• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egyszerűen elkészíthető LED világítás kérésre...

Amindenit, pont egy rettentő hasonlót csinálok éppen. :D Hétfőn kezdtem, holnapra lesz kész.
Azért egy picit egyszerűbb mint ez, így is megszenvedtem a lemezek hajlításával, még egy kicsit csálék, holnap megigazítom. Most így gyorsan összedobtam, és feltettem a radiátorra, hogy megnézzem minden lemez átveszi-e a hőt rendesen, de úgy néz ki elég hatékonyan működik.
Pár kép:
-az alapanyagok
IMG_2157_k.jpg


-Első nap végére ennyit sikerült megcsinálnom.
IMG_2161_k.jpg


-Hát ez lenne a kész cucc belseje, középre lesznek felragasztva a ledek, a többi a hőleadó felület. Enyhén csálé még szegény, van még rajta mit igazgatni
IMG_2164_k.jpg


-Így néz ki kívülről, fellógatva lesz az akvárium fölé helyezve.
IMG_2165_k.jpg
 
Az ilyen képek után néha megfeledkezem róla, hogy valójában milyen oldalon is vagyok :lol: zárt szelvény lemezhajlítás és a fene se tudja még mi. Lesz súlya a lámpának, de ha lógatva lesz akkor végül is tök mindegy. A zárszelvényre lesznek a ledek felfogatva, ahol ki van lyuggatva?
Éppen én is tervezek egyet de teljesen más koncepció alapján ez teljesen alu és tömör polikarbonát keresztezése lesz egy letisztult formával. A borda németből jön és ami a legérdekesebb ez lesz a legolcsóbb, a legdrágább a tápegység és a polikarbonát lemez. A 18 db 3W-os led eltörpül a többi költség mellett! Készítek még hozzá egy LCD kijelzős vezérlőt is sok-sok funkcióval mint pl. (2 csatornás dimmer, timer, 230V-os rendszerek ki/be kapcsolása stb.)

Sok sikert a projekthez :thumbup:
 
Látom folynak az események :D Bár lassan már illene körbefotóznom a sajátomat is....
Ui: Ennyi alunak már elégnek kell lennie :cool:

Üdvw: Krisztián
 
Na, ma este 10-kor elkészült a lámpa, csak már nem volt időm képeket csinálni róla összeszerelve.
Igen, a ledek a szelvényre vannak felragasztva, de nem a lukakra, a lukak a ledek mellé esnek. Célja, hogy a szelvény belese tudjon szellőzni, de számításaim szerint növelte is a hőleadó felületet.
A burkolaton a lukak szellőzésre vannak. A szelvény a burkolathoz van rögzítve, ami szintén alu, illetve a szelvény 2 odalára még fel van csavrozva L alakban meghajlított alulemez. Radiátoron kipróbáltam, minden gyönyörűen átvette a hőt, felforrósodott az egész.
Nincs nagy súlya, mert csak 46 centi hosszú, szóval nem nagy. Fellógattam, de valami nem ok, a drótok ugyan olyan hosszúak, valamiért mégis enyhén ferde a lámpa (4 sarkán keresztül van felfogva). Tuti nem a súlyeloszlás a baja, mert üresen is ferdén állt. Az egyik oldala fél centivel lejjebb van mint a másik. Holnap megpróbálok húzni a dróton egy picit.
Hőmérsékletet holnap tudok nézni, ma csak annyi tesztre volt időm, hogy bekapcsoltam, megnéztem hogy egyáltalán működik-e. :D De ennyi aluval nem lehet gond. :D

Na mivel még senki nem írt, gyorsan szerkesztem a hsz-t, beszúrok pár képet:
Az elemek végleges formája.
IMG_2166_k.jpg


Így néz ki működés közben. A foltok azok ujjlenyomatok, elég sokat tapiztam ma reggel, hogy megnézzem a hőmérsékletét. :D
IMG_2170_k.jpg

IMG_2171_k.jpg


Így a képeken még mindig elég nagynak néz ki. :D De az egész mindössze 46 centi hosszú, a lukak pedig 2mm átmérőjűek. A drót, amivel fel van akasztva, 0,8mm-es. És végre sikerült egyenesbe raknom, most már nem ferde, és elég stabilnak tűnik.

Délután ha lekapcsol, teszek fel az aljáról is 1-2 képet.
 
Nagyon jó! :thumbup:
Ügyes vagy!
Még ventillátorral fokozhatod a hűtést ha nagyon melegedne!
46cm az egész?2xakkorának néztem így képen!
 
Köszi. Hát nem 5 perc volt összerakni, és még így is belecsúszott egy csomó hiba. A legnagyobb talán az lett, hogy fordítva lett belerakta a táp és a ledek, így a hálózati csatlakozó a másik oldalon jön ki, mint ahova eredetileg terveztem. Sajnos mikor észrevettem, már nem volt lehetőség változtatni rajta. De az a szerencse, hogy így is elér a konnektorig. :)
Itt egy kép az aljáról:
IMG_2173_k.jpg

Azt hiszem itt látszódik igazán a mérete. Hát ennyire pici. :) Egy 35 literes nano fölött lóg.

Van ilyen ragasztópisztolyunk, nem tudom mi a neve, ilyen rudat kell beletenni, felmelegíti, és akkor lehet vele ragasztani. Na ilyennel bevontam minden szabadon lévő elektromos csatlakozást, a sorkapcsokat, vagy csokikat, kinek hogy tetszik, orrba-szájba nyomtam vele, és a ledeknél is a forrasztásokat. Ennek ellenére maga a lámpatest egy icipicit ráz, ha hozzáérek, de most már alig érezni. Az előző, gyorsan összedobott verziónál 3X jobban rázott. Nem hiszem, hogy valami hozzáér a lámpatesthez aminek nem kéne. Inkább elektromos indukcióról lehet szó, vagy egyszerűen áthúz az áram az alura. A lényeg, hogy ezzel a ragasztgatással sokat lehetett csökkenteni rajta.

someday said:
amugy - nem tudom volt már e - de hogyan méretezitek a világítást, mármint fényerőre, hogy mennyi kell az akvárium főlé?
Hát én úgy számoltam ki, hogy megnéztem hány wattos T5 cső kell az akváriumhoz. 32 liter vizem van, nem túl magas pici akvárium, így egy 15 wattos T5-ös elég hozzá. Megnéztem, hogy egy ilyen cső 800 lument ad, így a ledeket is 800 lumen környékére lőttem be.
De azt meg kell jegyezni, hogy egy T5 cső 360 fokos sugárzási szögben adja a 800 lument, míg egy led 120-140 fokban, szóval a led 800 lumen egy picit több, mint a fénycső 800 lumenje.
 
Na, hát ez igazán jó lett! :clap: Bővítés lehetséges, vagy ez a végleges fényerő leadása? Jó ötlet volt a csatlakozások, beragasztása :thumbup: Így mennyire melegszik a lámpa?
 
Köszi. :)
Bővíteni nem igazán lehet, ez a táp maximum 6 db ledet tud meghajtani, ezt is 700mA-rel teszi, ami ezeknek a ledeknek a maximális áramerősség. Tehát bővíteni csak új táppal plusz ledekkel lehetne, de ahhoz meg kevés lenne a hűtés.
Mivel a webáruház honlapján ahol vettem ezeket, valami tuti el van írva, ezért nem tudom pontosan hány lumenem van. Minimum 960, maximum 1080 lumen.
(Ugyanis a leírás szerint 350 mA-en 100, 700mA-en 160 lument ad le egy darab led. A gyári specifikáció alapján ilyen led nincs. :D Van ami 350mA-en 90 és 700-on 160, illetve olyan, ami 350-en 100, és 700-on 180 lument ad le. Így nem tudom, hogy nekem melyik van a kettő közül.)

Egész napos üzem alatt, ami ma igazán hosszúra sikerült az akvárium átrendezés amiatt (reggel 6-tól délután 6-ig :D ) 34-35 fokra melegedett fel a legmelegebb ponton, azaz ahol a tápegység is van. Tapintással úgy éreztem, hogy a szelvény, amire a ledek vannak rögzítve, pár fokkal hidegebb.
 
Tetszik a világításod és meg vagyok győződve, hogy bőven elég a 35l-es nanóhoz.
Az érdekes az, hogy összehasonlítva a ledeket azonos összlumenű fénycsövekkel sokkal intenzívebb fényt kapsz a ledektől,
ezért nem igazán reális így összehasonlítani.


Üdv. Igéző
 
Hát az a 35 fok 12 órás műszak után igazán nem sok, nem is kell ventilátoros hűtés szerintem! Ígéretesnek tűnik ez a ledes megoldás, én tartottam a túlmelegedéstől, és hogy ventilátorral kell hűteni, engem zavarna a zúgása a Pc ventinek .... :?
De ezek után azt hiszem ismét barkácsolni kezdek :D Köszi a részletes leírást, sok nagyon jó és hasznos megoldás , ötlet van benne! :thumbup:
 
Simán tudod hangtalanul is hűteni ventilátorokkal, ha szükség van rá. Lehet kapni alacsony fordulatú, 12 centis folyadékcsapágyas ventiket kb 2000 ft/db. Pl a Coolink COOLSWIF21200-at kifejezetten ajánlani tudom ilyen célra. Ezek ilyen 800-1000 körül forognak, és szinte hangtalanok! (az említett példány 8,5 db!!!) Ha meg mégis zavar, rákötsz egy fix ellenállást vagy egy egyszerűbb potmétert, esetleg 12 volt helyett 6-9 voltról hajtod meg, és máris hangtalan. Azért arra kell figyelni, hogy ha túl kevés áramot kapnak, nem bírnak felpörögni. Nem kell valami nagy szélorkánt csinálni, elég ha csak mozgatják a levegőt.
Passzív hűtésnél arra kell figyelni, hogy minél nagyobb legyen a felület, ami tisztán érintkezik a levegővel. Én azért nem csináltam nagyobbra a burkolatot, mert csak 1 mm-es alulemezem volt itthon, az meg túl vékony, hogy nagy távolságra eljuttassa a hőt. Így is a szélei alig melegszenek már.
 
fgabor87 said:
Simán tudod hangtalanul is hűteni ventilátorokkal, ha szükség van rá. Lehet kapni alacsony fordulatú, 12 centis folyadékcsapágyas ventiket kb 2000 ft/db. Pl a Coolink COOLSWIF21200-at kifejezetten ajánlani tudom ilyen célra. Ezek ilyen 800-1000 körül forognak, és szinte hangtalanok! (az említett példány 8,5 db!!!) Ha meg mégis zavar, rákötsz egy fix ellenállást vagy egy egyszerűbb potmétert, esetleg 12 volt helyett 6-9 voltról hajtod meg, és máris hangtalan. Azért arra kell figyelni, hogy ha túl kevés áramot kapnak, nem bírnak felpörögni. Nem kell valami nagy szélorkánt csinálni, elég ha csak mozgatják a levegőt.
Passzív hűtésnél arra kell figyelni, hogy minél nagyobb legyen a felület, ami tisztán érintkezik a levegővel. Én azért nem csináltam nagyobbra a burkolatot, mert csak 1 mm-es alulemezem volt itthon, az meg túl vékony, hogy nagy távolságra eljuttassa a hőt. Így is a szélei alig melegszenek már.
Na már megint tanultam valami újat :) Ha az a 8.5db is zavarni fog, átmegyek Van Gogh-ba :D Gondolom az anyag vastagság erősen befolyásolta a hőszállítás és a megmunkálás egyensúlyát....2-3 mm es lemezből azért brutál lett vna a lámpa ;)
 
Gabika said:
Nagyon jól néz ki.

A ledek milyen típusúak, hol szerezted be?

Az első hozzászólásban lévő ledeket használtam, és ott is vettem őket.

Feccc said:
Na már megint tanultam valami újat :) Ha az a 8.5db is zavarni fog, átmegyek Van Gogh-ba :D Gondolom az anyag vastagság erősen befolyásolta a hőszállítás és a megmunkálás egyensúlyát....2-3 mm es lemezből azért brutál lett vna a lámpa ;)
Hát igen a 8,5 db szerintem már halkabb mint egy szűrő. :D Nekem 1 ilyen van a gépemben, iszonyat jó kis venti.
Hát elvileg annál jobb lenne, minél vastagabb a lemez, de vastag lemezt hajlítani... Ezért oldottam úgy meg, hogy egy viszonylag vastag anyagra lettek a ledek rögzítve, az szépen elviszi a hőt, és erre lettek erősítve vékonyabb hőleadó lemezek.
A legjobb az lett volna, ha a szelvények kereszt irányban vannak, és mindegyikre 1 db ledet rakok. Akkor egyenletesebben lehetett volna elosztani a hőt a lámpatesten, de az meg minimum 2X ennyi meló. :D Így is 3 nap volt mire összedobtam.
 
Szuper lett a lámpa és tényleg milyen pici, az első képen sokkal nagyobbnak tűnt azon kb mintha egy 150L akihoz készült volna :D. Elvileg nem kéne hogy rázzon semi, szerintem a tápot vedd ki a lámpából és rejtsd el a szekrénybe, igaz így egy kicsit hosszabb lesz a DC oldali vezetéked de annyira nem, hogy bekavarjon a rendes működésben! Van egy másik megoldás, rakj egy gumi/műanyag lapot a táp alá a lényeg hogy szigeteld a alu burkolattól, szerintem ez megoldja a problémát :thumbup:
 
Szerintem majd egy gap-pad-et teszek be alá, elvileg az is szigetel, viszont a hőt rendkívül jól vezeti, így a lámpa búra tudná picit hűteni a tápot.
 
fgabor87 said:
Szerintem majd egy gap-pad-et teszek be alá, elvileg az is szigetel, viszont a hőt rendkívül jól vezeti, így a lámpa búra tudná picit hűteni a tápot.

Ezek passzív tápok elvileg nem kell őket hűteni, de azt is megértem mikor az emberek úgy gondolkodnak, hogy biztos ami biztos és inkább raknak rá bordát vagy akármit! Olyan képed nincs az akiról amit már a ledes lámpa világít meg, szívesen látnánk :) ?
 
Back
Oldal tetejére