• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

  • 0-0,5 Watt/liter

    Votes: 93 20.0%
  • 0,5-0,75 Watt/liter

    Votes: 128 27.5%
  • 0,75-1 Watt/liter

    Votes: 163 35.0%
  • 1 Watt/liter fölött

    Votes: 82 17.6%

  • Total voters
    466
Durva mekkora fényerő kell egy- egy nagyobb akiba. Kiváncsi lennék, hogy régen ezt hogyan oldották meg? :whistle:
Pont most olvasok egy régi könyvet (Dr. Lányi György - Akvarisztika) és fölötébb hasonlóan mint az újra divatba jövő Walstad módszer :)
Némi napfény. Persze nem ilyen növényekkel. A szép pázsit növények közzül egyiksem submers eredetileg. Hanem ártériek amik elviselik az időszakos víz alá kerülést. Na jó sok fénnyel meg trükkökkel elérjük hogy ne akarjanak feljönni /megpusztulni.

Tapatalkkal küldve az én HUAWEI VNS-L21 eszközömről
 
Sziasztok.
Egy olyan kérdésem lenne, hogy az odyssea quad 4x24 wattos lámpájával sylvania csövekkel lehet szép aljnövényzetet (hc, mc, parvula) nevelni 80 cm széles 45cm magas akváriumban? csak mert függesztve van nekem és már minden adott a technika terén, de valamiért se a parvula se a hc nem hajlandó fejlődni pedig a co2 szint is jó és a tápozás is megy. Széleken meg aztán pláne. Van tapasztalatotok a lámpával kapcsolatban ezen a téren?
 
És ha nem akarok dimmert venni, hanem távolsággal akarok "dimmelni", arra van valami összefüggés, hogy milyen magasra kell tennem? :)
Most úgy nézem hogy 6000K-s szalagot tudnék venni, 2160 lumen lenne kb nettó 30 literre.
A mostani lámpa kb 45 mm-re van a felszíntől, és barna alga van...
Most mennyi a W/L vagy Lum/L-ed ? A következővel már 72 Lum/L lesz. Azt kapásból 15 cm raknám, utána mutatni foglya mi a helyzet.
 
35L 200w led reflektor, kb 5cm magasan. Kimérve újra 15 perc használatnál is 71w a tényleges fogyasztás,12.000 lumen.
Így brutto 2w/l , 342 lumen/L.
A cuba 2hetente 10centit nő, a ludwigia palustris-t nem lehet eleget nyírni.
 
35L 200w led reflektor, kb 5cm magasan. Kimérve újra 15 perc használatnál is 71w a tényleges fogyasztás,12.000 lumen.
Így brutto 2w/l , 342 lumen/L.
A cuba 2hetente 10centit nő, a ludwigia palustris-t nem lehet eleget nyírni.
A halak nem pirulnak? :D
Ha már tényleg ennyi, akkor én magasabbra tenném, jó 10 centivel...
 
6000K és 6500K között látható a különbség?
Az új lámpa 6000K-s és nekem kissé sárgábbnak tűnik.
A Tropica oldalán olvastam, hogy 5500-6500K közötti színhőmérséklet az ideális.
 
6500K (igazából csak feltételezem, hogy az, Diversa gyári)

4034e302cd2f8133359a65cea2393b41.jpg


6000K (ilyen néven rendeltem)

6740c44cb0a2b123dea5e57351eea0d9.jpg


Plusz a telefon torzítása [emoji5]
 
Sziasztok!

Egyik barátom most készül beszerezni minden szükséges eszközt az akváriumához, természetesen a világítás is szóba került. 100x20x35 méretű akváriuma van, ez kb. 65 literre jön ki. T8-as armatúrát akart készíttetni, de rábeszéltem inkább a T5-re, mivel kisebb a helyigénye a csöveknek, hatékonyabb, illetve nem kerül annyival többe, hogy ne érje meg.

A kérdés már csak az, hogy mennyi, illetve milyen fénycsövek kerüljenek az akvárium fölé? Mivel 100cm hosszú akváriumról van szó, én személy szerint azt javasolnám neki, hogy vegyen 2db OSRAM Lumilux T5 HO 39W/865 csövet és ehhez előtétet. Mit gondoltok erről? Esetleg tudna valaki ehhez egy konkrét előtétet linkelni, ami jó lenne hozzá (ez jó lehet?) Köszi :)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Sziasztok!

Egyik barátom most készül beszerezni minden szükséges eszközt az akváriumához, természetesen a világítás is szóba került. 100x20x35 méretű akváriuma van, ez kb. 65 literre jön ki. T8-as armatúrát akart készíttetni, de rábeszéltem inkább a T5-re, mivel kisebb a helyigénye a csöveknek, hatékonyabb, illetve nem kerül annyival többe, hogy ne érje meg.

A kérdés már csak az, hogy mennyi, illetve milyen fénycsövek kerüljenek az akvárium fölé? Mivel 100cm hosszú akváriumról van szó, én személy szerint azt javasolnám neki, hogy vegyen 2db OSRAM Lumilux T5 HO 39W/865 csövet és ehhez előtétet. Mit gondoltok erről? Esetleg tudna valaki ehhez egy konkrét előtétet linkelni, ami jó lenne hozzá (ez jó lehet?) Köszi :)

Ez pont 70 l-es akva. Elég béna forma, ne haragudj meg :) Mivel 100 cm hosszú, így kellene a 895 mm-es (39 W-os) T5 fénycső. 1 db cső nem cső... 2 db cső viszont erre az akvára sok. Igaz, ha függeszti a világítást, akkor semmi gond, fel kell emelni 30-40 cm-re, és akkor nem lesz baj (már ha CO2 nélkül kívánja tolni :) )

Inkább ezt javaslom:

OSRAM QTP-OPTIMAL 2x18-40 T5-T8 Univerzális Professional ECG
 
Utoljára módosított moderátor által:
Ez pont 70 l-es akva. Elég béna forma, ne haragudj meg :) Mivel 100 cm hosszú, így kellene a 895 mm-es (39 W-os) T5 fénycső. 1 db cső nem cső... 2 db cső viszont erre az akvára sok. Igaz, ha függeszti a világítást, akkor semmi gond, fel kell emelni 30-40 cm-re, és akkor nem lesz baj (már ha CO2 nélkül kívánja tolni :) )

Inkább ezt javaslom:

OSRAM QTP-OPTIMAL 2x18-40 T5-T8 Univerzális Professional ECG
Köszi a gyors választ (bocs a hivatkozás miatt, azt hittem csak akvarisztikával foglalkozó boltokat tilos linkelni). Nem az enyém az akvárium, szóval én nem haragszom meg :D De ilyen méretűt még én sem láttam. Miben jobb az általad küldött, mint az "OSRAM QT-FIT5/8 2X18-39 T5-T8 ECG univerzális" ? Többet érne akkor inkább kisebb fényerő ugyanezzel az előtéttel, de T8?
 
Utoljára módosított moderátor által:
Sziasztok!
Lenne lehetőségem egy lámpa beszerzésére, kettő darab Osram lumilux kompakt fénycső van benne, tehát 2x 55 W, 4500 lumen/ cső.
Ez lenne egy 60x30x40 cm magas akva fölött.
Co2 is lenne természetesen.
Sok lenne ez? Vagy inkább elég lenne 1 csővel üzemeltetni, ha megvenném?
Ti mit gondoltok?
 
Sziasztok!
Lenne lehetőségem egy lámpa beszerzésére, kettő darab Osram lumilux kompakt fénycső van benne, tehát 2x 55 W, 4500 lumen/ cső.
Ez lenne egy 60x30x40 cm magas akva fölött.
Co2 is lenne természetesen.
Sok lenne ez? Vagy inkább elég lenne 1 csővel üzemeltetni, ha megvenném?
Ti mit gondoltok?

Mocskosul sok :D De! Fel tudod emelni? Ha igen, akkor minden rendben van :)
 
Mocskosul sok :D De! Fel tudod emelni? Ha igen, akkor minden rendben van :)
Én is hasonlóan gondoltam.
A két kompakt izzó 9000 lument nyom....
Az 72 literre 100 lumen/liter feletti....
De mivel függeszteni akarom, ha megemelem 40-50 cm-re a vízfelszíntől, működhet.
Vagy egy izzót hagyok benne.
Még azzal is megvan több, mint 60 lumen/liter.
 
Sziasztok!

Remélem jó helyen teszem fel a kérdésem. Fejest akarok ugrani én is a növényezésben, de csak mint nagyon-nagyon kezdő kertész.
Szeretném a korábbi halas akváriumomat benövényezni. Ez az akvárium 126l-s, 80cm x 35cm alapterületű és 45cm magas. Ha az aljzatot nem számolom ami kb.5-6cm, akkor kb.112l az egész víztömeg. A világításért a gyári tető felel a maga csekély 2x18W-s fénycsöveivel. Tuningolni szeretném! A kérdésem az lenne, hogy merre mozduljak? Jobbra vagy balra?

jobb: 3x18W T8 (úgy gondolom egyenletesebb lenne a fény, de vajon leér az aljáig?) Volt mohám, ami elpusztult a 2x18 alatt a fenéken :(
bal: 2x24W T5 (könnyebb lenne kiviteleznem)

Elképzelésemben szerepel sok moha, fára és kőre kötözve egyaránt, melyből akár valami fűszerűséget is kreálnék.. Nem vágyom csak alacsony / félközép (ha van ilyen) fényigényű növényekre. Természetesen az alap tápozást a tető elkészültével beszerezném, (profito/carbo) de semmiképp nem akarok ennél tovább, a high tech / CO2 kategóriába csöppenni. (!még!) Sokat olvasok a témával kapcsolatban, ez a fórum, ez az oldal, az akvarisztika Bibliája, nagyon klassz! Bár a feltett kérdésemmel kapcsolatban, ezidáig még nem találtam irományt, ezért is kérdezem most én, tőletek. Előre is köszönöm szépen a segítséget annak, aki a helyes útra terel.

Hűvös estét kívánok! :)
 
Én mindenképpen T5-öt választanám, mivel modernebb fényforrás, és a T8-ról már volt olyan híresztelés, hogy leállnak a gyártásával. Viszont ezek zárt tetőben elég jól tudják melegíteni a vizet. Főleg nyáron problémás a dolog. Nekem volt DIY tetőbe épített 3x54Wattos világításom, a szabvány méretű 240-es felett, és a 28 fokos ebédlőben estére jéggel kellett lehűteni a vizet. Lehet, hogy kettővel még nem lesz kritikus de ha majd komolyabban belemerülsz a növényezésbe, akkor mindenképpen el kell gondolkodnod egy függesztett világításon.
 
Én mindenképpen T5-öt választanám, mivel modernebb fényforrás, és a T8-ról már volt olyan híresztelés, hogy leállnak a gyártásával. Viszont ezek zárt tetőben elég jól tudják melegíteni a vizet. Főleg nyáron problémás a dolog. Nekem volt DIY tetőbe épített 3x54Wattos világításom, a szabvány méretű 240-es felett, és a 28 fokos ebédlőben estére jéggel kellett lehűteni a vizet. Lehet, hogy kettővel még nem lesz kritikus de ha majd komolyabban belemerülsz a növényezésbe, akkor mindenképpen el kell gondolkodnod egy függesztett világításon.

Köszi az infót Viktor! Ha minden jól megy akkor nagyon jó áron sikerül hamarosan vennem egy 240l-s akváriumot. Az fölött valószínűleg függesztett, illetve az akvárium peremére tett Odyssea 2x54W-s lámpa lesz, de addig is visszatérve a 126l-s akváriumra. A gyári tetőt nem bolygatnám csak annyiban, mint már fentebb írtam. A két lehetőség közül akkor Te a 2x24W-ra szavazol? De az kevesebb összességében (wattban/lumenben), mint a 3x18W. Hm, most nézem, hogy lumenben talán nem is több a három cső a T5-s csövekkel szemben..
 
Utoljára módosított:
Időközben beszéltem a villanyász szakival, előkerült egy harmadik (kicsit macerás, de megoldható) megoldás. Árban kb ugyanott lennék mindhárom megoldással, de ne az ár, hanem a növények jóléte legyen a szempont, low körülmények között úgy, hogy nuku CO2. Kezdésnek a low éppen megfelelő, a szintlépés még ráér, már ez is egy nagy lépés lesz, az eddigiekhez képest :)

1) 3x18W ez ugye T8
2) 2x24W ez T5, legkönnyebben kivitelezhető
3) 2x18W T8 marad a tetőben + 1db T5 24W-os cső a tető elejére beférhet.

Nyilván ilyen alapon lehetne akár 3x24W-os T5 fénycső is a tetőben, de azt gondolom, hogy az már súrolná a low / high határait. Ne szaladjunk annyira előre.

Itt már esik az eső :) Hűvöset nektek is!
 
1) 3x18W ez ugye T8
2) 2x24W ez T5, legkönnyebben kivitelezhető
3) 2x18W T8 marad a tetőben + 1db T5 24W-os cső a tető elejére beférhet.
Pénzügyileg is érdemes utánaszámolni, mert a T5 csak elektronikus előtéttel megy annak meg darabja 5 ezer forint körül mint az egyes mint pedig a 2x verziónak, és itt a páramentes foglalatok darabja is egy ezres.
 
Back
Oldal tetejére