• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Csapvízes, kemény vízben is könnyen tartható növények

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Van egy low-tech közösségem, ahol összegyűjtöttünk pár növényfajt, amit sikeresen tartottunk és növesztettünk csapvízben is(10-30nk)
Közel sem teljes lista, csak amit épp sikerült felidézni pár embernek.
low-tech%2Bn%25C3%25B6v%25C3%25A9nyek.png
 
Van egy low-tech közösségem, ahol összegyűjtöttünk pár növényfajt, amit sikeresen tartottunk és növesztettünk csapvízben is(10-30nk)
Közel sem teljes lista, csak amit épp sikerült felidézni pár embernek.
low-tech%2Bn%25C3%25B6v%25C3%25A9nyek.png
Nálam ezek vannak/voltak sikeresen tartva eddig (nem teljes a lista):
Micranthemum umbrosum
Pogostemon stellata
Limnophila sessiliflora
Microsorum pteropus
Hygrophila difformis
Pogostemon helferi
Rotala rotundifolia
Bacopa caroliniana
Bolbitis heudelotii
Echinodorus quadricostatus
Cryptocoryne undulata broad leaves
Heteranthera zosterifolia
Vesicularia dubyana Christmas
Cryptocoryne Petchii Pink
Hemianthus micranthemoides
Najas guadalupensis
Nomaphila stricta
Nomaphila stricta "compact"
 
Pogo 14 Kh 16GH-ban. Virágföld táptalaj, 26liter 23 w kompakt(ugye ez gyengusabb ,mint egy normális cső)

DSC03283_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Ludwigiához beírhatjátok a Palustrist is. :)
Egy kérdés!
Mi a pálya (tünet) abban az esetben ha egy közepesen lágyvíz igényű növényt bepróbálok egy kemény csapvízbe. Co2, fény, tápozás, stb. paraméter megfelelne.
@Nigro , @viktorlantos vélemény?
Szerintem mást is érdekelhet a válasz...
 
Utoljára módosított:
Egy kérdés!
Mi a pálya (tünet) abban az esetben ha egy közepesen lágyvíz igényű növényt bepróbálok egy kemény csapvízbe. Co2, fény, tápozás, stb. paraméter megfelelne.
@Nigro , @viktorlantos vélemény?
Szerintem mást is érdekelhet a válasz...
Attól függ, mennyire térnek el a két víz értékei egymástól. Valamint, mennyire jól bírja az adott növény ezt a változást.
A minimum egy levélzet csere lesz - szvsz. Nálam a Micro és a Bolbitis ezt csinálta, viszont azóta szépen hajtanak.
 
Egy kérdés!
Mi a pálya (tünet) abban az esetben ha egy közepesen lágyvíz igényű növényt bepróbálok egy kemény csapvízbe. Co2, fény, tápozás, stb. paraméter megfelelne.
@Nigro , @viktorlantos vélemény?
Szerintem mást is érdekelhet a válasz...
Két dolog történhet. Vagy működik. Vagy nem. Rá kell próbálni, más módszer nincs.
(kemény vizezek én is)
 
Egy kérdés!
Mi a pálya (tünet) abban az esetben ha egy közepesen lágyvíz igényű növényt bepróbálok egy kemény csapvízbe. Co2, fény, tápozás, stb. paraméter megfelelne.
@Nigro , @viktorlantos vélemény?
Szerintem mást is érdekelhet a válasz...

Az adott növény bikarbonát felvevő képességétől függ. Univerzális válasz nem létezik, növénye válogatja.

Illetve csak általános válaszokat lehet adni: Egy rossz bikarbonát-hasznosító növény, mint pl a Parvulák, csak igen vontatott növekedést fognak mutatni. Nekik még sokszor a lágyvíz is kevés, kell a CO2 adagolás.

Azok a növények, amelyek a természetben is találkoznak a víz alatti életmóddal, azokban többé-kevésbé megvan a bikarbonát felvétel képessége, őket már lehet tartani mesterséges CO2 nélkül is.

Egy dolog viszont igaz, szinte minden növény gyorsabban nő és robusztusabb mesterséges CO2 mellett. A CO2 az extra tégla, és így nagy házat tud építeni, gyorsan. :)
 
Mezőgazdaságilag 3 makro elem van, ha valaki megnézi a műtrágyákat, akkor NPK trágyákat fog találni, az akváriumban is ezeket a makro elemeket használjuk. Azonban van egy 4. is, amit sokan elfelejtenek, és ez a C.
A szárazföldi növények "korlátlan" mennyiségű szenet tudnak felvenni a légköri CO2-ből, a vízi növények már nem ilyen szerencsések. Ha nem kapnak külön adagolt CO2-t, akkor vagy "éheznek", vagy kénytelenek "megdolgozni" érte. Egyik sem kedvező a növényeknek, de sokan alkalmazkodtak ehhez a körülményhez, amit vagy alacsony növekedési ütemmel (kevés CO2 is elég), vagy bikarbonát felvétellel oldanak meg. Természetesen ha ezeknek is biztosítunk mesterségesen adagolt CO2-t, akkor simán átváltanak SPM fokozatra!
 
Hogy érted ezt a bikarbonát felvételt?
Pendulum írása:
"A bikarbonát felhasználása

Kemény, lúgos vízben a bikarbonát egy hatalmas szén raktár.
Így azok a növények, akik tudják hasznosítani, nagy előnyre tehetnek szert.
Azok a növények nem képesek bikarbonát felvételre, amelyek lágy, savas vizekből származnak, ahol a szabad szén-dioxid szintje magasabb. Ilyenek például a vízi mohák.
A vízinövények a szabad szén-dioxidot 10-szer jobban "szeretik", mint a bikarbonátot, mivel a bikarbonát felvétel energiát igényel. Ez még azokra a fajokra is igaz, amelyek egyébként nagy hatékonysággal hasznosítják a bikarbonátot.

Az algák a bikarbonátot sokkal hatékonyabban hasznosítják az édesvízi növényeknél.

A bikarbonát használók egy csoportjának létezik egy érdekes tulajdonsága a hatékonyság növelésére. A növény hidrogéniont(savat) bocsát ki a levelén keresztül, hogy körülbelül 6-os legyen a pH a közvetlen közelében. Ez a savasság a bikarbonátot szabad szén-dioxiddá alakítja, ami már mint tudjuk, hatékonyabb szénforrás a fotoszintézis számára."
 
Pendulum írása:
"A bikarbonát felhasználása

Kemény, lúgos vízben a bikarbonát egy hatalmas szén raktár.
Így azok a növények, akik tudják hasznosítani, nagy előnyre tehetnek szert.
Azok a növények nem képesek bikarbonát felvételre, amelyek lágy, savas vizekből származnak, ahol a szabad szén-dioxid szintje magasabb. Ilyenek például a vízi mohák.
A vízinövények a szabad szén-dioxidot 10-szer jobban "szeretik", mint a bikarbonátot, mivel a bikarbonát felvétel energiát igényel. Ez még azokra a fajokra is igaz, amelyek egyébként nagy hatékonysággal hasznosítják a bikarbonátot.

Az algák a bikarbonátot sokkal hatékonyabban hasznosítják az édesvízi növényeknél.

A bikarbonát használók egy csoportjának létezik egy érdekes tulajdonsága a hatékonyság növelésére. A növény hidrogéniont(savat) bocsát ki a levelén keresztül, hogy körülbelül 6-os legyen a pH a közvetlen közelében. Ez a savasság a bikarbonátot szabad szén-dioxiddá alakítja, ami már mint tudjuk, hatékonyabb szénforrás a fotoszintézis számára."


Ez egészen pontosan nem az én írásom, hanem Diana Walstad könyve fordításának egy részlete. Annyit hozzátennék, ami csak egy sejtés, de azok a növények, melyek tartósan víz alatt élnek, valószínűleg rendelkeznek a képességgel.

Az édesvízi mészkiválás a növény levelén bizonyítja a bikarbonát felvételt, amit én például már a papagájvirágon(Alternathera reinecki) is megfigyeltem. Sőt, a vízinövények nagyon nagy része szépen nevelhető kemény csapvízben is, ahol a szabad szén-dioxid aránya nagyon kicsi, mondhatni elhanyagolható. Ugye van egy összefüggés a fény és a CO2 felvétel között: HA sok a fény, a növénynek több energiája marad bajlódni a szénfelvétellel, és fordítva is igaz. Ha ezt kiterjesztjük a tápanyagokra is: Ha biztosítunk elegendő fényt (0,5wpl körül), elegendő tápanyagot, akkor a növény több energiát tud fordítani a bikarbonát felvételre, amivel meg tud élni csapvízben is.
Nem mellesleg a növényeknek a természetben sem idegen, még lágyvízben sem a CO2-limitáció, mivel elég szűkös forrás. Egy természetes tó napi szinten ingadozik pH ügyileg, aminek egyik fő oka a fotoszintetizáció CO2-megkötő hatása.
 
A bikarbonát használók egy csoportjának létezik egy érdekes tulajdonsága a hatékonyság növelésére. A növény hidrogéniont(savat) bocsát ki a levelén keresztül, hogy körülbelül 6-os legyen a pH a közvetlen közelében. Ez a savasság a bikarbonátot szabad szén-dioxiddá alakítja, ami már mint tudjuk, hatékonyabb szénforrás a fotoszintézis számára."

(Az egyik)Édesvízi mészkiválás alapja. Amikor a bikarbonát átalakul szabad szén dioxiddá(ugye a bikarbonát úgy keletkezik, hogy a szén-dioxid oldódik a vízben majd elreagál a változó keménység ionjaival), a levél felületén, ahol savasította a növény a vizet, a mész újra kiválik, víz alatt.
 
Az adott növény bikarbonát felvevő képességétől függ. Univerzális válasz nem létezik, növénye válogatja.

Illetve csak általános válaszokat lehet adni: Egy rossz bikarbonát-hasznosító növény, mint pl a Parvulák, csak igen vontatott növekedést fognak mutatni. Nekik még sokszor a lágyvíz is kevés, kell a CO2 adagolás.

Azok a növények, amelyek a természetben is találkoznak a víz alatti életmóddal, azokban többé-kevésbé megvan a bikarbonát felvétel képessége, őket már lehet tartani mesterséges CO2 nélkül is.

Egy dolog viszont igaz, szinte minden növény gyorsabban nő és robusztusabb mesterséges CO2 mellett. A CO2 az extra tégla, és így nagy házat tud építeni, gyorsan. :)
Co2 adott.
Csak pár növény ami igazán tetszik a GA webshopban az van a leírásban lágyvíz. Na az nincs és nem is lessz. Többi feltétel adott.
 
Lágy vízben a legtöbb növény sokkal szebb. De ilyen összehasonlító fotós gyűjteményt nem fogsz találni a neten.
Pl a boltban megnézel egy mohát, Bolbitist a bemutatókban ott látszik mi a szitu :)

Az hogy valami megy vagy nem megy lágy vízben nem feltétlenül azt jelenti, hogy elpusztul. Lehet egyszerűen csak egy kevésbé szép formája önmagának.
 
Van valami különösebb oka? A CO2 macerásabb, mint a lágy víz, azt még is használod.
Csak annyi ,hogy nem szimpi és nem szeretnék vele pacsmagolni. A co2 vel pillanatnyilag tényleg van macera (éllesztős), de ebben a hónapban váltok. Utánna lényegesen egyszerűbb lesz.
10L törpe palack+ Up aqua reduktor + ADA diffúzor lessz (nekem tetszenek a bubik).
Kényesebb garnélát sem szeretnék, pillanatnyilag semilyen sincs.
Csak a növények kedvéért meg ... Inkább válogattam össze könnyeben tarthatókat, azok között is vannak szépek.
Időm meg kevés...
 
Utoljára módosított:
Lágy vízben a legtöbb növény sokkal szebb. De ilyen összehasonlító fotós gyűjteményt nem fogsz találni a neten.
Pl a boltban megnézel egy mohát, Bolbitist a bemutatókban ott látszik mi a szitu :)

Az hogy valami megy vagy nem megy lágy vízben nem feltétlenül azt jelenti, hogy elpusztul. Lehet egyszerűen csak egy kevésbé szép formája önmagának.
Na erre voltam kíváncsi!
 
Lágy vízben a legtöbb növény sokkal szebb. De ilyen összehasonlító fotós gyűjteményt nem fogsz találni a neten.
Pl a boltban megnézel egy mohát, Bolbitist a bemutatókban ott látszik mi a szitu :)

Az hogy valami megy vagy nem megy lágy vízben nem feltétlenül azt jelenti, hogy elpusztul. Lehet egyszerűen csak egy kevésbé szép formája önmagának.

Most nem kötekedésnek, de én úgy emlékszem, hogy ti is (magyarországi extra) kemény vízben növényeztetek sikerrel, addig, ameddig kiderült, hogy Tom Barr a 4nk-t érti kemény víznek.
Van erre valami kézzelfogható eredmény, vagy feltételezés?

Nekem az az elméletem, hogy nem a kemény víz a ludas, hanem a szabad CO2 hiánya. Ha megvan a szabad CO2 az adagolásból, akkor ugyanolyan szépek lesznek a növények. Lágyvízben csak kevesebb CO2 kell.
 
Back
Oldal tetejére