• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes monkey rock

kadet

Kertész szaki
Üdv Mindenkinek!

Ákosnak hívnak és Győrben élek. 1-2 éve a gyerekkori próbálkozások után,újra elkezdtem akvarizálni. A többiekhez hasonlóan én is elkövettem minden hibát, amit csak el lehet, az akvárium indításakor. Vettem szép hátteret amit atom biztosan be is ragasztottam az akváriumba. Raktam szép kavicsot bele… stb. Közben Rátok találtam és szépen lassan elkezdtem növényes akváriummá alakítani.

A kezdeti hibák miatt az akvárium megsínylette mind a háttér eltávolítását, mind a kavicsos aljzatot. Az üveg kezdett lassan úgy kinézni a sok karctól, mint műjégpálya egy hoki meccs után.



Most felszámolok mindent és egy új akváriumot állítok csatasorba.

Kezdetben a 112l-es akváriumomban használtam co-t, de a 2kg-os palacknak nagy volt a víztömeg, így a sokadik 3 hónapos kimerülés után, inkább eladtam és áttértem low-ra. (Egyenlőre még maradnék ezen a vonalon.)

Akvárium: 60*30*36 cm
Szűrés: JBL CristalProfi e700
Világítás: Odyssea T5 4*24w
Talaj: Ezt még nem tudom pontosan. (Várom a tanácsokat.) Nem szeretnék Amazoniat, mert félek az alga bumm-tól, helyette inkább ADA Aqua Soil Africana vagy Dennerle Scaper's Soil-t használnék. Ezeknek talán kisebb a tápértéke.

Az előző akváriumom szétbontás előtt valahogy így nézett ki. Annyi különbséggel, hogy a HM már az egész kavicsos részen egybefüggő gyepet alkotott és bal oldalon még volt 10-15 pogo.
 

Attachments

  • WP_20160224_19_23_20_Pro.jpg
    WP_20160224_19_23_20_Pro.jpg
    103.6 KB · Megtekintések: 4
Üdv Ákos! Gondolom a világítást max. félgázzal fogod tolni!? Én ugyan nem használtam egyik talajt sem, de ezek mellett az Ista talajokkal is sokan meg vannak elégedve, (csak hogy ne tudj könnyen dönteni:p), de szerintem algabummtól nem kell tartanod, ha okosan és a szabályokat betartva indítasz. Meg nem is szabad félni az algától, mert alga márpedig mindig van, hozzátartozik a vízi ökoszisztémához. (Én mostanában algárium indításán gondolkozok, de pszt:censored: nehogy valaki ellopja az ötletem:shifty::D).
Sok sikert!
Balázs
 
Hali!

a világítás időszakát hogy tervezed?
4 csővel üzemelteted majd?

A 112l-ben 2 cső 12:00-17:00 -ig 2 pedig 15:00-20:00-ig üzemelt, tehát 15:00-17:00 -ig mind a 4 cső pirított.
Úgy gondoltam, az új akváriumban is megpróbálkozom ezzel a módszerrel. A nagyban bevált.... talán itt is jó lesz.


Ista talajokkal is sokan meg vannak elégedve

Köszi... :) Sokat könnyítettél a helyzetemen... ;):banghead::dead:

Én mostanában algárium indításán gondolkozok

Azért ha lehet, én ezt szeretném megúszni... :happy:
 
A 112l-ben 2 cső 12:00-17:00 -ig 2 pedig 15:00-20:00-ig üzemelt, tehát 15:00-17:00 -ig mind a 4 cső pirított.
Úgy gondoltam, az új akváriumban is megpróbálkozom ezzel a módszerrel. A nagyban bevált.... talán itt is jó lesz.

Ezért ez lehet, hogy durva lenne, mert 4x24W az 96W, az aki meg csak 64 literes, ez 1,5 W/l, ami low tech-ben szerintem nem működik... 1 W/l felett már kell a CO2 általában, azért ezt gondold át! De algáriumhoz jó;):p:D
 
A világítás + akvárium kombóm nekem is ugyanez lesz és nekem dilemmám, hogy mehet-e négy cső. A wpg-s ajánlás alapján 2,5 óra 2 cső, 3 óra 4 csővel majd 2,5 óra 2 csővel jött ki nekem, de eléggé félek attól a 1,5W/l-től 3 órán keresztül. :unsure:
 
Ezért ez lehet, hogy durva lenne, mert 4x24W az 96W, az aki meg csak 64 literes, ez 1,5 W/l, ami low tech-ben szerintem nem működik... 1 W/l felett már kell a CO2 általában, azért ezt gondold át! De algáriumhoz jó;):p:D
igaz, a Co2 hiányán átsiklottam. nélküle valóban necces.
 
A garnélás akváriumomból maradt egy szikla, szeretném felhasználni, mert tetszik.
(Csak most vettem észre, hogy az egyik kő egy alvó orangután arcra hasonlít.)majom k.jpg
 
Üdv Mindenkinek!

Ákosnak hívnak és Győrben élek. 1-2 éve a gyerekkori próbálkozások után,újra elkezdtem akvarizálni. A többiekhez hasonlóan én is elkövettem minden hibát, amit csak el lehet, az akvárium indításakor. Vettem szép hátteret amit atom biztosan be is ragasztottam az akváriumba. Raktam szép kavicsot bele… stb. Közben Rátok találtam és szépen lassan elkezdtem növényes akváriummá alakítani.

A kezdeti hibák miatt az akvárium megsínylette mind a háttér eltávolítását, mind a kavicsos aljzatot. Az üveg kezdett lassan úgy kinézni a sok karctól, mint műjégpálya egy hoki meccs után.



Most felszámolok mindent és egy új akváriumot állítok csatasorba.

Kezdetben a 112l-es akváriumomban használtam co-t, de a 2kg-os palacknak nagy volt a víztömeg, így a sokadik 3 hónapos kimerülés után, inkább eladtam és áttértem low-ra. (Egyenlőre még maradnék ezen a vonalon.)

Akvárium: 60*30*36 cm
Szűrés: JBL CristalProfi e700
Világítás: Odyssea T5 4*24w
Talaj: Ezt még nem tudom pontosan. (Várom a tanácsokat.) Nem szeretnék Amazoniat, mert félek az alga bumm-tól, helyette inkább ADA Aqua Soil Africana vagy Dennerle Scaper's Soil-t használnék. Ezeknek talán kisebb a tápértéke.

Az előző akváriumom szétbontás előtt valahogy így nézett ki. Annyi különbséggel, hogy a HM már az egész kavicsos részen egybefüggő gyepet alkotott és bal oldalon még volt 10-15 pogo.
Szia!

A szűrő választás szerintem még pont belefér. Pakold tele hasznos anyagokkal és akkor nem lesz gond. Az E900-asnak kicsivel jobb a teljesítménye, de ha low techben gondolkodsz akkor ez is teljesen oké. Ha jól olvasom Co2 nélkül indulsz neki az útnak. Ezesetben viszont csak okosan a 4*24 wattal, nehogy extra algásodás legyen a vége. Széndioxid beoldás nélkül szeritnem a 2*24 watt is teljesen elég, vagy max három cső, de az már tényleg max, plusz sok növénnyel.
Még nem volt szerncsém Amazoniához, viszont a következő összeállításba már mindenképp azt tervezek, csupán kíváncsiságból. Félni nem kell tőle. Ahogy itt olvastam róla, annyi a lényeg hogy sűrűn cserélj vizet, főleg az első két hétben és akkor nem lesz gond. Lemegy a két hét és mehetnek is bele az első lakók. Eddig a Tropica termékeit használtam jobbára talaj téren. Megvagyok elégedve mind az általános talajjal mind pedig a táptalajjal is. Ennél talán kevésbé kell tartani az extra ammóniától is, ami algásodást okozhat. De mint mondtam, megfelelő kezeléssel az Amazonia is tökéletes, nemhiába az egyik legkeresettebb talaj :)
 
Ezért ez lehet, hogy durva lenne, mert 4x24W az 96W, az aki meg csak 64 literes, ez 1,5 W/l, ami low tech-ben szerintem nem működik

Akkor legfeljebb 2*4 órában megy a 2-2 cső. Köszi a tanácsot... még át kell állnom a 64 literre fejben is (y);)
 
Szia Ákos!

Ha lowtech-ben gondolkodsz, akkor lehet, hogy érdemes lenne megpróbálkozni a dsm vagy száraz indítással. (Persze, hightechnél is használható…)
Megspórolod magadnak a kezdeti vízcseréket. A vízzel átitatott talajrétegben a tápanyagok, így az ammónia nagy része megkötésre kerül, illetve a lebontást végző baktériumok is meg tudnak telepedni. Mivel az akváriumi növények közül sok elve emers állapotban van, amikor megveszed, így gond nélkül tovább lehet őket ilyen módon nevelni. Ki tud alakulni a gyökérzetük. A levegőből korlátlanul felvehető CO2-nek köszönhetően szép ütemben fejlődnek, erősödnek, terjeszkednek. Ha a vízzel való feltöltés után a felszíni leveleiket el is dobják, sokkal könnyebben alkalmazkodnak az új körülményekhez. Arról nem is beszélve, hogy így kevesebb növény is elég az indításhoz, mégis hamarabb elérhető a kívánt látvány. Azok a moha fajták, amik meg tudnak kapaszkodni a tárgyakon, egy dsm során remekül rögzíteni tudják magukat.

Ezzel a módszerrel az ADA talajok okozta ammónia tüske lényegében nem létező problémává válik. És ennél kevesebb melóval akváriumot indítani szerintem nem lehet. Annyi a teendő, hogy gondoskodni kell arról, hogy az akvárium levegője párás maradjon, de ugyanakkor valamennyire szellőzni is tudjon. Ehhez naponta-kétnaponta be kell permetezni vízzel a növényeket, hogy biztosan ne száradjanak ki. Ügyelni kell arra, hogy a talajszint fölé ne emelkedjen a víz szintje, mert ezek a pangó pocsoják vezethetnek penészedéshez leginkább. (Magyarul a felesleges vizet le kell szívni.) És lényegében ennyi…
A feltöltés után meg kell kezdeni a tápozást, a szűrő indítását pedig érdemes meggyorsítani némi baci kultúrával. (Bár hozzáteszem, hogy a kialakult növényzet és a talajrétegben már megtelepedett baktériumok már eleve besegítenek a szűrésbe.) 1-2 hét után, ha nincs ammónia, akkor az első lakók is beköltözhetnek. (Nálam, ha jól emlékszem, már a feltöltés után másnap sem volt mérhető ammónia szint!)

Eddig 2 alkalommal használtam ezt a módszert. Az első csak fél siker lett, mert a dekorhoz használt fa bepenészedett és vitte magával a rákötözött mohát is. (Ez alaposabb előkészületekkel megelőzhető.) A második, a nanom újraindítása, viszont eddig teljes sikernek tekinthető. Ez utóbbi most ér abba a fázisba, hogy a süncsigákat és egy amano garnélát lassan néhány hal is követheti a beköltözésben. (A napló tervbe van véve.)
A módszer nagy előnye, hogy lényegében bármilyen talajt használhatsz, alá pedig mehet akár táptalaj is. Az első alkalommal Amazoni alatta egy vékony tőzeg réteggel, a második alkalommal pedig Amazoni (fel kellett használni a maradékot) és fedőrétegnek az új Tropica talaj vegyesen kerültek az akváriumokba. Mivel a talajrétegben található tápanyagok szolgálnak a növényeid számára tartalékként, ezért szerintem nem érdemes tápanyag nélküli talajt választani.
 
És most a növényválasztás... Valami hasonlót gondoltam. A HM már az előző akváriumban is bizonyított, a eleocharis parvula mini "pusilla" remélem nem okoz gondot és szépen terjed majd a neki szánt területen. A fő kő mögötti stem növény fajtája még kérdéses. Nem szeretnék túl sokat nyírni, ezért nem sprinter növényt szeretnék ide.

Terv.jpg
 
Szeretnék tanácsot kérni, aki már használt dennerle eleocharis parvula mini 'pusilla' -t az enyémhez hasonló körülmények között. Lehet belőle szőnyeg, vagy válasszak másik növényt? A HM a nagyban szépen gyepesedett,, de rengeteget kellett nyírnom. HC nem tudom mit mutatna... @viktorlantos @Beni @Barnapl ?
 
Utoljára módosított:
Esetleg megfontolásra érdemes lehet még a Micranthemum Sp. Monte Carlo is az előtérbe. Nálam remekül bírta a dsm-et. A száraz indítás kb. 2,5 hónapja alatt teljesen benőtte a rendelkezésére álló helyet, egybefüggő zöld takarót alkotva. És minden jel szerint a lowtech körülményeket is jól tűri.
Persze nyírni ezt is kell, de egy lowtech akváriumban lényegesen lassabb a növények fejlődési üteme, így ritkábban van erre szükség.
Az eleocharis parvula mini-ből a nagyobbik akváriumban ültettem. A dsm ennek sem okozott problémát, de lényegesen lassabb fejlődést mutat, és ez a vízzel való feltöltés után sem sokat változott. Nem vagyok benne biztos, hogy lowtech körülmények között lehet-e vele egybefüggő gyepet nevelni.
 
Szeretnék tanácsot kérni, aki már használt dennerle eleocharis parvula mini 'pusilla' -t az enyémhez hasonló körülmények között. Lehet belőle szőnyeg, vagy válasszak másik növényt? A HM a nagyban szépen gyepesedett,, de rengeteget kellett nyírnom. HC nem tudom mit mutatna... @viktorlantos @Beni @Barnapl ?

Ha low tech akkor szőnyeg sosem lesz belőle.
HC meg eleve kizárt.
 
Hosszas várakozás és egy kidobott akvárium után másodszorra már majdnem sikerült egy olyan akváriumot készítenie az üvegesnek, amilyent kértem tőle... Igaz, hogy én nem fekete ragasztással rendeltem, de mivel az idő már nagyon sürgetett, végül elhoztam... :(
Az biztos, hogy a következő akváriumnál először megrendelem az üveget és csak az után szedem szét az előzőt, miután az új megjött ... ;)
Időközben az eredeti tervben szinte minden megváltozott :banghead: Volt időm gondolkodni :happy:
Az elképzelt scape nem vált be (mármint a tükörkép változat), így maradtam az eredetinél. A növények is cserélődtek hála a jó tanácsoknak és @Luigi13-éknak, akiktől gyönyörű növényeket kaptam (y) Ez úton is köszönöm Nekik még egyszer!

A beültetett növények az alábbiak lettek:
-MC
-Riccardia
-Microsorum pteropus 'Needle Leaf'
-Pogostemon helferi

A nagy kő mögé a sarokba, korábban terveztem Eleocharis vivipara-t, de lehet, hogy mégsem teszem bele...

És most a képek: Kicsit még opálos, buborékos és csapzott, de az enyém :)

DSC_1440.JPG DSC_1446.JPG
 
A kezdeti időben milyen gyakran cseréljek vizet az akváriumban? Elég 2 naponta vagy minden nap kell?
 
A kezdeti időben milyen gyakran cseréljek vizet az akváriumban? Elég 2 naponta vagy minden nap kell?
Szia, én általában úgy szoktam kezdeni, hogy első héten ha tehetem minden nap cserélek, de legalább 7 nap alatt ötször. Második héten háromszor, harmadik héten kétszer, aztán indulhat a heti egy csere. Alaphelyzetben ezt javasolnám, már ha különféle események nem befoláysolják az ettől való eltérést. :)
Algamenteset ;)
 
Back
Oldal tetejére