• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Csapvízes, kemény vízben is könnyen tartható növények

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
Esetleg még indítok egy 5 literes befőttesüvegben is tesztet ugyanolyan körülményekkel.

Talán itt is fontos lehet, hogy "rendszerben" gondolkodjunk. Egy befőttes üveg nem szimulálhat egy ökoszisztémát. Nem szerencsés benne sem halat sem növényt tartani.
 
Talán itt is fontos lehet, hogy "rendszerben" gondolkodjunk. Egy befőttes üveg nem szimulálhat egy ökoszisztémát. Nem szerencsés benne sem halat sem növényt tartani.

Szerintem egy egyszerű növényteszthez tökéletes.
 
Szerintem egy egyszerű növényteszthez tökéletes.

Nem fogunk egyetérteni, mert egy szűrt, megvilágított, tápozott akváriumot nem lehet leegyszerűsíteni így. Sokszor az akváriumon belül is máshogyan viselkednek a növények, attól függően, hogy hol helyezkednek el benne.
 
Nem fogunk egyetérteni, mert egy szűrt, megvilágított, tápozott akváriumot nem lehet leegyszerűsíteni így. Sokszor az akváriumon belül is máshogyan viselkednek a növények, attól függően, hogy hol helyezkednek el benne.

Megvilágítani és tápozni én is fogom. Csak kis víztömegben. Semmi más különbség nem lesz, csak a víz.
 
Nem azt mondtam, hogy ez perdöntő lesz, hanem kíváncsi vagyok mutat-e valamit a növény így is. Megy a teszt nagyban is, már el is kezdtem lágyítani a vizét a 3ból egyiknek.
 
Ezt kezdtem el lágyítani:
CIMG5671.JPG
Szerintetek mennyi iő után lehet "kijelenteni" ,hogy egy lágyabb víz igényű növény bírja a keményebb vízet is?
 
Tartozom egy kis bejelentéssel, ami nektek nem lesz annyira meglepő, mint számomra.
A lágyítás során a 280-300 ppm TDS-ről elértem a 170-180-as szintig. Történt egy érdekes dolog: az eddig barnás-pirosas Alternathera reinecki 'mini' élénkebb piros színre váltott. Pár napig csak néztem, hogy ezzel meg mi lett, már agyaltam mi véltozott, amikor beugrott a lágyítás, hogy biza csak az változott...
Továbbra is tartom, - a reinecki példájánál maradva - hogy a növény egész szép állapotban tartható kemény csapvízben is, de csak a lágyítás hatására a kicsit is érzékenyebb növények elég éles váltást tudnak produkálni.
 
Mi full RO vizet használunk. Agyagos talajnál ritkán kell picit felporozni. De dekor stb függő.
Ha homokot használsz ott lehet erre több figyelmet kell fordítani.

De alapban minél lágyabb annál jobb. 7-8-as víz és az esővíz között azért van egy nagy luksi :)

És mi a helyzet a boltokban kapható ásványvizekkel ? Napokban iszogattam a bubis vizet az akva előtt nézelődve. Majd jött a felismerés . Bubis víz, akvárium, újra bubis víz, akvárium ( ugrált a felsismerő tekintetem )... Hirtelen ötlet és 2 flakon vizet töltöttem a naaaagy négszögletes " pohárba :D ". Pont a hiányzó vizet akartam pótolni és a co2 rendszerben gondolkodtam. Pár perc és bubiztak az addig nem aktív növények. Utólag gondoltam bele meg sem néztem az ásványvíz összetételét. De ha jól sejtem a flakonban nem a csapból folyó 18-19 keménységű víz van.És valószínüleg valamelyest tisztított. Hisz olyan mint a bubi mentes csak co van dúsítva.
 
És mi a helyzet a boltokban kapható ásványvizekkel ? Napokban iszogattam a bubis vizet az akva előtt nézelődve. Majd jött a felismerés . Bubis víz, akvárium, újra bubis víz, akvárium ( ugrált a felsismerő tekintetem )... Hirtelen ötlet és 2 flakon vizet töltöttem a naaaagy négszögletes " pohárba :D ". Pont a hiányzó vizet akartam pótolni és a co2 rendszerben gondolkodtam. Pár perc és bubiztak az addig nem aktív növények. Utólag gondoltam bele meg sem néztem az ásványvíz összetételét. De ha jól sejtem a flakonban nem a csapból folyó 18-19 keménységű víz van.És valószínüleg valamelyest tisztított. Hisz olyan mint a bubi mentes csak co van dúsítva.

El kell, hogy szomorítsalak, az ásványvíz és a csapvíz tök ugyanabból a forrásból származik. Mélységi rétegvíz mindkettő. Magyarul az ásványvíz is kemény, amúgy pont az a tévhit, hogy "ásványosabb", tehát több van benne, ezért egészségesebb. Tudjuk kiknek az érdeke ezt terjesztetni :)
De ha van KH mérőd vagy TDS mérőt mérd meg az "ásványvizet" és a csapvizet is. Nagyságrendbeli különbségek nem lesznek. Ritka az "igazi" ásványvíz, ami 1000 ppm feletti oldott anyag tartalommal bír, mára már bármire ráírhatják azt, hogy ásványvíz. Tulajdonképpen palackozott csapvíz.
Az előkészítés kicsit más, annyiban, hogy az ásványvizet nem klórozzák, de ugyanúgy vastalanítják, mangántalanítják(levegőztetéssel legtöbbször) palackozás előtt, esztétikai és egészségügyi okokból főleg. ( A vasas kicsapódás remek baktériumágy).

Ebben a formában, mint co2 forrás nem ajánlott. Valszeg nem a jólét miatt bubiztak a növényeid, hanem a hirtelen hatalmas mennyiségű gáz csapódott ki rajtuk. Gondolj bele, egy bubis víz kb 4 g/l co2-t tartalmaz. Ha 2 flakont töltöttél be, az 1,5 literes flakonokkal számolva 12 g, pár pillanat alatt. Nem minden tudott beoldódni(amivel valszeg hirtelen egy pH csökkenést is okoztál), hanem csak kicsapódni tudott.
Egyes egyedül úgy lenne értelme, ha folyamatosan adagolnád, egy stabil szintet fenntartva, jól elkeverve a co2-s vizet.
 
Utoljára módosított moderátor által:
El kell, hogy szomorítsalak, az ásványvíz és a csapvíz tök ugyanabból a forrásból származik. Mélységi rétegvíz mindkettő. Magyarul az ásványvíz is kemény, amúgy pont az a tévhit, hogy "ásványosabb", tehát több van benne, ezért egészségesebb. Tudjuk kiknek az érdeke ezt terjesztetni :)
De ha van KH mérőd vagy TDS mérőt mérd meg az "ásványvizet" és a csapvizet is. Nagyságrendbeli különbségek nem lesznek. Ritka az "igazi" ásványvíz, ami 1000 ppm feletti oldott anyag tartalommal bír, mára már bármire ráírhatják azt, hogy ásványvíz. Tulajdonképpen palackozott csapvíz.
Az előkészítés kicsit más, annyiban, hogy az ásványvizet nem klórozzák, de ugyanúgy vastalanítják, mangántalanítják(levegőztetéssel legtöbbször) palackozás előtt, esztétikai és egészségügyi okokból főleg. ( A vasas kicsapódás remek baktériumágy).

Ebben a formában, mint co2 forrás nem ajánlott. Valszeg nem a jólét miatt bubiztak a növényeid, hanem a hirtelen hatalmas mennyiségű gáz csapódott ki rajtuk. Gondolj bele, egy bubis víz kb 4 g/l co2-t tartalmaz. Ha 2 flakont töltöttél be, az 1,5 literes flakonokkal számolva 12 g, pár pillanat alatt. Nem minden tudott beoldódni(amivel valszeg hirtelen egy pH csökkenést is okoztál), hanem csak kicsapódni tudott.
Egyes egyedül úgy lenne értelme, ha folyamatosan adagolnád, egy stabil szintet fenntartva, jól elkeverve a co2-s vizet.
Köszönöm a választ . Így már világos . A további gondolat el szált mint ásványvízből a co2 :D ...
 
Nálunk 23 nk-s a víz, de a topic elején lévő növénylista nagy segítségemre fog lenni!
Nem olvastam át tüzetesebben, de van valami lágyító szer erre (nem az RO készülékre gondolnék), vagy hozassak az asszonnyal a munkahelyéről 0-3 nk-s lágyvizet?:)
 
Nálam ezek vannak/voltak sikeresen tartva eddig (nem teljes a lista):
Micranthemum umbrosum
Pogostemon stellata
Limnophila sessiliflora
Microsorum pteropus
Hygrophila difformis
Pogostemon helferi
Rotala rotundifolia
Bacopa caroliniana
Bolbitis heudelotii
Echinodorus quadricostatus
Cryptocoryne undulata broad leaves
Heteranthera zosterifolia
Vesicularia dubyana Christmas
Cryptocoryne Petchii Pink
Hemianthus micranthemoides
Najas guadalupensis
Nomaphila stricta
Nomaphila stricta "compact"

Szia!
Az a kérdésem, hogy milyen tapasztalatod volt/van a Hygrophila difformis (vizipetrezselyem/vizicsillaggal) kapcsolatban?
Növekedés, szaporítás, szívósság etc.
 
Szia!
Az a kérdésem, hogy milyen tapasztalatod volt/van a Hygrophila difformis (vizipetrezselyem/vizicsillaggal) kapcsolatban?
Növekedés, szaporítás, szívósság etc.
Az első egy hónapban nem csinált semmit, aztán szépen megindult. Valószínűleg a lány-kemény víz átállás tartott eddig, gondolom kicsit sokkolta a különbség. Azóta szépen nő, nagyon jól bírja a nyírást, és akár egyetlen levélből is kihajt. Néha (érthetetlen okból) szerintem emers levelet hoz, majd eldobja, és hoz helyette "normálisat", de a világon semmi okát nem fedeztem fel. Én szeretem, szép, szívós, viszonylag alacsony fényigényű növény.
 
Néha (érthetetlen okból) szerintem emers levelet hoz, majd eldobja, és hoz helyette "normálisat", de a világon semmi okát nem fedeztem fel.
Lehet, hogy van valami periodikus bioritmusa, ami azt mondja neki, hogy "Ez a tócsa hamarosan ki fog kiszáradni, nosza készüljünk fel rá". Aztán mégse. :)
 
Az első egy hónapban nem csinált semmit, aztán szépen megindult. Valószínűleg a lány-kemény víz átállás tartott eddig, gondolom kicsit sokkolta a különbség. Azóta szépen nő, nagyon jól bírja a nyírást, és akár egyetlen levélből is kihajt. Néha (érthetetlen okból) szerintem emers levelet hoz, majd eldobja, és hoz helyette "normálisat", de a világon semmi okát nem fedeztem fel. Én szeretem, szép, szívós, viszonylag alacsony fényigényű növény.
Köszi a tapasztalatokat és még egy kérdés, hogy: "ha megnő, akkor lehet levágni a tetejéből egy olyan 10 cm-es részt a tetejéből és azt a táptalajba helyezni? Megindul?
 
Back
Oldal tetejére