• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Az én "ékszerdobozom"

Nagyon tetszik ez az aki! Én most tervezem a sajátomat ,viszont most megijesztettél ,és belegondoltam mi lesz ha nálam is garnéla hullással kezdődik a hobbi :(
Fel a fejjel!! Hajrá! Nehogy feladd mert nagyon szép az akvárium :)
 
Soha nem adtam még külön ásványokat garniknak,és a sakurák szerintem a jég hátán is megélnek,nem egy kényes fajta.Milyen gyakran cserélsz vizet?A galaxyk szintén a nagyon kipusztíthatatlan halak közé tartoznak tehát rajtuk nem fogod észrevenni ha gond van.Ha co probléma van akkor a garnélák másznak kifelé amin csak lehet,az elég feltűnő tud lenni.Tudsz mérni ammoniát?

Vízcsere hetente 30%. Ammóniát nem tudok mérni, akiket kérdeztem az ásványt fontosabbnak találták, mint a víztesztet.
 
Majd nálam okosabbak megcáfolnak,de ilyen elhullásokkal és algásodással,belső szűrővel és halakkal tűzoltásként biztos sűrűbben cserélném a vizet.Soha nem használtam belső szűrőt,de nekem 8db galaxyval(átlag méretük 3-3,5 cm,1cm hal/liter külső szűrővel az ajánlott mennyiség) kicsit karcsúnak tűnik a szűrésed.A nem megfelelő szűrés egyik alap oka lehet az algásodásnak.Egy ammonia tesztet pedig szerintem sürgősen szerezz be .szerintem neked ez lenne a legjobb Seachem Ammonia Alert - Ammónia teszt most csak 3300 Ft - Green Aqua
Addig is sűrűbb vízcsere.Kevesebb etetés(figyelj oda,hogy minél kevesebb jusson az aljzatra).
 
Szia,

szépen berendezett kis nanod van! A sakurák nem túl érzékenyek, de mégis van, hogy elhullanak... A fej és a potroh közti fehér csík annak a jele, hogy nőnek, híznak a garnéláid, és már kezd kicsi lenni a "ruhájuk". (A páncél egy kicsit szétcsűszik.) Ez nem feltétlenül jelent bajt, de ha minden halálesetnél jelen van ez a tünet, akkor én erőteljesen vedlési problémára gyanakodnék. Az jó, hogy vettél Mineral Stone-t, de annak is idő kell, hogy kioldódjon, és hogy a garnélák "be tudják építeni" az ásványi anyagokat. Ha kézzel a víz alatt kicsit megsimogatod/dörzsölöd a követ, akkor elég sok le fog jönni róla, és ezt a lejött részt a kezeddel szétmorzsolva gyorsan fel tudod oldani, így gyorsabban tudod emelni a víz ásványi anyag tartalmát.

Sokan írták már, de én is leírom, hogy érdemes lenne mérned vízparamétereket: No2/No3/Ammónia, hogy megtudd, mennyire jó a szűrésed. GH/KH/TDS, hogy megtudd a vized keménységét, és azt, hogy lehet-e kevés nyomelem a vizedben. Esetleg egy PH is érdekes lehet, ha már méregetsz, de talán nem ez a legfontosabb, az amazóniád stabilizálja. Ez elég sok teszt, lehet, hogy érdemes egy üvegben bevinni a GA-ba, ahol a srácok megnézik neked. (A mérési eredményeket írd fel, hogy velünk is meg tudd osztani. :) )

A vízcseréknél csapvizet használsz? Lágyítasz valamivel? Ha csapvizet használsz, akkor nem hiszem, hogy ásványi anyag hiányod lesz. De a Mineral Stone mindenféleképpen jó, hogy bent van. A csapvíznél használsz vízkezelőt?

A garnélákat szépen óvatosan szoktattad be? Beszoktatáskor érdemes kikapcsolni a Co2-öt, és ha úgy látod, hogy valami nem stimmel velük, akkor is érdemes lehet kikapcsolni pár napig, és a tápozást is visszavenni. A garnélák nem szeretik a változásokat, ezért a vízcserét is óvatosan kell csinálni (nem bezúdítani a cserevizet). Cserekor a lehető legtöbb paramétert érdemes beállítani. Ha mást nem tudsz,legalább a hőmérséklet legyen közel ugyan az, és adj a csapvízhez vízkezelőt. Lehetőleg egy külön edényben, hagyd egy kicsit állni, esetleg keverd meg néha, és aztán öntsd be. Igen, ezek nem valami szuper-extra érzékeny CRS-ek, de ők is megérdemlik/meghálálják az ilyen extra törődést.
A garnélák jobban preferálják a kisebb vízcseréket, tehát 30% felé ne nagyon menj. Inkább heti 2x 20-25% ha baj van, mint 1x 50.

Szerintem talán egy kicsit sok tápot adsz, bár én ADA tápokat használok, nem GA-t. Nem biztos, hogy kell neked napi 1-1 ml, elég is kevesebb lehet. Co2 is épp, hogy csak pöfög, és a 7w-os led sem HighTech.

A garnélák szeretik a friss, oxigéndús vizet. Ha jól láttam, akkor neked elég rendesen fel van töltve az akváriumod, a szűrőt szinte teljesen belepi a víz, egyáltalán nem használod ki a szűrő vízesős részét. Pedig az nagyon sokat segít az oxigén beoldásban, valamint, ha lejjebb viszed a vízszintet, akkor a felszínt is jobban fodrozza a szűrő. Igen, minél nagyobb a felszín mozgatás, annál nagyobb a Co2 veszteség is, de minél több az Oxigén beoldás, annál boldogabbak a garnélák. Nem egy high tech rendszert működtetsz, ezért én úgy gondolom, hogy (a lakók érdekében is) érdemes lenne csökkentened a vízszintet, és a szűrőt esetleg feljebb emelni, hogy legyen vízesés is és hullámoztatás is. Az oxigén bevitelre főleg este van szükség, mert megy a Co2 is és a növények is oxigént fogyasztanak. (Ha kicsit csökkented a vízszintet, akkor a talaj közelébe is egy kicsit több fény kerül.)

A gyári szűrőanyagot használod? Érdemes cserélni Matrixra, nekem nagyon bejött. Szerintem ezt a Nanot még el kell vinnie a gyári szűrőnek, de sokkal több halat már nem biztos, hogy be fogsz tudni rakni. Az etetéssel vigyázz. A garnéláknak olyat kaját adj, ami kifejezetten garnélás (ne valami áruházi cuccot), mert az lassan bomlik le, és nem terheli a vizet.

Hirtelen ennyi jutott az eszembe, de majd jönnek a többiek... :)

Szerk.: algák beazonosításához, és legyőzéséhez: James' Planted Tank - Algae Guide
 
Sziasztok!

A vízcseréknél csapvizet használsz? Lágyítasz valamivel? Ha csapvizet használsz, akkor nem hiszem, hogy ásványi anyag hiányod lesz. De a Mineral Stone mindenféleképpen jó, hogy bent van. A csapvíznél használsz vízkezelőt?

Igen, csapvizet használok és Seachem vízelőkészítőt, akváriumvízzel megegyező hőmérsékletű vizet teszek lavórokba és hagyom állni egy kis ideig, majd egy csészével meregetem be kb 5 percenként. A beszoktatás is teljesen fokozatos volt. A tápozást visszavettem, vízcsere után teszek be csak macrot és microt, 1-1-ml. A CO2 is alig megy, 3 bubi/perc kb. Alga van dögivel, ismerem az oldalt (James' Planted Tank - Algae Guide), csak nem tudom meghatározni, szerintem egyik sem hasonlít kifejezetten azokra ami nálam van, a poralgát leszámítva.
A garnélák három naponta kapnak enni JBL garnéla tápot, nem áruházi cuccot :D és ha a garnélák nem, akkor a galaxyk baromi gyorsan elfogyasztják.

A nano szűrőjében a gyári szűrőanyag van, eddig még senki nem említette, hogy érdemes volna kicserélni, de köszönöm a tippet.

Voltam pénteken GA-ban, a vízparaméterek:
pH=7,6
GH=11
KH=4
NH4= több lett mint 0,25 mg/l , de pontos értéket nem adott a teszt
NO3=25mg/l
PO4=0mg/l

A víz savanyítására beszereztem Catappa-X kivonatot, ebből szombaton vízcsere után 3,5 ml-t adagoltam, az alacsony foszfátot pedig EasyLife Fosfoval próbáltam helyrebillenteni, ebből 7 ml-t tettem be.

A vízparaméterek helyrehozása ellenére ma két döglött sakura várt itthon...
 
A Catappa ha jól tudom segít a bakteriális fertőzések ellen is.A foszfátnál talán fontosabb lett volna inkább egy ammónia teszt,vagy ammónia alert,meg egy ph teszt,vagy mérő.csapvízben szerintem nem lehetnének tömeges vedlési problémáid.
A vízfelszín mozgatás is jó tanács folt kicsit feljebb.
Nincs vékony hártya a víz felszínén?co beoldással párosítva az jó kis záróréteget tud alkotni,és nem tud levegőzni a vized.

A növényekre kitérve:sok alga lehet az elégtelen szűrés és co szint miatt,tápanyag hiány miatt.a napi 1-1ml tényleg sok volt,de a heti 1-1 meg kevés lesz sztem.a ph teszttel,vagy mérővel+kh teszttel nyomon tudnád követni a co beoldásod,szerintem érdemes,ha nem is naponta de néha ránézni.
 
Az ammóniával az a baj, hogy hiába tudom hogy elég magas, nem nagyon tudok vele mit kezdeni. Vékony hártyám van, de ezzel kapcsolatban azt a tanácsot kaptam, hogy bele kell törődni :D

A vízfelszín mozgatás is jó tanács folt kicsit feljebb.
Ez meg is valósult.
Végső soron ismét tanácstalan vagyok a szén-dioxidot és tápozást illetően... :(
 
Az ammóniával az a baj, hogy hiába tudom hogy elég magas, nem nagyon tudok vele mit kezdeni. Vékony hártyám van, de ezzel kapcsolatban azt a tanácsot kaptam, hogy bele kell törődni :D


Ez meg is valósult.
Végső soron ismét tanácstalan vagyok a szén-dioxidot és tápozást illetően... :(


A hártya semmi esetre sem jó, gátolja a gázcserét, ergo megfullad(hat)nak a lakók, főleg, ha Co2-öt is adagolsz nekik. Az jó, ha hullámoztatod a felszínt. Ha este is megy a Co2, márpedig neked olyan van, ami mindig megy, akkor este pláne plusz oxigén kell. (Fodrozás / légpumpa / Oxidator, stb.)
 
Az ammóniával az a baj, hogy hiába tudom hogy elég magas, nem nagyon tudok vele mit kezdeni. Vékony hártyám van, de ezzel kapcsolatban azt a tanácsot kaptam, hogy bele kell törődni :D


Ez meg is valósult.
Végső soron ismét tanácstalan vagyok a szén-dioxidot és tápozást illetően... :(

Első körben a garnéla hullást kellene megállítani.ebben a tápozásnak és a co-nak nincs szerpe(valószínűleg nem olyan magas a co szinted)ha pötyög a co és tápozol mondjuk két naponta az elvileg jó kell legyen.

garnéla hullás okai lehetnek(amit én tudok,más majd kiegészíti):

Oxigén/co elvileg kilőve
ph,gh/kh,ásványi anyagok ezzel sincs gond
fertőzés ez passz
ammónia nálam továbbra is ez a gyanús.nem hogy magas ammóniának nem szabadna lennie,hanem konkrétan semmilyennek.
stressz mondjuk én még nem láttam olyan úri sakurát/rc-t ami ettől kidőlt volna de biztos van ilyen.de te sztem mindent megteszel,hogy ezt elkerüld.

a hártya a víz felszínén jól kezelhető egy skimmerrel,vagy ha esztétikusabb és olcsóbb megoldást szeretnél akkor egy skimmeres akasztós szűrővel,ami besegít a szűrésben,leszívja a hártyát és mozgatja a vízfelszínt.Ezt megtömni substrattal,vagy seachem matrixxal és kész.Sun-sun 301,ilyet találsz itthon is,nekem is van egy a nanomon.Ha nem akarsz átállni külső szűrőre akkor ez segíthet.Addig is próbálj meg 2naponta 30%-os vízcserét,ha ammonia problémád van az tűzoltásnak jó lehet(ebben az esetben vízcsere után tápozz).A vízcserénél lehetsz kicsit lazább,hőfok kb stimmeljen,előkészítő bele és mehet bele lassan,de ez az 5 percenként 1 pohár szerintem tök felesleges.(én pl a paludáriumba 50%-ot 10perc alatt lecserélek,nem hogy a garnélák,de még az otok se hisztiztek soha miatta)

Most nézem,hogy este is megy a CO2-d?egy ekkora akiban szerintem hártyával kombinálva az nagyon gáz.Én most 2napra hagytam itton a nanot úgy hogy nem volt felszín leszívás,de éjszaka nem megy a co2,mire második este hazajöttem a mindig pont jó co szint helyett egy sárga dc várt itthon.A X.kerületi hegesztéstechnikai boltban 3 vagy 5ezer forint asszem egy mágnesszelep(jó meg egy ezres hozzá a villanyászati rész).
 
Én is ajánlom az éjszakai szellőztetést, azt nagyon szeretik az állatkák, sokkal élénkebbek, ha mozog a vízfelszín, és több a zoxigén. Javaslom szerezz be egy ILYET.
Nálam este 9től reggelig megy.
 
Én is ajánlom az éjszakai szellőztetést, azt nagyon szeretik az állatkák, sokkal élénkebbek, ha mozog a vízfelszín, és több a zoxigén. Javaslom szerezz be egy ILYET.
Nálam este 9től reggelig megy.

Ha nem akarsz helyet pocsékolni akváriumon belül,és nézni a német formatervezés gyöngyszemét akkor inkább a skimmeres akasztós szűrő,és az besegít a szűrésbe is,amire sztem nagy szükséged van.GA sajnos nem árul ilyet,de rá tudsz guglizni Sun Sun 301 (de van nagyobb 501,701 is)
 
Az ammóniával az a baj, hogy hiába tudom hogy elég magas, nem nagyon tudok vele mit kezdeni. Vékony hártyám van, de ezzel kapcsolatban azt a tanácsot kaptam, hogy bele kell törődni

Szia!

Mindkét problémára jó megoldás, ha minden nap cserélsz pici vizet. Lemered a vízfelszínről a hártyás trutyit és visszapótolod. Ez segít a Te közérzetednek és a lakókénak is. Talán tüneti kezelésnek tűnik, de akkor már a skimer még inkább az. Persze ez csak az én egyéni véleményem. Az ammónia valami bomlás eredménye lehet egyébként. Ha jól olvasom, akkor nem etetsz túl sokat. Kár, mert ezen lenne a legkönnyebb segíteni. :) Viszont lehet, hogy a baktériumokkal van valami gond, esetleg meg lehetne próbálni még baktériumot adni a vízhez. Ártani biztos nem árt. Addig pedig vízcserékkel tudod csökkenteni, hiszen amit kiöntesz vizet abban van ammónia, a frissben pedig nincs.
 
Szia!

Mindkét problémára jó megoldás, ha minden nap cserélsz pici vizet. Lemered a vízfelszínről a hártyás trutyit és visszapótolod. Ez segít a Te közérzetednek és a lakókénak is. Talán tüneti kezelésnek tűnik, de akkor már a skimer még inkább az. Persze ez csak az én egyéni véleményem. Az ammónia valami bomlás eredménye lehet egyébként. Ha jól olvasom, akkor nem etetsz túl sokat. Kár, mert ezen lenne a legkönnyebb segíteni. :) Viszont lehet, hogy a baktériumokkal van valami gond, esetleg meg lehetne próbálni még baktériumot adni a vízhez. Ártani biztos nem árt. Addig pedig vízcserékkel tudod csökkenteni, hiszen amit kiöntesz vizet abban van ammónia, a frissben pedig nincs.

Baktériumok 1,5 hete lettek pluszba adva a vízhez :D 3fiolányi BioDigest és egy fiola BioTrace. Köszönöm szépen a tippeket minden esetre :)
 
Baktériumok 1,5 hete lettek pluszba adva a vízhez

Kár. :) Mármint, érted...

Mindenesetre - szerintem -, amíg nem derül ki mi a fő gond, nyugodtan cserélgess vizet. A lakók nem kényesek erre. Persze ilyenkor növénytápot is kiöntesz, ezt érdemes az adagolásnál számításba venni.
 
Beleakadtam Nigro egy régi írásába, még a 90-es évekből (hehe), szóval ebbe: Robert… | Nigro Blogja

Egyből eszembe jutott az akváriumod. Meg kellene próbálni 7-es alá vinni a PH-t. Ha ez sikerülne, akkor nem ammónia lenne a vízben, hanem ammónium, ami nem mérgező az állatokra nézve. Erre több lehetőség is van, próbáld kiválasztani, hogy neked melyik a legegyszerűbb. Azt mindenképpen látnod kell, hogy itt a fórumon szereplő akváriumok kb 6,7 PH körül vannak. Tehát kevés a tapasztalatunk lúgos környezetben. Olvastam, hogy nagyon fogy a széndioxidod, pedig az egy megoldás lenne, hogy több gázt adsz. Az lefelé módosítja a PH-t.
 
Beleakadtam Nigro egy régi írásába, még a 90-es évekből (hehe), szóval ebbe: Robert… | Nigro Blogja

Egyből eszembe jutott az akváriumod. Meg kellene próbálni 7-es alá vinni a PH-t. Ha ez sikerülne, akkor nem ammónia lenne a vízben, hanem ammónium, ami nem mérgező az állatokra nézve. Erre több lehetőség is van, próbáld kiválasztani, hogy neked melyik a legegyszerűbb. Azt mindenképpen látnod kell, hogy itt a fórumon szereplő akváriumok kb 6,7 PH körül vannak. Tehát kevés a tapasztalatunk lúgos környezetben. Olvastam, hogy nagyon fogy a széndioxidod, pedig az egy megoldás lenne, hogy több gázt adsz. Az lefelé módosítja a PH-t.


Köszi szépen a tippet! Ezt próbálom elérni most a Catappa kivonattal. De továbbra sem érthető számomra, hogy hogyan lesz ilyen magas a pH-m Amazonia és CO2 mellett...
 
A CO2 is alig megy, 3 bubi/perc kb.

Ezért nem megy lejjebb, mert ez így kevés. Főleg diffuzorral, hiszen ennek egy része egyből ki is jön a vízből. Másfelől nem olyan magas ám 7,6, ha a csapvizet megmérnéd, az még magasabb lenne. Szóval savasítasz picit, csak lehetne még jobban. Szerintem nézd meg a naplók között a hasonló mérető akváriumokat, hogy mások hány buborékkal dolgoznak. Vagy hátha leírják majd, ha olvassák mindezt. Én kb másodpercenként 1 bubit adok ráadásul reaktorral, ami azt jelenti, hogy nincs veszteség a beoldásnál. Igaz, az 60 literes, nehéz összehasonlítani.

Ha megnézed az alábbi táblázatot, akkor láthatod, hogy 4-es KH mellett a 7,6-os PH azt jelenti, hogy szinte nincs CO2 a vízben. Bátran adhatod a gázt, a táblázat szerint a Te KH értéked mellett 6,6-os PH is a "normális" tartományba lenne.

ph-kh.jpg
 
Utoljára módosított:
Nekem is egy aquastyle-om van, igaz egyel kisebb a 24 literes. A sarokszűrő szépen teszi a dolgát a gyári töltettel. Nagyon jól kitalált kis szett ez!
Azt javaslom én is, hogy a szűrőt húzd feljebb, mert így jobb lesz az O2 beoldás valamint a flow is nagyobb lesz úgy tapasztaltam.
A felszíni hártyával nem sokat vacakoltam, beraktam a szűrő mellé hátra egy eheim skimmert. Növények takarják valamelyest, így nem zavaró a látványa különösebben. Szakaszosan működtetem (időzítőre van kötve), reggel és este megy 15-15 percet.
Sajnos a sakura pusztulásra nincs ötletem. (n) Én is tartok sakurákat ebben az akiban minden gond nélkül. Hetente 1-2x kapnak shirakura chipset.
 
Arra azért figyelj, hogy a Tropica Nano Co2 kicsit "máshogy" működik, mint a rendes nagynyomású cuccok. Ez folyamatosan meg, még este is, viszont sokkal kevesebb Co2-vel dolgozik. Ha feltekernéd a bubiszámot, akkor a palackod is pikk-pakk kifogyna. :) Ha megnöveled a bubiszámot, akkor az este is meg lesz növelve, de akkor a növények is Co2-öt termelnek, és O2-öt fogyasztanak, így a többi lakó lehet, hogy nekikezd pipálni, stb. Esetleg ebbe bele is halhatnak a garnélák.
Az Eheim Skim 350 a felszíni hártya eltávolítása mellett (ami azért rossz, mert az gátolja a gázcserét), azért is jó, mert elég gyorsan át tudja "szellőztetni" az akváriumot, kihajtja a Co2-öt. Ami este nem jön rosszul.

Eléggé rámentünk erre a Tápozás+Co2+Oxigén hiány kombóra.
Én úgy gondolom, hogy a szűrésed elégséges, nem túl sok, de szerintem még épp elég. Főleg, hogy volt bejáratási idő az akváriumnál. Persze, ha ráraksz egy akasztósat, vagy cseréled egy külsőre, akkor nagyobb a mozgástered.
Nálam a 100 literes indításakor volt rejtélyes garnéla elhullás, pedig semmilyen okot nem találtunk rá. A megoldás az volt, hogy a csapvízben volt valami, amit egyik vízkezelő szer sem tudott megkötni, és pusztította a garnéláimat. A megoldás egy RO készülék volt. Persze most nem azt mondom, hogy vegyél azonnal egy RO készüléket, de ha minden lehetséges okot kizártál, akkor ebbe az irányba kellene gondolkoznod. Érdemes lenne kipróbálni, hogy veszel RO vizet és azzal csinálod a cseréket. A RO vizet vissza kell sóznod (szerintem, ha a víz mérgező hatására gyanakszol, akkor sóval kell visszasózni, nem csapvízzel keményíteni). Vizet tudsz venni a GA-ban, és talán vissza is sózzák Neked, vagy veszel sót és azzal tudod csinálni.
A RO víz előtt még megpróbálhatod azt, hogy egy kis aktívszenet raksz a szűrődbe. A 100 literesnél az aktívszén használata csökkentette a vízcseréknél levő elhullások számát, de teljes megoldást csak a RO adott. A szűrőd felső részében van egy kis külön tároló, ahova tudsz rakni kb. 2 borsónyi aktívszenet. Ez nem sok, de tud segíteni. Érdemes valami kis szúnyogháló zsákot varrni, hogy ne szökjön mindenhova az aktívszén, ha cserélni akarod.
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére