• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Slow Motion - KaZe 400-asa

KaZe

Tapasztalt kertész
Az úgy kezdődött, hogy 5 év használat után „kölcsönbe” adtam az apósoméknak a régi 180 literes akváriumomat. Ez azért volt fontos, mert durván egy év (pontosan 13 hónap) alatt 4x költöztünk és jobbnak láttam az akváriumot csak egyszer átpakolni. A költözések száma szerint a másodiknál terveztem egy low tech akváriumot, aminek persze nagyobbnak kellett lennie, mint az előző. Az elmúlt évben életünk színhelyének 3. állomásán jeleztem kicsi feleségemnek, hogy az étkezős 3 méteres falra ne tervezzen semmit, mert oda menne az új akvárium. A 140 cm-es hosszát az autó határozta meg, ez volt az a méret, amit még kényelmesen bele lehetett tuszakolni az autóba (eredetileg 180-asra terveztem). A szélességet hitvesem őnagysága által határoztattam meg, vagyis mi az a mélység, ami szépérzékének még éppen megfelelt és a közlekedésben sem akadályozott. (Én ezen a ponton sem tudtam megtartani a realitás érzékemet :)) A magasság (eredetileg 80 cm-t szerettem volna, ám a karom nem majom hosszúságú, így) 60 cm lett, amibe még éppen bele tudok nyúlni. Ennek megfelelően készült a bútor is, amibe eredetileg sem 2080-ast, sem CO2-t nem terveztem. Alacsony, de legalább nem kell székről állva turkálnom a medencében. ;)

Ím a bútor (bocsássátok meg nekem, de tudjátok, a gyermekes szülők gyarlósága, hogy belecsempészik a kölkeiket valahogyan az ilyen bemutatásokba, én ezt most engedelmetekkel itt tenném meg :angel: )
Miután az akvárium Low Tech-nek készült, így 2 bruttó mérettel is szolgálhatok. Maga az akvárium, mint már írtam W140xD50xH60, ami magában foglal egy 4 rekeszből álló átfolyós rendszerű kb 12 literes szűrőt (a kép bal oldalán ezért szélesebb a fa borítás, hogy azt eltakarja), amiben egy 650 l/órás pumpa nyomja ki a vizet. Itt a szűrőanyag 2 rekeszben sűrűn tömött szúnyogháló, a harmadikban pedig perlon vatta. A bútort úgy terveztem régen, hogy kicsit rusztikus hatást keltsen a 4 cm széles fa keret. Egy kicsit olyat, mint fiatal korom 4-es szögvasból összerakott és kiszilózott akváriumai. Ez a keret természetesen néhány csavar eltávolításával egyszerűen leszerelhető, melynek eredményeként az akvárium 100%-ban hozzáférhető. A másik bruttó méret a szűrőrészt leszámítva: W132xD50xH60.
4832063592_574e067998_z.jpg

Tehát a medence és a bútor már adva volt. A tigrisek ki a medencéből, majd az akvárium fél évet üzemelt, kellette magát a lakásban de közben történt, hogy rajtam is elhatalmasodott a HAC-N1 vírus, így elkezdtem gyűjtögetni a gépészeti dolgokat az új szépreményű növényesemhez.
4. költözés (életünk jelenlegi színhelye), ahol 4 hónapot aljzat, dekor és egyéb extra nélkül, mintegy átmeneti szállásként működött a medence. Csak azért, hogy a Tisza-tóból származó uszadék fa - ami korábban főeleme volt az aksinak - ne száradjon ki.
4831453485_5db951b0ea_z.jpg

Majd „hirtelen” minden összeállt.
Talaj: Power Sand M 12 liter, Bacter Ball és Aqua Soil Malaya 36 liter
Szűrés: 2 x Eheim 2080, az egyikben szűrőanyagként a gyári Eheim cuccokkal, a másik bejáratott szűrő volt, vulkáni tufával tömve.
Kövek: (talán olaszhonból származó) homokkő
Világítás 6x54 W T5-ös DIY: 2db. AM Plant, 2 db. AM Reef White - 10000 K-es,1 db. Osram 865 és 1 db. Osram 880. Úgy csináltam meg, hogy a 4 AquaMedic-et és a 2 Osramot lehet külön-külön kapcsolni. Persze szükség esetén meg lehet variálni a 4-2-es kapcsolást 2-2-2-re.
Palackos CO2 50-es Do!Aqua difivel (baromira szép) 4 bubi/mp.
Táp: dől bele a Green Aqua Micro, Macro és Carbo. Kap naponta Phyton Gitet és vízcserék alkalmával időnként ecsetelni kell a gyökeret.
Tropica: a növényválasztásnál igyekeztem a lassan növő növényeket preferálni (a stemek mellett), hogy a kompozíció viszonylag sokáig egyben maradhasson. Ezúton szeretném Gábornak megköszönni a növényeket és a segítségét, fantasztikus ember!
Rotala rotundifolia
Anubias barteri var. calidiifolia
Anubias barteri var. nana
Echinodorus tenellus
Hemiantus callitrichoides 'cuba'
Taxyphillum barbieri - jávai moha
Vesiculatia Dubyana - karácsonyi moha
Bolbitis heudelotii
Hemiantus micranthemoides
Staurogyne sp.
Pogostemon helferi
Microsorum Pteropus
Alternanthera reineckii 'Pink' (sima)
Echinodorus blecheri
Lilaeopsis brasiliensis

A medence a berendezés után durván 300-320 liter, kezdetben kb. 200-220 liter RO és kb 80 liter kezelt csapvízzel lett feltöltve. A víz jelenleg ¾ RO és ¼ csapvíz keveréke, így nagyon kedvező 6,2-6,8 közötti Ph-t tudhatok magamnak.
És persze néhány fotó, amiért máris elnézést kell kérjek, mert egyrészt az akvárium fotózását még tanulnom kell (tudom, Nigro ide tartozó passzusa a blogján ;) ), illetve képzeljétek le a képekről a csöveket. Kicsi felségem kérdezi is mindig, hogy mikor tűnnek el a csövek onnan, mert most még úgy néz ki az akvárium, mint az intenzív osztály. Ezt a képet erősíti a szekrény 2 oldalán a két szűrő és a CO2 palack komplexum. Tehát csövek alkalmasint majd kiüvegesednek, de ez mondjuk úgy, nem tartozik szigorúan a projekt első üteméhez.

Setup utáni 3. nap rögtön az első 80%-os vízcsere után:
4832063968_85c6143d6c_b.jpg

A fotók tegnap készültek, a 16. napon. Eddig 4x54 watt világított, a mai naptól viszont mind a 6 cső megy a medence fölött, de még ez is rövidített műszakban. (a difi a hétvégén lesz algátlanítva, kéretik nem észre venni :) )
4832064038_c16cf85d67_b.jpg
A gyökér bal oldali ága mögött rejtőznek a HM-ek, eleddig nem dugták ki a fejüket a tuskó mögül.

4831453947_d83fd26dce_b.jpg

4832064252_561bb67ba8_b.jpg
A kövek közötti lejtős rész van fenntartva a HC-nak, de a terület nagy, így upgrade-elnem kell majd ezt a részt.

4831453139_e55d99c187_b.jpg

Alga persze akad itt-ott, amit próbálok kordában tartani. Most 17napos az akvárium, tehát érdemben még nem igazán nyilatkozhatok semmiről, mitöbb igen messze van még a medencém az elképzeléseimtől.
Addig is szeretettel, mindenkinek!
 
Re: KaZe 400-asa

:shock: Ez aztán a nagy aki :shock:
Egy full képet lehetne kérni, berendezve?
Nagyon fajin aki, grat!
A mohák levannak súlyozva a kövekkel? Jó lessz ez így?
 
Re: KaZe 400-asa

WoW, végre egy két igazán nagy aki is előkerül :) Tetszetős, a technika és a kivitelezés 5-ös, az akin levő keret annyira nem tetszik, csak gondolom azon van a világítás. Az a do! difi gyönyörű. a HCnek tervezett rész, nekem így is tetszik, de növényekkel jó lesz. :thumbup:
Gratula
 
Re: KaZe 400-asa

hmmm wow gratulálok eme "böszmeséghez" ;)
Nagyon jó kezdés, izgalmas lesz látni ahogy a növények átveszik az uralmat a későbbiek folyamán.

Tip: a beszívó ágat ami most csúnyán keresztben van le kellene vágnod. Akkor függőlegesen is elférne. Ha később úgy adódna, hogy kellene az eredeti hosszú verzió, fillérekért lehet kapni. De addig is kevésbé rongálja a látványt :thumbup:
 
Re: KaZe 400-asa

Köszönöm mindenkinek a kedves szavakat!
Szépen sorban:
A mohát máshogy nem nagyon sikerült rábírnom a gyökéren maradásra, ezért kisebb kövekkel súlyoztam le. Szerintem nincs vele semmi gond, a moha van annyira igénytelen, hogy ennyi kőtől nem lesz baja max annyi, hogy alatta vékonyabb lesz a moha réteg. Különben ma néhány követ felszabadítottam, így már azok nem rontják a képet.
inadsz said:
WoW, végre egy két igazán nagy aki is előkerül Tetszetős, a technika és a kivitelezés 5-ös, az akin levő keret annyira nem tetszik, csak gondolom azon van a világítás.
Köszönöm! A medence akkora, mint egy medve. Láthattad, a gyermekeim is igen kényelmesen belefértek és igen, megnyugtatlak. Én is elférek benne, mert kipróbáltam :D Keret: ez a régi világítás miatt volt szükséges, emiatt az új 6 csöves elrendezésnél figyelembe kellett vennem a keretet is és a rendelkezésemre álló helyet is. Az aki felülről különben nyitott, alkalmasint készítek róla fotót. Máskülönben nekem bejön ez a keretféle...
viktorlantos said:
hmmm wow gratulálok eme "böszmeséghez" ;)
Nagyon jó kezdés, izgalmas lesz látni ahogy a növények átveszik az uralmat a későbbiek folyamán.

Tip: a beszívó ágat ami most csúnyán keresztben van le kellene vágnod. Akkor függőlegesen is elférne. Ha később úgy adódna, hogy kellene az eredeti hosszú verzió, fillérekért lehet kapni. De addig is kevésbé rongálja a látványt :thumbup:
Köszi Viktor! Tudom, hogy vágni kellene a csöveket, de nem merek örökké a medencében és/vagy a közelében "turkálni", mert a gyermekeim is állandóan érdeklődnek, hogy mikor megyek inkább velük játszani. ;) Majd talán a következő vízcserekor megteszem, mert 4 naponta úgyis cserélem a vizet még egy darabig.

Addig is: az irodám átköltözött a nagyszobába ;)
4834435788_bd8b79f8fd.jpg
 
Re: KaZe 400-asa

Addig is: az irodám átköltözött a nagyszobába ;)

Egyik szemem a monitoron, másik az akin?.... egyik szemem az akin, a másik pedig ugyanott? :)
A munka hatékonysága egyenes arányban fog hanyatlani az akvárium fejlődésével. :)
Grandiózus lett, és igazán akkor árulkodik majd a méreteiről, ha bekerülnek a halak.
Gratulálok és sok szerencsét hozzá! :thumbup:
 
Re: KaZe 400-asa

Gratula, igazán monumentális :thumbup:

Azon agyaltam, hogy az aki melletti üres részen jól mutatna egy paludárium például.
 
Re: KaZe 400-asa

Hű de jó kis aki! :thumbup:
A csövek valóban zavarók kicsit. Ha eltüntetted őket, akkor a nagyszobai munka hatékonysága jelentősen lecsökken. :D
 
Re: KaZe 400-asa

Még egy apróság jutott eszembe.
Az esőztető most szembe van az "elrendezéssel". Később ha már magasabbak a növények, lehet kicsit zavaró lesz, ha ellenkező irányba hajladoznak.
Lehet majd jobb helye lenne az ellenkező oldalon.
 
Re: KaZe 400-asa

KaZe, ez valami brutálisan nagyon jó összeállítás lett.
Tetszik az aki nagysága és a benne levő fa is telitalálat. A gyerkőcök meg biztosan élvezik :)
 
Re: KaZe 400-asa

Ó hogy az a.. :shock: :clap:

Nagyon szép lett, gratulálok. Kíváncsian várom a fejleményeket. Azt nézegettem hogy ekkora ( és ettől nagyobb) méretben még üresen is szépek ezek az akváriumok. Mondjuk fehér homokkal az alján és azzal a fával ( na,ahhoz meg a másik gratuláció) fölélógós fém lámpatesttel.
Bocsi az elkalandozásárt csak nálunk is felmerült egy nagy aki lehetősége ( egész pontosan 576L), illetve én amolyan modern minimalista vagyok. :roll:
 
Re: KaZe 400-asa

Szia!
Tényleg szép nagy aki lett belőle! A kövek nagyon jól mutatnak, szép a színük. ;) A keret kicsit fura, de az a fő, hogy nektek tetszen. :) Aranyosak a porontyok is. ;)
 
Re: KaZe 400-asa

Örülök a pozitív visszajelzéseknek, köszönöm mindenkinek.
patzu said:
Még egy apróság jutott eszembe.
Az esőztető most szembe van az "elrendezéssel". Később ha már magasabbak a növények, lehet kicsit zavaró lesz, ha ellenkező irányba hajladoznak.
Lehet majd jobb helye lenne az ellenkező oldalon.
Az a baj, hogy többféle beállítást próbáltam már a befolyókkal, de valahogy soha nem sikerült rendesen elérnem azt, hogy a gyökér mögötti részen ne álljon meg a víz mozgása. Ehhez az akváriumhoz képest is igen nagy az uszadék fa dimeziója, az esőztető irányából alaposan "elállja" az víz útját. Viszont az esőztető ellent látszik mondani a fizika törvényeinek és fura módon mindkét befolyó a frontüveg felőli részen kissé erősebben nyom, miáltal az egész víz körbe tud mozogni a medencében. Szóval a vicces az, hogy a tuskó mögötti résztől féltem a legjobban, és jelenleg ott a legszebbek a növények. A nagy anubiasokból délutánonként csak úgy ömlik a buborék kifelé, mint ahogyan a rotalák is szépen meghálálják a vízmozgást.
Nigro said:
Hű de jó kis aki! :thumbup:
A csövek valóban zavarók kicsit. Ha eltüntetted őket, akkor a nagyszobai munka hatékonysága jelentősen lecsökken. :D
Köszi Nigró, azóta annyi update történt, hogy a beszívó ágak kiegyenesedtek, már katonásan állnak. Most valami háttér félét keresek még brünhildának, valószínű amolyan egyszerű áttetsző fóliát. Vagy a jóisten tudja, kipróbálok többféle színűt aztán majd amelyik a legjobban tetszik. Persze ebben a kérdésben a család kreatív tagjai segítségemre voltak néhány pálmafás kép erejéig, :D mert az milyen jól mutatna háttérnek.
robokuty said:
Végre ,nem "csak"egy nano.Kíváncsian várom a fejleményeket. :clap:
Köszi Robokuty, gondoltam, hogy Neked tetszeni fog a medence, bár a tiédhez képest ez inkább egy lavór, amolyan mikro kategória ;) Végtére is minden relatív.
 
Back
Oldal tetejére