• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY - 6x39 W T5 függesztett világítás

Ma következett a szerelőpanel és fénycső tartó összeállítása.

Méretre vágtam a 50x27x3000 mm-es CD és 27x28x3000 mm-es UD profilokat. Elég rendesen megszenvedtem, mert a fémfűrész lapjaim 3-4 húzás után darabokra törtek, sarokcsiszolóm nincs és a panel teraszon kicsit gáz is lenne azzal dolgozni, így jobb híján maradt a lemezvágó olló. A végére egész jól belejöttem, már mintát is tudnék kivágni :D Nem csináltam minden fázisról fotót, de igyekszem részletesen leírni a lépéseket, hátha valaki kedvet kap a barkácsoláshoz. (Én személy szerint nagyon élvezem a kétkezi munkát az egész napi irodai meló után...)

Szárazon összeillesztettem a darabokat és végein 2,5 mm-es fémfúróval átfúrtam minden darabot. A szélsőket 2 helyen is, hogy ne tudjon csavarodni a szerkezet. Ezekbe kerültek a 2,4x8,0 mm-es popszegecsek.

DSCN0506_1.JPG

Végül kimértem a drótkötelek helyét és 4,5 mm-es fémfúróval kifúrtam a lyukpárokat a 3 mm-es drótkötél szorítók szárainak. A @Victor által linkelt drótkötél hurok megoldással elkészítettem a 4 tartókötél végére a hurkokat és ezeket rögtön be is fogtam a drótkötél szorítók alá.
DSCN0509_1.JPG
 
Utoljára módosított:
Pedig akartam javasolni, hogy jobb ha az ember 1mm-es lappal, sarokcsiszolóval , köznyelven kisflex-el vágja, mert az a baj, hogy amikor lemezvágó ollóval vágod, akkor meglapul a vége, és az U profilban nem megy bele olyan szépen, mintha vágva van. A két U profilt szerintem kihagyhattad volna, így keskenyebb lenne a lámpád, és kevesebb fény megy az aki mellé. Nálam simán a 27/60-as profilba van rögzítve a drótkötél, csak nem a közepébe, hanem a szélére, hogy ne legyen a fénycső útjában. Fénycső foglalataid megvannak? Mert nekem olyant sikerült venni ami nem csavarozható, hanem bepattintható, így a profil végeit be kellett vágni.
22561229_c7c9a2a63c6724d7a560843905610973_l.jpg
 
Sajnos kisflex-em nincs, mint írtam, de szerintem így sem lett rossz. Kalapáccsal kicsit rásegítettem a végén. A 2 UD profilt a LED-ek nek készítettem elő. A foglalatok, amiket rendeltem, még nem érkeztek meg. Remélem holnap már megjönnek. Amúgy direkt csavarozhatót kértem, remélem azt is hoznak :) Én nem akarom az UD profilt kivágni, mert így is 15 cm-re rövidebbek a fénycsövek, mint a lámpatest, szóval van helyem elcsúsztatni az egyes fénycsöveket egymáshoz viszonyítva.
 
Megérkeztek a foglalatok és kezdhetem elölről az alumínium részt. A foglalatok (csavarósak jöttek, ahogy kértem), olyan szélesek, hogy nem férnek be az 50x27 -es CD profilba...
 
Nem alumínium csak horganyzott lemez. De ha átépíted, pl 27/60-asra, akkor meg nem biztos, hogy jó lesz a tető rá. Milyent vettél amúgy páramenteset? Mert az elég bumszli T5-ben is
 
Elvileg stimmelni fog a méret, mert most 6*50 mm + 2*28 mm = 356 mm széles, az újból pedig ha kihagyom az UD profilokat, akkor 6*60 mm = 360 mm. A borítás belső méretét 375 mm-nek hagytam, hogy legyen elég légáramlás a hűtéshez. Csak így nem tudom, hogy hova fogom a LED-eket majd feltenni.
 
Esetleg 5x39 watt és 1 profilban a LED-ek? Ha még nem vetted meg az elektronikus előtéteket.:rolleyes: 200 literre még úgy is jó vagy szerintem. szellőzés szempontjából nekem elég passzentosra van megcsinálva a tető és a gipszkartonprofil váz, így a levegő a LED-ek mellett távozik. Viszont később olvastam, hogy mi az ATI lámpák extra fényerejének titka, hűtik a fénycsövek végeit, esetleg ha újraépíted a közepét rá lehetne gyúrni erre a témára.
ATI Sun Power, ATI Powermodule | Page 2 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
 
Szombaton vettem 60*27*4000 mm-es CD profilokat. Szétszedtem a korábban 50-es profilból összeállított tartót, hogy az UD profilokat felhasználjam belőle. Kaptam kölcsön egy kis sarokcsiszolót, így délelőtt gyorsan feldaraboltam a CD profilokat a szükséges méretre. Mit ne mondjak, érdekes feladat volt műhely nélkül, a panel előtt a járdán megoldani a feladatot. Még szerencse, hogy az 1. emeleten lakunk, így a konyha ablakon kilógatott hosszabbítóval meg tudtuk oldani az áramellátást.

Amíg a kislányom aludt ebéd után, addig összekészítettem mindent, ami szükséges volt a lámpához. Délután pedig gyorsan összeállítottam az elektromos részt, rögzítettem a foglalatokat, bekötöttem az előtéteket.

17133096416_3abc30d7c9_b.jpgkapcsolók bekötve by ilk.balazs, on Flickr

Amikor mindennel elkészültem, bedugtam az áramba és volt nagy boldogság, hogy elsőre minden tökéletesen működött. Már csak a borítást kellett rátennem és mehetett is a helyére a falra.

17157429672_81154a0f7a_b.jpgelektromos kötések készen by ilk.balazs, on Flickr

Először a @Victor által mutatott videón látott megoldással csináltam meg a felfüggesztés mindkét végét. Amikor felakasztottam a helyére, akkor szembesültem a problémával, hogy így nem állítható a magasság. Hétfőn ezért vettem kötélszorítókat és bilincseket és átszereltem a felfüggesztést, hogy állítható legyen. Egyidejűleg "beépítettem" 1-1 fix, rövid akasztót is, hogy ha turkálni szeretnék az akváriumban, akkor egy gyors mozdulattal feljebb tudjam emelni a lámpát.

Most kb. 10 cm-re vannak a vízfelszíntől a fénycsövek. Nem tudom, hogy ez sok-e vagy kevés, de kicsit mintha zöldebb lett volna a víz az elmúlt 2-3 nap alatt.

16536615064_b42dd0cca5_b.jpgvilágítás a helyén by ilk.balazs, on Flickr

Azért nem pont az akvárium felett van a lámpa, mert a tartója már a végleges helyre került felfúrásra. Nemsokára újraindítom az akváriumot és akkor 10 cm-re odébb kerül majd a szekrény és az akvárium is.

Ha sikerül végre valami csendes kis ventilátorokat szereznem, akkor azok is bekerülnek a lámpába és jöhet a festés.
 
Szombaton vettem 60*27*4000 mm-es CD profilokat. Szétszedtem a korábban 50-es profilból összeállított tartót, hogy az UD profilokat felhasználjam belőle. Kaptam kölcsön egy kis sarokcsiszolót, így délelőtt gyorsan feldaraboltam a CD profilokat a szükséges méretre. Mit ne mondjak, érdekes feladat volt műhely nélkül, a panel előtt a járdán megoldani a feladatot. Még szerencse, hogy az 1. emeleten lakunk, így a konyha ablakon kilógatott hosszabbítóval meg tudtuk oldani az áramellátást.

Amíg a kislányom aludt ebéd után, addig összekészítettem mindent, ami szükséges volt a lámpához. Délután pedig gyorsan összeállítottam az elektromos részt, rögzítettem a foglalatokat, bekötöttem az előtéteket.

View attachment 19598kapcsolók bekötve by ilk.balazs, on Flickr

Amikor mindennel elkészültem, bedugtam az áramba és volt nagy boldogság, hogy elsőre minden tökéletesen működött. Már csak a borítást kellett rátennem és mehetett is a helyére a falra.

View attachment 19599elektromos kötések készen by ilk.balazs, on Flickr

Először a @Victor által mutatott videón látott megoldással csináltam meg a felfüggesztés mindkét végét. Amikor felakasztottam a helyére, akkor szembesültem a problémával, hogy így nem állítható a magasság. Hétfőn ezért vettem kötélszorítókat és bilincseket és átszereltem a felfüggesztést, hogy állítható legyen. Egyidejűleg "beépítettem" 1-1 fix, rövid akasztót is, hogy ha turkálni szeretnék az akváriumban, akkor egy gyors mozdulattal feljebb tudjam emelni a lámpát.

Most kb. 10 cm-re vannak a vízfelszíntől a fénycsövek. Nem tudom, hogy ez sok-e vagy kevés, de kicsit mintha zöldebb lett volna a víz az elmúlt 2-3 nap alatt.

View attachment 19600világítás a helyén by ilk.balazs, on Flickr

Azért nem pont az akvárium felett van a lámpa, mert a tartója már a végleges helyre került felfúrásra. Nemsokára újraindítom az akváriumot és akkor 10 cm-re odébb kerül majd a szekrény és az akvárium is.

Ha sikerül végre valami csendes kis ventilátorokat szereznem, akkor azok is bekerülnek a lámpába és jöhet a festés.
Sziasztok!
Jobb híján gondoltam itt kérdezek.
@Victor, @ilk.balazs
Egy 6 x 54 W T5 világítás elkészítéséhez egy függesztettt tetőben csak alumínium jöhet szóba?
Úgy értem, hogy maga a lámpatest, amiben a fénycsövek lennének, lehet fa? Vagy gipszkarton vagy lambéria, tehát nem fém?
Vagy ez eleve esélytelen a nagy hôtermelés miatt. Idővel kiszárad, reped, ne adj Isten lángra kap.
Fater asztalos, gondoltam, hogy összedobnánk valamilyen faanyagból egy lámpatestet 6 db 54 W fénycsőnek. A jelenlegi robosztus HQI nagy, nehéz vagy 13 kg a lámpa kompletten....az van függesztve.
Szerintetek működhet vagy felejtős? Elvileg lehetne bele akár ventit is építeni a hűtéshez, nem?
Vagy csak fém jöhet szóba....
 
Szerintem tűzveszélyes azért talán nem lesz. Szalagparkettából csináltam anó az első tetőmet, bútorlapból pedig a másodikat, csak ugyanazt a merevséget amit megkapsz lemezből, az fából csak vastagabb kialakítással tudnád megcsinálni. Gipszkartonból meg azért ne csináld , az a házfalra való :D;).
Javaslom neked is a CD 27/60-as , és az UD27 vagy UD28-as horganyzott (nem alumínium ! ;)) gipszkarton profilt, ebből tudsz építeni egy könnyű vázat, utána pedig apukád segítségével tudtok rá csinálni egy burkolatot 3 vagy 5 mm-es bútorhátfalhoz kapható furnértól. Pont tegnap vettem ilyen CD27/60-ast a nappalihoz, és 89 forint volt métere. veszel 3db 3 méterest az nincs 1000 forint (kinn biztos másak az árak), mellé meg egy szál UD profilt a végeire. Ennél szerintem egyszerűbb lámpavázat nem tudsz összerakni, sőt talán még olcsóbbat se. Fával meg több lenne a macera, piszok is.
A hibrid lámpám is ezzel a megoldással készült, megfelelően könnyű és merev, ráadásul a 27/60-as profilba még reflektort is egyszerű megoldani. Én sörösdobozból vágtam, és pattintottam be csíkokat, rá pedig tükörfóliát (alu ragszalag néven találod) sajnos viszont ez pár év után elkezdett porladni, így fogtam és lefújtam króm sprével ;)
Kicsit visszább olvasol akkor vannak fotók is az enyémről.;)
 
Szerintem tűzveszélyes azért talán nem lesz. Szalagparkettából csináltam anó az első tetőmet, bútorlapból pedig a másodikat, csak ugyanazt a merevséget amit megkapsz lemezből, az fából csak vastagabb kialakítással tudnád megcsinálni. Gipszkartonból meg azért ne csináld , az a házfalra való :D;).
Javaslom neked is a CD 27/60-as , és az UD27 vagy UD28-as horganyzott (nem alumínium ! ;)) gipszkarton profilt, ebből tudsz építeni egy könnyű vázat, utána pedig apukád segítségével tudtok rá csinálni egy burkolatot 3 vagy 5 mm-es bútorhátfalhoz kapható furnértól. Pont tegnap vettem ilyen CD27/60-ast a nappalihoz, és 89 forint volt métere. veszel 3db 3 méterest az nincs 1000 forint (kinn biztos másak az árak), mellé meg egy szál UD profilt a végeire. Ennél szerintem egyszerűbb lámpavázat nem tudsz összerakni, sőt talán még olcsóbbat se. Fával meg több lenne a macera, piszok is.
A hibrid lámpám is ezzel a megoldással készült, megfelelően könnyű és merev, ráadásul a 27/60-as profilba még reflektort is egyszerű megoldani. Én sörösdobozból vágtam, és pattintottam be csíkokat, rá pedig tükörfóliát (alu ragszalag néven találod) sajnos viszont ez pár év után elkezdett porladni, így fogtam és lefújtam króm sprével ;)
Kicsit visszább olvasol akkor vannak fotók is az enyémről.;)
Köszi szépen, ez jó ötlet. A gipszkartont valahol itt olvastam, de csak lehet összekevertem a profillal....furcsálltam is, hogy abból van.
Majd apuval kiötletelünk valamit.
 
Köszi szépen, ez jó ötlet. A gipszkartont valahol itt olvastam, de csak lehet összekevertem a profillal....furcsálltam is, hogy abból van.
Majd apuval kiötletelünk valamit.
@Victor es @ilk.balazs erösitsetek meg legyetek szivesek, hogy mi kell egy 6 x 54 W T5 vilagitas elkeszitesehez.
- kell 12 db paramentes csavarozhato foglalat, T5 fenycsövekhez
- 3 db 2 x 54 W elötet,
- vezetekek,
- ha kettesevel akarom kapcsolni a csöveket, akkor 3 db dugvillaval ellatott kabel, kapcsoloval,
es gondoltam meg kettö darab PC ventit is beepiteni, azokhoz szinten kapcsolo, kabel stb. Ezeket hova lenne erdemes, a tetöbe, vagy oldalfalba epiteni?
Meg nehany kerdes:
- milyen szeles legyen a lampatest? Eleg 40 cm, elfer abban a 6 fenycsö?
Lampatest magassaga? Eleg 10 cm vagy legyen több?
Kihagytam valamit?

Köszi a segitsegeteket!
 
Függesztett lámpa lesz, vagy tetőbe épített, mert az előbbi esetén nem kell páramentes foglalat aminek darabja 1000 forint körül van.
Gipszkartonprofil párti vagyok, nekem abból van, CD 27/60-as, ez így 6 centi/cső, magasság 2,7 centi.
Ezen felül jön még az elektronikus előtétek magassága, és persze a ventilátoré. Itt még lehet annyit csalni, hogy beteszel egy hetedik szál CD27/60-ast és ebbe teszed az előtéteket, valamint lehet kapni vékonyabb ventilátorokat, nekem is ilyen van , laposabb mint amit PC-be tesznek. Ehez viszont kell valamilyen, lehetőleg szabályozható táp.
 
Utoljára módosított:
- ha kettesevel akarom kapcsolni a csöveket, akkor 3 db dugvillaval ellatott kabel, kapcsoloval,
Ezt a részt nem így csinálnám. A kapcsolókat a lámpatestbe helyezném és egy közösített kábelt vezetnék el a konnektorig, egy darab dugvillával. Ha a kapcsolókat nem tervezed beépíteni, a közösítést akkor is megcsinálnám az egyetlen dugvillához..

Kihagytam valamit?
230V AC / 12V DC konverter a ventilátorokhoz. Ide kötnék be egy potmétert is az állíthatóság végett.
 
Gipszkartonprofil párti vagyok, nekem abból van, CD 27/60-as, ez így 6 centi/cső
Knauf termékek esetében 27/50 mm a CD profil mérete. Ha ragaszkodsz ehhez a profilhoz, itt még lehet nyerni 1-1 centit.
 
Knauf termékek esetében 27/50 mm a CD profil mérete. Ha ragaszkodsz ehhez a profilhoz, itt még lehet nyerni 1-1 centit.
Ez is igaz, csak kérdéses, hogy ha tesz az ember a fénycső mögé valamilyen DIY refit, akkor az a centi nem-e vesz le a hatásfokból. Én legalábbis a visszaperemezés közé tettem lemezt, és rá tükörfóliát
De lehet, hogy butaságokat beszélek :D
 
Tudom, ismerem a lámpádat :) Nem ezért írtam, amit, csak mint opció.. Az ATI lámpáknál is ~5 cm a reflektorok ívének átmérője.
 
Tudom, ismerem a lámpádat :) Nem ezért írtam, amit, csak mint opció.. Az ATI lámpáknál is ~5 cm a reflektorok ívének átmérője.
Mélységéről van infód? Vagy, hogy mennyire van gyújtópontban a cső? Itt sajnos a 27mm kicsit behatárolja, hogy mennyire szórja szét a fényt a lámpa, főleg ha nem akarjuk, hogy oldalról látszódjon a cső.
 
Back
Oldal tetejére