• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Peace of mind 40 literben

dobti

Főkertész
Sziasztok!

Szeretném bemutatni 40 literes kis növényesnek szánt akváriumomat. Miért is a peace of mind elnevezés? Talán azért mert a munka után ez az egyetlen dolog ami igazán ki tud kapcsolni. :)
Ez az első komolyabb növényes próbálkozásom, tehát van mit tanulnom. Igyekeztem töviről hegyére átrágni magam a fórumon, csináltam egy próba növényes nanot élesztős co2-vel, különböző növényekkel (HM, Alternanthera reineckii, Vesicularia dubyana, Cabomba aquatica, Hygrophila difformis, Echinodorus tenellus), vasfával. Jol sikerült, a HM szőnyeget alkotott, a növények nőttek mint a gomba, bubiztak nagyon. Az élesztős co2 hátránya jelentkezett, az ingadozó co2 szint miatt megjelent az ecsetalga. Költözés miatt fel is számoltam az akváriumot, és úgy döntöttem hogy indítok egy másikat.

Beszereztem a szükséges dolgokat, és március 7.-ével elindítottam. Költözködés miatt nem volt időm eddig prezentálni az eddigi dolgokat, de ezután igyekszem rendszeresen vezetni a naplót. :)

Akkor az akváriumról:


Az akvárium nem egy szabványméret: 55x26x28, 40 liter
Szűrés: EHEIM 2213, szűrőanyag: 1 liter siporax, szivacs, 1,5 liter Substrat Pro, Perlon vatta
Fűtés: JÄGER 25 W (szobában van az akvárium, úgyhogy elég)
Co2: Magasnyomású rendszer, üveg/kerámia diffúzorral
Világítás: DIY, 2x18 W (5600 K + 8500 K) napi 7 órát, plusz 2x11 W Aquael nano napi 4 órát
Talaj: ADA Amazonia I.
Táptalaj: JBL Florapol
Dekoráció: Red Moor fa, Dragon kő
Növények:
  • HC (ami gyakorlatilag megadta magát a vízcserék során)
    Echinodorus tenellus
    Vesicularia ferriei 'Weeping'
    Pogostemon helferi
    Rotala wallichii
    Rotala sp. ''green''

Tápozás: Green Aqua Micro, Macro, Easy Carbo (a napi vízcsere miatt az előírt adag duplája)

Indítás napja: Március 7.-e, azóta napi kb 50%-os vízcsere. ADA Bacter ball a szűrőbe, illetve az akváriumba is.

A növényeket két helyről rendeltem. Sajnos nem egy időpontba kerültek az akváriumba, így a Rotala wallichii eléggé elhúzott. A HC az úgy fest feladta, bár mintha kezdene észhez térni, a barna, elrohadt levelek mellett itt-ott jönnek elő a zöld új levelek, csakhogy nagyrészt már az enyészetté lett, így valószínűleg újra kell ültetnem, vagy más kerül a helyére. Elképzelhető, hogy a 2x18 W világítás volt neki kevés, mert eleinte a 2x11 W nem ment, vagy a vízcserék tettek be neki. Csapvízzel cseréltem vizet (plusz vízkezelő), és reggelente. Pár napja este csinálom a cserét, miután kikapcsol a fény. Úgy látom ez jobban tetszik neki. Ami még közrejátszott, hogy nem megfelelő helyen volt a diffúzor talán. A hőmérő mellé tettem, balról, gondolván, hogy majd odakavarja ahova kell, de átraktam két napja, mert így jobban keveri az akváriumba. A víz hőmérséklete 24-25 celsius.

Itt egy kép a tegnapi állapotról (nézzétek el nekem a kép minőségét, az akvárium fotozás nem az erősségem, igyekszem majd javítani rajta, de ahhoz már fényképezőgép is kéne :) ):

11132561_88f76684055503083639b54e6732d7f2_l.jpg


Kicsit még barnás a víz. Lehet h kikéne cserélnem a szűrőbe a perlonvattát, meg rakni kéne bele aktív szenet.

A kezdeti magas ammónia szint normalizálódik, remélem pár nap és élhető értéket fogok mérni.Az ammónia tartalom a tegnapi mérés szerint már 0,5 mg/l alatt van (Sera teszt, a 0,5 mg/l zöld színnél már sárgásabb). A pH-t most nem mértem, de pl a csapvízét, amivel vízcserézek nem tudja mutatni a Neptun teszt, annyira lúgos. Majd ma este fele megmérem mielőtt cserélném a vizet. Sajna még ozmo készülékem nincs, de nemsokára pótolom. Addig is amint beállít a víz ammónia tartalma cserélem majd ioncserélttel, nem kell sokat venni belőle egy 40 literesbe a heti 1-szeri vízcseréhez.

Az itthoni csapvíz keménysége:
GH: 14
KH: 12

Hát ennyi első körben. :D
 
Szép lett, jó a scape. Talán a frontüvegnél kevesebb talajt tettem volna, habár a saját akvámban is ezt követtem el, ugyanilyen magas front talajjal.
A fűtőt szerintem nyugodtan kiveheted ilyen világítás mellett, egy próbát megér, lazán lenne 23-24 fokos a víz without fűtő
 
dobti said:
Tápozás: Green Aqua Micro, Macro, Easy Carbo (a napi vízcsere miatt az előírt adag duplája)

Akkor ez kevés lesz...
Napi vízcserénél 40 literre kb. napi 12-14 ml-t kell adagolnod Microból, és ugyanennyit a Macroból is. Carbo napi 1,5 ml.
A jelenlegi adagolásod a heti 2x50% vízcserének felel meg. ;)

Egy javaslatom még lenne, mégpedig a növények mennyiségét kellene jócskán növelned így indításnál.

Sok sikert :thumbup:
 
atti76 said:
Akkor ez kevés lesz...
Napi vízcserénél 40 literre kb. napi 12-14 ml-t kell adagolnod Microból, és ugyanennyit a Macroból is. Carbo napi 1,5 ml.
A jelenlegi adagolásod a heti 2x50% vízcserének felel meg. ;)

Ezt hogyan számoltad ki?

atti76 said:
Egy javaslatom még lenne, mégpedig a növények mennyiségét kellene jócskán növelned így indításnál.

Hát igen, több növény volt, és itt a hc-re gondolok - de sajnos "eltünt", úgyhogy ha szerencsém van akkor ma hozok bele utánpótlást.

atti76 said:
Sok sikert :thumbup:

Köszi :)
 
Beraktam kettő amano garnélát teszt jelleggel. Szoktattam őket reggel óta az akvárium vizéhez, aztán majd elválik mit szólnak a körülményekhez. Rendesen jelen van a barna alga a köveken, úgyh ideje lenne lassan beengednem a tisztító brigádot.

Két kép az első próba lakókról:

11133435_d9d66873aa5d0bbe0fbb6b4278df6fe3_m.jpg


11133433_e35950015f86583799fa928d5bc5d671_m.jpg
 
Sejtettem, hogy így számoltad, de nem vagyok benne biztos, hogy ezt egyenes arányossággal kell növelni. Gondolom azért mert napi 50% vízcsere van nem biztos, hogy akkor a heti egyszeri vízcserénél lévőt (ami nállam ugye 2 ml/napos adagolás lenne) fel kell szorozni 7-el... és akkor 14 ml/nap az adagolás.
De ez csak az én elképzelésem. Nem a tápot sajnálom, mert hagy fogyjon, azért van. Csak túladagolni se akarom.

Szerk.: Azt nem vitatom h növelni kell a tápanyagmennyiséget.
 
Hupika said:
Atti jól számol...mindig :)

:)
Elfogadom. Bár a 14 ml-t kicsit soknak tartom, de legyen :)
Ami még kérdéses számomra az a co2. Mivel eddig élesztőssel probálkoztam csak, nem tulajdonítottam nagy szerepet a buborékszámlálónak.
Most, hogy nagynyomásút használok, és ott fityeg az akvárium oldalán nézem, és számolom a bubikat rendületlenül.
Jelenleg kb 2 bubi/secnél tartok, és most zöldes-sárgás(inkább zöld) a DC (legalábbis amikor még élesztőset használtam akkor azt tudtam be jónak). Igaz nem üveg DC-m van, hanem még serás, (cserélni fogom a kinézet miatt) de természetesen 4kH-s víz van benne. Elméletileg ugyanúgy jó.
Nézegetve mások leírásait talán soknak tűnik ez a 2 bubi/sec.
Tudom, hogy akváriumonként változó, de akkor is. :|
Kell ezzel foglalkozni h hány bubi/sec, vagy csak hagyatkozzak a DC-re.
Természetesen a DC nincs mindig ugyanott. Pakolászom az akváriumba.
A másik érdekesség, hogy mágnesszelepet használok, tehát világítás bekapcsolása előtt 3 órával indul a co2, és kikapcsolás előtt egy órával kapcsol ki. Viszont reggel mikor megnézem a DC-t - még mielőtt bekapcsolna a co2 - azt látom h nem kék, hanem még mindig zöldes...
Levegőztetnem kéne, normális ez?
 
Nap végén elmondható, hogy az amanok láthatóan jól érzik magukat. Bár az ammónia szint még nem a legtökéletesebb, de nincs bajuk. Eszegetnek egyfolytában. :)

Megcsináltam a vízcserét, és bepumpáltam a 12 ml micro-macrot. Remélem jó lesz. :thumbup:
Meg előkerestem egy légpumpát, gondoltam levegőztetek éjszaka. Kíváncsi vagyok a DC színére reggel...
 
Egy kis friss vízteszt eredmény:

  • pH: 7,0
    GH: 8 nk
    KH: 7 nk
    NH3/NH4: <0,5 mg/l (olyan 0,2 körül lehet)
    NO3: 25 mg/l

Ennyit tudok mérni. Az éjszakai levegőztetés nem tűnt rossz ötletnek, reggelre kicsit kékesebb lett a DC. Mire bekapcsolt a világítás zöldes sárga volt, úgyhogy úgy tűnik azzal minden rendben. :)

Csináltam egy képet, ami kicsit jobban személteti a CO2 keringését az akváriumban (bár a képen nem annyira lehet látni, de a talajt súrolják a buborékok):

11141203_d31506316749640f7c456ad3a41255df_l.jpg
 
Tegnap este újabb lakók érkeztek az új akváriumba. 10 db saját nevelésű RC (van még vagy 50). Így most 12 fős személyzet végzi a takarítást.
Az RC-kből próbáltam közepes méretűeket válogatni, mert amint elvégezték a munka nagyrészét, az akvárium beállt, és majd jöhetnek a végleges lakók ők mennek egy másik akváriumba. Nagyon szaporák, és elég gyorsan benépesítenék az akváriumot, de ide mást gondoltam ki - hogy kik lesznek a végleges lakók az még titok. :)

11147735_39e64fee025090430e6d5cbfb5f2ef3e_l.jpg


11147739_46ee8547b7445504af5cf54be1d929c3_l.jpg
 
Hát hihetetlen amit a 10 RC meg a két Amano művelt... egyfolytába zabálják a barna algát a kövekről, már alig van. Nagyon látványosan takarítanak. :)
Ennek most nagyon örülök.
Még annyi h nem vettem újabb adag HC-t. Majd később pótolok, de csak majd fizetés után :| .
Addig is úgy vettem észre, hogy ami megmaradt elég jól érzi magát, szép zöld leveleket hoz. Így ezeket a csomókat szétszedtem és szálanként ültettem vissza (így viszonylag mindenhol van, elég közel egymáshoz). Ha akarja majd beindul, és legfeljebb majd veszek egykét cseréppel és azt is szálanként pótolom a hiányos helyekre. (ellehet vele tölteni az időt azt nem mondom :D )
 
Azon gondolkozok, hogy mikor legyen az első szűrőtakarításom. Ha erre mondana valaki tippet.
Holnap lesz, hogy 3 hete megy az akvárium. A szűrő szerintem már rendesen elkoszolódhatott, mert azért az Amazoniából kezdetekben jött ki egy kis por meg mittomén.
 
dobti said:
Azon gondolkozok, hogy mikor legyen az első szűrőtakarításom. Ha erre mondana valaki tippet.
Holnap lesz, hogy 3 hete megy az akvárium. A szűrő szerintem már rendesen elkoszolódhatott, mert azért az Amazoniából kezdetekben jött ki egy kis por meg mittomén.

Elég ha a perlont kimosod és mehet tovább. 1-2 hónap múlva ráérsz egy szűrő takival szerintem.
 
Oké ;)
Köszi a tanácsot. Akkor már rakok bele egy kis aktív szenet is, hátha kicsit átlátszóbb lesz a víz, mondjuk elég szépen "beállt" már, nem lehet rá panaszom. Múlt héten még sokkal sárgább volt. :)
Lehet, hogy a napi vízcserék helyett kétnaponta cserélek most már csak, mert az ammónia szint egészen jó értéket mutat.
 
Tegnap illetve ma nem nagyon történt semmi rendkívüli. Ma este nyomtam egy vízcserét.

A Rotala sp. ''green'' szépen magához tért, rengeteg új levelet hozott, elkezdett szépen nőni. De ugyanez elmondható szinte mindről. A mohán látni a kis világos új hajtásokat, még a HC is rákapcsolt. Igaz bubizni nem bubiznak, de látszólag jól érzik magukat.

A víz az aktív szénnek köszönhetően kristálytiszta.
 
Megjöttek tegnap az új lakók 4 amano és 4 CRS személyében. Láthatóan jól érzik magukat. :)
Viszont!
Eddig örültem mert csak barna algám volt, az is eltünt már, de most megjelent valami fonalalga szerűség az egyik sarokba :( :evil: , az esőztető alatt az üvegen. Gondolom ide nem nagyon ér el a CO2, vagy nem tudom... Az a baj, h az aki 40 literes csak, tehát a coralia nano szoba se jöhet szerintem mert akkor tornádó lesz... :? vagy nem tudom.

Két kép, hátha valaki mond valami okosat:

11228235_f6b78a5073cc32afd08b864bca51e8e3_l.jpg


Odaraktam egy porlasztókövet - épp ez volt kéznél - hogy látni is lehessen:
11228239_30bb450c3dadd0536fdb91156d8c6ada_l.jpg


Szerk.: még annyi, hogy a CO2 a világítás bekapcsolása előtt 3 órával kapcsol be, és egy órával a kikapcsolása előtt kapcsol ki, a DC inkább sárga mint zöld...
 
Az alga probléma miatt tegnap estével elkezdődött egy 3 napos blackout. Remélem a növények kibírják. Viktorlantos és Cecska tanácsára a fényerőt csökkenteni fogom, 2x18 W-al fogok próbálkozni, remélem a HC-k nem nyiffannak ki.

Szűrőtakarítás a blackout után esedékes, a teljesítményéből veszített már, meg gondolom majd az algát is összeszedi ami közben feladja a harcot.

Sötétítős kúra után folyt.köv. :) ...remélem jó hírekkel.
 
Ma van a Blackout 3. napja.
Kipróbálom amit atti76 tanácsolt.
Tehát a terv a következő:

Estére leveszem a takarást, belesek, hogy mi a helyzet, visszarakom az akváriumba a CO2 diffit, természetesen teljes sötétség még a szobába, csak a telefonom fényénél fogok leskelődni. Lehet lesz egy szűrőtakarítás is, legalábbis perloncsere, meg aktív szenet kiveszem lehet.
A világításnál letakarom az egyik 18 W-ot, mivel nem lehet külön kapcsolni. Ez majd a későbbiekben macerás lesz, de sebaj.
Holnap, azaz hétfő reggel 8-kor indul a CO2, tehát előtte nyomok egy vízcserét, majd tápozok is. 11-kor kapcsol fel az 1x18 W világítás, és 4 óra múlva, 15:00-kor kikapcsol a CO2-vel együtt. Az 1x18 W-nak valószínűleg az 5600K-eset választom a 8500K-essel szemben.
Kedd: fél 8-kor tápozás, 8-tól CO2, 11-től 1x18 W világítás 15:00-kor mind a kettő kikapcs.
Szerda: fél 8-kor vízcsere kb 40%, tápozás, majd 8-tól CO2, 11-től 1x18 W világítás 15:30-kor mind a kettő kikapcs. Itt már fél órával többet világítok.
Csütörtök: fél 8-kor tápozás, 8-tól CO2, 11-től 1x18 W világítás 16:00-kor mind a kettő kikapcs. (+ félóra világítás)
Péntek: fél 8-kor vízcsere kb 40%, tápozás, majd 8-tól CO2, 11-től 1x18 W világítás 16:00-kor mind a kettő kikapcs.
Szombat:fél 8-kor tápozás, 8-tól CO2, 11-től 1x18 W világítás 16:30-kor mind a kettő kikapcs. (+ félóra világítás)
Vasárnap: fél 8-kor vízcsere kb 40%, tápozás, majd 8-tól CO2, 11-től 1x18 W világítás 17:00-kor mind a kettő kikapcs. (+ félóra világítás)

Tehát vasárnapra, az első hét végére eljutok az Attila által javasolt napi 6 óra 1x18W-al. Következő hét pedig valahogy így nézne ki:

Hétfő: fél 8-tól tápozás, 8-tól (17:00-ig) CO2, tápozás, 11-től 1x18W világítás 17:00-ig, közben 13:00-14:00-ig a másik 18 W is bekapcsol.
Kedd: fél 8-kor vízcsere kb 40%, tápozás, 8-tól (17:00-ig) CO2, 11-től 1x18W világítás 17:00-ig, közben 13:00-14:00-ig a másik 18 W is bekapcsol.
Szerda: fél 8-tól tápozás, 8-tól (17:00-ig) CO2, 11-től 1x18W világítás 17:00-ig, közben 13:00-14:30-ig a másik 18 W is bekapcsol. (+ félóra világítás a 2. 18w-al)
Csütörtök: fél 8-kor vízcsere kb 40%, tápozás, 8-tól (17:00-ig) CO2, 11-től 1x18W világítás 17:00-ig, közben 13:00-14:30-ig a másik 18 W is bekapcsol.
Péntek: fél 8-tól tápozás, 8-tól (17:00-ig) CO2, 11-től 1x18W világítás 17:00-ig, közben 13:00-15:00-ig a másik 18 W is bekapcsol. (+ félóra világítás a 2. 18w-al)
Szombat: fél 8-kor vízcsere kb 40%, tápozás, 8-tól (17:00-ig) CO2, 11-től 1x18W világítás 17:00-ig, közben 13:00-15:00-ig a másik 18 W is bekapcsol.
Vasárnap: fél 8-tól tápozás, 8-tól (17:00-ig) CO2, 11-től 1x18W világítás 17:00-ig, közben 13:00-15:00-ig a másik 18 W is bekapcsol.

Tehát a második hét végére meglesz a 6 órába 1x18 W, meg a 2 órába 1x18 W világítás. Kicsit macerás lesz, mert nem lehet külön kapcsolni a világítást így manuálisan kell takargatni...

Harmadik héten már csak heti kétszer tervezek vízcserét, és a második világítást feltornáznám napi 4 órára.
Negyedik héten szintén heti kétszeri vízcsere, ez maradna így majd a továbbiakban is, és a második 18 W világítást feltornáznám napi 6 órára a hét végére.

Nem tudom, ez így jó lesz e... remélem igen. :) Majd kiderül holnapra mi maradt a növényekből a blackout után. :roll:

Ami a világítást illeti a jövőben a terv a következő:

Az akvárium bruttó térfogata 40 liter, tehát 10,5 US gallon.
Ha 2x18 W-al világítok akkor 3,4 W/gallon-t kapok.

3,4 wpg x világítási órák száma = 24

tehát: 7 órát kell világítanom naponta.

Így az 5. héten a 2x18 W világítást napi 6 óráról 7-re emelem majd. És ha minden igaz a világítással nem lesz gondom (elméletileg).

Maradt még a CO2 beoldásának illetve a flow-nak a tökéletesítése.
 
Back
Oldal tetejére