1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Foszfát szint mérése

Kategória: 'Víz tulajdonságok', témanyitó: avasig, téma nyitása: Márc 31, 2013.

1. viktorlantos

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    40,892
    Hely:
    Budapest
    Fontos megjegyezni, hogy a JBL saját elmélete, rendszere és felfogása szerint. Per pillanat egyetlen olyan növénytápjuk sincs ami alkalmas lenne high tech növényesbe. Úgyhogy ez el is árulja kiknek szól a teszt.

Tudjuk, hogy van EI és még egy kismillió tápozási módszer.
    Az ADA tápoknál szinte csak a nulla foszfát az elfogadható a tesztjük szerint.

Próbáld ki néhány napig. Ha pozitív változást látsz használd úgy.

2. eMZé
    Épp nem fórumozik ...

eMZé Legenda

Tag:
    Júni 1, 2011
    Kedvelik:
    6,397
    Hely:
    Budapest, XIII. kerület Rokolya utca
    Ehhez képest én ADA tápozás mellé adagolom a foszfátot, nem is keveset (1 ppm). De minden működik:)

viktorlantos kedveli.
  3. kuchi

kuchi Legenda

Tag:
    Jan 23, 2012
    Kedvelik:
    3,539
    Hely:
    Rust.Nemetorszäg.
    El szerint tapozok, igazabol csak a microk barnulnak, meg ez a zold fonal alga van.De kikapcsoltam 2 csovet, remelem megoldodik.

4. kuchi

kuchi Legenda

Tag:
    Jan 23, 2012
    Kedvelik:
    3,539
    Hely:
    Rust.Nemetorszäg.
    A mai nap räneztem a Foszfät szintre!1,8!JBL tesztel mertem,ilyen keket mint a mintän meg nem lättam!Lehet ebböl problemäm?

rollreich kedveli.
  5. rollreich
    Épp nem fórumozik ...

rollreich Legenda

Tag:
    Febr 12, 2012
    Kedvelik:
    4,129
    Hely:
    Pécs
    Dettó! :) Pont tegnap este mértem több hónap után, és olyan sötétkék lett, hogy el is bizonytalanodtam pillanatra. Mondjuk naponta sózom reggelente munkába menet az akit, ez sok(k)!!!! Lehet e belőle valami gond? Nálam megjelentek fura 3-4 mm-es szálak az üvegen és a nővényeken, és brutális fázisba lépett az ecset...összefüggést nem tudom, de holnap vízcsere lesz és sokkal óvatosabb sózás! ;)

6. kuchi

kuchi Legenda

Tag:
    Jan 23, 2012
    Kedvelik:
    3,539
    Hely:
    Rust.Nemetorszäg.
    Igazsäg szerint,nälam minimälis alga van.Ma Volt a szokäsos teszt nap,kb havonta ränezek a vizemre.De ez egy kicsit melbe vägott.Minden teszt rendben,kiveve a vas!Ada täpokkal(step 2+Brihgty K) semmi!

7. inadsz
    Épp nem fórumozik ...

inadsz Sasszem =) Admin Moderátor Legjobb napló

Tag:
    Ápr 17, 2009
    Kedvelik:
    7,609
    Hely:
    Budapest XVIII. ker.
    Nálam is sok ecset volt amikor sok volt a foszfát és 1-2 garnéla nem bírta.

8. Evereka
    Épp nem fórumozik ...

Evereka Legenda

Tag:
    Jan 24, 2013
    Kedvelik:
    9,548
    Hely:
    Bátaszék
    Detto.Lehet ezért adta meg magát egy nagy amano multnap nálam is,mert nem bírta az 1,2 mg/l foszfátot.Habár az azért még nem is annyira magas érték.Lehet csak szimplán öreg volt:(

9. viktorlantos

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    40,892
    Hely:
    Budapest
    Persze eldobálják a növények a leveleiket ha tartósan túlságosan magas a szint.

10. kuchi

kuchi Legenda

Tag:
    Jan 23, 2012
    Kedvelik:
    3,539
    Hely:
    Rust.Nemetorszäg.
    Akkor le csökkentem 1 re!Köszönöm!

viktorlantos kedveli.
  11. goldie
    Épp nem fórumozik ...

goldie Kertész szaki

Tag:
    Máj 23, 2014
    Kedvelik:
    41
    Hely:
    Herzogenrath (Németország)
    Tegnap este, lámpaoltás előtt pár órával vizet cseréltem, majd feltápoztam az akváriumot 0,8ppm vas és 0,4ppm foszfát értékekre. (JBL csepptesztekkel mérek, a táp: 15-15ml profito-fosfo volt.) Ma reggel már csak 0,4 volt a vas és 0,1 a foszfát. Ez normális, hogy ilyen szinten tűnik el az akváriumból a táp? A nitráttal nem ezt tapasztalom, a vas és a foszfát viszont napi tápozás előtt alig mérhető.
    Mi nyeli be ennyire a tápanyagokat: növények, alga (leginkább ecsetalga van most), talaj (Africana)? Vagy hová tűnik?
    Illetve mit tegyek pótoljam mindig, próbáljam meg úgy beállítani a napi tápozást, hogy mindig (pl tápozás előtt) is mérhető értékek legyenek?
    (Ehhez növelni kell a jelenlegi tápozásomon, akár kétszeresére is a jelenlegi adagnak, ezt növelhetem egyből vagy csak lassan fokozatosan tegyem?)

Mindennemű segítséget előre is köszönök..

Utoljára módosított: Okt 21, 2014
  12. Nigro

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    2,997
    Hely:
    Diósd-Bp.
    A talaj ránt magába sokat. Emelheted duplájára, nem lesz gond, de ellenőrizd folyamatosan.

goldie kedveli.
  13. goldie
    Épp nem fórumozik ...

goldie Kertész szaki

Tag:
    Máj 23, 2014
    Kedvelik:
    41
    Hely:
    Akkor megpróbálom olyan szintre emelni, hogy a napi tápozás előtt is legalább az EI tartományok alját elérje a vas foszfát és nitrát. (Kálium tesztem nincs.)
    Folyamatos ellenőrzésekkel természetesen.

Szerk.: A szuper kis tápanyag kalkulátorotokból az EI szerinti határok jól értem (min-max) nitrát 5-30ppm, foszfát 1-3ppm, vas 0.2-5ppm

14. goldie
    Épp nem fórumozik ...

goldie Kertész szaki

Tag:
    Máj 23, 2014
    Kedvelik:
    41
    Hely:
    Na most 1 hétig minden nap 5ml saját keverésű foszfátot kapott az aki (bruttó 140l, világítás 0,5W/l 7 órában, még nem mertem feljebb emelni). Ami dupla olyan erős, mint a GA macro, szóval 10ml GA macrónak felel meg.
    Ma reggel megnéztem még bőven tápozás és villanyoltás előtt a foszfát szintet, most már legalább mérhető tartományban marad: 0,1 ppm :)
    Ez még mindig jó távol van az EI tartomány aljától. (Természetesen mikor tápozok rögtön utána kimutatható a vízben a beadott anyag, szóval nem a táp a gyenge.)

Szerintetek emeljem még a szintet, mondjuk duplájára? Vagy ez így már jó. Ecset és zöld pontalgám sajnos még mindig van, bár úgy látom a megemelt tápoktól nem lett se több se kevesebb.

(Nitrátból alig kell adnom abból van elég, mostmár a vas is mérhető értéken volt reggel bár napi 15ml profító megy be.. ez a vas is úgy tűnik el reggelre mint k.va a diványról :S)

15. Nigro

Nigro Alapító Admin

Tag:
    Ápr 16, 2009
    Kedvelik:
    2,997
    Hely:
    Diósd-Bp.
    Emelheted a duplájára, de folyamatosan ellenőrizd. Az a tapasztalat, hogy egyszer csak megáll a foszfát eltűnése és akkor meg hirtelen nagyon sok lesz. Akkor vissza kell fogni a normál szintre.

16. goldie
    Épp nem fórumozik ...

goldie Kertész szaki

Tag:
    Máj 23, 2014
    Kedvelik:
    41
    Hely:
    Ahha! Értem.
    Egyébként ilyen volt a KH-pH csökkenés is, az első pár hétben akár mit csináltam 0-ra vitte a KH-t, a pH-t meg 6 alá.
    Köszi a választ ismét!

17. Beni

Beni VIP kertész

Tag:
    Júli 10, 2011
    Kedvelik:
    2,265
    Hely:
    Tatabánya
    Igen, ezeknek az agyagos talajoknak idővel csökken, majd el is múlik a pufferelő hatása, ha telítődnek. A 10 literes akváriumomban 1,5 liter talaj mellett ez ph-t tekintve 4-5, KH/GH-t kb 5-6, a tápokat tekintve kb 7-8 hónap volt. Egy évvel indítás után semmit sem csinált már semmivel.

18. goldie
    Épp nem fórumozik ...

goldie Kertész szaki

Tag:
    Máj 23, 2014
    Kedvelik:
    41
    Hely:
    Igazából nem értem ez miért jó, nekem csak a baj van vele :S

19. dexkill

dexkill VIP kertész