• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fénycsövek tipusai, jellemzői, összehasonlítás

Világítás korszerűsítést tervezek az aki fölött, profi hozzászólók véleményét kérném, Ti melyiket választanátok ? 60 literre menne.

http://webshop link moderálva/tungsram/id/00549_Fe ... _R7s_4200K

or

http://webshop link moderálva/tungsram/id/01024_Fe ... K_16x549mm

Fontos megjegyezni, hogy bennem azt a gondolatmagot ("idézet az Eredet c. filmből") ültettétek el, miszerint a színspektrumból a Zöld, ismétlem a Zöld spektrumszín kell a növényeinknek, mind víz alatt és víz fölött is egyaránt.
Ha valaki tud valamit a Kék spektrumról az írja ide legyenszíves. :)
 
Sziasztok.
Van egy 15w-os sera daylight brilliant fénycsövem,ami fél éve üzemel,és pár napja mintha gyengébb fénye lenne.
Ez létezik hogy gyengül a fényereje ilyen rövid idő után?

Üdv Robi.
 
salci said:
Ez is szóba jöhet
http://webshop link moderálva/tungsram/id/01075__K ... 33mm_2G11_

Ez is jó, illetve ennek a 6500 Kelvines változata (nekem pl. ez utóbbi van).
 
Ez előtt 4200K volt, most 8000K lett, kicsit erős lett a változás 1 hét után el sem tudnék képzelni melegebb kelvinhőfokot.
Már csak az is nyugtat hogy Adáék is sokszor 8000k -el világítanak.

http://webshop link moderálva/tungsram/id/01024_Fe ... K_16x549mm

Ő lett a befutó
 
Hali!

Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy a jelenlegi 4000K fénycsöveimet érdemes lenne-e lecserélni 6500K vagy akár 8000K fénycsövekre?
 
csabi1987 said:
Hali!

Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy a jelenlegi 4000K fénycsöveimet érdemes lenne-e lecserélni 6500K vagy akár 8000K fénycsövekre?
Igen.
 
inadsz said:
csabi1987 said:
Hali!

Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy a jelenlegi 4000K fénycsöveimet érdemes lenne-e lecserélni 6500K vagy akár 8000K fénycsövekre?
Igen.

Sziasztok.

Én még a tervező fázisban vagyok, de épp a világítást tervezem Nigro blogját áttanulmányoztam ( http://akvarisztika.budapet.hu/2008/08/ ... ilagossag/ :thumbup: ). Fentivel összekapcsolva felmerül bennem a kérdés, mivel nincs tapasztalatom 6500K vagy 8000K. Melyik a jobb? Természetesen növényes aki lesz majd.

160-as akváriumot sikerült szereznem és fölé lenne függesztett világítás. Ugye ahhoz a mérethez az 1W/l ajánlott. Ha nem t5-öt használnék, hanem power compact fénycsövet, ott hogy értelmezzem az 1W/l-t?

Találtam egy táblázatot (remélem nem csúszik el):

Milyen fénycső milyen izzót helyettesít?
Compact Hagyományos
3 W 15 W
5 W 25 W
9 W 40 W
11 W 60 W
15 W 75 W
20 W 100 W
23 W 2×60 W

Szóval http://webshop link moderálva/tungsram/id/01058_Ko ... 217mm_2G11 -ből (remélem nem off) nekem kettő elég lenne, vagy ebből is kell a 160W? Ha elég a kettő, akkor lesz 2X 217mm, ami nem kevés? Bevilágítaná az akit teljes hosszában? :crazy:
Az aki hossza 1méter, magasság, mélység 40 cm.

Köszi.
 
inadsz said:
csabi1987 said:
Hali!

Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy a jelenlegi 4000K fénycsöveimet érdemes lenne-e lecserélni 6500K vagy akár 8000K fénycsövekre?
Igen.

Sziasztok!

Fentieket folytatva. A 6500K és 8000K közül melyik a jobb? Olvastam a korábbi írásokat ott azt írta valaki hogy mindegy, csak a fény színe más de a növényekre ugyanolyan hatással vannak. Tényleg így van ez?

Köszi, sziasztok.
 
bayero said:
inadsz said:
csabi1987 said:
Hali!

Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy a jelenlegi 4000K fénycsöveimet érdemes lenne-e lecserélni 6500K vagy akár 8000K fénycsövekre?
Igen.

Sziasztok!

Fentieket folytatva. A 6500K és 8000K közül melyik a jobb? Olvastam a korábbi írásokat ott azt írta valaki hogy mindegy, csak a fény színe más de a növényekre ugyanolyan hatással vannak. Tényleg így van ez?

Köszi, sziasztok.
Természetesebb színt ad a 6500K-es fénycső, de növényeknek teljesen mindegy melyiket választod. ;)
 
Köszönöm a gyors választ!

Most látom a tegnapi hozzászólásom is megérkezett a maival együtt. (A mait nem tudnám valahogy törölni?)

Köszönöm!
 
bayero said:
inadsz said:
csabi1987 said:
Hali!

Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy a jelenlegi 4000K fénycsöveimet érdemes lenne-e lecserélni 6500K vagy akár 8000K fénycsövekre?
Igen.

Sziasztok.

Én még a tervező fázisban vagyok, de épp a világítást tervezem Nigro blogját áttanulmányoztam ( http://akvarisztika.budapet.hu/2008/08/ ... ilagossag/ :thumbup: ). Fentivel összekapcsolva felmerül bennem a kérdés, mivel nincs tapasztalatom 6500K vagy 8000K. Melyik a jobb? Természetesen növényes aki lesz majd.

160-as akváriumot sikerült szereznem és fölé lenne függesztett világítás. Ugye ahhoz a mérethez az 1W/l ajánlott. Ha nem t5-öt használnék, hanem power compact fénycsövet, ott hogy értelmezzem az 1W/l-t?

Találtam egy táblázatot (remélem nem csúszik el):

Milyen fénycső milyen izzót helyettesít?
Compact Hagyományos
3 W 15 W
5 W 25 W
9 W 40 W
11 W 60 W
15 W 75 W
20 W 100 W
23 W 2×60 W

Szóval http://webshop link moderálva/tungsram/id/01058_Ko ... 217mm_2G11 -ből (remélem nem off) nekem kettő elég lenne, vagy ebből is kell a 160W? Ha elég a kettő, akkor lesz 2X 217mm, ami nem kevés? Bevilágítaná az akit teljes hosszában? :crazy:
Az aki hossza 1méter, magasság, mélység 40 cm.

Köszi.
Na kezdjük ott hogy amit belinkeltél 18W-os kompakt fénycsőt, abból nekem kettő volt a 36 literes akváriumom felett, remélem evvel mindent elmondtam. ;)
Neked t5-ös fénycső kell, még pedig 4-szer vagy 3-szor 39W-os fénycsövek.
Ezek mind attól függnek milyen akváriumot akarsz, lesz-e CO2, milyen szűrés stb., mert ha egy profi növényest szeretnél akkor közelítened kell a 160 W-hoz, tehát a 4*39W, de ha valamelyik összetevő hibádzik akkor 2* vagy 3*39W is elég lehet. ;)
 
Upsz, félrebeszélünk egymás mellett.

Azt akartam írni, hogy a TE példádra :thumbup: ami a linkben szerepel, nem t5-ből csinálnám a világítást, hanem a PC-ból (daylight).

A táblázatot azért raktam be, mert a hagyományos "körtével" összehasonlítva lényegesen kevesebbet fogyaszt. Valamint K értékben is lehet 6500-ast találni. Szóval nekem elég lenne a 160 fölé a 18W-osból kettő???

(Az egészből egyenlőre csak a tartály és az állvány van meg.

Az akiban lesz co2, a szűréshez néztem, először marathon 2000 külső szűrő lenne. Kicsit nagyobb a teljesítménye, mint kellene (1850 l/h) persze papíron. Valóságban majd kiderül. Jelenleg ezt tudnám megvenni, később ha úgy alakul, akkor majd beruházok egy made in japóra. :)
Profi növényes nem hiszem, hogy fel tudok építeni, de amit tudok kipréselek majd a dologból, de egyenlőre menjen és zöld legyen. Később majd a kis dolgokra is oda fogok figyelni.)
 
bayero said:
Upsz, félrebeszélünk egymás mellett.

Azt akartam írni, hogy a TE példádra :thumbup: ami a linkben szerepel, nem t5-ből csinálnám a világítást, hanem a PC-ból (daylight).

A táblázatot azért raktam be, mert a hagyományos "körtével" összehasonlítva lényegesen kevesebbet fogyaszt. Valamint K értékben is lehet 6500-ast találni. Szóval nekem elég lenne a 160 fölé a 18W-osból kettő???
:D lehet hogy félre beszéltünk, de lehet hogy nem!! :D
Az akvárium méreted 100*40*40. A PC 18W-os max. 22cm hosszú ha kettőt is veszel belőle, akkor is 44cm és tuti nem fogja bevilágítani az akid, s esélyed sem lesz egy növényes akváriumot megvilágítani vele.
A power kompakt fénycső ugyan az mint a t5-ös fénycső, csak félbe van hajlítva, hogy kisebb helyen is elférjen (fogyasztása ugyanakkora). ;)
Az izzószálas hagyományos körtével nem világítunk akváriumot, így ez a táblázat csak arra szolgál talán, hogy a hagyományoshoz képest mennyit fogyaszt a PC.
 
Cecska said:
bayero said:
Upsz, félrebeszélünk egymás mellett.

Azt akartam írni, hogy a TE példádra :thumbup: ami a linkben szerepel, nem t5-ből csinálnám a világítást, hanem a PC-ból (daylight).

A táblázatot azért raktam be, mert a hagyományos "körtével" összehasonlítva lényegesen kevesebbet fogyaszt. Valamint K értékben is lehet 6500-ast találni. Szóval nekem elég lenne a 160 fölé a 18W-osból kettő???
:D lehet hogy félre beszéltünk, de lehet hogy nem!! :D
Az akvárium méreted 100*40*40. A PC 18W-os max. 22cm hosszú ha kettőt is veszel belőle, akkor is 44cm és tuti nem fogja bevilágítani az akid, s esélyed sem lesz egy növényes akváriumot megvilágítani vele.
A power kompakt fénycső ugyan az mint a t5-ös fénycső, csak félbe van hajlítva, hogy kisebb helyen is elférjen (fogyasztása ugyanakkora). ;)
Az izzószálas hagyományos körtével nem világítunk akváriumot, így ez a táblázat csak arra szolgál talán, hogy a hagyományoshoz képest mennyit fogyaszt a PC és nem a fény erejét.
De mivel ismét elolvastam amit írtál, kicsit álmosan, nyugodtan mondhatom hogy maradj meg a t5 3*39W-nál, PC rövid hogy egy 100cm hosszú akit be tudj világítani vele és ha többet akarsz felhasználni az meg bonyolult lesz elhelyezni őket és ismétlem fogyasztásilag, mint a t5.
 
Cecska said:
bayero said:
Upsz, félrebeszélünk egymás mellett.

Azt akartam írni, hogy a TE példádra :thumbup: ami a linkben szerepel, nem t5-ből csinálnám a világítást, hanem a PC-ból (daylight).

A táblázatot azért raktam be, mert a hagyományos "körtével" összehasonlítva lényegesen kevesebbet fogyaszt. Valamint K értékben is lehet 6500-ast találni. Szóval nekem elég lenne a 160 fölé a 18W-osból kettő???
:D lehet hogy félre beszéltünk, de lehet hogy nem!! :D
Az akvárium méreted 100*40*40. A PC 18W-os max. 22cm hosszú ha kettőt is veszel belőle, akkor is 44cm és tuti nem fogja bevilágítani az akid, s esélyed sem lesz egy növényes akváriumot megvilágítani vele.
A power kompakt fénycső ugyan az mint a t5-ös fénycső, csak félbe van hajlítva, hogy kisebb helyen is elférjen (fogyasztása ugyanakkora). ;)
Az izzószálas hagyományos körtével nem világítunk akváriumot, így ez a táblázat csak arra szolgál talán, hogy a hagyományoshoz képest mennyit fogyaszt a PC.

Most már értem köszönöm a választ, hasznos volt! :thumbup: A végeredmény T5-ből 4 db. :roll:
 
bayero said:
Most már értem köszönöm a választ, hasznos volt! :thumbup: A végeredmény T5-ből 4 db. :roll:
Nincs mit, máskor is!! :thumbup:
Egy kicsit megkavartuk egymást a táblázattal :D :lol:
Ha te csinálod a függesztett lámpát, akkor csináld egyenként (fénycsövenként) kapcsolhatóra és akkor mehet a 4*39W, mert ha sok lenne akkor lekapcsolsz 1-et vagy 2-őt.!! ;)
 
Cecska said:
bayero said:
Most már értem köszönöm a választ, hasznos volt! :thumbup: A végeredmény T5-ből 4 db. :roll:
Nincs mit, máskor is!! :thumbup:
Egy kicsit megkavartuk egymást a táblázattal :D :lol:
Ha te csinálod a függesztett lámpát, akkor csináld egyenként (fénycsövenként) kapcsolhatóra és akkor mehet a 4*39W, mert ha sok lenne akkor lekapcsolsz 1-et vagy 2-őt.!! ;)

Igen egyenlőre úgy néz ki, hogy én fogom csinálni, mert amit kinéztem az 100 fölött van, annyiból pedig én is meg tudom csinálni. (remélem :) )
A csöveket külön kapcsolhatóra gondoltam úgy, hogy először a 2 szélső kapcsol majd le és utána egyesével a többi kettő. De az még messze van sajnos.
 
Azt szeretném megkérdezni, hogy ti hova jártok fénycsövet venni? Eddig jártam tungsram márkaboltban, obiban, médiamarktban és elektroworldben, de sehol nem kaptam 6500 K-s T8-at. A legtöbb helyen csak 4000K-s volt.

Észrevettem, hogy az összes öreg akváriumi fénycsövem világít UV-ben, nem is kicsit. A papírpénzek biztonsági jelei világítanak alattuk. Ez az öregedés során jön létre, vagy bizonyos típusok gyárilag világítanak ebben a tartományban? Újonnan nem néztem meg őket sajna, és nem akarok többet venni ezekből a típusokból. Hagen flora glo , sera tropic sun és a blau mini PL lámpa kompakt fénycsöve a gyanúsított. Van még pár ősöreg fénycsövem egyéb használatra, de azok nem csináltak semmit a papírpénzzel.
 
Azt gondolnám, ha nincs speciális elnyelô bevonatuk, kis mértékben az általunk látható fény spektrumán kívül is rendelkeznek egy kis kibocsátással. Kisebb teljesítményû csöveknél kevésbé látszik. Ha jól rémlik pénzvizsgálatra 380nm körül használnak, csirátlanításra meg 275nm körül. Ráadásul a víz erôsen elnyeli ezt a spektrumot, ha jól emlékszem. Szerintem ezért kár csövet cserélni.

Most már csak az a kérdés, hogy mit keresett a pénz az akváriumban. ;)
 
Back
Oldal tetejére