• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Peace of mind 40 literben

Tyű a mindenit :) ez igen részletes és pontos terv.
A képekből nem tűnt olyan vészesnek a helyzet, nem lehet, hogy kefével le tudtad volna szedegetni ami van és a napi vízcsere + megnövelt táp miatt rendbejött volna magától? Nagyképűség lenne azt állítanomaz első igazi növényes akvárium és első "nagy" algatámadás visszaverése után, hogy értek az algához, csak nem lehet hogy a variálás a fénnyel, az óvatoskodás a HC-nek nem fog tetszeni? :shifty:
Nem elbizonytalanítani akarlak, csak engem is érdekelne hogy ha úgy adódik tudjam mit kell tennem... ;)
 
Sajnos számítok rá, hogy a HC-nek annyi. Valószínűleg újra kell ültetni, vagy valami mást kell választanom helyette...
Kicsit jobban eldurvult azért a helyzet, mint amire számítottam. Ezért is maradt a blackout.
Ez csak egy terv, majd látom, hogy hogy reagálnak a növények.
Természetesen ezért is várom a hozzászólásokat, ötleteket, tanácsokat, mert én se vagyok biztos a dolgomban.
 
Egy nappal kitoltam a blackoutot, mert amikor belestem láttam, hogy maradt alga rendesen. Pedig három vastag pokróc volt rajta, szobában a redőny lehúzva mind a 4 nap folyamat, csak a telefonom fényénél közlekedtem. :?

Mindenesetre ma leszedtem a takarást, kivettem a levegőztetést, és visszaraktam a CO2 diffit. Már pöfög 8 óta. Megvolt a vízcsere, meg a tápozás.
Most fabrikálom a világítást, hogy csak 1x18 W menjen neki...

Amennyire láttam maradt mindenféle algából, úgyhogy nem volt teljesen sikeres a blackout. De nem keseredek el, majd remélem a rendszeres vízcserék, a kevesebb fény idővel megoldja a problémát.

Később megírom, hogy konkrétan mi is a helyzet, ha bekapcsolt a világítás.
 
Megcsináltam a világítást, be is kapcsolt 11:00-kor. Hááát... alga az maradt rendesen a blackout után. Majd megpróbálok amennyit lehet kézzel eltávolítani. Igazat megvallva minimálisan csökkent csak az alga. Mindegy. Remélem a világítás visszavételével kilőttem a probléma forrását. Ha igen, akkor előbb utóbb eltűnik. Ha nem akkor máshol (is) lehet a hiba.

Képek egy darabig nem lesznek, mert elég csúnya az akvárium, meg a fénnyel is vigyáznom kell blackout után, így fotozni se tudom még annyira se mint általában. A naplót azért vezetem.

Remélem az Atti-féle tanács alapján nem lesz gond a blackout utáni időben. :)
 
Úgy olvastam még talán Nigro oldalán hogy blackout előtt kell letisztítani és kiszedni annyi algát amennyit csak tudsz, a többi már a sötítésen és a kaja (co2, táp) elvonás dolga!!
 
Cecska said:
Úgy olvastam még talán Nigro oldalán hogy blackout előtt kell letisztítani és kiszedni annyi algát amennyit csak tudsz, a többi már a sötítésen és a kaja (co2, táp) elvonás dolga!!

Én is így írtam:

atti76 said:
Szedj le, amennyit csak tudsz, nagy vízcsere, majd 3-4 napos blackout....
 
Figyelmesen elolvastam amit írtál Attila, meg Nigro blogját is átolvastam többször :!: Leszedtem amennyit csak tudtam (blackout előtt :!: )...de mindet képtelenség. Főleg a Rotala wallichii közül lehetetlen, mert akkor letépem a növény levélkéit is. A moháról meg ne is beszéljünk mert törik mint az állat. Gyakorlatilag lehetetlen csipesszel leszedegetni az algacsomókat. Mágneseztem meg fogkeféztem meg minden, de ez van.
Pedig a blackouton aztán nem sok mindent lehet elrontani...
 
Az egyik blackmollym még mindig megvan ;) nekem ők oldották meg ami az aljzattól távolabbi részeket illeti. Felzabálták az összeset ami kilógott... a szár körüli részen pedig az amanok irtottak le minden algát. Mint írtam is - nem vagyok annyira rutinos ebben az algakérdésben, de szerintem ők tuti kombót alkotnak az alga elleni harcban :thumbup:

Vagy azt a típust ami nálad van lehet hogy nem szeretik a mollyk? :eh:
 
Sziasztok.

Régen írtam már a naplóba... A helyzet elég elkeserítő, ezért is nem raktam fel képet. Szinte biztos, hogy a CO2 lehet a ludas a dologban, világítást csökkentettem, tápozásra odafigyeltem, elméletileg minden oké. Kivéve a CO2 beoldását, áramoltatását. :evil:

Úgy döntöttem, hogy az akváriumot újra indítom, mert olyan mennyiségű alga van már, hogy legyőzhetetlen, és a növények kárára megy.

Azon gondolkoztam, hogy kivennék mindent az akváriumból, tehát garnélák, kövek, red moor fa, növények... és csak az amazonia talaj maradna benne. Kitakarítanám amennyire lehet az akváriumot az algától, többszöri vízcsere mellett, és járatnám mondjuk 2 hetet sötétben, mint egy blackout, hogy a maradék alga is kinyiffanjon. A növények kuka, helyettük rendelek újakat. A köveket meg a red moor fát megtakarítom (ide jöhetne ötlet, hogy kell e neki valami vegyszeres kezelés az alga miatt, vagy csak alapos tisztítás).
A terv az, hogy járatnám az akváriumot csak a mostani talajjal mondjuk 2 hétig üresen blackout jelleggel, aztán megjönnének a növények, és akkor újraindítanám. Szerintetek?
A CO2 problémára megoldásként egy másik külső szűrő+külső reaktorra gondoltam. Néztem egy Atman külső szűrőt (tudom, hogy az Eheim a legjobb, de nekem a CO2 beoldás miatt kellene, és ez olcsóbb). Paraméterei: teljesítmény: 960 l/h, fogyasztás: 13 W, szűrőtöltet: 6 liter, jár vele szivacs, vatta, kerámia, van légtelenítője, stb. Ez csak még ötlet, a szűrő változhat. Mondjuk ez meglenne két Szent Istvánból...

Tehát kb ennyi elsőre. Tanulásnak tökéletes volt ez a rossz kezdet. :)
Remélem ezután már csak jobb lesz.

Tehát abban kérnék egy kis segítséget egyenlőre (a többit később írom :) ), hogy így szerintetek megjátszható e a dolog, hogy a talaj marad benne, és két hét blackout után teljesen új növények, meg letisztított kövek, red moor fa...
 
Akár működhetne is a dolog!!!!
De mi van ha a következőnél szintén lealgásodsz???
Újra szétszeded, és mi van ha az azutáninál is lealgásodsz?
Nézd a jó oldalát a dolognak, adott egy kísérletezési terület.
Szerintem zárj ki sorban minden olyan lehetőséget ami miatt folyamatosan elönthet az a fránya alga.

Így végig olvasva ezt a topicot, én úgy gondolom, hogy 2 problémád van.

1. Szűrés!!!
Feltéve ha még mindig a 2213-d van!
Növelned kellene a szűrőtöltet literszámát főleg, hogy még az elején vagy.
Kellene kb 10% szűrőtöltet kb. 4l és ha lehet mátrix mert az még a substrat pro-nál is jobb. Ha jól emlékszem akkor 4l mátrix 16l s.p. felel meg.
Ez az egyik probléma az ÉPPEN megfelelő szűrésed.Ha már kialakult a bacikultúra az aljzatban akkor LEHET, de csak LEHET, hogy ÉPPEN megfelelő.
Mert ha megborul a bacikultúra akkor kezdheted elölről. ;)
Nincs mozgástered, ahogy Key mondaná.
2. CO2!!!
Vagy veszel egy olyan és akkora külső szűrőt amiben van megfelelő hely a töltetnek és teljesítmény ami elviszi a külső reaktorodat.
Vagy veszel egy vízpumpát +ba ami a reaktort meghajtja.

Ha nem vagy elengedve anyagilag annyira hogy mind ezt egyszerre meglépd akkor én a következőt ajánlanám.

Vegyél a 2213-ba annyi mátrixot amennyi csak belefér és vegyél egy 1000 l vízpumpát ami meghajtja a külső reaktort majd.
Majd napi min.50% vízcsere, manuális alga eltávolítás, baktérium adagolás és mehet a táp is.

A PROBLÉMÁT MEG KELL OLDANI, mert ha nem teszed akkor csak feleslegesen lapátolod ki a pénzt az ablakon!!!!!!
Ha még is úgy döntesz, hogy szétkapod, én a szűrésen és a CO2 beoldáson mindenképpen változtatnék.
Az elején pedig 4-5 hétig járatnám a szűrőt a mátrixal és utána biztosan nem lesz ekkora gondod vele.
 
gelo said:
Akár működhetne is a dolog!!!!
De mi van ha a következőnél szintén lealgásodsz???
Újra szétszeded, és mi van ha az azutáninál is lealgásodsz?
Nézd a jó oldalát a dolognak, adott egy kísérletezési terület.
Szerintem zárj ki sorban minden olyan lehetőséget ami miatt folyamatosan elönthet az a fránya alga.

Pont így gondoltam én is, hogy kísérletezésnek tökéletesen megfelel a mostani szitu. :) A növényeknél a Rotala wallichii-t el kellett távolítanom mert gyakorlatilag a növény nem látszódott.

gelo said:
Így végig olvasva ezt a topicot, én úgy gondolom, hogy 2 problémád van.

1. Szűrés!!!
Feltéve ha még mindig a 2213-d van!
Növelned kellene a szűrőtöltet literszámát főleg, hogy még az elején vagy.
Kellene kb 10% szűrőtöltet kb. 4l és ha lehet mátrix mert az még a substrat pro-nál is jobb. Ha jól emlékszem akkor 4l mátrix 16l s.p. felel meg.
Ez az egyik probléma az ÉPPEN megfelelő szűrésed.Ha már kialakult a bacikultúra az aljzatban akkor LEHET, de csak LEHET, hogy ÉPPEN megfelelő.
Mert ha megborul a bacikultúra akkor kezdheted elölről. ;)
Nincs mozgástered, ahogy Key mondaná.
2. CO2!!!
Vagy veszel egy olyan és akkora külső szűrőt amiben van megfelelő hely a töltetnek és teljesítmény ami elviszi a külső reaktorodat.
Vagy veszel egy vízpumpát +ba ami a reaktort meghajtja.
Ezekre a megállapításokra jutottam én is. ;)

gelo said:
Ha nem vagy elengedve anyagilag annyira hogy mind ezt egyszerre meglépd akkor én a következőt ajánlanám.

Vegyél a 2213-ba annyi mátrixot amennyi csak belefér és vegyél egy 1000 l vízpumpát ami meghajtja a külső reaktort majd.
Majd napi min.50% vízcsere, manuális alga eltávolítás, baktérium adagolás és mehet a táp is.
Sajna nem vagyok annyira elengedve anyagilag mint amennyire szeretném, de megoldom valahogy majd a dolgot. :)

gelo said:
A PROBLÉMÁT MEG KELL OLDANI, mert ha nem teszed akkor csak feleslegesen lapátolod ki a pénzt az ablakon!!!!!!
Teljesen egyetértek! Örülök neki, hogy nem sikerültek a dolgok így elsőre, mert szeretnék minél többet tanulni belőle.

Tehát eltávolítottam az akváriumból a Rotala wallichii-t mert annyira algás volt, h nem látszott a növény. Amennyire tudtam lepucoltam mindenhonnan az algát. Nyomok egy blackoutot, de most legalább 5 nap lesz.
Ami a külső szűrőt illeti most egy Tetratec EX 700-as fele hajlok, bár a szűrőcső átmérő: 11,3 mm és arra gondoltam, hogy külső reaktor helyett kipróbálhatnám a NEW CO2 ATOMIZER-t, de az 13 mm-es csőmérethez van... de gondolom rá lehet erőszakolni.
Majd elválik mi lesz, a pénztárca szabja meg a határt, sajna.

atti76 said:
Mivel vásárhelyi vagy, ha gondolod, ránézek, mit b...hatsz el ;):D

Köszönöm, de most annyira ramaty állapotban van, h még én se szívesen nézek rá, nemhogy megmutassam. :) Meg most jön a blackout is...
Viszont a Te akváriumod rendesen fel van szerelve szűrőkkel, szerinted 40 literes akváriumnál az Eheim 2213 (440 l/h) mellé mekkora szűrőt rakhatok be ami még nem csinál túl nagy áramlást? Félek attól ha vennék egy Tetratec EX 700-at az Eheim mellé, és NEW CO2 Atomizerrel használnám, tehát nem rekatorral, akkor mint egy turmix gép... annyi lenne az aksiknak. :?
 
Hova lettek a hozzászólások? :eek:

Szerk.: már látom, de itt is maradhattak volna, így ugrálhatok a naplóm meg a szűrős téma között. :S
 
dobti said:
Szerk.: már látom, de itt is maradhattak volna, így ugrálhatok a naplóm meg a szűrős téma között. :S
Sokal jobban oda valóak ezek a hozzászólások, mint a naplódba, hidd el!!
Áttekinthetőbb másnak is ha ilyen gondja akadna!! ;) :angel:
 
Régen írtam már. Sajna ebben a hónapban nem lesz új külső szűrő, anyagi okok miatt.
Viszont. Az esőztetőt átraktam a jobb oldalról a hátsó falra, a mérete miatt az akvárium hosszának 50%-át fedi. A nagyobb flow érdekében beraktam egy AquaEl Fan 1-es belső szűrőt a jobb oldalra, a külső szűrő esőztetőjének a helyére. A belső szűrőhöz vettem esőztetőt és annyit használtam fel belőle h a maradék 50% hosszúságot lefedje. A üveg diffúzort átraktam a front oldalra, így a mostani flow teljesen szétkavarja az akváriumban.
Bekerült az akváriumba még 10 db black molly (már csak 4 db van bent), és 4 db anci.
Esztétikailag nem valami szép az átrendezéssel, de ideiglenes megoldásnak tökéletesnek tűnik, mert az algák 95%-a eltünt ! Az így megerősödött flow hatására láthatóan szétmáltak a barna vatta szerű algák. Eltávolításukra a black molly-k tökéletesen megfeleltek, a mohát is gyönyörűen kitisztították.
Ccsak a fonalalga maradt meg ( meg egy kis zöld pontalga itt-ott, de elenyésző mennyiségben)

Ennyi egyenlőre, képet majd később. :)
 
Back
Oldal tetejére