• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Selva Lluviosa

Gáncs Péter

Nano HAC bajnok
Sziasztok!

Teljesen új fórumozóként először szeretnék mindenkit üdvözölni és megköszönni azt a sok okosságot, amit itt az oldal keretein belül az évek során összehoztatok. Nagyban segített a kezdeti és a most felmerülő kérdéseimben is. Éveken át sürgereztem, ez igaz továbbra is megmarad, de ki szerettem volna magam próbálni a növényezés világában is. Amely tervhez ez az oldal nagyban hozzájárult.
Kezdetnek low tech körülmények között szeretnék növényeket nevelgetni, aztán ha úgy alakul akkor majd a jövőben egy nagyobb profibb felszerelésű akvárium beüzemelése is szóba jöhet... Na de jöjjenek a száraz tények:):

30*30*35 nano kocka, hajlított elülső sarkokkal, háttér fekete fóliával​
  • Világítás
Wave Cosmos Zen Artist 20W​
  • Szűrés
Eheim 2213 - tartalma: vékony réteg kék szivacs, Eheim Substrat Pro, Seachem Purigen, perlonvatta​
  • Aljzat
Tropica Aquarium Soil
JBL AquaBasis Plus​
  • Dekor
Red Moor gyökér​
  • Növények
Eleocharis parvula mini
Staurogyne repens
Cryptocoryne Wendtii
Hygrophila corymbosa Siamensis
Micranthemum Sp. Monte Carlo
Bacopa australis​
  • Állatvilág
Amano garnéla
Red Cherry
Corydoras panda (Panda harcsa)
Hyphessobrycon amandae (Amanda lazac)
Popondetta Furcata
Otocinclus Affinis
Nannostomus beckfordi ???​
  • Tápok:
Green Aqua Micro 2ml/nap
Green Aqua Macro 2ml/nap
Easylife EasyCarbo 1ml/nap​

Az adatokat követően kicsit mesélnék az eddigi eseményekről, ugyanis várni akartam a megosztással egy kis időt, hogy legyen miről beszélni. Április elején került üzembe az akvárium. Az első héten napi 50%-os vízcsere volt, majd ennek rendszeressége csökkent heti 3-ra, 2-re, most pedig már csak heti egy. Tápozást Profito+EasyCarbo combóval kezdtem, majd pár hét után érkezett a többek által is használt Mic+Mac+Carbo trió. Az elején házilag készített világítással adtam nekik a fényt. De az SMD5050-es ledszalag kevésnek bizonyult, ezért váltottam a fent említett típusra. Amazonia talajt szerettem volna aljzatnak, de készlethiány miatt a Tropica-t ajánlottak. Meg kell mondjam, teljesen elégedett vagyok vele. Miután kitapasztaltam az ültetés technikáját és kéznél voltak a csipeszek, kezdőként is viszonylag könnyedén haladtam, igaz a Monte Carlo néha okozott egy kis fejtörést. Egyedül a Stau-val volt kis probléma. Beültetést követően teljesen tönkrement. Vártam, hogy javuljon a helyzet, de nem így történt, ezért rendeltem a helyére pótlást, ugyanebből a típusból (titkos kedvenc;)). A mostaninak pedig már semmi gondja nincs. Bacopa-t alig győzöm vágni..., Siamensis-nek eddig csak egy fő hajtását kellett lecsípnem, de jönnek bőségesen az oldalhajtások, Parvula kicsit stagnál, de azért növöget, nem oly rég csipkedtem le belőle egy kicsit az MC-vel egyetemben, nah a Cypto meg csak nő és nő....
Eddig csak minimális algám volt az üvegen. Szerencsére nem éri közvetlen napfény az akváriumot. Nagy bánatomra a növények nem bubiznak, az szép látvány lenne biztos. De nem aggódok, mert a növények fejlődnek és néha azt az egy-két barnás levelet az MC-n meg el tudom viselni. CO2 beüzemelésén gondolkodtam, de nekem tetszenek így a növények és nem szeretném megkavarni a dolgokat, meg ez amúgy is egy low tech összeállítás.
Gyors pár sor az állatokról. Mindenképpen garnélákat szerettem volna és kezdésnek e két variánst választottam. Amanoból kettő van mindösszesen (ennyi volt a kereskedésben....(n)), Red cherryből pedig 9es volt a kezdeti létszám, de már megszámlálhatatlan utód született azóta. Tudom a halak nem a legtökéletesebb választások egy ekkora aksiba. Az említettek közül az utolsóban nem vagyok teljesen biztos, hogy jó nevet adtam meg, mert azoknak elvileg csak ideiglenesen vagyok én a gazdája.
Előre is elnézést, hogy ilyen hosszúra sikerült ez a naplóindítás, igyekeztem minden eddig történt eseményt beleírni. Köszönöm, hogy végigolvastad. Végezetül naná, hogy jöjjenek a képek:D (nem vagyok fotós:snaphappy:, ezért elnézést a telós illetve egyszerű fényképezőgépes képekért). Várom az észrevételeket, kérdéseket, legyenek akár pozitívak vagy negatívak.
Kezdetek kezdete:
IMG_3130 by Péter Gáncs, on Flickr
Indulás (Április 4)
IMG_3232 by Péter Gáncs, on Flickr
Aprilis 17
DSCF1146 by Péter Gáncs, on Flickr
Árilis 24
DSCF1164 by Péter Gáncs, on Flickr
DSCF1185 by Péter Gáncs, on Flickr
IMG_3360 by Péter Gáncs, on Flickr
IMG_3350 by Péter Gáncs, on Flickr
Május 15
DSCF1336 by Péter Gáncs, on Flickr
DSCF1350 by Péter Gáncs, on Flickr
Jelenlegi állapot...
IMG_3520 by Péter Gáncs, on Flickr
IMG_3522 by Péter Gáncs, on Flickr
IMG_3518 by Péter Gáncs, on Flickr
Végül a lakók
DSCF1317 by Péter Gáncs, on Flickr
DSCF1372 by Péter Gáncs, on Flickr
 
Üdv a fórumon.
Nagyon szuper kezdés(y) bárcsak én is ilyen jól kezdtem volna az akvakertészkedést de én már elindítottam a nanomat mire rátaláltam erre a fórumra. Úgy látom van egy kis ecset ezeket próbáld meg eltávolítani mert csak szaporodik.
Gratulálok a szép lett, algamentest.:)
 
Szia!
Köszönöm a jókívánságot;) Tény és való, hogy a fórum olvasgatása nélkül nagyon sok embert kellett volna zaklatnom a kérdéseimmel amíg eljutok egy olyan szintre, hogy nyugodt szívvel belevágok a projektbe.
Valami ötletet tudnál esetleg adni, hogy mivel célszerű az ecset ellen fellépni?
 
Szia!
Csatlakozom előttem szólóhoz, gyönyörű nanot hoztál össze low körülmények között!:);)
Ecset algára Sziámi algaevőt szoktunk ajánlani, csak nem ilyen kis akváriumba. Sajnos nagyra nő a "halacska."
Carbo-t hígíthatsz RO vízzel és spriccelheted vele a fertőzött területet, növényeket. De csak okosan ne, hogy "megégjen" valami. Nálam, ha dekoron van alga, tömény Carbo-val leecsetelem.
 
Utoljára módosított:
Szia!
Csatlakozom előttem szólóhoz, gyönyörű nanot hoztál össze low körülmények között!:);)
Ecset algára Sziámi algaevőt szoktunk ajánlani, csak nem ilyen kis akváriumba. Sajnos nagyra nő a "halacska."
Carbo-t hígíthatsz RO vízzel és spriccelheted vele a fertőzött területet, növényeket. De csak okosan ne, hogy "megégjen" valami. Nálam, ha dekoron van alga, tömény Carbo-val leecsetelem.
Köszönöm a dicséretet valamint a hasznos infót is. Ezt a Carbo-t hígítós dolgot mindenképp ki is próbálom(y) A red moor-t pedig majd egy kicsit töményebben kezelem.
Az általad említett halnak utánanéztem és tényleg ecsetevésre ajánlott, de a méretei miatt valóban nem az én akváriumomba való... Na de az első megoldás reméljük használ;)
 
Szia!
Mielőtt algát irtasz carbo-s módszerrel ajánlom ezt elolvasni:Zöld por alga / Green dust algae | Page 5 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
Tényleg óvatosan kár lenne ezekért a szépségekért. Mondjuk én a képeken nem látok algát.:)
Átolvasom az említett fórumot, hátha találok ott is valami hasznosat. Mivel most már alvás van az aksiban:sleep::), ezért majd holnap tüzetesebben átnézem a tereptárgyakat illetve a növényeket. Aztán annak fényében carbozok. Találat esetén majd a napi adagot célirányosan, hígítás vagy hígítás nélkül, az általad említett módon fogom befecskendezni. A növényeket meg mindenképp igyekszem megóvni;)
 
Sziasztok!

Lassan egy hónap telt el, a legutóbbi jelentkezésem óta, mindenképp hírt szerettem volna adni az változásokról. Az akvárium köszöni szépen jól van és működik. Igaz pár apróbb változás történt az elmúlt időszakban.
Sajnálatosan két amandalazac elpusztult:cry: A pontos okát nem tudom, szerintem ki nem ugrottak, de maradványokat nem találtam az akváriumban sem, így csak a darabszám fogyatkozásából jöttem rá, hogy két halacskától megváltam. A többiek jól vannak.
Amano garnélák darabszámát még nem növeltem, de talán majd egyszer arra is sor kerül. Viszont a Red Cherry-k hipergyors sebességgel szaporodnak :D Szinte minden méretben már megtalálhatók nálam, de a növényzet jó búvóhelyet szolgáltat neki, így meg nem tudom mondani, hogy hányan is vannak összesen...
Az akvárium technikája is történtek változtatások. Nálam is megjelent a víz tetején a surface skim, amit eddig próbáltam a szűrő visszafolyó ágának megfelelő elhelyezésével eltüntetni, de nem volt az igazi. Illetve felfigyeltem rá, hogy a halaim reggelre mindig pipálnak, a harcsák pedig szaporán veszik a levegőt. Ezért plusz oxigént juttattam esténként a vízbe, ami átmenetileg segített is. Egy hátránya volt, hogy hangos a légpumpa. Ezért ezt csak ideiglenes megoldásnak szántam. Viszont sikerült szert tennem egy Eheim Skim 350-re. Elsőosztályú cucc. Mindenkinek csak ajánlani tudom. Pillanatok alatt leszedi a felszínen lévő cuccot. Viszonylag sikerült elrejtenem a Siamensis mögé, így egy időkapcsoló helyezi automatán üzembe. Naponta kb. 5-6szor beindul fél órára és utána ki is kapcsol (általában akkor üzemel, amikor nem ég a világítás). Úgy vettem észre, hogy a halaknak is jót tett. Már nem pipálnak. Igaz ebben lehet az is közrejátszik, hogy most nincsenek olyan nagy melegek és az akvárium vize is visszahűlt két fokot, 25 celsius-ra.
Növényfronton volt egy kis mozgolódás. Új nem került bele, csupán a már meglévőket kell kicsit variálnom és szétszednem. Az akvárium jobb oldalán található Crypto bődületes fejlődésnek indult. Eltakarta a red moor gyökeret és szinte bekúszott az egész előtérbe. Úgy ahogy van kivettem, pár levelet leszedtem és több tőre szedve visszaültettem. Mivel elég hosszú volt a gyökérzete ezért kis táptalaj is felkeveredett vele, de igyekeztem egyből leszívni az akváriumból. A már említett Siamensis-t is vissza kellet vágnom többször, mert kezdett túl nagy árnyékot vetni az alatta lévő Parvulára és MC-re, de azóta is ha nem is gyorsan de szépen fejlődik. Az MC levelei néhol bebarnultak, a Parvula pedig stagnál. Szerintem ez köszönhető a low tech kialakításnak is, főleg mivel nem CO2-zök, csak EasyCarbot teszek a vízbe, illetve a világítás is csak 20W. No de nem aggódok, annyira nem vészes. A Bacopa viszont gyorsan fejlődik. Az alsóbb levelit pár tő néha eldobja. A legutóbbi kertészkedésnél az összes tőt kivettem, mert már rengeteg volt és csak árnyékolták egymást. A felét elajándékoztam, a maradékot pedig visszaültettem.
A növény levelén található némi alga, de szerintem nem vészes. ZoleeG által ajánlott Carbo hígításos spricceléssel elég jól kordában lehet tartani a dolgokat.
A jövőben tervben van egy kis CO2-s szárnypróbálgatás. Mivel kicsi az akvárium valamint maradni szeretnék a low technél (eddig bejött), ezért az alábbi terméket tervezem kipróbálni: Tropica System 60 CO2. Elég sok hozzászólást olvastam róla, a GA oldalon is. Tudom nem egy nagynyomású, de most úgy vagyok vele, hogy egy próbát megér.
Elnézést, hogy ilyen hosszúra sikerült a poszt, de köszönöm szépen hogy végigolvastad(y). Jutalmul pedig jöjjön pár telós kép ;):snaphappy::snaphappy::snaphappy:
18745591200_ce8f836c9a_b.jpgIMG_3652 by Péter Gáncs, on Flickr
Oldalról...
18310712744_2ed9504af0_b.jpgIMG_3650 by Péter Gáncs, on Flickr
A másik oldal...
18745592270_a66f2235e1_b.jpgIMG_3659 by Péter Gáncs, on Flickr
18907011006_d7b448d329_b.jpgIMG_3648 by Péter Gáncs, on Flickr
Red Cherry
18312548083_6161ff2043_b.jpgIMG_3634 by Péter Gáncs, on Flickr
...ugyanő, csupán alulnézetből :) nagy örömömre sikerült viszonylag értelmes képet csinálni róla és végre ezen látszódnak az utódok is ;)
18933204565_d33bf1c080_b.jpgIMG_3638 by Péter Gáncs, on Flickr
 
Sziasztok!

Segítségeteket szeretném kérni akvárium bővítés térén. Rávettem magam arra, hogy megpróbálkozzak egy kicsivel nagyobb akvárium kertészkedésével. A választás egy 68 literes üvegre esett. Mivel a méret szinte a duplájára nő, ezért a technikán is javítanom kell.
A világítással kapcsolatban én egy Odyssea Dual Pro 2x24 W T5 lámpa-ra gondoltam. A négy csöves tesóját kicsit már soknak érzem, max ha ez kevés lesz akkor a 20W-os korábbi lámpámmal támogatom kicsit.
Beruháztam egy nagynyomású Co2 rendszerbe is. Amihez már csak Co2 kell:D Egyedül a palack méretével vagyok meglőve, ugyanis az akváriumot tartó szekrény (42cm magas) mellett lesz elhelyezve mindenképpen és egy 5 kilós tartállyal nem rondítanám az összképet. Ezért vagy egy kisebb 2kg-os vagy Sodastream-es megoldással oldom be a szükséges gázt. Most jelen pillanatban 2 kilós használt palack után nyomozok, hátha be tudok egy ilyet szerezni...
A szűrővel kapcsolatban vagyok egy kicsit meglőve. Jelenleg ugye egy Eheim 2213 üzemel a kocka akin, de javítsatok ki, szerintem ez lehet kicsi lesz a 68-asra. Annak ellenére, hogy 65-ig ajánlott, úgy érzem ez már vízhozamra kicsit kevés lesz, annak ellenére, hogy három literes a tartálya. Az alábbi szűrők egyikét néztem ki helyettesnek:
- Tetra EX 800 Plus
- JBL CristalProfi e701
- JBL CristalProfi e901

A szűrőanyag minden esetben valamilyen szinten cserés, Siporax/Substrat Pro + Seachem Purigen kombóra, némi szivaccsal megtámogatva.
Ha bármi ötletetek, hasznos tanácsotok van bármelyik részt illetően, akkor azt szívesen venném;) Jobb előbb tanulni, minthogy utólag fájjon a fejem:p

Üdv mindenkinek
Péter
 
EX 800 nem rossz választás nekem is az van és teljesen megvagyok elégedve vele 80 literes akváriumot hajt. GA ajánlásban 100 literig jó ;)
 
Szűrő téren még az Eheim 2215 jöhet szóba.
Az Eheimnek jobb is a szűrőanyaga, igaz attól is függ, hogy szűrőanyaggal vagy anélkül veszel szűrőt.
A 2x24 W világítás lehet kevés lesz.
 
Bár sokan ellene vannak én egy JBL e901 est használok 72 literhez. Alul kerámia gyűrűk utána eheim biomech aztán eheim substrat pro végül pedig perlon es szivacs. Az előszűrő szivacsokat most akarom kicserélni hogy picit jobban megszűrje a koszt és hogy jobban illeszkedjen. A teljesítményt szerintem ezekkel a szűrő anyagokkal rendesen visszafogom, de így van egy erős biológiai szűrésem. Szóval én erre a szűrőre szavazok.
 
Szerintem elég lenne a Tetra EX 800 is de ha JBL e901-et választod akkor lesz benne tartalék bőven. A világítás attól függ milyen növényeid lesznek 2x24el többen nevelnek 60 liter körüli akváriumban szép növényeket itt a fórumon de az igényesebb növényeknek már kevés lehet de úgy is jó ha később veszel még egy 2x24-et ha kevésnek találod.
 
Köszönöm mindenki válaszát!;)
Szűrő téren még az Eheim 2215 jöhet szóba.
Az Eheimnek jobb is a szűrőanyaga, igaz attól is függ, hogy szűrőanyaggal vagy anélkül veszel szűrőt.
A 2x24 W világítás lehet kevés lesz.
Gondoltam én is egyel nagyobb Eheim-re, de a jelenlegiből tanulva lehet egy kicsit praktikusabb szűrőt választanék. Ennek sem túl bonyolult a szétszedése és újra üzembe helyezése, de a másik gyártóké mégis egy kicsivel egyszerűbbnek tűnik számomra. A nagy sügeresem pont egy JBL&Tetra párossal üzemel és kifejezetten könnyen kezelhetők. Viszont a szűrőanyagot tuti hogy cserélem. Ahogy néztem az árakat, ha megveszek egy 2215-öt dupla csapokkal vagy nélküle full biológia töltettel, akkor szinte ugyanott vagyok mintha a másikak közül választottam volna és belepakolnám ugyanezeket az anyagokat. Viszont csak egy vagy két liter új szűrőanyagot tervezek beletenni, a maradék a jelenleg is aktív szűrőből kerül át.(Substrat pro, Seachem Purigen).

Bár sokan ellene vannak én egy JBL e901 est használok 72 literhez. Alul kerámia gyűrűk utána eheim biomech aztán eheim substrat pro végül pedig perlon es szivacs. Az előszűrő szivacsokat most akarom kicserélni hogy picit jobban megszűrje a koszt és hogy jobban illeszkedjen. A teljesítményt szerintem ezekkel a szűrő anyagokkal rendesen visszafogom, de így van egy erős biológiai szűrésem. Szóval én erre a szűrőre szavazok.
Hasonló koncepcióra gondoltam én is(y)

Szerintem elég lenne a Tetra EX 800 is de ha JBL e901-et választod akkor lesz benne tartalék bőven. A világítás attól függ milyen növényeid lesznek 2x24el többen nevelnek 60 liter körüli akváriumban szép növényeket itt a fórumon de az igényesebb növényeknek már kevés lehet de úgy is jó ha később veszel még egy 2x24-et ha kevésnek találod.
Sikerült lecsökkentenetek az opciókat, most már biztos hogy a nagyobbik JBL-re vagy a Tetrára esik majd a választás. Világítás terén, közepes illetve erős fényigényű növényeket tervezek. A 48W szerintem is kevés lesz az erős fényigényűeknek, viszont ezért gondoltam arra hogy a 20W-os kompakt fénycső segítségével megtámogatom a rendszert. A 4X24-es lámpát továbbra is erősnek tartom egy kicsit. Egy pillanatig az is felmerült bennem, hogy majd kikapok a négyesből egy csövet és hárommal szépen elmuzsikál. De aztán letettem erről, valamint hat óránál azért többet szeretném, hogy világítson a készülék...
 
+1 Tetra EX-800 nálam kettő is húzza az igát és nagyjából ugyan az az akvárium méret ami alatt az egyik működik.
Szerintem elég a 2 x 24 watt is de a csöveket ha teheted rögtön cseréld Osram HQ 865 6500 k csövekre mert a gyári csövek iszonyat gyengék ;)
Köszönöm a Tetrás voksot ;) A fénycsövekkel meg én is úgy vagyok, hogy erősen cserések lesznek. Az általad említett Osramra vagy Sylvania párosra tervezek váltani...
 
Back
Oldal tetejére