• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Egyszerűen elkészíthető LED világítás kérésre...

fgabor87 said:
Most lehet, hogy nagy hülyeséget mondok, az elektronika nem az én asztalom, de olyat nem lehet csinálni, hogy ledekkel sorba kötni pár megfelelő kondit, és amikor kikapcsolom a világítást, a kondikban felhalmozott töltés még egy pici ideig működteti őket, majd ahogy merülnek, szépen lassan halványodik el a ledek fénye? Vagy ez oltári nagy baromság? :D Vagy elvileg működne, csak bekapcsolásnál a ledek+kondik kombinációja túlterhelné a tápot?
Bocs ha hülyeséget kérdeztem. :D :oops:
Ha a táp véletlen túl is élné bazi nagy kondik kellenének és párhuzamosan nem sorba ;)
Ezek az smd led szalagok inkább dekor célokra valók nincs vaalami brutál fényük viszont nem kell hozzájuk spec táp 12-13V feszültségről tök jól működnek, valamint kis távolságból is képesek homogén megvilágításra (na nekünk pont nem ez kell :) )
Hogy melyiket ajánlanám? Nekem eddig a Luxeon Rebel széria jött be leginkább de ez nem a szentírás, (a rebel Star valóban brutálisan virít :twisted: )
Üdvw: Krisztián
Ui: Bocs a kései válaszért csak kicsit el vagyok keveredve mostanában.....
 
SZiasztok!
Nekem is elkapta a fantáziám ez a ledes világításos megoldás....van egy 40x20x20 as kis akvám, amiben majd kb ~13cm vízoszlop lesz, nem hihg tech. akva lesz, csak egy kis növényes garnélás megoldás, ezt szeretném megvilágítani ezzel az 1m es szalaggal.....jó lenne ez egyáltalán?

Hideg-fehér (5000-7000Lumen) fénye van, 120 fokos szögben világít
grafikon_3528SMD_szalag_belteri_hideg.jpg
 
Szia!

Hát 13 centire 200 lumen led... Ha nem tartasz sok növényt, lehet, hogy működni fog, de eléggé határeset. Sőt. Nekem a 23 centi magas vízoszlopot 600 lumen világítja meg, és épphogy elég igénytelen növényekhez. Inkább 2 métert tennék föl, az már 400 lumen, és szerintem elég is lenne. Viszont az meg drágán jön ki.
Az én LED világításom ami jelenleg készül, 1000 lumennel fogja bombázni az akváriumot. :) Majd kiderül mennyi is az az 1000 lumen ledeknél. Ha gondolod leírom majd a tapasztalataimat.
 
fgabor87 said:
Szia!

Hát 13 centire 200 lumen led... Ha nem tartasz sok növényt, lehet, hogy működni fog, de eléggé határeset. Sőt. Nekem a 23 centi magas vízoszlopot 600 lumen világítja meg, és épphogy elég igénytelen növényekhez. Inkább 2 métert tennék föl, az már 400 lumen, és szerintem elég is lenne. Viszont az meg drágán jön ki.
Az én LED világításom ami jelenleg készül, 1000 lumennel fogja bombázni az akváriumot. :) Majd kiderül mennyi is az az 1000 lumen ledeknél. Ha gondolod leírom majd a tapasztalataimat.
Hát igen, ettől féltem én is, hogy kevés lesz a fényerő, 2m szalag árából, meg már egy menő nano lámpát is vehetek akár...viszont valóban jó lenne ha megírnád a tapasztalataid a te ledes megoldásodról! :thumbup:
 
Rendben, akkor ha készen lesz, jelentkezem ugyan itt. :) Igazából ma kellett volna megjönni a cuccoknak, de nem jöttek. :( Pedig akkor hétvégén összedobtam volna.

Ha mindenféleképpen LED-ben akarsz gondolkodni, akkor árban nagyjából ugyan ennyiből kijön ha 4 db Luxeon Rebel led-et használsz. Az 4x100 lumen, illetve ugye egy tápegységre max 8 db ilyen led köthető, tehát ha kevésnek bizonyul, könnyedén tudod fejleszteni akár 800 lumenig, ami egy olyan kis akvárium fölé szerintem már sok is. :D
Ezeket a ledeket meg a hozzá való tápot megtalálod az első hozzászólásban.
Én világításom is ilyenre fog épülni, csak nekem 6 db led, és 700mA-es tápegységből lesz.
Remélem jövő hét elején megkapom a cuccokat, és tudok majd tapasztalatokat írni. :)

Ui.: A pesszimista mindenemet. :D Épp ebben a percben esett be a futár a csomaggal. :) Hétvégén nekiesek. Pár nehézség már most felmerült, majd meglátjuk hogy tudom megoldani. :)
 
Nos első kérdésem egyből: a táp bemenetén meg van jelölve, hogy melyik a fázis, és melyik a föld. Gáz ha felcserélem? Gondolom nem okoz egetverő problémát. Mivel hosszabbító hosszabbító hátán van, konnektorban hiába tudom melyik a fázis, mire akváriumhoz ér, 50X felcserélődik. :D
 
Az egész táp egy kupac diódával kezdődik tehát nem sokat oszt vagy szoroz :mrgreen:
Másrészt 700mA-nél azért már illik becsülettel hűteni ezeket a LED-ek et. (Én lehet egyel kisebb tápot választottam volna ;) )
Üdvw: Krisztián
 
Épp a hűtését tervezem. Nem egy sima alumínium lemezre lesznek felragasztva, másrészt 8 centire lesznek egymástól. A szerkezet alapja 2 mm vastag alumínium. Inkább attól félek, hogy rendes hőszállítást tudok-e létrehozni a ledek és a hűtés között. Maga a hűtés úgyis szinte a végtelenségig továbbfejleszthető akár még CPU hűtőbordákkal is.
Azért lett 700-as táp, mert így 2000 ft-al olcsóbban +160 lument kapok. :)
Eredetileg csavarozva lettek volna, és ezüst tartalmú paszta lett volna alákenve, viszont 2mm-es csavarok kellenének hozzá, ami nincs, ráadásul ilyen pici menetfúróm sincs.
Maradt 2 megoldás:
- a ledek sarkaiba kis pötty pillanatragasztó, középre pedig hővezető paszta (ha jól tudom ez olyan 5-7W/mK)
- informatikai hővezető ragasztószalag (1,24 W/mK, de ez nagyobb felületet fedne le)
Mivel semmi infóm arról, hogy a ledek mekkora hőt termelnek, mindkettő ki lesz próbálva. Összerakás után első pár óra úgyis tesztelésről fog szólni.
 
Teszteléshez máris kérnék egy kis infót: mennyire szabad felmelegednie egy ilyen LED-nek? Pontosabban hány fok a normál üzemeltetési hőmérséklete?
 
fgabor87 said:
Teszteléshez máris kérnék egy kis infót: mennyire szabad felmelegednie egy ilyen LED-nek? Pontosabban hány fok a normál üzemeltetési hőmérséklete?
Nálam 5-6 óra után kb 40-45fokos az alulemez, bár itt 24db LED van rebel vonalmodulok formájában 500mA áramerősség mellett.
A pillanatragis dologgal még meggyűlhet a bajod, nálam a hővezető ragacs játszik eddig hibátlanul...
Üdvw: Krisztián
 
Rendben, ragacs elvileg a héten megjön, holnap meg tesóm beviszi munkahelyére a ledeket+kábelt, mert azt mondta, hogy ilyen pici helyre nem tud itthon forrasztani, csak munkahelyén normális eszközökkel. :D Mondjuk én is meglepődtem, hogy milyen picik ezek a mütyűrök. :eek:
Előzetesen én is úgy gondoltam, hogy a 30-40 fok lehet az ideális, de akkor nem is tévedtem sokat. :D Kap majd valami kis hőmérőt az első pár napon, de szerintem nem lesz baj. :)
 
Nos össze lettek forrasztva a ledek szépen, ma egy gyors próba volt, de csak itt az asztalomon, kb 5 másodpercig, ugyanis még nincs hővezető ragasztóm, így a ledek sincsenek felerősítve a hűtőre.
Iszonyat fényük van, szép színhőmérséklettel. Az egész szobámat bevilágította, nem is kicsit, úgyhogy remélem, az akvárium vízét is rendesen átvilágítja majd. :) Elvileg 1000 lumen körül van a 32 literre. :)
Amint teljesen elkészül, fényképekkel együtt írok róla egy kis élménybeszámolót. :D
 
fgabor87 said:
Nos össze lettek forrasztva a ledek szépen, ma egy gyors próba volt, de csak itt az asztalomon, kb 5 másodpercig, ugyanis még nincs hővezető ragasztóm, így a ledek sincsenek felerősítve a hűtőre.
Iszonyat fényük van, szép színhőmérséklettel. Az egész szobámat bevilágította, nem is kicsit, úgyhogy remélem, az akvárium vízét is rendesen átvilágítja majd. :) Elvileg 1000 lumen körül van a 32 literre. :)
Amint teljesen elkészül, fényképekkel együtt írok róla egy kis élménybeszámolót. :D
Már nagyon kíváncsi vagyok rá, hajrá!!! :clap: :thumbup:
 
Nos, a mai napon elkészült a világítás. Pontosabban szerettem volna, ha ilyen egyszerűen megúszom. :) Kb 10 perc próba után az alumínium szelvény, amire fel lettek ragasztva a ledek, annyira felmelegedett, hogy megégette a kezem mikor megfogtam. Hőmérő szerint még csak 45 foknál jártunk, ám szerintem ez már 60 fok volt.
Ez a következő lépéseket vonja maga után:
- Jelenleg a tápegység is erre az alumínium szelvényre van rögzítve, ez lehet nem volt a legjobb ötlet, gondolom ez is termeli a hét, és adja át a hűtésnek. Bár hosszú távon jól jöhet, ha maga a táp is hűtve van. :)
- Kiegészítő hűtést kell csinálnom, a szelvény oldalára végig egy esztergált bordát fogok felerősíteni, csak hát azt még meg kell tervezni pontosan, és meg is kell csináltatni.

10 perces teszt alatti első benyomásaim:
Valami brutális fényereje van ennek a 6 apró kis ledecskének. Teljesen jól, és homogénen bevilágítja az akváriumot. Ami egyenlőre picit zavar, hogy a felszín mozgása miatt a szűrőhöz közeli növények levelein annyira vibrál a fény, mint ha egy stroboszkóppal lennének megvilágítva. Az akvárium többi részén szép lágy természetes vibrálás van. De ez egyébként megoldható szerintem. Úgy vettem észre a halakat nem zavarja.

Az összeszerelés kapcsán felmerült problémák:
Ilyen egyenként ledekből felépítem megoldást csak az merjen bevállalni, aki tudja, hogy mit csinál. A LED panelek ugyanis annyira aprók, és a vezetékeket, amiknek a minimum vastagsága 0,75 mm kell hogy legyen, egy alig 2*2 mm nagyságú helyre kell ráforrasztani. Testvérem nyomtatott áramkörű panelek javításával foglalkozik, itthon meg sem tudta csinálni (meg sem próbálta) inkább bevitte a munkahelyére, és ott csinálta meg profi gépekkel.
Aki nincs otthon az ilyen forrasztásokban, annak azt javaslom, inkább valamiféle led vonalmodult vegyen, gondolom azzal egyszerűbb lesz a dolga. :)

A hűtés, ami kevésnek bizonyult:
6 db led van meghajtva 700 mA árammal, ha jól tudom, ez kb 2 watt/led, ha nem így van, javítsatok ki nyugodtan. :) Össz áramfelvétel így 12 watt, aminek a 70%-ából fény lesz, a többi hőfelesleg, az durván 3,6 watt hő. A ledek egy 2 mm vastag, 20*20-as alumínium szelvényre lettek felragasztva, aminek a tetejére lukakat is fúrtam. A koncepció az lett volna, hogy a szelvény belsejében felmelegedő levegő a lukakon fölfelé távozik, így a szelvény a 2 végén gyakorlatilag friss levegőt szív be. Biztosan működik a dolog, de nem elég. Egyébként kiszámolva ez kb 900 négyzetcentiméter hőleadó felület. A továbbiakban vagy egy ugyan ekkora, tehát 20*20-as, vagy pedig egy 10*20-as szelvényből szeretnék süni szerű bordát esztergáltatni, amit végig az eredeti szelvény oldalára ragasztanék. Persze kérdés, hogy elég lenne-e. Ekkora melegedésre nem számítottam bevallom őszintén. :)
Egyébként a hőátadás a ledek és a hűtés között remek, a kis led lapok sem voltak melegebbek mint maga a hűtés.

Estefelé képeket is teszek föl az elkészült világításról. :) Pontosabban így még csak félkész világítás.

Ui.: Felkerült a tetejére ideiglenesen 3 db CPU hűtőborda (pentium 1 vagy 2-es) , így 10 perc után is csak 25-30 fokos az egész. :)

Megfejelem pár képpel:
Így néz ki felülről. Mivel a tápegység is melegszik, és rengeteg hőt át is ad az alumíniumnak, ezért oda extra bordákat kapott. Egy régi CPU hűtő 4 darabra vágva pont elfért. :) De 1 óra után így is megfoghatatlanra melegszik.
IMG_2148_k.jpg


Így helyezkednek el a ledek az alján. Iszonyatos fényük van. :) 8 cm-es távolság, optika nélkül. A vezetékeket úgynevezett csokival kötöttem össze, nem volt kedvem forrasztgatni. Így legalább megmarad a könnyű szerelhetőség, pl ha egy ventilátort is rá akarok kötni a tápra.
IMG_2147_k.jpg
 
Nagyon tetszett ez a post, mert én is LED-es világítást tervezek és ilyenkor ugye mindenféle témával kapcsolatos infót csak úgy fal az ember :)
Összesen kb. 130W LED-et szándékszom felszerelni, 30 db. 3W-os Cree Q2 és 4 db. 10W-osat. Mindez egy 130x55 cm-es alumíniumlapra lesz felszerelve
és ventilátorokat is tennék a hatékony hűtés érdekében. Úgy tudom, minél jobb a hűtése egy lednek, annál hosszabb lesz az élettartama.
Talán érdemes neked is egy ventilátort beiktatni a passzív hűtés mellé, hogy lefújja a hőt a ledekről.
Üdv. Igéző
 
Igen, tegnap már próbaképp ráraktam egy ventilátort, amit szintén a LED tápegységre kötöttem. Nem tudtam hogyan kell rákötni, így először soros kötéssel csináltam, az érdekes dolgokat művelt. :D :D Párhuzamos kötéssel jó, de egy picit visszavesz a ledek fényerejéből, de számomra az nem érdekes. Meg hát ezek a vetik 12 voltosak, táp meg 20 körül ad, így túl hangos a venti, meg kitudja meddig bírja. :D
Tegnap még egy ugyan ekkora alumínium szelvényt hozzáfogtam a mostanihoz, hővezető paszta és tisztogatás nélkül, scak így simán szigetelőszalaggal... és így 1 óra működés után úgy látszott, hogy megállt a hőmérséklet olyan 35-40 fok környékén.
 
Látom szépen haladsz a dologgal.
Ha megengedsz egy észrevételt, én a tápot inkább a szekrénybe tenném mert ha nem muszáj ne legyen hálózati feszültség a pára útjában még ha a táp egy műgyantába öntött kocka is.
Nálam hűtésre az vált be legjobban, hogy az egész tető tulajdonképp egy alu tábla és erre mennek a ledek, ha kell ennek egyszerűbb növelni a felületét. Ja és a vonalmodulokon is ugyanekkora forrpontok vannak, biztos kézzel és egy normális pákával azért megoldható otthon is a dolog ;) Csak viszonyításképp: egy általad is használt proci bordára raktam egyszer hely hiányában két luxeon rebel star-t amik 700mA mellett fél óra múlva 80 fokosak voltak :oops: tehát ne spórolj a hűtőfelületen mert azt később fényerőben visszakapod mivel minél nagyobb áramerősséggel és minél nagyobb hőmérsékletem üzemelnek ezek annál hamarabb csökken a fényerejük!
Üdvw: Krisztián
 
Köszi az ötleteket. Ez még közel sem a végleges forma, csak összedobtam, hogy tudjam használni. :D
A tápot azért bátorkodtam oda rakni, mert ez egy kültéri Philips táp.
Burkolatot én is akarok rá, még hozzá olyat, ami valamilyen módon átveszi a hőt is. Holnap körülnézek, van-e anyagom itthon, aztán kitalálom, mit lehet kezdeni vele.
Egyenlőre örülök, hogy működik, és kb 40-45 fokos az egész napos üzem után. :D Már fel is van lógatva az akvárium fölé.
 
Kb. ilyen ledes designra gondoltam, de lehet, hogy ez még változni fog az egyszerűbb fele:

capture3.jpg


Úgy tűnik 45 cm-nél magasabb akváriumoknál ideális választás a 45° -os fényvető a ledekre helyezve, mert nem szórja az akvárium mellé a fényt,
Itt egy számítás 45 ° -al :


capture2.jpg


60 ° :

capture1.jpg


Valakinek van tapasztalata ebben a témában?

Üdv. Igéző
 
Back
Oldal tetejére