• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Minden jó, ha a vége jó?! 200l-es halas teknő.

d.bali

Tapasztalt kertész
Jómagam is rászánom az időt és írok egy naplót.
Az akváriumot 2017. december 06-án indítottam.

Méret: 100x40x50
Világítás kezdetben 2x30W T8 fejlesztés után 2018.márciustól 4x39W T5 (3db 6500k daylight és egy 8500K Sylvania Grolux)
Szűrés: Oase 350 (4l matrix, 200ml Seachem Purigen, perlon); Hydor Prime 20 (2,5-3l Matrix, perlon), Eheim Pichup belső szűrő felszín keverés)
Talaj: Dennerle NutriBasis 6in1 9,6kg; Ada Amanozia 18liter
Dekor: szikla, red moor, vasfa
Co2: nagynyomású törpe 10kg palack (mágnesszelep, visszafolyásgátló)
Tápozás: micro 8ml, macro 5ml, carbo 5ml
Vízcsere: 1,5 hetente 65l RO víz + GH+ visszasózva 140-150TDS-re
Növények: csak a pillanatnyi állapotot írom pár növény kimúlt. L (Cuba, Cryptocoryne wendtii, Microsorum pteropus, Alternanthera reineckii ´Lila´, Rotala spec. Green, Ludwigia Palustris, Anubias nana mini)
Halak: 19db neon, 8db vörösorrú pontylazac, 14db vörös karcsú díszmárna, 4db sziámi ormányos márna, 6db panda páncélos

A technikai paraméterek után jöjjön a szöveges beszámoló is. Egy kis múltelemzésbe kezdenék annyival, hogy jómagam ezelőtt afrikai sügérekkel foglalkoztam, így a növényekről és a lágy vízről nem sok mindent tudtam a gyakorlatban. Volt egy próbálkozás 3 évvel ezelőtt egy low tech dél amerikai halassal, de egyéb okok miatt megszűnt.
Jelenlegi kialakítással már rég óta foglalkoztam fejben, de a megvalósítás rögös útjára nehezen tudtam rálépni. Jobbik felem (élettársam) erős noszogatására, hogy karácsonyra legyen meg. Belevágtam beszereztem az indításhoz szükséges felszereléseket anyagi kerethez mérten. Megpróbálom visszaidézni, hogy miken mentem keresztül az elmúlt 4 hónapban. Minden problémát külön-külön próbáltam orvosolni itt a blogon olvasással és a speciális fórumrészekben kértem és kaptam tanácsot, amit ezúttal is köszönök szépen. Utólag azt tudom mondani, hogy egy napló nyitással lehet, hogy jobban jártam volna.
Indítás után az itt olvasottak alapján 2-3 naponta cseréltem a vizet. A víz fehérségét betudtam az új szűrőnek és édtam szorglamasan a baktériumot hozzá, hogy gyorsabban beinduljon. Egy kép az indítás uránról (képek minőségéért elnézést):
upload_2018-3-30_11-27-4.jpeg
1-1,5hétig minden rendben volt a növények emésztették a tápanyagot, amit még a GA-ban vettek magukhoz. Tápozás ebben az időben 10-10ml micro-macro, Co2 és 2x30w fény. Hamarosan megjelentek az első fonalalgák a tereptárgyakon és néhány növényen is. A magasabban lévő red moor-on ecsetalga is lett valamint az új indításkor szokásos fehér fátyol a red moor-on. Érdekes, de a vasfán nem lett. Majd lett egy pajzscsiga inváziom, ami abban tükröződött ki, hogy telepetézték az egész akit.upload_2018-3-30_11-47-56.png
upload_2018-3-30_11-48-12.png
upload_2018-3-30_11-48-19.png
upload_2018-3-30_11-48-29.png
Itt jött az infó, hogy nagyon gyenge a világítás valamint a biológiai szűrő anyag (ekkor 2l matrix volt). Mit tehetek vagy veszek gyári tetőt horror összegért vagy indul a barkács szakkör. Közben egy-két kezdeti növényem feladta a harcot és elfogytak. A rotala nőtt mint a gomba a többi növény inkább vegetált. Fonalalga miatt vettem a repülő rókákat, akik kitűnő munkát végeztek. Ecsetalgát vízcserekor egy virágpermetezőbe tett carbóval kezeltem ecsetelés helyett és ez is bejött szinte 100%-osan.
Anyagi helyzet miatt szűrőanyag és világítás fejlesztésre csak 2018-ban jutott fedezet. Szűrőanyag minden rekeszbe és helyére Matrix került, így már kb 7l van a két szűrőben. A világítás egy fokkal magasabb szakértelmet kért, ezért egy villamosmérnök haver segítségét kértem. Alkatrészek beszerezve az időpont egyeztetés nehézkesen, de összejött március elején. Csak a tetős változat jöhetett szóba, mert így is magas a pára a házban, illetve kisgyerek lévén nem is jó ha Ő etetné meg a halakat csak úgy szeretetből 100g szárazzal. A fejlesztést követően valami brutál változás történt az aksiban 3-4 napig szinte végig előtte ültem, mert úgy tetszett. A növények bubit eregettek, fejlődtek. Szakkönyvekbe illő színűek lettek. Szereztem be új növényeket (Limnophila Aquatica, Hemianthus callitrichoides Cuba gyepnek) az elhullattak helyére. A Ludwigia szépen hozza az új igazán szép bordó hajtásokat.
upload_2018-3-30_12-6-12.jpeg
upload_2018-3-30_12-6-19.jpeg
Azóta eltelt pár hét és egy új alga faj ütöttem fel a fejét, mégpedig a zöld por. Mindent felületet belep. Most tartottam egy nagytakarítást meglátom mennyire hatásos ha nem, akkor jön a black out. Próbálok a CO2-vel is játszani és a tápozást is változtatni jelenleg 8micro, 5macro és 5 carbo a Co2 mellé. Persze további gondolatokat és hozzászólásokat szívesen veszem hátha egyszer majd én tudok segíteni.
Jelenleg itt tartok......2018.03.30.
 
Hát sajnos a zöld porra én nem hatok.:mad::mad:
Most a következő próbálkozás teszem: nem tisztítom le várok 10-20 napig és visszaveszem a világítást 7 órára. Vagy még kevesebbet kellene világítani? :nailbiting:
Ha nem sikerül akkor a black out lesz, erről valakinek tapasztalata, hogy hatásos-e a zöld ellen?
2018.04.07.
 

Attachments

  • P_20180405_175837.jpg
    P_20180405_175837.jpg
    189.6 KB · Megtekintések: 3
  • P_20180405_175849.jpg
    P_20180405_175849.jpg
    173.1 KB · Megtekintések: 3
Eltelt egy kis idő, de újból itt. Zöld poralaga nálam makacs. Nem volt mit tenni rávettem magam a black outra. Szépen szétszedtem mindent szűrőket, csöveket, co2, dekorfákat, és jó alaposan letisztítottam az üveget. Ezután a kilátszó felületet folyékony carboval bespricceltem. 60% víz mínusz és vissza. Közben reklámújsággal körbebéleltem az akváriumot.P_20180603_065919_vHDR_Auto.jpg És 3 teljes napig így hagytam. Remélem, hogy volt értelme és gyönyörködhetünk a látványban sokáig. P_20180605_201339_vHDR_Auto.jpg
 
Utoljára módosított:
Eltelt egy kis idő, de újból itt. Zöld poralaga nálam makacs. Nem volt mit tenni rávettem magam a black outra. Szépen szétszedtem mindent szűrőket, csöveket, co2, dekorfákat, és jó alaposan letisztítottam az üveget. Ezután a kilátszó felületet folyékony carboval bespricceltem. 60% víz mínusz és vissza. Közben reklámújsággal körbebéleltem az akváriumot.View attachment 56932 És 3 teljes napig így hagytam. Remélem, hogy volt értelme és gyönyörködhetünk a látványban sokáig. View attachment 56933

Szia!
Ha esetleg tetszenek akkor a süncsigákat ajánlanám. Nagyon sokat tudnak segíteni az algák ellen! :)
 
Szia!
Ha esetleg tetszenek akkor a süncsigákat ajánlanám. Nagyon sokat tudnak segíteni az algák ellen! :)
Ez nem is rossz ötlet, mert nem ismertem ezt a fajt! :-D Pozitív benne, hogy nem tud szaporodni.
 
Sehogy sajnos, azt csak naplónyitáskor lehet. Hibás a fórummotorban ez a rész, nem lehet utólag.
Sajnos én is ezt találtam, de gondoltam hátha javítottak a "motoron", így kénytelen vagyok nézni a tejfölös vizű képemet még egy darabig. :wtf:
 
Aki szerkeszteni tudja a hozzászólást, rakhat be képet, és a fórum automatikusan az első hozzászólásban szereplő első képet fogja betenni avatarnak. VIP "rang" fölött engedi a korábbi, saját hozzászólásokat is szerkeszteni, pár napja én is tudtam cserélni a képemet. Szerintem ezt moderátor is tudja csinálni, esetleg írj rá valamelyikükre, küldd el a képet, és be tudja neked tenni.
 
Írj vízparamétereket, ennyi zöld alga esetén valami el van mászva.

PO4, NO2, NO3?

1 DB Oase 350-es van a 200L-es akva alatt? Ez iszonyat kevés. 1 Oase 600 még kellene mellé (nem leváltva)

A víz tele lehet nitráttal, nitrittel ami miatt az algák elszaporodnak, amazónia zabálja a foszfátot ami miatt nincs foszfát a vízben.

BO-t ne alkalmazz amíg az alap dolgok nincsenek rendben. 2 Hét tiszta vizet nyersz vele és újra jönnek. De persze a növények is megsínylik.

Ha már a dolgok 95%-ban rendben vannak akkor lehet BO-t. S akkor már a 4 algából csak 1 marad. S a maradékban segít a süncsiga meg a Twinstar.
 
Sajnos én is ezt találtam, de gondoltam hátha javítottak a "motoron", így kénytelen vagyok nézni a tejfölös vizű képemet még egy darabig. :wtf:
Ugyanígy meg akartam hekkelni. :D Na majd én frontend oldalról megoldom gondoltam, de nem ment. :D :D
 
Írj vízparamétereket, ennyi zöld alga esetén valami el van mászva.

PO4, NO2, NO3?

1 DB Oase 350-es van a 200L-es akva alatt? Ez iszonyat kevés. 1 Oase 600 még kellene mellé (nem leváltva)

A víz tele lehet nitráttal, nitrittel ami miatt az algák elszaporodnak, amazónia zabálja a foszfátot ami miatt nincs foszfát a vízben.

BO-t ne alkalmazz amíg az alap dolgok nincsenek rendben. 2 Hét tiszta vizet nyersz vele és újra jönnek. De persze a növények is megsínylik.

Ha már a dolgok 95%-ban rendben vannak akkor lehet BO-t. S akkor már a 4 algából csak 1 marad. S a maradékban segít a süncsiga meg a Twinstar.
Szia!
A Oase mellett van még egy 350l/h-ás Hydor is. Tudom, hogy nem a legnagyobb áramlást kelti, de eddig erre futotta.
A BO egyenlőre megtette hatását, de ki kell várnom pár hetet, hogy biztos lehessen. Ezidáig mechnaikusan végeztem tisztítást és pár nap után egyből vissza kezdett jönni a poralga. A többi alga a kezdeti időben volt azóta teljesen eltűntek, így jelenleg csak a poralgával küzdök.
Természetesen én is a paraméterekben kezdtem keresni a hibát, ezidáig sikertelenül. Jelenlegi teszteredmények: TDS:119ppm; gyorsteszt alapján --> No3=10-25 között; No2=0; GH=>7°d; KH=3°d; PH=6,4 (ez most egy kicsit alacsony, de a CO2 nemrég indult, így napközben feljebb megy); Cl2= 0; Po4=0,25 (szerintem mondjuk ez a színskála elég közeli árnyalatok), teszteredmények csatolva.

BO óta mondjuk csak 2x39W fény (daylight) megy, amit ma emelek 6 órára. Szerinted (szerintetek) nem lehet az a baj, hogy sok a világításom és közel van a felszínhez, mert ugye a tetőbe van beépítve? Eredetileg 8 órát világítottam mind a 4 csővel.
 

Attachments

  • P_20180612_114753_vHDR_Auto.jpg
    P_20180612_114753_vHDR_Auto.jpg
    279.5 KB · Megtekintések: 3
  • P_20180612_114854_vHDR_Auto.jpg
    P_20180612_114854_vHDR_Auto.jpg
    254.8 KB · Megtekintések: 1
Utoljára módosított:
Szia!
A Oase mellett van még egy 350l/h-ás Hydor is. Tudom, hogy nem a legnagyobb áramlást kelti, de eddig erre futotta.
A BO egyenlőre megtette hatását, de ki kell várnom pár hetet, hogy biztos lehessen. Ezidáig mechnaikusan végeztem tisztítást és pár nap után egyből vissza kezdett jönni a poralga. A többi alga a kezdeti időben volt azóta teljesen eltűntek, így jelenleg csak a poralgával küzdök.
Természetesen én is a paraméterekben kezdtem keresni a hibát, ezidáig sikertelenül. Jelenlegi teszteredmények: TDS:119ppm; gyorsteszt alapján --> No3=10-25 között; No2=0; GH=>7°d; KH=3°d; PH=6,4 (ez most egy kicsit alacsony, de a CO2 nemrég indult, így napközben feljebb megy); Cl2= 0; Po4=0,25 (szerintem mondjuk ez a színskála elég közeli árnyalatok), teszteredmények csatolva.

BO óta mondjuk csak 2x39W fény (daylight) megy, amit ma emelek 6 órára. Szerinted (szerintetek) nem lehet az a baj, hogy sok a világításom és közel van a felszínhez, mert ugye a tetőbe van beépítve? Eredetileg 8 órát világítottam mind a 4 csővel.
Hát akkor a Hydor mégis jó valamire, mert az No3, No2 alacsony

Viszont a Zöld alga leggyakoribb oka az alacsony foszfát. Redfield Ratio mond valamit?
rr_table[1].png
https://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_eng.htm

Neked ha mondjuk van egy 20mg-os No3-ad ahhoz kellene egy 2.0-ás foszfát. Ha kevesebb akkor zöld algád lesz ha jóval több akkor kék.

De nem kell ennyire pontosan. 1 fölé emeled szerintem már nagyjából rendbe jön a dolog.
https://www.greenaqua.hu/hu/easy-life-fosfo-foszfat-po4-novenytap-250ml.html
Nem kell végig adagolni. Elnyeli a tápból az amazónia. Ha megtelik akkor már elég ami a napi tápban van.

Nem kell finomkodni a löttyel. 2-3 hét alatt telítődik ha adod neki amint kifogy a vízből.
 
Szia!
A Oase mellett van még egy 350l/h-ás Hydor is. Tudom, hogy nem a legnagyobb áramlást kelti, de eddig erre futotta.
A BO egyenlőre megtette hatását, de ki kell várnom pár hetet, hogy biztos lehessen. Ezidáig mechnaikusan végeztem tisztítást és pár nap után egyből vissza kezdett jönni a poralga. A többi alga a kezdeti időben volt azóta teljesen eltűntek, így jelenleg csak a poralgával küzdök.
Természetesen én is a paraméterekben kezdtem keresni a hibát, ezidáig sikertelenül. Jelenlegi teszteredmények: TDS:119ppm; gyorsteszt alapján --> No3=10-25 között; No2=0; GH=>7°d; KH=3°d; PH=6,4 (ez most egy kicsit alacsony, de a CO2 nemrég indult, így napközben feljebb megy); Cl2= 0; Po4=0,25 (szerintem mondjuk ez a színskála elég közeli árnyalatok), teszteredmények csatolva.

BO óta mondjuk csak 2x39W fény (daylight) megy, amit ma emelek 6 órára. Szerinted (szerintetek) nem lehet az a baj, hogy sok a világításom és közel van a felszínhez, mert ugye a tetőbe van beépítve? Eredetileg 8 órát világítottam mind a 4 csővel.
Amíg problémád van az algával ne menj 6,5 óra fölé. Ha már megy 1 hónapig algamentesen akkor emeld 7-re.
Ha a BO miatti óvatos fény ideje lejárt, tedd vissza a 4x fényt az kell a növényeknek. Ne a fényerővel akarj algamenteskedni hanem a világítás idejével és a jó vízparaméterrel.
 
Neked ha mondjuk van egy 20mg-os No3-ad ahhoz kellene egy 2.0-ás foszfát. Ha kevesebb akkor zöld algád lesz ha jóval több akkor kék.

De nem kell ennyire pontosan. 1 fölé emeled szerintem már nagyjából rendbe jön a dolog.
https://www.greenaqua.hu/hu/easy-life-fosfo-foszfat-po4-novenytap-250ml.html
Nem kell végig adagolni. Elnyeli a tápból az amazónia. Ha megtelik akkor már elég ami a napi tápban van.

Nem kell finomkodni a löttyel. 2-3 hét alatt telítődik ha adod neki amint kifogy a vízből.

A foszfátot beszerzem és rátolok az értékre, hogy a kívánt tartományt jobban megközelítse.
 
A foszfátot beszerzem és rátolok az értékre, hogy a kívánt tartományt jobban megközelítse.
Ha most BO után vagy és tiszta az akva akkor ezt SOS el kell kezdened, mert ha már bealgásodik és a megoldás tényleg a foszfáthiány volt ugyan megáll az algásodás, de sok idő amíg a már keletkezett zöld alga eltűnik. Viszont ha most még tisztán megfogod akkor tiszta is marad.
 
80ml-t bátran beletolhatsz azonnal. Másnap mérd meg mennyi tűnt el belőle és adagolj annak megfelelően 20-40ml-t naponta. Van akinek másnapra eltűnik az egész, de ez hétről hétre lassabban kellene, hogy megtörténjen.

Mindenképpen mérj heti egyszer (többször nem kell) mert ha átfordul akkor meg ott lesz a kék algád, mint itt már történt pár emberrel. S azzal meg az a baj, hogy többet nyelt az amazónia mint kellett volna és 3-4 hétig ontja magából a felesleget.
 
80ml-t bátran beletolhatsz azonnal. Másnap mérd meg mennyi tűnt el belőle és adagolj annak megfelelően 20-40ml-t naponta. Van akinek másnapra eltűnik az egész, de ez hétről hétre lassabban kellene, hogy megtörténjen.

Mindenképpen mérj heti egyszer (többször nem kell) mert ha átfordul akkor meg ott lesz a kék algád, mint itt már történt pár emberrel. S azzal meg az a baj, hogy többet nyelt az amazónia mint kellett volna és 3-4 hétig ontja magából a felesleget.
Egy hete megy a foszfát dózis. Most már stabil 1 környékén van. Nitrit, Nitrát nincs. Fényt visszadtam 4x39W, 5,5 órában és elkezdődött újra hátsó falon mar jelentős zöld poralga. Valami meg mindig nem kerek....
 

Attachments

  • 15296699177906002442551983314149.jpg
    15296699177906002442551983314149.jpg
    147.5 KB · Megtekintések: 3
Back
Oldal tetejére