• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egyszerűen elkészíthető LED világítás kérésre...

Jól hangzik. Nem ismerem ezeket a profilokat. Tudnál adni egy kis magyarázatot a képhez, melyik csík micsoda? (Oldalt és középen a lukas fekete, a kettő közöttük és a szélek.)
 
Victor.....ez nagyon ötletes! Teljen kompakt és esztétikus a kialakítás már ebben a formában is. Milyen hővédelme lesz a ledeknek. Függesztve lesz az egység?

Igen függesztett lesz, még agyalok egy burkolaton is a tetején, egyenlőre az a terv, hogy egy íves tetőt kap furnérból, hasonlót gondoltam mint az ADA solárjai, csak kicsit talán laposabb. Minden LED-nek saját 40x40-es hűtőbordája lesz ( a nagy furatok körül a picik, a bordák csavarozási furatai), és 90 lencsék lesznek rajta. Belül távtartóval meg lesz annyira emelve, hogy a lencsék csak minimálisan lógjanak ki. Valamint lesz ventis szellőztetés is
Bandesz!
Két fajta profil amit látsz, az ne tévesszen meg, hogy az egyik fekete a másik ezüst. Alapban ez horganyzott vékony lemez, LED-ekét csak én festettem be feketére( elötte megfelelő alapozóval lett kezelve, különben ledobja a festéket), fénycsövek meg kapnak reflektort. A fénycsövek és a LED -ek profilját azért látod másnak mert az egyik az eleje másik a hátulja, alapban ez egy U keresztmetszetű profil, csak a végei vissza vannak kicsit hajtva. A szélesek a CD27/60-asok , a végeit pedig UD27-essel vannak lezárva. Álmennyezet építésésnél használják, bárt én itthon előtétfalat is csináltam belőle. Részletesebb infót róluk a rigips oldalán szerintem találsz.
 
sziasztok!
készítettem én is egy "egyszerűen elkészíthető led világítást" a 40l es akváriumom fölé.
kellett hozzá egy alumínium hűtőborda, a kamrában pakolászva találtam alumínium 20*20-as U profilt.
arra gondoltam h feldarabolom 40 cm darabokra és egymás mellé rakva a szálakat akkora hűtőbordát csinálok amekkorát akarok.
így lett a mérete 40*18cm:
20479857_cb8bca3df4ae6c73ed3879a123a03452_xl.jpg

a profilok találkozásánál minden profil oldalát bekentem hőátadó pasztával, majd a két rövid oldal lezárásához alumínium L profilt használtam, ezt sajnos vennem kellett 170ft volt:D

20479855_c925f392ff8b54835ba39048c64aabcf_xl.jpg
20479847_f0efa039fd3a792b929e9eb25c3651c5_xl.jpg

pár darab lyuk sajnos van rajta, mert ez a profil valahova annó fel volt fúrva, de alulról úgysem fogom nézegetni felülről pedig nemlátszik.
tehát a hűtőborda megvan, kellenek még a ledek.
keresgéltem a neten és találtam 3w os power ledet 390ft ért 200lumen körüliek ebből rendeltem 10db-ot ebből csak 7et használtam fel.
a ledek meghajtója 15w áramgenerátoros táp 5000ft körül volt ezt ugyanarról az oldalról rendeltem ahonnan a ledeket.
a ledeket csavarokkal rögzítettem a hűtőbordára.
20479851_905a0dcad4e98aa7c4fefbe38fd33ae2_xl.jpg

majd soros kötésben összeforrasztottam

20462417_bc2ace49abcf2532a89dcebce165097a_xl.jpg
20479859_a2981321f141c94e8f077793ab32acf7_xl.jpg
az akvárium fölött van egy polc onnan van függesztve a lámpa, bicikli fék bovdennel:D
3hete üzemel az akvárium eddig úgy látom, hogy nagyon beválik. növények brutálmód nőnek, bubiznak.
a hűtőborda 10 órás üzem után sem melegedett 40c fölé, a táp picit melegebb.
20460285_3c87433d7c5cee3a6baf3a1f1e65bf9c_xl.jpg


üdv mindenkinek.
 
Szerintem, teljesen jó!
Esetleg ha csinálsz még az oldalakra takarást, akkor blokkolod a feleslegesen kiáramló, zavaró fényeket az akin kívüli területről.
Gratula!
 
köszi! igen tervben van h körbe kap majd vmi vékony keretet h ne világitsona szemembe. valószínű h alu lemezből fogom ráragasztani.
 
Lehet kapni különböző szögű gyűjtő lencséket is Power LED-ekre száz forintos árkategóriában. Az is sokat segíthet a fény optimális elosztásában. Talán még kevesebb LED is elég lehetne a használatukkal.
 
persze. rendeltem is a ledekhez 60fokos lencséket is. de felrakva a ledre gyönyörűen meg lehetett számolni a ledek karikáit az aki allján. ha magasabban lenne a lámpa akkor jó lenne és összeérnének a fény karikák.lencse nélkül 120fokban világít.
tökéletesen bevilágítja az egész terepet az akvában.
 
Hány fokos a gyűjtő lencse?
Ilyen magasságból a 90 vagy 60 fokos lehet megfelelő.
 
60 fokos a lencse(irtam az előbb is) az akitól 15 cm re van a lámpa. lencsével nem volt jó , lencse nélkül MB1!
90fokossal már lehet jobb lenne a szórás,
 
én is ugyanezt a kérdést tettem fel .
a ledeket és a tápot a megaled.hu ról rendeltem, ott fel van tüntetve h melyik tápról mennyi ledet lehet vele meghajtani
nekem is szemet szúrt h a 3w*7db az nem 15w mint amit a táp tud. fel is hívtam őket.
azt mondta egy srác akivel beszéltem h a táp nem a maxon hajtja a ledeket hanem ledenként 2.1w ot ad.
akkor viszont kijön a 15w.
üdv
 
én is ugyanezt a kérdést tettem fel .
a ledeket és a tápot a megaled.hu ról rendeltem, ott fel van tüntetve h melyik tápról mennyi ledet lehet vele meghajtani
nekem is szemet szúrt h a 3w*7db az nem 15w mint amit a táp tud. fel is hívtam őket.
azt mondta egy srác akivel beszéltem h a táp nem a maxon hajtja a ledeket hanem ledenként 2.1w ot ad.
akkor viszont kijön a 15w.
üdv
Hát én annyira nem értek hozzá,de nem baj én 4x10 W ledhez rendeltem 60W tápot.
 
Nézegettem én is ezeket a ledes megoldásokat és hát pazarló megoldásnak tartom őket.
Vagyis ha nagy teljesítményű ledet használunk akkor kell neki a táp és egy hűtőborda.
Ha valamivel kisebb ledet akkor kisborda plusz táp.
Mostanság már vannak a led sorok ledszalagok stb de mindhez kell táp.
Na és vannak a ledes fénycsövek amiknek az ára még combos, de nem kell semmi hozzá mert 230 ról megy közvetlenül.
Na és itt jön a kérdés ( Hogyan? )
Hát erre találtam egy lehetőséget.
Táplálja LED diódáit a 230V-os hálózatról egyszerűbben és hatékonyabban



Az áramkorlátozó dióda, current limiting diode (CLD) olyan alkatrész, mely képes helyettesíteni az áramszabályzó áramkört. A CLD-n átfolyó áram szinte független a rákötött feszültségtől. Lehetővé teszi a LED-ek közvetlen táplálását és jelentősen leegyszerűsíteni a teljes áramkört.
obr940_uvod.jpg

Az áramkorlátozó diódák már jó néhány éve ismertek, de használatuk nem volt elterjedt, pedig előnyük, hogy számos bekötést leegyszerűsíthetnek, már ismert volt korábban is. A LED fejlesztésekben történt nagy előrelépéseknek köszönhetően az elmúlt néhány évben a CLD használatának előnyei nyilvánvalóvá váltak.
obr940_1.jpg

A CLD hasonlóan készül mint a JFET tranzisztor, csak a G és S kimenetei rövidre vannak zárva. A CLD fő paramétere az Ip, ún. „pinch-off“ vagy szabályzó áram. Ha a diódára feszültséget kapcsolnak, az áram csaknem lineárisan növekszik a növekvő feszültséggel. Egy bizonyos feszültségértéknél (általában néhány Volt), az áram eléri az Ip 80%-át és ettől a ponttól csak lassan növekszik tovább elérve az Ip áramot, ez a pont a VL - határfeszültség (limitting voltage).
Az általunk kínált típus a CL20M45, 20mA-os szabályzó árammal, 4.5V-os határfeszültséggel és maximálisan 45V-ig terjedő üzemi feszültséggel rendelkezik. A paraméterekből látszik, hogy ez a dióda 4,5-től 45V-ig használható áramforrásként. Értelemszerűen a terhelés feszültsége jóval nagyobb is lehet. Mivel a 20 mA az általános 5mm-es vagy SMD LED-ek tipikus áramerőssége, így a CL20M45 dióda ideális táplálásukra. Az egyenáramú alkalmazásokban ténylegesen egyetlen alkatrész, CLD dióda, elegendő a tápláló áramkör létrehozására. Egyetlen LED táplálása is lehetséges, pl. egy 12V-os akkumulátoros feszültségforrásból. A nagyobb hatékonyság érdekében azonban érdemesebb egy sorban bekötött LED mezővel sorba kötni. Például egy gépjárműben használatos berendezésben, ahol a tápfeszültség 12 és 14.4V között mozoghat, megfelelőbb 3 fehér LED sorba kötése. Ha
nagyobb áramerősségre van szükség, a CLD-ket be lehet kötni párhuzamosan is.
Előnyök / Tulajdonságok:

  1. Áramszabályzó alkatrész - áramforrás
  2. Rendkívül egyszerű áramköri bekötéseket tesz lehetővé konstans áramerőséggel
  3. 20mA-es áram ideális az 5mm és SMD LED-ek táplálásához
  4. Rendkívül egyszerű áramkör LED-ek 230V AC feszültségről történő táplálására
  5. Megnövelt élettartam a hagyományos LED tápláló áramkörökkel szemben
  6. Maximális leadott teljesítmény 1W
  7. SMD tokozás: SMB/DO214AA
A CLD-k fő felhasználási területe a nagyobb LED mezők DC vagy AC feszültségről való ellátásában van. Ebben az esetben a CLD-kre jutó maradék feszültség nagyon kicsi, LED diódákon levő feszültséghez képest,így az ilyen áramkörök hatásfoka nagyon magas. Az ábrán látható egyszerű áramkör elegendő LED-ek táplálására a 230V-os hálózatról. Mivel az áramkör nem tartalmaz elektrolit kondenzátort, nagyobb az élettartama a hagyományos áramkörökkel szemben. Kisebb egyenirányító híd használata is elegendő, mivel nem keletkeznek áramcsúcsok a bekapcsolás után a kondenzátorok feltöltése miatt. Ezen elgondolás kimerítő leírása a „Diotec design idea“ linken tekinthető meg.

További információkért, árajánlatért és a szállítási feltételekért lépjen velünk kapcsolatba az info@soselectronic.hu címen.
A közzététel időpontja 2011.08.24
A cikk felhasználasa esetén a web oldalukon kérem adja meg a cikk eredetét: http://www.soselectronic.hu/?str=940


adatlaap http://www.soselectronic.hu/a_info/resource/b/diotec/cl20m45.pdf
mintapélda http://www.soselectronic.hu/?str=940

Bocsi a belinkelt cikkért de így legalább minden infó átment.

Fontos még hogy itt 230 v-os hálózati feszültség van tehát a világítást ennek megfelelően víz és páramentesre kell elkészíteni.
kész panelt ki lehet önteni műgyantával a ledek aljáig, akrilcsőbe tehető hossz panelon... stb
 
Utoljára módosított moderátor által:
A vízmentes LED modulokkal dolgozott már valaki? Modulonként 2-2 LED, hideg fehér és az alábbi paraméterei vannak:

Típusszám: 7020UCW-02-12VW
Méret: H41*SZ15*M5.5 mm
Névleges áram: 60 mA
Működtető feszültség: 12 V DC
Színhőmérséklet: 8000-9000 K
Fényerő: 70 Lumen
LED szám / modul: 2
 
Helló!
Az új akváriumom indításához szeretnék DIY lámpát szerkeszteni. Az akvárium 42x29-es alapterületű és 20 centi a magassága.
Kíváncsi vagyok, hogy kb menyiből tudnám összehozni a dolgot, de totálisan fehér folt nekem a led.
Ahogy így utána nézegettem, az 5630-as beltéri smd ledszalag kellene nekem hidegfehér színhőmérsékletben, de hogy mennyi, abban szeretnék segítséget kérni!
Az tiszta sor, hogy ehhez kell valamilyen alu profil passzív hűtés, ami nem is problémás.
Ami még kérdéses, hogy milyen tápot érdemes hozzá néznem, ráadásul dimmelni is szeretném, ehhez gondolom akkor külön kell venni még dimmert is.:wacky: vezérelni nem szeretném, mert nem akarok napnyugtázni egyelőre, max későbbi lehetőségként. A lényeg, hogy tudjam szabályozni a fényerőt, ha esetleg túl sok lenne.
Azt olvastam, hogy ha szeretnék nagy fényerőt elérni, akkor mindkét oldalról be kell táplálni a szalagot. Ez megoldható egy tápról, vagy 2db kell ilyen esetben?
És akkor az utolsó hülye kérdés: Ekkora akváriumhoz milyen hosszú szalag szükséges és azt hogy érdemes elosztani? 35 centis modulokat érdemes gyártani, vagy esetleg rövidebb is elég?
Jöhet válasz PÜ-ben is, esetleg konkrét linkek formájában. :)
Első körben az érdekelne, hogy mennyivel drágább a lámpa anyagszükséglete, mint mondjuk egy T5, vagy PC fényforrásé.

Előre is nagyon köszi a válaszokat!!! :)
 
egy táp elég, de azt a teljes teljesítményfelvétel max 80%ban terhelje.

24 literhez kb 1000-1200 lument kell használni, hogy legyen is valami foganatja :) mivel 120 fokos a szórásszögük, elég szélesen beterítenek mindent, ha tíz centire teszed a felszíntől, akkor a legszélső led már lehet 10 centivel beljebb a szélétől. szóval 25 centi elég ilyen esetben - de ha lejjebb teszed esetleg, akkor ugye kevés - ezen felül ez azt jelenti, hogy a legszélén már csak egyetlen led fénye érvényesül, középen meg vagy 3-4-5 darabé - szélen kevés lesz a fényed.

én 40 centis darabokkal számolnék és a végét lezárnám a profilnak, hogy ne vakítsok kifelé. nem tudom, milyen házat gondolsz neki, vagy gondolsz-e egyáltalán, de valamilyen módon aktív hűtésben és valami páravédelemben is gondolkodnék a helyedben.
 
egy táp elég, de azt a teljes teljesítményfelvétel max 80%ban terhelje.

24 literhez kb 1000-1200 lument kell használni, hogy legyen is valami foganatja :) mivel 120 fokos a szórásszögük, elég szélesen beterítenek mindent, ha tíz centire teszed a felszíntől, akkor a legszélső led már lehet 10 centivel beljebb a szélétől. szóval 25 centi elég ilyen esetben - de ha lejjebb teszed esetleg, akkor ugye kevés - ezen felül ez azt jelenti, hogy a legszélén már csak egyetlen led fénye érvényesül, középen meg vagy 3-4-5 darabé - szélen kevés lesz a fényed.

én 40 centis darabokkal számolnék és a végét lezárnám a profilnak, hogy ne vakítsok kifelé. nem tudom, milyen házat gondolsz neki, vagy gondolsz-e egyáltalán, de valamilyen módon aktív hűtésben és valami páravédelemben is gondolkodnék a helyedben.
Köszi! Közben utána néztem és megtaláltam a bekötési rajzot is.
Úgy terveztem énis gyorsan, hogy legyen mondjuk 1m szalag (ha már méterre adják.. :p), hogy legyen azért tartalék, meg dimmelve is elég legyen. Ezt úgy, hogy 2db 40 centis modul mondjuk 15 centire egymástól, a maradék 20 centi szalag pedig 5centinként elosztva arányosan a közepén. Ehhez jön a táp+ sima potis dimmer, meg valami alu profil+átlátszó búra szerűség, ez már kb 10-12e ft alsó hangon, ennyiből meg már vadi új gyári világítást os kapok. :/ Szóval hamar letettem a dologról, vagy legalább parkoltatom kicsit.
Meglátjuk, hogy mit fog engedni a kassza. :D
 
Back
Oldal tetejére