• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

Milyen fényerőt használtok az akváriumban?

  • 0-0,5 Watt/liter

    Votes: 93 20.0%
  • 0,5-0,75 Watt/liter

    Votes: 128 27.5%
  • 0,75-1 Watt/liter

    Votes: 163 35.0%
  • 1 Watt/liter fölött

    Votes: 82 17.6%

  • Total voters
    466
Pénzügyileg is érdemes utánaszámolni, mert a T5 csak elektronikus előtéttel megy annak meg darabja 5 ezer forint körül mint az egyes mint pedig a 2x verziónak, és itt a páramentes foglalatok darabja is egy ezres.

Igen igen, tudom az árakat. Egyébként ér annyit a T5 javára a többlet ár? Én örülnék neki, ha a 2x24W T5 elég lenne számomra a 126l-be, a kivitelezés végett. Könnyen beletuszkolnám a tetőbe, a végösszeg pedig 7e Ft lenne. Az előtét 3200,- ez tud T5 és T8-at is egyébként. Ja + a csövek ára :) Ez a plusz 6w (T5) csövenként már "nagy" előrelépés lenne a gyári T8 18w-hoz képest?
 
Igen, ezeket a sorokat én is olvastam, sőt.. Viszont igazából nem tudtam levonni a következtetést, hogy az én esetemben akkor a 2x18W T8-ról való upgrade, 2x24W T5-re ér a annyit a növények, az akvárium számára, hogy megérje ez a fajta váltás. Kevésnek érzem a csövenkénti 6W előrelépést, bár még nem láttam működő T5 neoncsövet, nyilván jobbnak kell lennie, mind spektrum, mind fényerő tekintetében. A kialakítás végett (könnyedség) a T5 felé húz a szívem. Még néhány napot rágódok, aztán a hétvégén el kell, hogy dőljön, mert már nagyon szeretném elkezdeni a telepítést. Az akva vizét félretéve, a talaját már átmostam (2éves múlt). Azt a néhány Anubiast is átmostam (hypos fürdő), bár szegénykék nagyon gyatrák, hiszen eddig azt sem tudtam, hogy egyáltalán létezik tápozás a növények számára. A bele nem illő halakat elajándékoztam (rengeteg Molly), csak a Coryk maradtak és az Ancikám, aki a kezdetek óta velem van. Várják kidülledt szemekkel, hogy mire is készülök. Van egy nagy, tetszetős Red Moor fám is, valszeg az lesz az akva közepén a fő díszítőelem, no de nem szaladok ennyire előre. Szóval a lényeg, hogy azt hiszem a kezdőknek való kellő tudással felvérteztem magam, már csak a világítás hibádzik és elindulhat egy + új hobbi. Tervezek naplót is majd, megtetszett ahogy többen bemutatják az akváriumot és a segítségen felül jó kis emlék lesz a későbbiek folyamán.

Utólagos szerkesztés:

Közben rátaláltam erre (remélem szabad a link) http://www.greenaqua.hu/hu/vilagitas és az itt leírtak alapján, nekem bőven nagy előrelépés lesz a 2x24W T5, úgyhogy nagy valószínűséggel hanyagolom a T8-as bővítést és megnyílik a világ :)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok.
Egy olyan kérdésem lenne, hogy az odyssea quad 4x24 wattos lámpájával sylvania csövekkel lehet szép aljnövényzetet (hc, mc, parvula) nevelni 80 cm széles 45cm magas akváriumban? csak mert függesztve van nekem és már minden adott a technika terén, de valamiért se a parvula se a hc nem hajlandó fejlődni pedig a co2 szint is jó és a tápozás is megy. Széleken meg aztán pláne. Van tapasztalatotok a lámpával kapcsolatban ezen a téren?

Lehet, hogy benéztem, de mintha neked senki nem válaszolt volna. Nem írtad le az akváriumod teljes méretét. kb. 144L-re tippelném a 96w-os fényforráshoz. Ez kb 0,66W/L fényt eredményez, de azt azért mindenki tudja, hogy ez egy olyan szám amit odadobnak a kezdőnek, hogy legyen mivel számolnia, de ezer dolog befolyásolja.

Nekem 0,77w/l-em van 60cm-es vízmagassággal ami nincs messze a tiédtől és annyira burjánzik a HC, hogy 2 hét után már beelpte a 70%-át, 4 hét múlva meg kész volt az aljzatom. EI tápozással carbóval (!!!) sok co2-vel, lámpateszt 8cm-re van a víztől.

Szóval azt mondanám első körben, hogy a 0,66W bár nem sok, vagyis kevés, de ettől még ha mindenre odafigyelsz nőnie kell.
Ahol bukhat a dolog az a felakasztott fényforrás. Hány cm-re van a víz felszínétől? 30cm-re már drasztikus a fényveszteség. Van előnye is a felakasztott fényforrásnak. Egyenletesebb a fényeloszlás, a sarkokra is több jut. Valamint nagyobb szögben éri a leveleket a fény, vagyis több fényleveled lesz árnyéklevél helyett azaz jobban fognak fotoszintetizálni. De mindez csak akkor igaz ha egy bikaerős lámpatested van ahol a 30 centi miatti veszteség belefér.

0,66-ból te már nem veszthetsz. Ha a felakasztás magasságán tudsz csökkenteni akkor amennyire tudod lógasd bele. Max 10cm -re legyen a víz felszinétől. De mindezt csak a 0,66W/l esetén mondom.
 
Közben rátaláltam erre (remélem szabad a link) http://www.greenaqua.hu/hu/vilagitas és az itt leírtak alapján, nekem bőven nagy előrelépés lesz a 2x24W T5, úgyhogy nagy valószínűséggel hanyagolom a T8-as bővítést és megnyílik a világ :)
GA-s link mehet, minden más webaruház tilos, kivéve ha gyártót linkeled.
Szerintem jó választás a T5, nekem is most lett elegem a LED-ből, mert 3 év után sorban mennek tönkre. Kb 2 hete javítottam az első sort, ma megint nem világít. Enélkül meg nem bubiznak a növények. Holnap megyek is megrendelni a szükséges cumókat és bővítek 4x 54W-ra
 

Attachments

  • IMG_20170629_111831.jpg
    IMG_20170629_111831.jpg
    73.3 KB · Megtekintések: 3
Utoljára módosított:
GA-s link mehet, minden más webaruház tilos, kivéve ha gyártót linkeled.
GA-sok azért nem ilyen szőrős szívűek. Én még nem láttam emiatt moderálást. Ha nem is szóltam hozzá még sokat, de baromi sok topicot elolvastam. Viszont olyat igen, hogy jöttek ide cégek és magukat reklámozták.
Sőt van olyan topic ahol más boltokat lehet véleményezni ajánlani. Nem hiszem, hogy pont a weboldalának léte befolyásolna bármit.
 
GA-sok azért nem ilyen szőrős szívűek. Én még nem láttam emiatt moderálást. Ha nem is szóltam hozzá még sokat, de baromi sok topicot elolvastam. Viszont olyat igen, hogy jöttek ide cégek és magukat reklámozták.
Sőt van olyan topic ahol más boltokat lehet véleményezni ajánlani. Nem hiszem, hogy pont a weboldalának léte befolyásolna bármit.
Victor biztos benézte, hagyd rá :) Még csak 8 éve tag ;)
 
GA-sok azért nem ilyen szőrős szívűek. Én még nem láttam emiatt moderálást.
Én viszont már nem is egyet ;), sőt próbáld csak meg magyar vagy nemzetközi aukciós oldal linkjeit akár a fórumban, akár privátban elküldeni. Nem fog sikerülni, mert a rendszer automatikusan kimoderálja . Ezek pl le is vannak írva az adok-veszek szabályzatában Igaz @inadsz , @viktorlantos?
 

Attachments

  • Screenshot_2017-06-29-14-08-23.png
    Screenshot_2017-06-29-14-08-23.png
    216.3 KB · Megtekintések: 3
Utoljára módosított moderátor által:
Sziasztok!
Csak jelezném, hogy már úton van a T5-s fejlesztéshez való szett. Előtét, foglalatok, csövek, kábel. Holnap délután, a főpróba után írok néhány sort, hogy mégis milyen lett a változás, T8 után. Biztosan jár majd erre még valaki az én "problémámmal, dilemmámmal" és talán majd ez segíteni fog neki is dűlőre jutni.
 
Sziasztok!
Csak jelezném, hogy már úton van a T5-s fejlesztéshez való szett. Előtét, foglalatok, csövek, kábel. Holnap délután, a főpróba után írok néhány sort, hogy mégis milyen lett a változás, T8 után. Biztosan jár majd erre még valaki az én "problémámmal, dilemmámmal" és talán majd ez segíteni fog neki is dűlőre jutni.

Holnapra igérték az én motyómat is ;)
 
Üdv!

Jelentem a fény upgrade elkészült. A gyári műanyag tetőbe, játszi könnyedséggel betudtam szerelni a foglalatokat és az előtétet. Szóval azt kell, hogy mondjam (még így laikus szemmel is), hogy azonnal álljon neki mindenki T5-re váltani, a régimódi T8-ról! Elképesztő a különbség, pedig csak 2x18W T8-ról --- 2x24w T5re váltottam + reflektorok. (reflektor=fényterelő a csövek fölé) Mikor bekapcsoltam, még az aljzaton keresztül a bútorba is bevilágított :woot: A szememnek még szoknia kell, mert a tompa fény helyett vakító fehérség van most az akváriumban. Oltári szuper. Holnaputánra intézek növénytápot és növénykéket és elindulhat az ültetés végre. Remélem nekik is tetszeni fog a fényáradat. Talán így már sikerül elindulnom a növényes oldalon. Köszönök mindent a fórumnak és a fórumozóknak, kiváltképp Victornak itt felettem :rolleyes: aki a jó irányba terelt.
 
Nagyon szivesen!
Csak össze ne keverjék az enyémmel :geek: Köszönöm a segítséged még egyszer! ;)
Sajnos az én átépítésem csúszik. Nemtudtak adni a boltban T5-ös fénycsőfoglalatot, pedig mondtam, hogy az is kell, és sajnos csak jövő hét végefelé várható.
 
1W/L az hány lumen? Tudom, hogy olvastam már több helyen, de hiába keresem nem találom ennek a számnak a lumen/liter megfelelőjét.

Valamint LED sornál mit figyeljek? Gondolom lument kell.
 
Mert így nem lehet átváltani, ahány lámpa vagy led, annyi lumen/1 watt.

Ha arra vagy kíváncsi, olyan 60 lumen/litertől hight tech, 30-60 között mid, alatta low. Saccperkábé. :)
 
Mert így nem lehet átváltani, ahány lámpa vagy led, annyi lumen/1 watt.

Ha arra vagy kíváncsi, olyan 60 lumen/litertől hight tech, 30-60 között mid, alatta low. Saccperkábé. :)
Köszi, ahogy megláttam a számaid máris beugrott, hogy valamelyik növény dobozán fent is van, talán Tropica
 
Ma összeraktam egy ideiglenes ledszalag világítást 55literhez, 6000kelvin, 1800lumen. Elég szemsértően pirít, kissé zavaró.. A szalag adatai általában fedi a valóságot, vagy valami mást rontottam el? Vagy csak nagyon hozzászoktam a nem megfelelő világításomhoz?
 
Ma összeraktam egy ideiglenes ledszalag világítást 55literhez, 6000kelvin, 1800lumen. Elég szemsértően pirít, kissé zavaró.. A szalag adatai általában fedi a valóságot, vagy valami mást rontottam el? Vagy csak nagyon hozzászoktam a nem megfelelő világításomhoz?
Ez sok dologból áll össze. Milyen akváriumhoz használod Low, High ? Mennyi a nettó víz ? Mennyi a növény ? Mennyire tápozod ? A régi 54L -re 1700Lume/m 6000K használtam abból is 2 métert dimmer-el. Az kb. 70 Lumen /Liter volt High -ban. A színhőmérséklet miatt szokatlan lehet egy darabig szembántó is. Pláne ha házi barkács. Amúgy ezt max low-ban tudod használni mivel 32-36 Lumen/Liter jön ki. Én raknék még hozzá 4700K ugyan abból a szalagból. Így már keverve lesz a szín és a Lum/L is emelkedik. Érdemes túlméretezni a fényt akár 90 Lum/L. De legyen Dimmer+Függesztve a világítás !!!!! Így ha Low-ról High-ra váltasz nincs komplett csere és a dimmerel, magasság állítással is tudsz játszani, hogy ne az algákat termezd. Ez persze csak az Én véleményem.
 
Utoljára módosított:
Plusz ha túl van méretezve a fény, ledimmeled és növeled a ledek élettartamát.
Nálam minden akva fölött alsó hangon 60%-ra le van dimmelve a led világítás.
 
Back
Oldal tetejére