• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Foszfát szint mérése

Az aktív talajoknak mennyi idő kell míg telítődnek foszfáttal?
Kb. 4 hete öntök napi 8-10 ml foszfátot a vízbe, hogy meglegyen az 1-1,5 ppm-es érték. De másnapra megint 0,4 ppm körül van. Feltételezem, hogy nem a növények veszik fel ezt a mennyiséget.
 
Nekem nem új, hanem átmosott talajom van (rajta 5 kiló amazonia, ami új), de én is tolom neki ezerrel a foszfátot négy napja, 1,2-1,5-re felviszem, másnap béka segge alatt a szint.
Két és fél hetes az akva...
 
Nekem is többnyire használt talajom van. Minimális része az ami új. Néhány hete indítottam az akváriumot én is és kb. 4 hete adagolok foszfátot napi szinten, de egyenlőre benyeli mindet. Lehet, hogy előtte foszfátba kellene áztatni a mocskot. :D
 
Dettó. 4 hete megy 10ml foszfát a 64 literbe, de 24 órán belül szinte 0 a szint.
Szerk: Illetve valahol 2,5 hét környékén volt egy csúcs akkor kissé lentebb vittem az adagolást, de elmúlt. Megint felveszi valami, úgyhogy továbbra is 8-10ml az adag naponta.
 
Én pedig meguntam ezt a foszfát macerát és feljebb emeltem a lámpát :) Foszfát ide vagy oda de 1 hét alatt vissza szorult a ződ-mocsok:jimlad:
Meg amit tudtam manuálisan eltávolítottam. Az anubias leveleiről a tetra kendővel tök jól le lehet törölni :)
 
Nekem is ez a gondom, hogy 3 hónapos az akvárium (200liter) napi 10ml Mic-Mac mellett két naponta 20ml foszfót kell beöntenem, hogy 1 legyen az érték.
A nitrát/foszfát szintben van valami kölcsönhatás? Pl: ha magasabb a nitrát szint akkor több foszfát kell, vagy esetleg fordítva?
 
Nekem is ez a gondom, hogy 3 hónapos az akvárium (200liter) napi 10ml Mic-Mac mellett két naponta 20ml foszfót kell beöntenem, hogy 1 legyen az érték.
A nitrát/foszfát szintben van valami kölcsönhatás? Pl: ha magasabb a nitrát szint akkor több foszfát kell, vagy esetleg fordítva?

Nincs ilyen összefüggés, talán a talaj még mindig köti a foszfátot, illetve a halaid több nitrátot termelnek, mint gondolod, és sok nitrát fogy, amihez arányosan "sok" foszfát is kell. Milyen a foszfát oldat koncentrációja, mert a 20 ml így elsőre soknak tűnhet, de lehet, hogy híg az oldat...
 
Köszönöm a válaszod. Easy Life Fosfo-t használok higítás nélkül.

Nincs ilyen összefüggés, talán a talaj még mindig köti a foszfátot, illetve a halaid több nitrátot termelnek, mint gondolod, és sok nitrát fogy, amihez arányosan "sok" foszfát is kell. Milyen a foszfát oldat koncentrációja, mert a 20 ml így elsőre soknak tűnhet, de lehet, hogy híg az oldat...
 
Sziasztok.
Vettem egy JBL foszfát tesztet, a teszt papír tizedes meg százados mg/l értékekről beszélget velem, mikor mindenhol azt látom hogy 1-3 mg/l között a jó érték, a teszt papír meg 0.6 mg/l-ig írja hogy oké a víz, onnantól a skálázás már változik sárgába aztán pirosba kb 1mg/l-től. Most akkor hogy is van ez? Eléggé zavaró hogy most akkor mi is a valóság ebben az esetben, mert ha a teszt alapján lövöm be és nem jó akkor meg nem vagyok sehol.

Előre is köszönöm a válaszotokat!
 
Sziasztok.
Vettem egy JBL foszfát tesztet, a teszt papír tizedes meg százados mg/l értékekről beszélget velem, mikor mindenhol azt látom hogy 1-3 mg/l között a jó érték, a teszt papír meg 0.6 mg/l-ig írja hogy oké a víz, onnantól a skálázás már változik sárgába aztán pirosba kb 1mg/l-től. Most akkor hogy is van ez? Eléggé zavaró hogy most akkor mi is a valóság ebben az esetben, mert ha a teszt alapján lövöm be és nem jó akkor meg nem vagyok sehol.

Előre is köszönöm a válaszotokat!
A foszfát szintnél 2 teljesen eltérő "skála" van. Ha EI szerint tápozol, akkor kéne 1-3 mg/l között (jellemzően 1,5 mg/l körül) tartani az értéket. Ha nem EI, hanem pl ADA vagy TF tápozást használsz, akkor 0,2-0,8 mg/l körül (jellemzően 0,4) kéne lennie az értékének.
Algásodás szempontjából a jó tartomány a nitrát szint 1/10-e és 1/15-e között van (15 mg/l NO3 esetén tehát 1-1,5 mg/l).
 
Sziasztok.
Vettem egy JBL foszfát tesztet, a teszt papír tizedes meg százados mg/l értékekről beszélget velem, mikor mindenhol azt látom hogy 1-3 mg/l között a jó érték, a teszt papír meg 0.6 mg/l-ig írja hogy oké a víz, onnantól a skálázás már változik sárgába aztán pirosba kb 1mg/l-től. Most akkor hogy is van ez? Eléggé zavaró hogy most akkor mi is a valóság ebben az esetben, mert ha a teszt alapján lövöm be és nem jó akkor meg nem vagyok sehol.

Előre is köszönöm a válaszotokat!

Még annyival egészíteném ki Beni válaszát, hogy a JBL teszttel tartományon kívül is lehet mérni, úgy hogy nem a leírás szerint 10ml tesztvizet keversz be, hanem 5ml+5ml RO vizet, és a kapott értéket duplázod. ;) (de benne van a használati útmutatóban is)
 
A foszfát szintnél 2 teljesen eltérő "skála" van. Ha EI szerint tápozol, akkor kéne 1-3 mg/l között (jellemzően 1,5 mg/l körül) tartani az értéket. Ha nem EI, hanem pl ADA vagy TF tápozást használsz, akkor 0,2-0,8 mg/l körül (jellemzően 0,4) kéne lennie az értékének.
Algásodás szempontjából a jó tartomány a nitrát szint 1/10-e és 1/15-e között van (15 mg/l NO3 esetén tehát 1-1,5 mg/l).
Így már értem, köszönöm szépen a válaszod. Nem ADA szerint tápozok, Green Aqua Micro és macro tápot használok és easycarbot. De akkor végülis a lényeg hogy jól osszak és szorozzak és a skála piros színével nem kell törődnöm ha 1.5mg-ot mérek, akkor az úgy tökéletes ha rendben van a nitrát szintem is.

Trappista
Köszönöm neked is, hasznos volt számomra ez az információ, sajnos RO vizet még nem tudok csinálni de már tervben van egy készülék beszerzése így csak hetek kérdése és meglesz az is, onnan már jobb lesz a mérés.
Tapatalk Sony Z2
 
Itt mindenki láthatólag azzal küzd h a foszfát 1 legyen... Nah én adagoltam 1,5-2 hónapig a ga-s po4-et....és nem mértem egy hónapja...valamelyik nap mondom ránézek, mert valami nem stimmel... JBL-es cseppteszt, mindent a leírás szerint csináltam és sötétkék lett a víz... Gondolom a talaj telítődött.... Nem is csoda h a pogostemon elolvad... Szóval itt a másik kérdés... Hogy vegyük ki a foszfátot a vízből? Minden nap álljak neki vizet cserélni? valakinek e téren tapasztalat?
 
Itt mindenki láthatólag azzal küzd h a foszfát 1 legyen... Nah én adagoltam 1,5-2 hónapig a ga-s po4-et....és nem mértem egy hónapja...valamelyik nap mondom ránézek, mert valami nem stimmel... JBL-es cseppteszt, mindent a leírás szerint csináltam és sötétkék lett a víz... Gondolom a talaj telítődött.... Nem is csoda h a pogostemon elolvad... Szóval itt a másik kérdés... Hogy vegyük ki a foszfátot a vízből? Minden nap álljak neki vizet cserélni? valakinek e téren tapasztalat?
Nem tudom mennyi a mért érték, de a szokásos heti 50%-os vízcserével felezed a koncentrációt. Ne lepődj meg, ha a talaj emel majd rajta, 1-2 hónap után beáll.
 
Nem tudom mennyi a mért érték, de a szokásos heti 50%-os vízcserével felezed a koncentrációt. Ne lepődj meg, ha a talaj emel majd rajta, 1-2 hónap után beáll.
Hát igazából kiakadt a mérő beni... :) Az meg azt hiszem 1,8-at mutat.... de nem akarok hülyeséget mondani... A foszfátadagolást ezért beszüntettem. Ugye adagolás a dologra nem volt írva. Egy GA munkatárs ajánlására "napi egy csipet" elkezdtem adagolni, bár eléggé szkeptikus voltam...nkább 3 naponta ment az az egy csipet, de így is gáz lett az eredmény. Látom h elindult az algásodás és az ecsetalga is megindult, valamint elkezdtek barnulni a növények. Azt hittem kevés a foszfát, hisz akkor voltak hasonló tünetek... Érdekes h a sok és a kevés is hasonló eredményt hoz. Szerencsére a halak bírják...most ráállok a het 2 50%os vízcserére, h minnél előbb lejebb menjen a szint, mert ez a halaknek sem lesz hosszútávon egészséges, bár eddig hősiesen hullás nélkül bírják. :)
 
Hát igazából kiakadt a mérő beni... :) Az meg azt hiszem 1,8-at mutat.... de nem akarok hülyeséget mondani... A foszfátadagolást ezért beszüntettem. Ugye adagolás a dologra nem volt írva. Egy GA munkatárs ajánlására "napi egy csipet" elkezdtem adagolni, bár eléggé szkeptikus voltam...nkább 3 naponta ment az az egy csipet, de így is gáz lett az eredmény. Látom h elindult az algásodás és az ecsetalga is megindult, valamint elkezdtek barnulni a növények. Azt hittem kevés a foszfát, hisz akkor voltak hasonló tünetek... Érdekes h a sok és a kevés is hasonló eredményt hoz. Szerencsére a halak bírják...most ráállok a het 2 50%os vízcserére, h minnél előbb lejebb menjen a szint, mert ez a halaknek sem lesz hosszútávon egészséges, bár eddig hősiesen hullás nélkül bírják. :)
A többi tápszintet is mérted? Kálium, Vas, Nitrát.? Lehet, hogy ezek közül fogy el valamelyik. Foszfát, EI szerinti tápozásnál 1-3 közötti érték szok lenni. A tesztben van hígítási útmutató, így 1,8 feletti értéket is tudsz mérni.
Nálam is plafonon vannak értékek, viszont mióta így megy a tápozás, azóta kezd eltűnni az alga.
 
Sziasztok!
Mértem foszfát szintet JBL teszttel, nulla (aktív talajom van).
Algám szinte semmi, minimális por a front üvegen, de az is csak oldalról látszik.
Easy Life Fosfo van itthon.
Low-techben üzemelek, elég felvinnem 0,4 ppm-ig?
 
Sziasztok!
Mértem foszfát szintet JBL teszttel, nulla (aktív talajom van).
Algám szinte semmi, minimális por a front üvegen, de az is csak oldalról látszik.
Easy Life Fosfo van itthon.
Low-techben üzemelek, elég felvinnem 0,4 ppm-ig?
Valaki??
 
Back
Oldal tetejére