• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Félúton a hightech felé

feinadam

Főkertész
Sziasztok!

Elérkezettnek láttam az időt egy napló elindításához. Több mint 10 éve tartok hagyományos akváriumot. Körülbelül 1 éve találtam rá a fórumra. A naplókat nézegetve hamar megfogalmazódott bennem, hogy nekem is kell egy növényes akva.

Egyedül a költségek riasztottak kicsit vissza. Először a lowtech akvámba a neptun növénytáp helyett elkezdtem Profito-t és Carbo-t adagolni, majd ezt rövidesen kiegészítettem egy élesztős rendszerrel. És persze bevezettem a heti 50%-os vízcseréket is. Hát mondanom sem kell, elképesztő volt a különbség a korábbi állapotokhoz.(Na valahol itt kaptam rá úgy igazán.)

Így ment fél évig, közben olvastam szorgosan a fórumot, és tervezgettem, egy nagynyomású rendszert valamint egy nagyobb 100l-es akvárium indítását.

Az akkor lowtech ~50L körüli akváriumom:
Hydor belső szűrő​
Profito​
Easy-Carbo​
Élesztős rendszer​
Heti 50% vízcsere​




A júliusi nyári nagy melegben voltam nyaralni, előtte szépen rendbetettem az akvát, automata etetőt időkapcsolót beállítottam, hogy minden rendben legyen. Az akvárium egy tetőtéri szobában volt, és sajnos 1 héttel később hajnali 5kor amikor hazaértem, az akvárium teljes pusztulásának borzalmas látványa fogadott, nem beszélve az orrfacsaró szagról. Ekkor volt 35 fokos a víz :S . A halak mellett az összes növény is elpusztult.

Hogy legyen valami jó is a történtekben:
Miután túltettem magam a történteken, elkezdtem tervezni a mostani új akváriumot.
És augusztus 24.ére sikerült mindent beszereznem az indításhoz. Szerencsére viszonylag közel lakom a GA-hoz, így ha valamit kifelejtettem csak gyorsan átugrottam hozzájuk.

Az új akváriumom egy 98l-es 70x35x40-es 8mm-es üvegből.

Szűrés: Tetratec EX700 +1l substat pro​
Világítás típusa: T5 2*24Watt​
CO2 tápozás: Nagynyomású rendszer diffúzorral (DIY nagypatronos)​
Vízcsere gyakorisága: Heti 50%​
Tápozás: Naponta:​
2ml Easy Carbo​
Hardscape (kövek, fák, aljzat):
Vörös juharlevél sziklák​
JBL Sansibar White​
Tropica Substrate​
Növények:
Marsilea hirsuta​
Lilaeopsis brasiliensis​
Myriophyllum matogrossense​
Pogostemon helferi​
Vesicularia dubyana 'Christmas'​
Hydrocotyle Tripartita Japan​
Cryptocoryne wendtii 'Mi Oya'​
Nymphaea lotus
Halak, garnélák: 14db Neocaridina heteropoda (Yellow fire garnéla)
4db Caridina multidentata (Amano garnéla)​
12db Popondetta furcata​
2db Oto cinclus affinis​
2db Gyrinocheilus aymoneri​
2+db Poecilia sphenops​
10db neon​

A költségkeret végessége miatt, nagyon kevés növénnyel indultam, de most már a harmadik hónap felé közeledve lassan eltűnnek ennek nyomai.

És akkor a rizsa helyett beszéljenek a képek: (Sajnos csak mobiltelefonnal dokumentáltam a fejlődést)
Start:




10 naposan:


1 hónaposan:

40 naposan:


50 naposan:


Ezután kicseréltem a jobb sarokban a Rotalát, Myriophyllum matogrossense-re.

És jelenleg így néz ki:


Algásodás: A kövekek időnként zöldesednek, de a fogkefe csodákra képes. Sajnos amivel most már 1 hónapja küzdök, az az ecsetalga a Lilaeopsis brasiliensis-en. Gondolkozom, a brasiliensis kicserélésén parvula mini-re, de valószínűleg tarra vágom és adok neki még 1 esélyt.

Az alatta lévő technikát talán egy hozzászólásban bemutatom, de nincs benne semmi extra.
 
Ezek a Vörös juharlevél sziklák gyönyörűek, próbáld majd a növényeket is úgy alakítani, hogy minél több látszódjon belőlük.
Tetszik a tankod, csak így tovább! (y)
 
Ezek a Vörös juharlevél sziklák gyönyörűek, próbáld majd a növényeket is úgy alakítani, hogy minél több látszódjon belőlük.
Tetszik a tankod, csak így tovább! (y)

Tervben van már egy nagyobb megnyírás, szerintem a következő vízcsere előtt meg is ejtem.
 
Az elmúlt 3 hétben történt több változás is az akvárium életében.

Elkészült a reduktoromhoz a közcsavar így lecserélhettem a régit (ami valójában nem reduktor volt) és beköthettem a Milwaukee mágnes szelepemet és végre időzíthettem, a széndioxid adagolást.



Egyenlőre még csak 1 időkapcsolóm van így együtt indul a co2 a világítással.

Beszereztem egy Purigent is a szűrőbe. Jól rám ijesztett miután betettem a szűrőbe. Használat előtt nem mostam ki, csak bedobtam a szűrőbe. 10 perc múlva azt látom hogy az összes garnéla fel le úszkál zavarodottan a vízben (Amano, Yellow Fire), hívtam gyorsan a GA-t hogy mitől lehet, ők is értetlenül álltak a dolog előtt, mert nem volt korábban ilyen tapasztalat. Nap végére 2db YF el is pusztult, de a többiek túlélték és normalizálódott a helyzet.

Az hólyagcsigák túlzott elszaporodására vettem 2 db csigaevő csigát. És kiszúrtam pár korábban még soha nem látott sárga színű guppy-t. Végül azokat nem vettem meg. Aztán csak nem nyugodtam 2 nappal később visszamentem és hoztam egy párt belőle. Gyönyörűek.





És akkor még egy kép a jelenlegi nyírás előtti állapotról:
 
Milyen géppel fotózol?Nagyon tetszenek a színek,főleg az előző nov.11-i képen.
Szépen alakul az aki.
 
Milyen géppel fotózol?Nagyon tetszenek a színek,főleg az előző nov.11-i képen.
Szépen alakul az aki.
Köszi! Egy Nikon Coolpix P510-essel fotóztam. Ezt most csak gyorsan automata módon. A nov.11-ei képet azt manuális állítgatással hoztam össze, azt küldtem be a HAC-re.
 
Szia!
Szép medence, tetszik, és nagyon jó arc a 2 guppi. Csak az nem szerencsés annyira,hogy hófehér az aljzat, és látszik a frontüvegnél a barna trutymó az üveg és a talaj között. De ez nagyon részletkérdés. :)
Amin még megakadt a tekintetem az az,hogy a reduktor és a mágnesszelep közé sima CO2 csövet raktál. Nem félsz,hogy bumm lesz. vagy egyszerűen ledobja magáról vagy a nyomáscsökkentőt vagy a mágnesszelepet? Csak azért, mert nekem jelenleg 100g-os pici nagynyomású rendszerem van, és minden nap megy az állítgatás (már hozzá szoktam...)és én is gondoltam erre, de pont az említettek miatt inkább hanyagoltam. Pedig sokkal egyszerűbb lenne, de most már hagyom, mert valószínűleg a Jézuska hoz ezt azt. :D
Visszatérve további sok sikert a szép akvádhoz! (y)
 
Szia!
Szép medence, tetszik, és nagyon jó arc a 2 guppi. Csak az nem szerencsés annyira,hogy hófehér az aljzat, és látszik a frontüvegnél a barna trutymó az üveg és a talaj között. De ez nagyon részletkérdés. :)
Amin még megakadt a tekintetem az az,hogy a reduktor és a mágnesszelep közé sima CO2 csövet raktál. Nem félsz,hogy bumm lesz. vagy egyszerűen ledobja magáról vagy a nyomáscsökkentőt vagy a mágnesszelepet? Csak azért, mert nekem jelenleg 100g-os pici nagynyomású rendszerem van, és minden nap megy az állítgatás (már hozzá szoktam...)és én is gondoltam erre, de pont az említettek miatt inkább hanyagoltam. Pedig sokkal egyszerűbb lenne, de most már hagyom, mert valószínűleg a Jézuska hoz ezt azt. :D
Visszatérve további sok sikert a szép akvádhoz! (y)

Köszönöm!
A trutymó engem is zavar elöl, csak még nem jutotott eszembe semmi hogy oldjam meg.Egyébként nem is igazán trutymó, hanem ahogy az üveg mellé nőnek a kövények árnyékolnak és emiatt egyenletlenül megy oda a fény (oldalt szép fehér a homok ahol nincs növény). Attól tartok bután nézne ki ha betöltenék oda valami sötét aljazot. De nagyon várom az ötleteket, hogy mit tudnék vele kezdeni.

A co2 cső meg nem durran el, mert a reduktor 3-4bar közöttire csökkenti a nyomást, ergo ha elzárod felmegy 4 barra a kettő között a nyomás és megáll. Ennyit meg lazán bírnia kell a csőnek.

Nálad a következő lehet a gond bár nem tudom pontosan milyen a nagynyomású rendszer:
Valószínűleg a te "reduktorod" valójában nem is reduktor (tehát nem nyomás csökkentő) hanem csak egy nagynyomású palackra való finoman állítható csap,tűszelep. Én is belefutottam ebbe a hibába hogy vettem egy ilyet, azért is írtam hogy elkészült végre ez a normális. Nekem is minden nap el kellett zárni nyitni állítgatni. Megvettem a mágnesszelepet beraktam aztán szépen elpukkasztotta a csövet, mert szépen megnő a nyomás (mert nem reduktor).
 
Amit kifelejtettem:

Továbbra is küzdök az ecsetalgával. Eddig azt hittem, hogy amiatt van hogy a széndioxidot nem mindig tudtam időben bekapcsolni, de most már 2 hete automatizálva megy és az ecsetalga továbbra is nő, állandóan kozmetikázni kell a brasiliensis-t és a köveket. A marsillea levelein is találok belőle.
Mit tehetek ellene?

 
Nem túl erős a flow? Nálam indításnál jött elő, amikor tekertek a szűrők ezerrel, aztán már hiába állítgattam mindent, nem akart kidögleni. Kapott az akvárium egy algaírtós kezelést, két hét alatt döglött volt mind, még egy hét múlva pedig le is vállt mindenhonnan, és azóta sem jött elő, pedig ennek már jópár hónapja! Szóval ha biztos vagy abban, hogy elhárítottad az okát, nyugodtan gyorsítsd meg a folyamatot valami szerrel. ;)
 
Köszönöm!
A trutymó engem is zavar elöl, csak még nem jutotott eszembe semmi hogy oldjam meg.Egyébként nem is igazán trutymó, hanem ahogy az üveg mellé nőnek a kövények árnyékolnak és emiatt egyenletlenül megy oda a fény (oldalt szép fehér a homok ahol nincs növény). Attól tartok bután nézne ki ha betöltenék oda valami sötét aljazot. De nagyon várom az ötleteket, hogy mit tudnék vele kezdeni.

A co2 cső meg nem durran el, mert a reduktor 3-4bar közöttire csökkenti a nyomást, ergo ha elzárod felmegy 4 barra a kettő között a nyomás és megáll. Ennyit meg lazán bírnia kell a csőnek.

Nálad a következő lehet a gond bár nem tudom pontosan milyen a nagynyomású rendszer:
Valószínűleg a te "reduktorod" valójában nem is reduktor (tehát nem nyomás csökkentő) hanem csak egy nagynyomású palackra való finoman állítható csap,tűszelep. Én is belefutottam ebbe a hibába hogy vettem egy ilyet, azért is írtam hogy elkészült végre ez a normális. Nekem is minden nap el kellett zárni nyitni állítgatni. Megvettem a mágnesszelepet beraktam aztán szépen elpukkasztotta a csövet, mert szépen megnő a nyomás (mert nem reduktor).

Mondasz valamit... Tudod ez a pici patronos cumó (pl. nano tropica CO2 szett)-ra gondoltam, bár azt írja,hogy a palackban lévő nyomás 8-900 Psi, szerintem elég gázos, ha tényleg annyit ereszt rá a tűszelepre is. Nem tudom,igazából már annyira nem zaklat fel mivel ez a probléma szerintem egészen Karácsonyig fog fennállni onnantól automatizált lesz a rendszer. (na meg 2kg-os palack)
 
Mondasz valamit... Tudod ez a pici patronos cumó (pl. nano tropica CO2 szett)-ra gondoltam, bár azt írja,hogy a palackban lévő nyomás 8-900 Psi, szerintem elég gázos, ha tényleg annyit ereszt rá a tűszelepre is. Nem tudom,igazából már annyira nem zaklat fel mivel ez a probléma szerintem egészen Karácsonyig fog fennállni onnantól automatizált lesz a rendszer. (na meg 2kg-os palack)

Igen néztem azt a tropicas szelepet, az pont olyan mint az enyém volt, azt nem lehet lezárni mert nem valódi nyomáscsökkentő. Elég kellemetlen élmény volt amikor rájöttem erre. Felraktam rá a mágnesszelepet rátekertem rendesen hogy megnézzem nem-e ereszt és a kezembe szétdurrant. Akkorát szólt, hogy aznap végig be volt dugulva a fülem :D . Ez az új ez remekül szuperál.
 
Nem túl erős a flow? Nálam indításnál jött elő, amikor tekertek a szűrők ezerrel, aztán már hiába állítgattam mindent, nem akart kidögleni. Kapott az akvárium egy algaírtós kezelést, két hét alatt döglött volt mind, még egy hét múlva pedig le is vállt mindenhonnan, és azóta sem jött elő, pedig ennek már jópár hónapja! Szóval ha biztos vagy abban, hogy elhárítottad az okát, nyugodtan gyorsítsd meg a folyamatot valami szerrel. ;)


Hát nem gondolnám olyan erősnek ott a flow-t. Ha megnézed a képen akkor hátsó falon van az esőztető, és az első üvegre nyomja (vízszintesen vannak a fúvókák). Ott lent már nem olyan erős szerintem, pláne hogy csak egy tetratec ex700 van alatta. Milyen szert javasolnál?
 
Az a függőleges inkább vízszintes, nem? :D Nálam is ugyanígy állt, Én is azt hittem, hogy ez még nem túl erős, katasztrofális ecsettenger lett a vége...:banghead:
Sajnos a környékemen igen korlátolt a kínálat, így Én happy life algin regular-t használtam, azonban 25ml/100l-es adagolással, mert a gyár által ajánlott kevés az ecsetnek (a gyári azt hiszem 15ml/100l)! Nem volt semmiféle mellékhatása sem a halaknál, sem a garnéláknál, sem sehol, nyugodtan mehet ez az adagolás, Én is csak azért mertem ennyit beletenni, mert olvastam több helyen, hogy semmi gubancot nem okozott. 3, legfeljebb 4 hét kellett a teljes eltűnésükig, innen (itt már múlóban a barna alga egyébként):
6897508063_1e74196268_b.jpg
 
Az a függőleges inkább vízszintes, nem? :D Nálam is ugyanígy állt, Én is azt hittem, hogy ez még nem túl erős, katasztrofális ecsettenger lett a vége...:banghead:
Sajnos a környékemen igen korlátolt a kínálat, így Én happy life algin regular-t használtam, azonban 25ml/100l-es adagolással, mert a gyár által ajánlott kevés az ecsetnek (a gyári azt hiszem 15ml/100l)! Nem volt semmiféle mellékhatása sem a halaknál, sem a garnéláknál, sem sehol, nyugodtan mehet ez az adagolás, Én is csak azért mertem ennyit beletenni, mert olvastam több helyen, hogy semmi gubancot nem okozott. 3, legfeljebb 4 hét kellett a teljes eltűnésükig, innen (itt már múlóban a barna alga egyébként):


Bocs vízszintes, csak már fáradt vagyok :D .. Javítottam. Szóval azt mondod változtatnom kéne az esőztető helyzetén?
 
Nem a helyzetén, hanem az áramlás lehet, hogy túl erős. Az ecsetalga szinte mindig emiatt szokott előjönni. De lehet más oka is, az erre megfelelő topikban sok mindent tanulhatsz, lehet, hogy teljesen más miatt jött elő Nálad: BBA alga - fekete ecset alga | Magyar Akvakertész Fórum
Nagyon fontos, hogy előbb szüntesd meg az okot, csak utána kezeld a tüneteket, mert fordítva csak azt éred el, hogy újra és újra elő fog jönni!
 
Nem a helyzetén, hanem az áramlás lehet, hogy túl erős. Az ecsetalga szinte mindig emiatt szokott előjönni. De lehet más oka is, az erre megfelelő topikban sok mindent tanulhatsz, lehet, hogy teljesen más miatt jött elő Nálad: BBA alga - fekete ecset alga | Magyar Akvakertész Fórum
Nagyon fontos, hogy előbb szüntesd meg az okot, csak utána kezeld a tüneteket, mert fordítva csak azt éred el, hogy újra és újra elő fog jönni!
Korábban már végigolvastam, de most ismét végignéztem. Leg valószínűbbnek a co2 ingadozást tartom mert az tényleg rendszertelen volt korábban. Csak az a kérdés hogy most hogy már rendszeres-eltűnik-e magától az alga vagy be kell avatkozni blue exit-tel.
 
Elég lassan tűnik el magától, beletelhet 2-3 hónapba is sajnos a kiváltó ok megszüntetése után is.
 
Back
Oldal tetejére