az én növényem közvetlenül a frontüveg előtt van, így egyszerűen láthatom az eredményeket :)
Apropó front üveg. Arra ügyeljünk a növénnyel kapcsolatban, hogy minimális hely maradjon a növény és az üveg között (mint pl. az általad belinkelt képen is), mert előbb utóbb ez is rá tudja magát növeszteni az üvegre. Nekem közelebb van az egyik részen az üveghez, pontosabban nagyon kevés hely áll a növény rendelkezésére az üveg és a dekor között. Hát ez is tapasztalat.
Az egyik részen majd én is kipróbálom ezt a fajta nyírást :)
 
A Tropica oldalon van erről egy cikk. Nem egész két hét múlva erről bővebben a blogomon. :silent: :oops:
 
Nagyon jók az ilyen képes beszámolók! ;)
Nem csak arról van szó hogy leírják a növény igényeit, hanem képes illusztrációban fogalmazzák meg a tapasztalatokat!
Tetszik. ;)
 
HUGO said:
Kezdek szerelmetes lenni eme szép növénybe! Gyönyörű!

gelo said:
Az egyik kedvenc növénykém, imádom!!!

Tényleg az egyik olyan különleges növény, ami már a cserépben is ellenálhatatlanul néz ki. Pedig ezután csak szebb lesz az akváriumban.
Nálam is az egyik favorit. :thumbup:
 
Akkor megértitek már miért van a medencémben töménytelen mennyiségben ebből a szépségből? :)
 
KaZe said:
Akkor megértitek már miért van a medencémben töménytelen mennyiségben ebből a szépségből? :)
Mindig megakartam kérdezni mitől lesz a Stau levele hegyes végű, a színe mély zöld?
Mert nálam másfél hónap után sem olyan mint a képeken.
 
Ezt most nézem csak, hogy a legújabb játékomat nem láttátok még, pedig egy mutit megérnek a legújabb fotóim.
Emers:
5809388336_7a0feb4298_z.jpg

5808825247_11987e457d_z.jpg
:thumbup: :wave:
 
Meseszép! Azt hiszem ezt a növényt már kipipálhatod. Az akváriumban és azon kívűl is sikerült a legszebb formáját kihozni. :clap: :thumbup:
Hívhatlak ezek után csak Stau bácsinak? :lol:
 
Back
Oldal tetejére