• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Algásodás

Sziasztok!
A fent bemutatott Decemberi helyzet óta RO vizet használok és vettem szilikát remover-t is. Még mindig jön ez a barna alga (Rhizoclonium?) bár talán kicsit kisebb elánnal, de jön. Sőt, most már a fán bőven van zöld pontalga(?) is.
Leírom mit hogyan csinálok, kíváncsi vagyok a véleményetekre.
sajnos a korábbi durva algásodás miatt egy csomó növényt (pl. a füveket) ki kellett dobnom, mert tönkrementek.

fény: Twinstar 600s
akva: 60l
szűrő: Tetra Ex800 plus (https://www.greenaqua.hu/hu/tetratec-ex-700-kulso-szuro-toltettel.html)
szűrőanyag: a szűrőhöz kapott kerámiák+Seachem Matrix 2l +a szűrőhöz kapott szivacs+szilikát remover+perlon (lentről felfelé ebben a sorrendben)
táptalaj: ADA Power Sand Special S
aktív talaj: Tropica Aquarium Soil
nagynyomású Co2 (Green Aqua) 2 bubi/sec Aquario akril diffúzor, két órával a fények előtt elindul és egy órával a fények vége előtt lekapcsol
tápozás: Green Aqua Micro - Green Aqua Macro - Easy Carbo (3-3-4 ml) minden nap, fények bekapcsolásakor
világítás: napi 6 óra
vízcsere: 3-4 naponta 50% (2/3-ad RO víz + 1/3 csapvíz amit előtte egy napig állni hagyok és rakok bele EL vízkezelőt)

Vízparaméterek:
Nitrat: 0-10 mg/L (dennerle csíkteszt alapján)
Nitrit 0 (dennerle csíkteszt alapján)
GH 3-4 között (dennerle csíkteszt alapján)
KH 3-6 között (dennerle csíkteszt alapján)
pH 6.5 - 6.8 között (dennerle csíkteszt alapján)
Po4 - nem mérhető (JBL cseppteszt)
SiO2 (szilikát) - 1.2 (!) (JBL cseppteszt)

-Azt gondolom, hogy biztosan a szűréssel lesz gond, de vajon mit változtassak?
Csatolok két képet. Az egyiken felülről látszik, hogy a frissen kitakarított szűrő meddig nyomja be a vizet. (kb. a hossz 1/3-ig)
A másik képen az látszik, hogy kb. hogyan kavarog a víz az akvárium hosszában.
-Arra is gondoltam, hogy esetleg a Co2 eloszlása nem jó, bár az akvárium minden részében megjelenik az alga. Esetleg áttenném a diffúzort a jobb elejéből balra hátra a szívócső alá, hogy beszippantsa és a Co2-vel dúsított vizet lökje ki a szűrőn keresztül.
-A másik, hogy hogyan mérjek rá a tápanyag szintekre? Elvileg elegendőnek kellene lennie a tápoknak, bár nem fecskendővel mérem ki a 3 milit, hanem pumpálom. (3 nyomás)
ha ez Rhizoclonium alga, akkor ugyebár ez is számíthat. A foszfát hiány is aggasztó.
-gondoltam vennék bele tócsagaz-t, ha esetleg Diatom alga, merthogy az állítólag felzabálja a szilikátot(?)
-most van 13 garnéla és 4 Oto. Zabálnak, de ők se bírnak ennyit. Vegyek még? :)

Help!
köszi
 

Attachments

  • 147.jpg
    147.jpg
    233.7 KB · Megtekintések: 79
  • aramlas.jpg
    aramlas.jpg
    390.9 KB · Megtekintések: 87
Sziasztok!
A fent bemutatott Decemberi helyzet óta RO vizet használok és vettem szilikát remover-t is. Még mindig jön ez a barna alga (Rhizoclonium?) bár talán kicsit kisebb elánnal, de jön. Sőt, most már a fán bőven van zöld pontalga(?) is.
Leírom mit hogyan csinálok, kíváncsi vagyok a véleményetekre.
sajnos a korábbi durva algásodás miatt egy csomó növényt (pl. a füveket) ki kellett dobnom, mert tönkrementek.

fény: Twinstar 600s
akva: 60l
szűrő: Tetra Ex800 plus (https://www.greenaqua.hu/hu/tetratec-ex-700-kulso-szuro-toltettel.html)
szűrőanyag: a szűrőhöz kapott kerámiák+Seachem Matrix 2l +a szűrőhöz kapott szivacs+szilikát remover+perlon (lentről felfelé ebben a sorrendben)
táptalaj: ADA Power Sand Special S
aktív talaj: Tropica Aquarium Soil
nagynyomású Co2 (Green Aqua) 2 bubi/sec Aquario akril diffúzor, két órával a fények előtt elindul és egy órával a fények vége előtt lekapcsol
tápozás: Green Aqua Micro - Green Aqua Macro - Easy Carbo (3-3-4 ml) minden nap, fények bekapcsolásakor
világítás: napi 6 óra
vízcsere: 3-4 naponta 50% (2/3-ad RO víz + 1/3 csapvíz amit előtte egy napig állni hagyok és rakok bele EL vízkezelőt)

Vízparaméterek:
Nitrat: 0-10 mg/L (dennerle csíkteszt alapján)
Nitrit 0 (dennerle csíkteszt alapján)
GH 3-4 között (dennerle csíkteszt alapján)
KH 3-6 között (dennerle csíkteszt alapján)
pH 6.5 - 6.8 között (dennerle csíkteszt alapján)
Po4 - nem mérhető (JBL cseppteszt)
SiO2 (szilikát) - 1.2 (!) (JBL cseppteszt)

-Azt gondolom, hogy biztosan a szűréssel lesz gond, de vajon mit változtassak?
Csatolok két képet. Az egyiken felülről látszik, hogy a frissen kitakarított szűrő meddig nyomja be a vizet. (kb. a hossz 1/3-ig)
A másik képen az látszik, hogy kb. hogyan kavarog a víz az akvárium hosszában.
-Arra is gondoltam, hogy esetleg a Co2 eloszlása nem jó, bár az akvárium minden részében megjelenik az alga. Esetleg áttenném a diffúzort a jobb elejéből balra hátra a szívócső alá, hogy beszippantsa és a Co2-vel dúsított vizet lökje ki a szűrőn keresztül.
-A másik, hogy hogyan mérjek rá a tápanyag szintekre? Elvileg elegendőnek kellene lennie a tápoknak, bár nem fecskendővel mérem ki a 3 milit, hanem pumpálom. (3 nyomás)
ha ez Rhizoclonium alga, akkor ugyebár ez is számíthat. A foszfát hiány is aggasztó.
-gondoltam vennék bele tócsagaz-t, ha esetleg Diatom alga, merthogy az állítólag felzabálja a szilikátot(?)
-most van 13 garnéla és 4 Oto. Zabálnak, de ők se bírnak ennyit. Vegyek még? :)

Help!
köszi
Szia. Tegyel bele 10x ennyi novenyt. Rettento keves a novenyed ennyi tap mennyiseghez. Max a talaj hasznositja es az algak.
 
Szia. Tegyel bele 10x ennyi novenyt. Rettento keves a novenyed ennyi tap mennyiseghez. Max a talaj hasznositja es az algak.

Ugyanezt akartam írni.

Esetleg még átérhetnél ADA jellegű tápozásra, hiszen van talajod (N és P fronton kesztyűs kézzel bánik). De növények nélkül, ha fejre állsz, akkor is valószínűleg algásodni fog.
 
Ugyanezt akartam írni.

Esetleg még átérhetnél ADA jellegű tápozásra, hiszen van talajod (N és P fronton kesztyűs kézzel bánik). De növények nélkül, ha fejre állsz, akkor is valószínűleg algásodni fog.

Novemberben kezdődött ez az algàsodàs, két héttel az akva indulàsa utàn. Az durvàbb volt ès ràment 8000 Ft-nyi növèny. Aztàn mèg kb 10èrt vettem bele ùjakat, ès azok is oda lettek. Önthetek bele mèg 10 rugót, de az alga bajomat nem az fogja megoldani - vagy igen ? Mert dràga mulatsàg...gondoltam előbb ràjönnèk mi a gond.
 
Novemberben kezdődött ez az algàsodàs, két héttel az akva indulàsa utàn. Az durvàbb volt ès ràment 8000 Ft-nyi növèny. Aztàn mèg kb 10èrt vettem bele ùjakat, ès azok is oda lettek. Önthetek bele mèg 10 rugót, de az alga bajomat nem az fogja megoldani - vagy igen ? Mert dràga mulatsàg...gondoltam előbb ràjönnèk mi a gond.
A megfelelo vizkemiat, fenyt, tapozast be kell loni, hogy jo legyen. Ezt legjobban a novenyek fejlodesen latod. Ha ez nem mukodik,termeszetes dolog ,hogy a noveny doglik,es az alga jon. Sajnos a mukodesi elv nem kiadas fuggo, viszont nem laksz olyan helyen ahol nem tud megdobni par kollega koztuk en is annyi novennyel, ami megoldana a problemadat. Ha beindul a gepezet, akkor mar cserelgethetsz igeny szerint a vizben. De eloszor a lenyeg,indulkon be a fejlodes.
 
A megfelelo vizkemiat, fenyt, tapozast be kell loni, hogy jo legyen. Ezt legjobban a novenyek fejlodesen latod. Ha ez nem mukodik,termeszetes dolog ,hogy a noveny doglik,es az alga jon. Sajnos a mukodesi elv nem kiadas fuggo, viszont nem laksz olyan helyen ahol nem tud megdobni par kollega koztuk en is annyi novennyel, ami megoldana a problemadat. Ha beindul a gepezet, akkor mar cserelgethetsz igeny szerint a vizben. De eloszor a lenyeg,indulkon be a fejlodes.

Köszönöm Henrik! Látom tényleg közel laksz hozzám. Ha esetleg valamikor tudsz rám időt szakítani, a jövő héten azt nagyon megköszönném!
 
Novemberben kezdődött ez az algàsodàs, két héttel az akva indulàsa utàn. Az durvàbb volt ès ràment 8000 Ft-nyi növèny. Aztàn mèg kb 10èrt vettem bele ùjakat, ès azok is oda lettek. Önthetek bele mèg 10 rugót, de az alga bajomat nem az fogja megoldani - vagy igen ? Mert dràga mulatsàg...gondoltam előbb ràjönnèk mi a gond.

Igen, megértem a szituációt. Az az érdekes, hogy a növények ilyen gyorsan kinyúltak. Az előfordulhat, hogy erőteljes algásodás esetén az alga legyőzi, kiszorítja a növényeket, de ez azért lassabb folyamat szokott lenni. Nem növekvő növények is jó ideig el tudnak vegetálni.
Viszont sajnos valahogy el kellene érni, hogy legyen az akváriumban elég növény. Csak megfelelő mennyiségű, minőségű növekedő növény tudja felvenni a harcot az algával. Ha nincs benne elég növény, az alga fogja betölteni az űrt. Esetleg eleinte rádobhatnál pár vízen úszó növényt is, és azoknak a figyelésével is sok következtetést le lehet vonni. Ráadásul ha a víz alatti növények valami miatt feldobják a talpukat (pl rosszul sikerült carbózás vagy H2O2), esetleg a víz felettiek megúszhatják a dolgot.

Egyenlőre lehet, hogy megfontolnám, hogy pár robusztusabb növény beszerzését, pl. vallisneria, sagitaria, cryptok stb. Lehet, hogy ezek számodra nem a legjobban tetsző növények, de még mindig jobb ezeket nézni, mint egy halom algát. Ha ezek mennek, akkor utána esetleg újra lehetne próbálni érzékenyebb lelki világú növényeket.
ADA jellegű tápozást nem véletlenül írtam, táptalaj esetén ez stabilabb rendszer lehet, amit nehezebb kibillenteni az egyensúlyból.

(Nem írtad, mivel cserélsz vizet. Ha RO, akkor mindenképpen megfelelően sózd vissza. (Bár ha ez nagyon nem lenne oké, akkor valószínűleg már a garnélák és halak fejvesztve menekülnének...))
Szilikátok kétlem, hogy a gond lenne.
CO2 trükkös, még adagolás esetén is ki lehet kevergetni elég sokat a vízből. A képen az esőztető a víz felett van, nem lenne jobb a vízben? A szűrőnek nem feltétlenül kell "turmixolnia" a vizet.
 
Utoljára módosított:
(Nem írtad, mivel cserélsz vizet. Ha RO, akkor mindenképpen megfelelően sózd vissza. (Bár ha ez nagyon nem lenne oké, akkor valószínűleg már a garnélák és halak fejvesztve menekülnének...))
Szilikátok kétlem, hogy a gond lenne.


vízcsere: 3-4 naponta 50% (2/3-ad RO víz + 1/3 csapvíz amit előtte egy napig állni hagyok és rakok bele EL vízkezelőt)

a csapvizem alap szilikát szintje 6-os (ami a legmagasabb a mérőn) ez a Diatom alga miatt problémás. Eddig 10 rugómba került (teszt és szilikátmentesítő) hogy kevesebb legyen, az eredmény mégis 1.2 ami közepes (sárga) szint. A kövekből is juthat bele, amit a Co2 old ki, de állítják, hogy másoknál nincs belőle para. Nézd meg kicsit feljebb a November-Decemberi hozzászólásaimat és a képeket, hogy milyen volt amikor csúcson jött az alga.

A visszasózással kapcsolatban azt olvastam, hogy keverni is lehet, hogy a GH ne szálljon el (ezért ezt választottam) mert nem tartom normálisnak, hogy RO vizet csinálok, tápozok, sózok, a "természetes ökoszisztéma" kialakításáért -- ugye érted :D

Lassan elfogy a Green Aqua Micro-Macro adagom, lehet csak úgy egyszerűen átállni ADA tápozásra? Annak még utána kell olvasnom..

Növényből az előző akvámban volt már Ceratopteris Thalicroides-em (https://www.greenaqua.hu/hu/ceratopteris-thalictroides.html) csak az meg úgy nőtt mint a bolond, de akkor veszek, hátha segít. Abból úgyis elég egy tő :D
 
vízcsere: 3-4 naponta 50% (2/3-ad RO víz + 1/3 csapvíz amit előtte egy napig állni hagyok és rakok bele EL vízkezelőt)

a csapvizem alap szilikát szintje 6-os (ami a legmagasabb a mérőn) ez a Diatom alga miatt problémás. Eddig 10 rugómba került (teszt és szilikátmentesítő) hogy kevesebb legyen, az eredmény mégis 1.2 ami közepes (sárga) szint. A kövekből is juthat bele, amit a Co2 old ki, de állítják, hogy másoknál nincs belőle para. Nézd meg kicsit feljebb a November-Decemberi hozzászólásaimat és a képeket, hogy milyen volt amikor csúcson jött az alga.

A visszasózással kapcsolatban azt olvastam, hogy keverni is lehet, hogy a GH ne szálljon el (ezért ezt választottam) mert nem tartom normálisnak, hogy RO vizet csinálok, tápozok, sózok, a "természetes ökoszisztéma" kialakításáért -- ugye érted :D

Lassan elfogy a Green Aqua Micro-Macro adagom, lehet csak úgy egyszerűen átállni ADA tápozásra? Annak még utána kell olvasnom..

Növényből az előző akvámban volt már Ceratopteris Thalicroides-em (https://www.greenaqua.hu/hu/ceratopteris-thalictroides.html) csak az meg úgy nőtt mint a bolond, de akkor veszek, hátha segít. Abból úgyis elég egy tő :D
Én csak azt nem értem, ha ennyire szilikátos a vized és erre gyanakszol, nem mellesleg van RO akkor miért nem cserélsz tisztán Roval és azt sózod vissza akár saját keverésű akár az erre a célra gyártott gh növelőkkel?
 
vízcsere: 3-4 naponta 50% (2/3-ad RO víz + 1/3 csapvíz amit előtte egy napig állni hagyok és rakok bele EL vízkezelőt)

a csapvizem alap szilikát szintje 6-os (ami a legmagasabb a mérőn) ez a Diatom alga miatt problémás. Eddig 10 rugómba került (teszt és szilikátmentesítő) hogy kevesebb legyen, az eredmény mégis 1.2 ami közepes (sárga) szint. A kövekből is juthat bele, amit a Co2 old ki, de állítják, hogy másoknál nincs belőle para. Nézd meg kicsit feljebb a November-Decemberi hozzászólásaimat és a képeket, hogy milyen volt amikor csúcson jött az alga.

A visszasózással kapcsolatban azt olvastam, hogy keverni is lehet, hogy a GH ne szálljon el (ezért ezt választottam) mert nem tartom normálisnak, hogy RO vizet csinálok, tápozok, sózok, a "természetes ökoszisztéma" kialakításáért -- ugye érted :D

Lassan elfogy a Green Aqua Micro-Macro adagom, lehet csak úgy egyszerűen átállni ADA tápozásra? Annak még utána kell olvasnom..

Növényből az előző akvámban volt már Ceratopteris Thalicroides-em (https://www.greenaqua.hu/hu/ceratopteris-thalictroides.html) csak az meg úgy nőtt mint a bolond, de akkor veszek, hátha segít. Abból úgyis elég egy tő :D

ADA tápozással kapcsolatban a honlapjukon elég sok információ található (angolul). Elsődleges különbség EI-hez képest, hogy N és P-ből nem adagolnak, vagy csak speciális esetekkor (EI működhet talaj nélkül, viszont ADA esetén megfelelő talajra szükség van.). Nézz utána. Nézetük szerint az ilyen rendszerű akvárium stabilabb algásodás terén. Semmiképpen nem akarlak további pénzkiadásra rábeszélni, mivel ezek a tápok igen drágák, viszont léteznek alternatív opciók amik hasonló elvet követnek.

Az nagyon jó jel, hogy valamilyen növény (Ceratopteris) nőtt már benne, mint a gaz. Tegyél bele ilyet és még hasonlót. Ha nagyon nő, arra érdemes vigyázni, hogy amikor ritkítod, akkor ne szedjél nagyon sokat ki belőle hirtelen. Lehet, hogy a scape nem lesz tökéletes, de még mindig jobb ezt nézni, mint az algás akváriumot folyton takarítgatni. Sok jól növő növény segít az akváriumot egyensúlyban tartani, míg ha kevés, érzékeny növény (pl HC cuba) van csak benne, akkor sokkal könnyeben betámad az alga.
Esőztetős dolgot megfontolnám, lehet, hogy emiatt nem marad elég CO2 a vízben.

Szilikáton nem paráznék, csak pénzkidobás.
 
Én csak azt nem értem, ha ennyire szilikátos a vized és erre gyanakszol, nem mellesleg van RO akkor miért nem cserélsz tisztán Roval és azt sózod vissza akár saját keverésű akár az erre a célra gyártott gh növelőkkel?

Lehet, hogy ez lesz a vége, de mivel másnak is működik a keveréses módszer, először azt próbálnám meg. Amúgy meg ott van a szilikát remover a szűrőben...annak is dolgoznia kéne.
 
Lehet, hogy ez lesz a vége, de mivel másnak is működik a keveréses módszer, először azt próbálnám meg. Amúgy meg ott van a szilikát remover a szűrőben...annak is dolgoznia kéne.
Én inkább mennék a biztosra. A Ro tiszta ha sózod tudod mit teszel bele. Elköltöttél pénzt a removerre amiből akár a sót is vehetted volna. Nekem ez a csapvizes kevergetés sose volt szimpatikus. Tisztítjuk a vizet majd visszakeverjük egy ismeretlen összetételű vízzel.
 
Lehet, hogy ez lesz a vége, de mivel másnak is működik a keveréses módszer, először azt próbálnám meg. Amúgy meg ott van a szilikát remover a szűrőben...annak is dolgoznia kéne.
Lehet de nem hiszem, hogy szikes vízzel. Egy ideig én is kevertem, de nálunk elég jó minőségű a csapvíz.
 
Sziasztok!
A növényeken és a skimmeren barnulás, az üvegen pedig zöld algásodás képződik! Hogy lehet?
Szia!
Nem lehet, hogy az a "barna alga" valójában baktérium? Ahogy nézem itt a fórumon, a kifolyók-befolyók minden esetben "barna algásak" (már, ahol nem patika tisztaságú minden). Gondolom, ezt a nagy áramlási sebesség által okozott, bőséges tápagyag ellátás miatt lehet. Az üveg mellett sokkal lassabb az áramlás, így csak a zöld algáknak elég a táp.
 
Utoljára módosított:
Szia!
Amennyiben régóta működik az akváriumod problémamentesen és ezek az algák most ütötték fel a fejüket, akkor én alacsony foszfátszintre gondolnék. Mérned kellene egy foszfátszintet, abból az adatból ki lehetne indulni.
Ok, köszi!
Sziasztok!
A növényeken és a skimmeren barnulás, az üvegen pedig zöld algásodás képződik! Hogy lehet?
Talaj, webshop moderálva japan soil, Tetra 600 szűrő, Sera siporax, Seachem Matrix, víz ioncserélt kb. 100ppm állítva.
 

Attachments

  • 336750953_642276687850844_2560681202120482925_n.jpg
    336750953_642276687850844_2560681202120482925_n.jpg
    19.7 KB · Megtekintések: 22
  • 334734228_205583658829865_9185443503321350925_n.jpg
    334734228_205583658829865_9185443503321350925_n.jpg
    12.8 KB · Megtekintések: 22
  • 334581184_150141051316602_5269682098785768759_n.jpg
    334581184_150141051316602_5269682098785768759_n.jpg
    13.8 KB · Megtekintések: 17
  • 334578265_3521032018130076_4802541046946301325_n.jpg
    334578265_3521032018130076_4802541046946301325_n.jpg
    14.5 KB · Megtekintések: 17
  • 337476334_1237899326829933_7151162282159907221_n.jpg
    337476334_1237899326829933_7151162282159907221_n.jpg
    28.5 KB · Megtekintések: 16
Ok, köszi!

Talaj, webshop moderálva japan soil, Tetra 600 szűrő, Sera siporax, Seachem Matrix, víz ioncserélt kb. 100ppm állítva.
Ha csak profitot és easycarbo-t használsz, akkor ez úgy tűnik, hogy makro tápanyag hiány miatt kezdtél el algásodni. A profito nagyon jó növénytáp, de nem tartalmaz nitrátot és foszfátot, ami szükséges építőelem. Én Green Aqua Macro-t ajánlanék kiegészítésképpen.
 
Back
Oldal tetejére