• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Rózsa avagy káka csomókkal

eto_demerzel

Kertész tanonc
Sziasztok!

Miután eddigi fórum életem abban merült ki, hogy az akváriumommal kapcsolatos kérdéseket tettem fel itt-ott, egy kedves fórumlakó javaslatára nyitok egy naplót, hogy itt folytassam virtuális kertész életemet és itt próbáljam magamba szívni a TUDÁST.
Röviden bemutatkoznék. Ács Tamásnak hívnak, építőmérnök volnék és PhD hallgató. Sajnálatos módon/hála az égnek anyagi és időbeli erőforrásaimat több hobbi között vagyok kénytelen megosztani, horgászom és újabban gombászok is. Gyermekkoromtól kezdve volt akváriumom, először egy közepes méretű gömb (ma már a jujj kategória), később pedig egy kb. 90 l-esben próbálkoztam, elsősorban halakkal és kevésbé növényekkel. Aztán feleségemmel új lakásba költöztünk, ahová nem tudtam hozni a régi akváriumot, és most döntöttünk úgy, hogy (amíg egy komolyabbra nincs meg az alap) elindítunk egy nano-t. És akkor most már az akváriumról...:)

A nano-nk célja elsősorban az, hogy legyen egy kis élő sziget a hálószobánkban és közel sem az, hogy profi akvakertész legyek vagy hogy kizárólag ez töltse ki a szabadidőmet. Mondjuk úgy, hogy egy "adjunk egy próbát ennek is" típusú ismerkedésről van szó, amiből persze lehet szerelem és lehet pótcselekvés is. Inkább az előbbit szeretném. :) Ahogy említettem, az anyagi korlátokat elsősorban a többi hobbi jelenti, ez egyben azt is jelenti, hogy először low tech-ben gondolkodom. A jelenlegi konfiguráció:

Alak: negyed kör alap
Méret: R=32,5 cm, m=25 cm, így a teljes térfogat kb. 21l
Szűrés: egy kis Resun 200l/h-s mini belső szűrő csak szivaccsal
Világítás: Wave Cosmos Zen Artist 13W Nano
Fűtő: Jager 50W
CO2: nincs, csak EasyCarbo
Talaj: fekete kavics 2-3mm-es szemcse átmérővel
Fauna: egyelőre semmi
Flora: Echinodorus tenellus, Microsorum pteropus, Anubias barteri, Cryptocoryne nevillii
Táp: Green Aqua Macro, Easy Life Profito és EasyCarbo
Dekoráció: egy kb. 20 cm hosszú, 7-8 cm széles vasfa (rajta a Microsorum)

Az elrendezéssel nem bajlódtunk sokat, nem tanulmányoztunk stílusokat, egyszerűen úgy helyeztük el a vasfát és a növényeket, hogy számunkra kellemes legyen az összhatás. Most, hogy naponta kb. 10000-szer látogatok ide és mindig olvasok valami újat, már tudom, hogy a következő akváriumnál vagy ennek átrendezésénél több figyelmet fogunk fordítani erre is. Fotót remélhetőleg holnap fogok tudni lőni és azt is felteszem ide.

Az eddig olvasottak alapján is tudom, hogy nem fogunk megúszni bizonyos változtatásokat, ha szép (leginkább algamentes) akváriumot szeretnénk. A szűrőt fogjuk először lecserélni, aztán.... és most jutottam el odáig, hogy segítségeteket kérjem. Örömmel veszek bármilyen javaslatot, ami segít előre mozdulni. Első körben a jelenlegi adottságokkal, de annak is örülnék, ha távlati ötletekkel bombáznátok. Tudom, hogy elég sok csomó van még a kákámon...;)
 
Akkor vágjunk bele;)
A szűrésed forgatásban még nem is lenne rossz csak a szűrőfelületed kicsi. Ezt kezdésnek orvosolhatod jobb szűrőanyaggal, később egy akasztós szűrő is már tökéletes lenne amibe átpakolhatod később a biológiai töltetet.
Világításod határesetes de még működhet co2 nélkül kezdésnek 6órát világíts és utána emelheted, heti fél órával.
Az anubiast remélem kötötted valamihez és nem ültetted el.

Fűtődet akár kiveheted annak függvényében, hogy a lakásban milyen hőmérséklet van, vagy ha nem tervezel kimondottan meleg igényes fajt.

Szerintem most ennyi hirtelen. Várjuk a képeket(y)
 
Akkor vágjunk bele;)
Látom már, hogy az első lépésekben Te "fogod a kezem". Köszi.

A szűrésed forgatásban még nem is lenne rossz csak a szűrőfelületed kicsi. Ezt kezdésnek orvosolhatod jobb szűrőanyaggal, később egy akasztós szűrő is már tökéletes lenne amibe átpakolhatod később a biológiai töltetet.
Azt gondolom, hogy egy akasztós szűrő még belefér a keretbe, de ennek akkor látom értelmét, ha nem kell mondjuk fél-egy év múlva külsőre cserélni. Ha egy akasztóssal egyébként viszonylag békésen elmuzsikál az akvárium, akkor annak nagyon örülnék. :)

Világításod határesetes de még működhet co2 nélkül kezdésnek 6órát világíts és utána emelheted, heti fél órával.
Világos. Ezt is elrontottam, mert ment legalább 8-10 órát az első napokban.

Az anubiast remélem kötötted valamihez és nem ültetted el.
Khmmm...de. De úgy, hogy csak a gyökerek vannak a kavicsban, a rizómája (ugye ennek is az van?) az aljzat fölött van. Nem nyerő?

Fűtődet akár kiveheted annak függvényében, hogy a lakásban milyen hőmérséklet van, vagy ha nem tervezel kimondottan meleg igényes fajt.
Mivel feleségemmel mindketten néhány ezer km-rel délebbre születtünk, mint ahova a hőérzetünk alapján kellett volna, így a lakásban téli időszakban reggel és este 20C körüli a hőmérséklet, míg napközben és éjjel 18-19C. Persze nyáron nekünk is folyik a .... szóval mindenünkön a víz a 25-26C-ban. Szóval, nem hinném, hogy így télen meg tudom úszni a fűtést.

És akkor még annyival bonyolítanám az eddigieket, hogy természetesen jószágokat is szeretnénk majd, ha beálltak a dolgok (micsoda remények...:)). Garnélákra gondoltunk és ha elbírja az akvárium és nem karcoljuk az állatkínzás határát, akkor kisebb testű halakból egy pár darabot. Garnélánk még nem volt, ezért valami egyszerűen tartható fajjal kezdenénk. RC? Halaknál több fajt is néztem, de igazából egyiket sem ajánlják ekkora akváriumba, ugyanakkor többeknél láttam, hogy hasonló méretek mellett bevállaltak halakat is.
Mára ennyit, holnap igyekszem fotókat is hozni...
 
Látom már, hogy az első lépésekben Te "fogod a kezem". Köszi.
Szívesen. Ez egy kicsit ilyenkor olyan mintha lenne az embernek egy virtuális akváriuma;)

Azt gondolom, hogy egy akasztós szűrő még belefér a keretbe, de ennek akkor látom értelmét, ha nem kell mondjuk fél-egy év múlva külsőre cserélni. Ha egy akasztóssal egyébként viszonylag békésen elmuzsikál az akvárium, akkor annak nagyon örülnék.
Szerintem simán működő dolog van példa rá itt fórumon belül is.
pl a wawe 300asa már tejesen jó és fér bele jóféle szűrőanyag is
(bár ezt tapasztalati úton nem tudom megerősíteni mert nincs akasztós szűrőm)

Khmmm...de. De úgy, hogy csak a gyökerek vannak a kavicsban, a rizómája (ugye ennek is az van?) az aljzat fölött van. Nem nyerő?
elvben működhet. Én azért szeretem inkább kötözni mert úgy biztos nem temetődik el az idő múlásával sem. ezen kívül szerintem nem lehet belőni pontosan hogy hol a határ amit még szeret és amit már nem.

míg napközben és éjjel 18-19C
igen így érthető akkor inkább maradjon. Viszont nyáron ha ilyen meleg lesz a vized is akkor lehet elkel gondolkozni valami hűtésen.

Tökéletes. Ha meg valami színesebb akkor sakura vagy yellow fire

bevállaltak halakat is
az apró borarasokból szerintem te is bevállalhatsz egy 6-8 fős csapatot
 
Szívesen. Ez egy kicsit ilyenkor olyan mintha lenne az embernek egy virtuális akváriuma;)
Zseniális. :D És mondd, ha az egérrel ráböksz az akváriumra, akkor megyek és etetek? :)

Szerintem simán működő dolog van példa rá itt fórumon belül is.
Utánanézek, hogy mik a tapasztalatok.

igen így érthető akkor inkább maradjon. Viszont nyáron ha ilyen meleg lesz a vized is akkor lehet elkel gondolkozni valami hűtésen.
Hűha, én azt hittem, hogy a 25-26C még teljesen ok, most is 25C-re van belőve.

Tökéletes. Ha meg valami színesebb akkor sakura vagy yellow fire
Na, ez szuper, ez a kettő eléggé virítana...;)


az apró borarasokból szerintem te is bevállalhatsz egy 6-8 fős csapatot
Komolyan? Csúcs. Feleség örülni fog. Az nem gond, hogy nem lágyítom a vizet? A leírások alapján ők inkább abban érzik jól magukat. Vagy ez inkább a szaporításnál érdekes?

Hálás köszönet az eddigiekért is!
 
Zseniális. És mondd, ha az egérrel ráböksz az akváriumra, akkor megyek és etetek?
Mivel nem látom az akváriumot ezért nem.

űha, én azt hittem, hogy a 25-26C még teljesen ok, most is 25C-re van belőve.
22-24 bőven elég 26fok már inkább tenyész akváriumi hőmérséklet

kettő eléggé virítana
vagy-vagy a két fajta összepárzik és az utódok már vegyes színűek lesznek, és később elvesztik szép színüket és visszavadulnak

Az nem gond, hogy nem lágyítom a vizet?
Nem tudom nálad milyen a víz, de nálam 14gh-ban van egy 6 fős csapat merah. jah és br 15literben bár az is igaz hogy nincs telerakva dekorral tehát a nettó nem sokkal kevesebb
 
Mivel nem látom az akváriumot ezért nem.
Poénnak szántam, belátom gyengére sikeredett..

22-24 bőven elég 26fok már inkább tenyész akváriumi hőmérséklet
Ok, mérséklem a hőmérsékletet. Igaz lesz a 22-24C akkor is, ha lakói is lesznek az akváriumnak?

vagy-vagy a két fajta összepárzik és az utódok már vegyes színűek lesznek, és később elvesztik szép színüket és visszavadulnak
Igen, erről én is olvastam, tehát én sem együtt gondoltam a kettőt.

Nem tudom nálad milyen a víz, de nálam 14gh-ban van egy 6 fős csapat merah. jah és br 15literben bár az is igaz hogy nincs telerakva dekorral tehát a nettó nem sokkal kevesebb
Én sem, Budapest 14. kerületi csapvíz. Víz fizikai-kémiai paraméterek mérésére egyelőre nem vagyok felszerelkezve, de szerencsére a tanszéken, ahol dolgozom valószínűleg többet tudnak róla, mint maguk az üzemeltetők. Persze erősen idézőjelben. Körbekérdezek, de emlékeim szerint az összkeménység itt mintha alacsonyabb lenne 14nk-nál, de lehet, hogy rosszul emlékszem.
 
Nem tudom nálad milyen a víz, de nálam 14gh-ban van egy 6 fős csapat merah. jah és br 15literben bár az is igaz hogy nincs telerakva dekorral tehát a nettó nem sokkal kevesebb
A Fővárosi Vízművek honlapja alapján 128 mg/l CaO az összes keménység a XIV. kerületben, ami nyilván átlagos érték, gondolom, hogy ettől 10-20%-ban simán eltérhet. Tehát mondjuk közepesen kemény, és egy kicsivel alatta van az általad leírt 14 nk-nak. A GA holnapján a Merah-nál max. 10 nk fok szerepel, de gondolom, hogy ez az optimális tartomány felső határa, és nem jelenti azt, hogy ennél kicsit keményebb vízben ne lehetne sikeresen tartani. Ugyanakkor a min. 30l-es akváriumtérfogat is megjelenik, amit ezek szerint szintén csak iránymutatásként érdemes felfogni?
Nettóban biztos, hogy az enyém sem több, mint 15l, mert az első hozzászólásban leírt 21l-ből lejön talaj térfogata, az akvárium felső pereme alatt elhagyott térrész és a dekoráció, ami mondjuk nem túl nagy, de 0,5l biztosan van.
Jól értem, hogy véleményed szerint ekkora akváriumban egyszerre tartható mondjuk egy 6 egyedes Boraras csapat és mellette a fent említett garnélák valamelyikéből egy kis csapat?
Köszi.

Még eszembe jutott, hogy a tápozásról nem szóltam, és ez is kérdés, hogy jó gyakorlatot követek e. Ahogy a bevezetőben írtam, GA Marco-t, Easy Life Profito-t és EasyCarbo-t használok a következő adagolásban:
Green Aqua Macro: 1,5 ml/nap
Easy Life Profito: 0,2 ml/nap
EasyCarbo: 0,4-0,5 ml/nap
Mindezt heti 2x 50%-os vízcsere mellett, ami lehet, hogy így az elején ritka(?). Az adagokat úgy lőttem be, hogy kis számolgatás után 15l-re jött ki a nettó térfogat.
A 13W-os megvilágítás mellett, ismerve a növény fajokat és a Carbo adagolást, kéne látnom, hogy a növények oxigént termelnek, vagy az CO2 adagolása nélkül nem megy?

Jó sok mindent ömlesztek Rád (Rátok), de remélem, hogy nem bánjátok.
 
Poénnak szántam, belátom gyengére sikeredett..
értettem a poént csak céloztam hogy még egy képet sem láttunk;)

Ok, mérséklem a hőmérsékletet. Igaz lesz a 22-24C akkor is, ha lakói is lesznek az akváriumnak?
elég lesz lakókkal is nálam 22fokon vannak fűtő nélkül. szerintem ez nálad is elég lesz de akkor legyen arany középút és 23fok.

128 mg/l CaO az összes keménység
nálunk a hivatalos adat 145 asszem és ezt hozta a csepp teszt is.

optimális tartomány felső határa, és nem jelenti azt, hogy ennél kicsit keményebb vízben ne lehetne sikeresen tartani
Ezt én is így gondolom ráadásul az esetünkben nem kimagasló az eltérés szerintem

Jól értem, hogy véleményed szerint ekkora akváriumban egyszerre tartható mondjuk egy 6 egyedes Boraras csapat és mellette a fent említett garnélák valamelyikéből egy kis csapat?
igen de szerintem bemehet a 8db is
nálam hatan egy extra low techben vannak már inkább natural kategória nincs szűrő és csak természetes fényt kap meg heti 2tápozást.

A tápozásodat úgy lődd be hogy a bruttó litert kell venned tehát még talán most hogy heti 2 vízcserét csinálsz kicsit meg is emelheted.
Szerintem a heti 2 jó lehet mivel nincs táptalajod sem aktív aljzatod amiből ammónia oldódik ki.
A gyorsabb beállás érdekében használj baktérium kultúrát.
A bubizáshoz nem tudok mit hozzáfűzni nálam se szoktak és van hogy azoknál sem akik használnak co2-őt
De ameddig a növényeid nőnek fejlődnek és nincs elváltozás, satnyulás, pusztulás addig minden ok. A bubizás már csak egy plussz
 
értettem a poént csak céloztam hogy még egy képet sem láttunk;)
:banghead: Ok.


elég lesz lakókkal is nálam 22fokon vannak fűtő nélkül. szerintem ez nálad is elég lesz de akkor legyen arany középút és 23fok.
Ok.

igen de szerintem bemehet a 8db is
nálam hatan egy extra low techben vannak már inkább natural kategória nincs szűrő és csak természetes fényt kap meg heti 2tápozást.
Ez igen. És ezt nagyon igénytelen növényekkel sikerül működtetned?

A tápozásodat úgy lődd be hogy a bruttó litert kell venned tehát még talán most hogy heti 2 vízcserét csinálsz kicsit meg is emelheted.
Szerintem a heti 2 jó lehet mivel nincs táptalajod sem aktív aljzatod amiből ammónia oldódik ki.
A gyorsabb beállás érdekében használj baktérium kultúrát.
A bubizáshoz nem tudok mit hozzáfűzni nálam se szoktak és van hogy azoknál sem akik használnak co2-őt
De ameddig a növényeid nőnek fejlődnek és nincs elváltozás, satnyulás, pusztulás addig minden ok. A bubizás már csak egy plussz
Én azt hittem, hogy a nettó az érdekes, de jó, hogy mondod. Akor egy kicsit emelek rajta. Bár azért egyelőre nem dzsungel az akvárium, így lehet, hogy nem egy jól telepítettre megállapított értékekkel kéne indulnom. Próba cseresznye.
 
Ez igen. És ezt nagyon igénytelen növényekkel sikerül működtetned?
Teljesen alap növények valisneria, sagittaria, riccia most próbaképp pár tő staurogyne most kb 4 hónapos. De az is igaz hogy az ollót sem használom sűrűn ebben az akváriumban..
mondjuk attól előre félek mi lesz ha szép napsütés éri de majd meglátjuk

Próba cseresznye
Így van ha netán valami probléma lesz még mindig visszaveheted.
És ezért is jó a napló mert visszatudod nézni hogy mikor mit változtattál.
Én ezen kívül táblázatban is vezetem itthon hogy mikor mit csináltam, vízcsere, szűrőpucolás, mérési eredmények stb
 
Teljesen alap növények valisneria, sagittaria, riccia most próbaképp pár tő staurogyne most kb 4 hónapos. De az is igaz hogy az ollót sem használom sűrűn ebben az akváriumban..
mondjuk attól előre félek mi lesz ha szép napsütés éri de majd meglátjuk
Erre kíváncsi lennék. Van neked is naplód? Gügye vagyok a fórumhoz, nem tudom, hogy kell rákeresni.

Így van ha netán valami probléma lesz még mindig visszaveheted.
És ezért is jó a napló mert visszatudod nézni hogy mikor mit változtattál.
Én ezen kívül táblázatban is vezetem itthon hogy mikor mit csináltam, vízcsere, szűrőpucolás, mérési eredmények stb
Na most én azt hittem, hogy elment az eszem, amikor azzal kezdtem az akvárium beüzemelése után, hogy csináltam egy excel táblát, amiben összefoglaltam minden jellemzőjét az akváriumnak. Ezek szerint nem vagyok egyedül. :geek:
 
Erre kíváncsi lennék. Van neked is naplód? Gügye vagyok a fórumhoz, nem tudom, hogy kell rákeresni.
Csak egy akváriumot naplózok itt fent, de ez technikával felszerelt.
Ennek a naplóját az aláírásomon keresztül elérheted Terre noire néven
A többiről lövök legfeljebb holnap képet mert ügye napfény mos már nincs.. és megosztom veled.

Ezek szerint nem vagyok egyedül.
Nem:)
 
Sziasztok!
Végre sikerült pár fényképet készítenem az akváriumról. Mit mondjak, az egy dolog, hogy csak kompakt gépem van, a nagyobb probléma az, hogy teljesen brokkoli vagyok a fotózáshoz. Lőttem vagy 15 képet, amiből az a 4 maradt meg, amin egyáltalán látszik valami. :) Íme:
http://kepfeltoltes.hu/view/130222/44077612IMG_6377_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/130222/IMG_6381_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/130222/IMG_6382_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/view/130222/IMG_6383_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Valamiért nem sikerül rendesen beszúrni a fotókat, ezért a sima linkes megoldás.
Az azért látszik, hogy nem spiráztuk túl a design-t. :)

A fotózás előtt lecseréltem a víz 50%-át, a hőmérsékletet csökkentettem 23C-ra és az Anubias töveket megigazítottam úgy, hogy tényleg csak a gyökerek vannak a talajban, hogy ne kezdjenek el rohadni. Ha minden igaz, holnap beszerzünk gyökértáp golyót.
 
Szia Tamás!

Jól benövényesítetted a kis "csücsköt"!

Ugyanakkor a min. 30l-es akváriumtérfogat is megjelenik, amit ezek szerint szintén csak iránymutatásként érdemes felfogni?
Az állatvédelmi törvény miatt van, a mi kimondja hogy 30l alatt gerinctelenek nem tarthatóak akváriumban!

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére