• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Rózsa avagy káka csomókkal

Az az igazság, hogy még nem tudom, hogy mi lesz a végleges megoldás a szűrésre
Ha külsőben gondolkozunk akkor lehet azt kéne hogy kinézni egy 400-500l/órás forgatásút és ezzel üzemeltetnéd az akit. Később Ha nem tettszik vehetsz egy külső fűtőt, de szerintem nem ez az első amin rágódnod kéne. Lehet nem túl szép de teszi a dolgát.
Ha leváltod a belső szűrőt már azzal is helyet nyersz.
Ha később mégis nagyobb akit szeretnél a szűrőd bírni fogja mert nem csak kicentizve lett.
Ha nem akkor sincs gáz mert van egy kicsit túlméretezett szűrésed ami viszont nem gond.
 
Ha itt oldal a névre kattintasz akkor lesz egy kis ablak. Ott még egyszer a nickre kattintva behozza a profil oldalt. Hozzászólások fülre katt majd legörget.
Ott lesz egy ilyen szöveg: /nicknév/ összes topikjának keresése.
erre kattintva belistázza neked a felhasználó által nyitott topikokat.
De a legtöbben az aláírásunkba is belinkeljük, van akinél a kép a link van akinél csak a cím vagy egy kis felirat
Nálam is itt van lent a szaggatott vonal alatt egy picike Terre noire felirat az egyből a naplómba vezet.
Mik vannak..zseniális. Köszi.
 
Ha külsőben gondolkozunk akkor lehet azt kéne hogy kinézni egy 400-500l/órás forgatásút és ezzel üzemeltetnéd az akit. Később Ha nem tettszik vehetsz egy külső fűtőt, de szerintem nem ez az első amin rágódnod kéne. Lehet nem túl szép de teszi a dolgát.
Ha leváltod a belső szűrőt már azzal is helyet nyersz.
Ha később mégis nagyobb akit szeretnél a szűrőd bírni fogja mert nem csak kicentizve lett.
Ha nem akkor sincs gáz mert van egy kicsit túlméretezett szűrésed ami viszont nem gond.
Ez a stratégia az, ami a leginkább tetszik. Már csak feleséget kell meggyőzni a külső szűrő nélkülözhetetlenségéről. És arról, hogy a komódot, amin az aki van arrébb kell húzni, hogy elférjen mögötte a szűrő. Egyik sem könnyű, de a kettő együtt = mission impossible. :)
 
Mielőtt összeházasodtunk, jártunk egy kedves lelkészhez. Igazából nem házassági tanácsadás volt, inkább beszélgetés, amiben sokszor előjött a nő-férfi kapcsolat. Egyik alkalommal egy érdekes dolgot mondott. Nem tudom már pontosan a példát, de erre az esetre vonatkoztatva valahogy így néz ki:
Én: Olyan jó lenne, ha vennénk egy külső szűrőt, mert akkor sokkal stabilabb lenne az akvárium biológiája, kémiája, aztán majd vehetnénk egy külső fűtőt is, és akkor nem éktelenkedne benne ez a nagy cső, aztán majd táptalajt is lehetne venni, mert a növények abban sokkal szebben nőnének. Igazából a CO2 rendszer azért kellene, mert olyan jó ez a külső szűrő, de az algák még így is nőnek, de ha lenne CO2, akkor már nem nőne így. Utána meg lehetne venni egy erősebb lámpát is, hogy igényesebb növényeket is tarthassunk....
Ő: Aha, lehetne. DE: hétvégén el kellene menni bevásárolni, mert semmi nincs itthon. Kéne neked két pár cipőt nézni, új nadrágot venni, mert nem szeretném, ha a férjem szakadtan jár dolgozni. Jövő héten be kell fizetni a gázszámlát és a telefont....

Szóval, az én feleségem egy tündér (valódi!), aki hála Istennek mindig visszahúz a valóság talajára, mert a nők általában ilyenek. Idézőjelben: ez a dolguk a házasságban. Én pedig mindig álmodozom, és a fenti sort írhattam volna horgászcuccokra, gombász irodalomra, kerékpár alkatrészekre..stb, ahogy azokkal is szoktam őt boldogítani. És általában, a férfiak nem azt nézik, hogy miből lesz ma ebéd, hanem a jövőbe révedezve álmodoznak, hogy milyen jó lenne ha... Ez meg a férfiak dolga. Persze ez nem minden kapcsolatban van így, de az én értékrendem szerint ez így nagyon rendben van.

Összefoglalva: a dolog nem egyszerű, és mindkettőnknek igaza van. :)

u.i.: Nem akartam leírni életünk történetét, de így talán könnyebb értelmezni "csapongásomat". És fogadok, hogy az ide látogató férfiak legalább fele bólogat, hogy "jéé, ez nálunk is így van". Nekik üzenem: örülj neki!
 
Összefoglalva: a dolog nem egyszerű, és minkettőnknek igaza van.
Igen ebben is van egy nagy igazság amit te írsz, de néha kell hogy álmodozzunk és ezzel néha elemelni a valóságtól egy picit a párunkat. És ha a végeredmény egy szép dolog amiben vagy az egyik fél vagy a másik de még jobb ha mindkettő örömét leli akkor az együttlét is lehet tőle boldogabb.
Nyilván vannak alapszükségletek de azért a boldogsághoz kellenek extra dolgok, nálunk pl. ez az akvárium.

És valóban nem egyszerű, de ettől szép.
És az is igaz hogy ha valamit egy férfi a fejébe vesz az így vagy úgy megvalósul. Csak idő kérdése.
 
Igen ebben is van egy nagy igazság amit te írsz, de néha kell hogy álmodozzunk és ezzel néha elemelni a valóságtól egy picit a párunkat. És ha a végeredmény egy szép dolog amiben vagy az egyik fél vagy a másik de még jobb ha mindkettő örömét leli akkor az együttlét is lehet tőle boldogabb.
Nyilván vannak alapszükségletek de azért a boldogsághoz kellenek extra dolgok, nálunk pl. ez az akvárium.

És valóban nem egyszerű, de ettől szép.
És az is igaz hogy ha valamit egy férfi a fejébe vesz az így vagy úgy megvalósul. Csak idő kérdése.
Igen, az ellenpéldát szándékosan nem írtam le. Mármint azt, amikor az embernek sikerül "meggyőzni" a párját, és közösen élik meg az örömöket. Szerencsére nálunk ez gyakori, de... Két szóval: puhítás folyamatban. :)
 
Igen kék algáról beszéltem. Barna nincs, hanem a cyano ami bebarnul a leveleken. (Szerintem) de éppen ezek szüntek meg. Hála...
Ja igen, hőmérő rendben. 22 fok

A barátomnak szintén egy 25 literes adja a szoba díszét.
Eleg rendszertelenül foglalkozik vele. Tele növényekkel, rendezetlen elosztásban. Nem rossz. Az alga nála is megjelent. Valami kevés a frontüvegen. A növényen semmi. És éppen ez benne a pláne. Alig foglalkozik vele. Fény gyenge. Szűrés... Húúú wazzeeee... Légpumpás belső szűrő. Egyszerű szivacs. Semmi táptalaj. Áramlás egyenlő a nullával. És mégis hihetetlen egészségesek a növényei. Már amelyik... Mert ugye van benne pár igényes is ami igényelné a több fényt és a co-t. De csak ezért satnyák. A többi... Néha csak lesek, hogy én kinlódok itt mindenféle technikával, nála meg mega low tech-el őserdő. :)

Szűrők terén így nem tudok segíteni, hogy még változhat a dolog. Bár egy akasztós nem egy méregdrága valami a külsőkhöz képest pedig szinte semmi. Én ugyan itt élek az eheim és jbl hazájában, mellesleg a jbl cég, gyár itt van pár kilóméterre tőlem, mégis egy 20 eurós vakarccsal oldottam meg a bajom. Nem tudom mi lehet a nagy szűrővel. Talán a szűrő közeg.

A naplót pótolom amint beállt az aki és ad egy elfogadható arculatot.
 
Igen kék algáról beszéltem. Barna nincs, hanem a cyano ami bebarnul a leveleken. (Szerintem) de éppen ezek szüntek meg. Hála...
Ja igen, hőmérő rendben. 22 fok

A barátomnak szintén egy 25 literes adja a szoba díszét.
Eleg rendszertelenül foglalkozik vele. Tele növényekkel, rendezetlen elosztásban. Nem rossz. Az alga nála is megjelent. Valami kevés a frontüvegen. A növényen semmi. És éppen ez benne a pláne. Alig foglalkozik vele. Fény gyenge. Szűrés... Húúú wazzeeee... Légpumpás belső szűrő. Egyszerű szivacs. Semmi táptalaj. Áramlás egyenlő a nullával. És mégis hihetetlen egészségesek a növényei. Már amelyik... Mert ugye van benne pár igényes is ami igényelné a több fényt és a co-t. De csak ezért satnyák. A többi... Néha csak lesek, hogy én kinlódok itt mindenféle technikával, nála meg mega low tech-el őserdő. :)

Szűrők terén így nem tudok segíteni, hogy még változhat a dolog. Bár egy akasztós nem egy méregdrága valami a külsőkhöz képest pedig szinte semmi. Én ugyan itt élek az eheim és jbl hazájában, mellesleg a jbl cég, gyár itt van pár kilóméterre tőlem, mégis egy 20 eurós vakarccsal oldottam meg a bajom. Nem tudom mi lehet a nagy szűrővel. Talán a szűrő közeg.

A naplót pótolom amint beállt az aki és ad egy elfogadható arculatot.

BGA probléma....

Ez az alga általában 2 féle dologra jön elő.
1. Tápozási egyensúly megborul. Foszfát nitrátod nem megfelelő
2. Gyenge flow és emiatt oxigénhiányos területek alakulnak ki

A baj az hogy ha már ott az alga a fényeddel nagyon jól "eteted". Ő szépen növekszik ahogy a növényeid is, csak sokkal gyorsabban. Ahogy a fenti dologból is látszik többféle módon kell védekezni ellene. Mert hiába javítod a tápozást, ha nem ez volt az ok, hanem a gyenge flow stb. És fordítva.

Ha betettél egy új szűrőt és elmúlt az alga. Akkor egyértelműen a forgatás volt a baj. Az új szűrő ha jól értem akasztós, nem a fantasztikus szűrő tulajdonságai miatt oldotta meg a kérdést, hanem mert rásegített néhány szár lph-val a másik szűrőre, esetleg még rendesen csobogtatta is a vizet amivel friss oxigént vitt be. :)
 
A barátomnak szintén egy 25 literes adja a szoba díszét.
Eleg rendszertelenül foglalkozik vele. Tele növényekkel, rendezetlen elosztásban. Nem rossz. Az alga nála is megjelent. Valami kevés a frontüvegen. A növényen semmi. És éppen ez benne a pláne. Alig foglalkozik vele. Fény gyenge. Szűrés... Húúú wazzeeee... Légpumpás belső szűrő. Egyszerű szivacs. Semmi táptalaj. Áramlás egyenlő a nullával. És mégis hihetetlen egészségesek a növényei. Már amelyik... Mert ugye van benne pár igényes is ami igényelné a több fényt és a co-t. De csak ezért satnyák. A többi... Néha csak lesek, hogy én kinlódok itt mindenféle technikával, nála meg mega low tech-el őserdő. :)
Igen, én is ismerek olyat, akinél nulla törődés mellett, low-tech körülmények között gyönyörű az akvárium. Ez érdekes dolog. De vannak olyan emberek is, akiknél a szobanövények is burjánzanak, pedig jó, ha kéthetente kapnak egy kis vizet, soha nem voltak átültetve és tápozva sem.
 
Öröm számomra, hogy a profikkal hozhatom létre azt amit szeretnék. Köszönöm viktorlantos (Viktor)

Tápozásom easy life profito 0, 5ml/nap, easy life ferro 0,5ml/nap easy life carbo 0, 5ml/nap
Plusz nagynyomasú co2. Ez jó igy? Vagy változtassak?

Az mindenképpen igaz lehet, hogy plusz oxigén miatt és a nagyobb forgás miatt vissza szorult ez a dög. De ma azt vettem észre, hogy leginkább még ott van most a talajon, ahol nagy az áramlás. Most már nem értem ennek a kék algának a tulajdonságait.
Azzal tisztában voltam, hogy az akasztós szűrő az nem szűr sokat, csak mindenképpen látványos javulás következett be.

Így már azt gondolom, hogy nem kérdés a blog nyitó részére kedves eto demerzel, hogy milyen szűrőt alkalmazz. Egy jó külsőt. Túl szűrve nem lesz, de mindenképpen takarékosabb, ha esetleg tervezel később egy nagyobbat, hiszen akkor már nem kell megint venned. Feltéve, ha a megfelelő méretű akváriumot választod hozzá.
 
Így már azt gondolom, hogy nem kérdés a blog nyitó részére kedves eto demerzel, hogy milyen szűrőt alkalmazz. Egy jó külsőt. Túl szűrve nem lesz, de mindenképpen takarékosabb, ha esetleg tervezel később egy nagyobbat, hiszen akkor már nem kell megint venned. Feltéve, ha a megfelelő méretű akváriumot választod hozzá.
:) Dolgozunk az ügyön.
 
Üdv újra!

Pár fejlemény az akváriumról (fotók nélkül :)):
- A Lilaeopsis brasiliensis-eknél továbbra is probléma, hogy a tövek kb. 1/4-e esetén a levelek színtelenre fakulnak, elvékonyodnak és szétfoszlanak.
- A vasfámon folyamatosan termelődik valami fehéres, laza vattaszerű dolog, olyan, mintha penészes lenne. Lehet, hogy ez összefüggésben van azzal, hogy a vasfát kifőztem? Sajnos az eladó javaslatára kifőztem, és csak utána olvastam, hogy nem lett volna szabad.
- Találtam otthon a régi akváriumomhoz vásárolt és fel nem használt JBL tápgolyókat. Ezeket szétvágtam (igazából kloffolóval vertem szét, olyan kemény volt) és benyomkodtam a gyökerek mellé a talajba. Megint csak utólag voltam okos, ugyanis nem néztem meg, hogy a golyók szavatossága lejárt e már. Ha igen, akkor annak lehet káros következménye vagy csak annyi történhet, hogy a hatóanyagok elbomlanak és nem lesz eredménye a tápozásnak?
- Napi szintek küzdök egy hajszál vékony hártyaszerű filmréteggel a víz felszínén. Hozzáérve szétszakadozik, de amíg egyben van, gyakorlatilag teljesen megszünteti a felszínen az áramlást. Gondolom, hogy ez a felszíni gázforgalom miatt nem szerencsés. Papírszalvétával fel tudom itatni, de jobb lenne a probléma gyökerét orvosolni. Ami érdekes adalék, hogy a fecskendőn, amivel a tápot adagolom szintén megjelenik egy ilyen réteg. Persze, ha minden nap a tápozás után lemosom a fecskendőt, akkor nincs ilyen gond. Mindenesetre ez egyszer elmaradt, és az akváriumba nyomva a fecskendőt szépen le is vált róla ez a hártya és kis szemcsékként keringett a vízben. Nem volt szép látvány.
- A növények általános állapotával nem igazán vagyok megelégedve, de ezt egyelőre betudom annak, hogy kb. 2 hete indult az akvárium és a gyökértáp golyókat is csak a múlt hét közepén helyeztem el, tehát lehet, hogy még nem tértek magukhoz.
- Ismét megjelent az Anubias-on a barna alga.

Ami viszont a legfontosabb, töretlen lelkesedéssel ápolgatjuk feleségemmel az akváriumot. :)
Mint látszik, a fent felsorolt "fejlemények" inkább problémák és kérdések. Ha valakinek lenne ötlete a miértekre vagy a megoldásokra, azt nagyon szívesen venném.

Üdv
 
fotók nélkül
Ez súlyos hiba :)

A vasfámon folyamatosan termelődik valami fehéres, laza vattaszerű dolog, olyan, mintha penészes lenne.
idővel elmúlik. minden fánál előjön legyen a főzött vagy sem.

hatóanyagok elbomlanak és nem lesz eredménye a tápozásnak?
max ennyi de ég ezt sem hinném.

Napi szintek küzdök egy hajszál vékony hártyaszerű filmréteggel a víz felszínén
Ez a növények reakciója lehet. Ha a tápozás segít valószínüleg elmúlik. A brasiliensis miatt is lehet. vágd le róla a foszló részeket.
 
Ez súlyos hiba :)
Minden következményt vállalok. :)

idővel elmúlik. minden fánál előjön legyen a főzött vagy sem.
Aha. Ezt nem gondoltam volna. Ugyanez igaz kis gombostű fej méretű fehér és pirosas "szemölcsökre" is? Olyanok is vannak.:)

Ez a növények reakciója lehet. Ha a tápozás segít valószínüleg elmúlik. A brasiliensis miatt is lehet. vágd le róla a foszló részeket.
Értem. Na ezt sem tudtam. Mert az olajszerű filmről már hallottam, hogy megjelenése élő szervezetekhez köthető, de ilyet, mint a mostani nem tapasztaltam korábban.

Köszönöm a segítséget. Ismét.:)
 
Update:
1. Feleségtől születésnapomra kaptam egy külső szűrőt. :cool: Pontosabban ennek lehetőségét. OFF: Ha olvassa a naplót (időnként szokta), akkor innen is millió csók érte. :) ON: Sokat morfondíroztam, hogy milyen is legyen (még az ajándék előtt persze), és végül az EHEIM 2213 mellett döntöttem. A gond csak annyi, hogy a GA-ban átmeneti hiány van pont abból a csomagból (csapokkal és biológiai töltettel), amit kinéztem. Pech, de ha már ennyit váratott magára, ezt az egy-két hetet kibírjuk. Na jó, kicsit nehezen..:)
2. A barna alga már igen szépen belepte a növények levelét, sőt, helyenként már az üvegen is megjelent. Az üvegről viszonylag könnyű volt eltávolítani, de a növények (főleg az Anubias Barteri) már nem ilyen egyszerű. Kicsit félek, hogy megsértem a leveleket is.
3. A vasfán egyre kevesebb a fehér szmötyi. Cserébe kicsit megvakargattam fogkefével. Hát, mit mondjak, nem semmi, mi jött le róla. Mintha a fa anyaga is bomlana.
4. A vízfelszínen úszó filmréteget több nekifutással nagyjából sikerült eltávolítani, és azóta mintha nem is nagyon jelenne meg újra. Ennek nagyon örülök, mert kicsit tartottam attól, hogy a levegő-víz határfelületen a gázcsere teljesen megszűnik miatta.
5. Cselesen a témanyitó hozzászólásomban nem neveztem meg az egyik növényt. Ennek prózai oka volt, nem tudtam a faj nevét. Közben az egyik növényárulós topicban láttam, hogy ez az Anubias Barteri var. Nana Petite névre hallgat. Még a régi akváriumomból mentettem ki ké kis tövet, mert gondoltam, itt majd milyen szuper helye lesz. Valóban egész szép, és mintha új leveleket is hozna, bár ahogy olvastam, elég lassú növekedésű. Mindenesetre szembekacagott a sors, mert a napokban láttam a régi akváriumomban, hogy gyönyörűen nő. Pedig ott se normális fény, semmi táp, ugyanez a gagyi kavics, stb.. Mondjuk ott a halak trágyáznak szépen.
5. Arra gondoltam, hogy ha meglesz a külső szűrő, akkor két új fejlesztésünk is lesz rövid időn belül. Az első a kavics kicserélése valami táptalajra. A második a Lilaeopsis brasiliensis lecserélése valami egyszerűbben tartható, igénytelenebb talajtakaróra. Ez utóbbira akkor kerül sor, ha továbbra is azt látom, hogy semmit nem nő, cserébe folyamatosan vannak foszladozó levelei. Ezzel el is érkeztem a bejegyzés egyetlen kérdéséhez: mi a praktikus sorrend? Mehet egyszerre a belső szűrő külsőre cserélése a talajcserével és az esetleges növénycserével, vagy fokozatosan érdemes csinálni?

Legjobbakat!
 
Én megvárnám, míg egy picit beáll a szűrőm és akkor esnék neki a talajcserének. A talajban is sok lebontó baci van, az új szűrő innen is képes "befertőződni" velük. ;)
 
Back
Oldal tetejére