• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

96L - Ismerkedés

outside_agency

Főkertész
Sziasztok!

Párommal úgy döntöttünk, hogy amíg a fő hobbinknak a természetjárásnak és fotózásnak nem tudunk hódolni így a téli időszakban addig keresünk magunknak valamit amivel elfoglaljuk magunkat.
Mivel volt már akvárium az életünkben, gondoltuk annyira nehéz nem lehet. Bár régebben ez kicsit máshogy ment, ahogy az később kiderült.
Az ismerkedés során több hibát is elkövettünk és el is fogunk követni, de eddig bejött, jól szórakozunk, tanulunk és van miért "izgulni"
Az egész 11. 28-án kezdődött. Megjött a szett. Így visszagondolva ez volt az első hiba. Mármint a szett vásárlása. Node sebaj, a lelkesedés vitt előre bennünket.
Nézzük miből indultunk:
- Eheim 96l medence + tető 1x18W
- Eheim belső szűrő
- Jäger fűtő
- 5L manado
- 2,5L aquasoil
- sera vízkezelő szer
- 2db kerámia berendezési tárgy
- anubias, valisneria, vizipáfrány
- hülye háttér

A manadot át kell öblíteni sokszor. Mikor már azt hiszi az ember, hogy kész, akkor jár a felénél kb. Ezt kicsit keserves volt megtapasztalni. Csipeszt nem használtunk az ültetéshez, mert minek. Úri huncutság. Meg is lett az eredménye. A növények 1/3 feljött a víz szinére feltöltéskor. A maradék pedig amikor a szűrő elkezdte mozgatni a vizet. Az elkeseredés határtalan volt. Így a növények mentek vissza a kis tárolójukba ahogy esik úgy puffan alapon.

Feltöltés után, a roham határán:
DSC_02937aa92.jpg


2 nap múlva:
DSC_03000c2ba.jpg

DSC_0297c2c56.jpg


A szűrőt kb óránként kellett takarítani hála a manado nem átszűrésének.

De csak el kezdett tisztulni. Lesz ebből valami, ha még nem is az amit szerettünk volna. De van egy akváriumunk, benne mindenféle és a miénk. Mint a gyerekek.

Letisztult. Kb 1-2 hetes állapot
DSC_0309f7460.jpg


Erre a részre szerintem ennyi kép és szöveg elég is lesz. Megvan, üzemel, a növények nem pusztultak el. A halak ez után kerültek be:
- anci
- mollik
- CPO rák pár
- páncélos

Nézegettük egy darabig eltelve magunktól, hogy milyen ügyesek vagyunk, hiszen a növények a hihetetlen gyenge fény hatására is fejlődtek szépen. A halak és a rákok nem pusztultak el, sőt szaporulat is keletkezet.
A szűrőt hetente takarítani kellett. De nem voltam megelégedve vele, mert a víz nem volt olyan tiszta, mint szerettem volna. Nyilván egy élő akvárium nem lesz kristály tiszta, de nem volt meg az érzés.

Kell nekem egy külső szűrő. Meg a világítást is turbózni kellene. Jó lenne még néhány növény. hal is jó lenne pluszban. Meg a layout se tetszik már annyira. Az aljzat is vékony, majdnem átlátszik az aqua soil. Gondolom sejtitek mi következik ebből. Teljes kipakolás. Juhéj.

Mivel egyre többet olvastam már a fórumokat, leírásokat, jobban körvonalózott, hogy mire van szükségem illetve azt hogy fogom megvalósítani. Az anyagiak némileg korlátozottak voltak, főleg azért, mert ugye most másodjára kellett megvenni amit elsőre kellett volna.

Lássuk mi lett az újítás:
- JBL e701 - gyári töltettel, amit állítólag cserélni kell rögtön, mert egy hajítófát nem ér ami benne van. Nem cseréltem, szerettem volna a saját szememmel látni, hogy tényleg így van-e.
- 10L manado - ami marad az marad, nézzük meg mennyi kell
- red moore
- plusz egy szép nagy anubias
- baci kultúra
- a háttér meg a két kerámia vacak ment a levesbe, nem is értem miért kellett már először is.
- világítás tuning ledekkel, erről később

A leeresztés. és a feltöltés már ellenőrzötten egy 10 méteres slaggal történt. A beállt vízből tettem el a feltöltésre, hogy legyen plusz indító baci. A manado már 1 hete ázott és mostam át folyamatosan, naponta kétszer. A feltöltésnél egy vizespohárba tettem a slag végét és kb 1 óra alatt töltöttem fel a medencét, aminek az lett az eredménye amit vártam is. Tiszta maradt a víz.

Feltöltés után közvetlenül (a fehéregyensúly nem az igazi, itt még csak 1x18W világít):
DSC_000821034.jpg


Nézzük a világítással mit lehet kezdeni:
DSC_00101e477.jpg


Volt itthon még a konyhabútor tuningból, kb 3 méter 5630-as 6500K ledszalag. 1200lm/m, 14,4 W/m. A tetőn meg volt egy kis szervíznyílás. Ezt összehoztam. Bekerült 4db 30cm-es szalag. Mivel a kontaktragasztókkal jó tapasztalatom volt eddig így azt használtam ragasztásra. Eddig világít minden led, 2 hét alatt még nem történt semmi szokatlan reméljük így marad. Mivel a külső szűrő miatt a hátsó szervíz nyilás nyitva van így a pára is el tud távozni a szalag nem párásodik, víz nem éri. Gondolom itt most sokan felhördülnek, hogy se aluprofil, se plexi a szalag elé sesemmi, de nem akartam túlreagálni a dolgot. Ha sikerül és látom, hogy van eredménye akkor lesz itt még komolyság. Addig tapasztalás van.
DSC_0038.jpg


Csak 18W:
DSC_12838f8d6.jpg


18W+17W led 2 hét múlva
DSC_00352863c.jpg


Nem esküszöm meg, hogy a fényképek alapján látható a különbség, de élőben kb halvány derengés a 18W, leddel együtt viszont komoly világosság van, a 18W-hoz képest.
Ha hihetünk a kínai barátomnak, akkor ez így nagyjából 2500-2600lumen körül van. Ami nagyjából 0,5W/l vagy valamivel több is. Higyjük el. Nekem tetszik a megvilágítás, a növények meg láthatóan fejlődnek. Csak az anubias fejlesztett 3 levelkezdeményt a héten.

Egyelőre itt tartunk. Jobb oldalra vettünk egy másik gyökeret ami a sarokból fog kiindulni, plusz 3 kis anubiast amit majd rákötözünk. A páfrányok nem tetszenek annyira, mint gondoltam, hogy tetszeni fognak. Majd kitalálom mi legyen velük. A rákok nagyon megtetszettetek, szeretnék még belőlük egy párat.
A világítás napi 10 órában megy egyelőre. Algásodás nincs vagy nem látom. A külső szűrő hangtalanul dolgozik.
Ha rászánom magam, akkor a 18W-os T8-as világítást is eltávolítom és helyére led kerül. Csak át kell gondolni hogyan. Hiszen ott lesz majd 4 méter annak hője is van már.
Felmerült, hogy magát a tetőt kéne eltávolítani és csinálni egy normális megoldást. Ez még a jövő zenéje.
Kis barátommal zárom a napló első bejegyzését. Természetesen nagyon szivesen fogadom akinek van javaslata, ötlete. Köszönöm annak aki elolvasta. Minden jót nektek!

DSC_0036694e1.jpg
 
Üdv a fórumon és a naplódban. Szépen kialakult, kezdetnek szerintem tuti(y) A szűrő ki és befolyó ágait jobb lenne egy oldalon elhelyezni mert az áramlás úgy megfelelőbb.
Sok sikert és algamentest.:)
 
Üdv!
A jobb oldalon ha jól sejtem bolbitis van (vízipáfrány). Neeem kéne beledugni a gyökértörzsét a manadóba, fogd össze egy vagy két csokorba őket, s sima cérnával kötözd fel egy nagyobbacska folyami kavicsra, palára vagy hasonlóra. Ha talajban marad a rizómája, rövidest elrohad. Az anubias gyökerének hollétét nem látom, de a helyzet ugyanez. Kötözd fel a redmoor-ra szerintem.
Ez elsőre így a legsürgébb szerintem, a lelkesedés meg van, tanulj, figyelj, olvass, kérdezz, segítünk. Előre! Süssön Rád a Nap!
 
Barnapl
A tetőn hülye helyen van a szerviznyílás, de beforgatom a másik irányba a beszívóágat. Valahova a gyökér mögé fog kerülni, viszont akkor már egy oldalon lesznek. Sejtettem, hogy ezen változtatni kell, mert így láttam mindenhol elrendezve.

ozzy
Igen jól látod, vizipáfrány. Az egyiknek nincs benn a manadoban a gyöktörzse, csak annyira, hogy megmaradjon. Az szép is. A másiknak benn van, nem is alakul sehova. Ezek szerint ezért van. Változtatok rajta.
Az anubiast tudtam, hogy nem szabad eltemetni úgyhogy előre, még feltöltés előtt rákötöztem a gyökérre ügyesen. :)
 
Az egyiknek nincs benn a manadoban a gyöktörzse, csak annyira, hogy megmaradjon. Az szép is. A másiknak benn van, nem is alakul sehova. Ezek szerint ezért van. Változtatok rajta.

Még egy oka van, amiért érdemes volna rákötni valamire őket: megmarad a mobilitásuk, gond nélkül tologathatók bárhová az akvában, ízlés szerint ;) az elhalt, vagy halódó leveleket tőből vágd le -- ha van ilyen -- , ha jól érzi magát a tő, nem gyorsan, de megbokrosodik. :)
 
Valószínű szükség is lesz a mobilitásra, mert a sarokba tervezem a másik gyökeret. Úgy pedig útban lesznek. Megoldom. Volt elrohadt rész, de levágtam már.
A gyökér, hogy lent maradjon kapott tőkesúlyt. Egy szép csempedarabot beágyaztam a manadoba így nem látszik, de lehúzza.
 
Szia!
Légy üdvözölve "növényfejek" között.:);)
Alakul, alakul! Én egy kis Jávai mohát raknék a fákra, simán megél low-tech-ben.
Gyepszerűségnek mit ültettél?
Sok örömet az akiban!
 
@ZoleeG: Köszönöm!
Jávai mohát nem tudok szerezni. 1 hónapja egy pesti boltban sem láttam amiket ismerek. "Majd lesz" Pedig nagyon szeretnék.
Ideje lesz körülnézni az alternatív helyeken. Például itt az apróban.
Gyepszerűségnek visszavágott valisneria-t ültettem. Ahogy szaporodik úgy sűrítem majd a gyepet. Egyelőre kis ritka, de majd alakul.

Én így töltöttem fel. Azzal a különbséggel, hogy lábas helyett egy nagy vizespoharat használtam.
 
@ZoleeG: Rossza link.
Két okból választottam a valisneriat: ebből volt sok, illetve láttam egy ilyen megodást egy boltban és nagyon mutatós volt. Persze ott jóval sűrűbben volt ültetve, de az már 1 éves telepítés volt.
 
@ZoleeG: Megnéztem. Brutál. Kidől az aki oldala :) Jó kis fűféle, utánanéztem a wikin. Ha már tudok írni az apróhirdetéses szekcióba összeszedem mit szeretnék. A boltozást a mai kudarc élményre való tekintettel befejezem egy időre.
 
helyette javaslom: Sagittaria Subulata-át

Egyetértek, low-techben is vígan elvan. A munkahelyi erősen low-tech akvámban nem gyorsan bár, de alkalomszerű tápozás mellett, minimál fénnyel is "gyepet" alkotott.
Adnék is, ha lesz privid, lebeszéljük.
 
Sziasztok!

Párommal úgy döntöttünk, hogy amíg a fő hobbinknak a természetjárásnak és fotózásnak nem tudunk hódolni így a téli időszakban addig keresünk magunknak valamit amivel elfoglaljuk magunkat.
Mivel volt már akvárium az életünkben, gondoltuk annyira nehéz nem lehet. Bár régebben ez kicsit máshogy ment, ahogy az később kiderült.
Az ismerkedés során több hibát is elkövettünk és el is fogunk követni, de eddig bejött, jól szórakozunk, tanulunk és van miért "izgulni"
Az egész 11. 28-án kezdődött. Megjött a szett. Így visszagondolva ez volt az első hiba. Mármint a szett vásárlása. Node sebaj, a lelkesedés vitt előre bennünket.
Nézzük miből indultunk:
- Eheim 96l medence + tető 1x18W
- Eheim belső szűrő
- Jäger fűtő
- 5L manado
- 2,5L aquasoil
- sera vízkezelő szer
- 2db kerámia berendezési tárgy
- anubias, valisneria, vizipáfrány
- hülye háttér

A manadot át kell öblíteni sokszor. Mikor már azt hiszi az ember, hogy kész, akkor jár a felénél kb. Ezt kicsit keserves volt megtapasztalni. Csipeszt nem használtunk az ültetéshez, mert minek. Úri huncutság. Meg is lett az eredménye. A növények 1/3 feljött a víz szinére feltöltéskor. A maradék pedig amikor a szűrő elkezdte mozgatni a vizet. Az elkeseredés határtalan volt. Így a növények mentek vissza a kis tárolójukba ahogy esik úgy puffan alapon.

Feltöltés után, a roham határán:
DSC_02937aa92.jpg


2 nap múlva:
DSC_03000c2ba.jpg

DSC_0297c2c56.jpg


A szűrőt kb óránként kellett takarítani hála a manado nem átszűrésének.

De csak el kezdett tisztulni. Lesz ebből valami, ha még nem is az amit szerettünk volna. De van egy akváriumunk, benne mindenféle és a miénk. Mint a gyerekek.

Letisztult. Kb 1-2 hetes állapot
DSC_0309f7460.jpg


Erre a részre szerintem ennyi kép és szöveg elég is lesz. Megvan, üzemel, a növények nem pusztultak el. A halak ez után kerültek be:
- anci
- mollik
- CPO rák pár
- páncélos

Nézegettük egy darabig eltelve magunktól, hogy milyen ügyesek vagyunk, hiszen a növények a hihetetlen gyenge fény hatására is fejlődtek szépen. A halak és a rákok nem pusztultak el, sőt szaporulat is keletkezet.
A szűrőt hetente takarítani kellett. De nem voltam megelégedve vele, mert a víz nem volt olyan tiszta, mint szerettem volna. Nyilván egy élő akvárium nem lesz kristály tiszta, de nem volt meg az érzés.

Kell nekem egy külső szűrő. Meg a világítást is turbózni kellene. Jó lenne még néhány növény. hal is jó lenne pluszban. Meg a layout se tetszik már annyira. Az aljzat is vékony, majdnem átlátszik az aqua soil. Gondolom sejtitek mi következik ebből. Teljes kipakolás. Juhéj.

Mivel egyre többet olvastam már a fórumokat, leírásokat, jobban körvonalózott, hogy mire van szükségem illetve azt hogy fogom megvalósítani. Az anyagiak némileg korlátozottak voltak, főleg azért, mert ugye most másodjára kellett megvenni amit elsőre kellett volna.

Lássuk mi lett az újítás:
- JBL e701 - gyári töltettel, amit állítólag cserélni kell rögtön, mert egy hajítófát nem ér ami benne van. Nem cseréltem, szerettem volna a saját szememmel látni, hogy tényleg így van-e.
- 10L manado - ami marad az marad, nézzük meg mennyi kell
- red moore
- plusz egy szép nagy anubias
- baci kultúra
- a háttér meg a két kerámia vacak ment a levesbe, nem is értem miért kellett már először is.
- világítás tuning ledekkel, erről később

A leeresztés. és a feltöltés már ellenőrzötten egy 10 méteres slaggal történt. A beállt vízből tettem el a feltöltésre, hogy legyen plusz indító baci. A manado már 1 hete ázott és mostam át folyamatosan, naponta kétszer. A feltöltésnél egy vizespohárba tettem a slag végét és kb 1 óra alatt töltöttem fel a medencét, aminek az lett az eredménye amit vártam is. Tiszta maradt a víz.

Feltöltés után közvetlenül (a fehéregyensúly nem az igazi, itt még csak 1x18W világít):
DSC_000821034.jpg


Nézzük a világítással mit lehet kezdeni:
DSC_00101e477.jpg


Volt itthon még a konyhabútor tuningból, kb 3 méter 5630-as 6500K ledszalag. 1200lm/m, 14,4 W/m. A tetőn meg volt egy kis szervíznyílás. Ezt összehoztam. Bekerült 4db 30cm-es szalag. Mivel a kontaktragasztókkal jó tapasztalatom volt eddig így azt használtam ragasztásra. Eddig világít minden led, 2 hét alatt még nem történt semmi szokatlan reméljük így marad. Mivel a külső szűrő miatt a hátsó szervíz nyilás nyitva van így a pára is el tud távozni a szalag nem párásodik, víz nem éri. Gondolom itt most sokan felhördülnek, hogy se aluprofil, se plexi a szalag elé sesemmi, de nem akartam túlreagálni a dolgot. Ha sikerül és látom, hogy van eredménye akkor lesz itt még komolyság. Addig tapasztalás van.
DSC_0038.jpg


Csak 18W:
DSC_12838f8d6.jpg


18W+17W led 2 hét múlva
DSC_00352863c.jpg


Nem esküszöm meg, hogy a fényképek alapján látható a különbség, de élőben kb halvány derengés a 18W, leddel együtt viszont komoly világosság van, a 18W-hoz képest.
Ha hihetünk a kínai barátomnak, akkor ez így nagyjából 2500-2600lumen körül van. Ami nagyjából 0,5W/l vagy valamivel több is. Higyjük el. Nekem tetszik a megvilágítás, a növények meg láthatóan fejlődnek. Csak az anubias fejlesztett 3 levelkezdeményt a héten.

Egyelőre itt tartunk. Jobb oldalra vettünk egy másik gyökeret ami a sarokból fog kiindulni, plusz 3 kis anubiast amit majd rákötözünk. A páfrányok nem tetszenek annyira, mint gondoltam, hogy tetszeni fognak. Majd kitalálom mi legyen velük. A rákok nagyon megtetszettetek, szeretnék még belőlük egy párat.
A világítás napi 10 órában megy egyelőre. Algásodás nincs vagy nem látom. A külső szűrő hangtalanul dolgozik.
Ha rászánom magam, akkor a 18W-os T8-as világítást is eltávolítom és helyére led kerül. Csak át kell gondolni hogyan. Hiszen ott lesz majd 4 méter annak hője is van már.
Felmerült, hogy magát a tetőt kéne eltávolítani és csinálni egy normális megoldást. Ez még a jövő zenéje.
Kis barátommal zárom a napló első bejegyzését. Természetesen nagyon szivesen fogadom akinek van javaslata, ötlete. Köszönöm annak aki elolvasta. Minden jót nektek!

DSC_0036694e1.jpg


Szia!

Érdekes hogy neked nem tetszenek a páfrányok. Én az első képek megnézése után pont azon gondolkodtam milyen különleges, szép növények.
 
Üdv a fórumon és a naplódban. Szépen kialakult, kezdetnek szerintem tuti(y) A szűrő ki és befolyó ágait jobb lenne egy oldalon elhelyezni mert az áramlás úgy megfelelőbb.
Sok sikert és algamentest.:)

Ma megléptem amit javasoltál. Szépen betettem az elszívó ágat a gyökér mögé. De ha már egyébként is leállítottam a szűrőt gondoltam megnézem mi a helyzet odabent. Mint kiderült, jól tettem.
A többi külső szűrőt nem ismerem, de ez a JBL úgy épül fel, hogy két oldalon megy le a beszívott víz. A két oldalon lévő durva szivacs előszűrő dugig volt mocsokkal. Láttam, már hogy az áramlás nem az igazi, de mivel nem volt viszonyítási alapom így nem gyanakodtam. 2 hetet bírt ki.
Ez nem annyira tetszik. Rémlik egy videó, ott a srác kiszedte ezt a két előszűrőt és pont az volt az indok, mint amit én is tapasztaltam ma.
Egyelőre bent maradt a szűrő, de ha két hét múlva ez a helyzet újra fennáll, gyanítom én is kiszedem a durva előszűrőket.
Kérdés, hogy ez után mi történik... :cautious:
 
Szia!
Bár JBL szűrőket nem ismerem, de az előszűrő szivacsot könnyebb pucolni mint a szűrőkosarakat. Nem? Ha kiveszed, szűrőanyagok hamarabb tömőnek el. (Eheim 2075-nél, nálam így van.)
Ne csodálkozz, a manado kicsit porol az elején. Szűrőnek meg kell még pár hét, hogy "beálljon" az igazi tisztítás.(y)
 
Ma csak nem bírtam magammal és ki kellett próbálnom a házi CO2 készítést. Nem rossz, nem rossz, de gyenge. Nyilván hiszen a ragasztásom nem lett az igazi. Nem baj, kizsaluztam cellux-szal a kupakot, kinyomtam ragasztóval és most szárad.
Holnap próba 2.
De sikerélmény hiszen a teszt megvolt, buborék is érkezett. És megvan az alkotás öröme is. :)
co2.jpg
 
Back
Oldal tetejére