• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Akváriumom

mazda6

Kertész tanonc
Sziasztok!

Ezt a naplót A.Kavicsos fórumtárs ajánlására hoztam létre, mert ecsetalgám volt és ő segített a kiirtásában és a beszélgetésünk során már egy kicsit eltértünk az ecsetalgától és ő javasolta, hogy hozzak létre egy naplót és ott majd minden problémát ki lehet beszélni.

Március óta akvarizálok, de azóta sok minden változott és 1-2 problémával szembesültem sajnos. 2 hónapja megjelent az ecsetalga, és ekkor fordultam az oldalhoz segítségért. A.Kavicsos fórumtárs segítségével eddig úgy néz ki sikerült eltüntetnem az ecsetalgát, de sajna most meg a zöld pontszerű alga kezdett el megjelenni és szaporodni.

Az ecsetalgát A.Kavicsos segítségével úgy sikerült visszaszorítanom, hogy teljesen átépítettem az akváriumomat és betartottam az ő tanácsait. A jelenlegi akváriumom így néz ki és így üzemel:
-Tropica Substrate 5l
-20-22l JBL Manado
-JBL CP500 1200l/h külső szűrő(alsó tarályban lávakő, középsőben kerámiahengerek és 1l siporax, felsőben pedig vastag szivacs és perlonvatta)
-világítás: 1 T8-as 12000k bluesky 90cm de ez most A.Kavicsos ajánlásával nem üzemel
1 db Sylvania Grolux fénycsõ T5 FHO39W/T5/GRO 8500K 16x849mm bár ez nem sok fényt ad mert rózsaszínűen világít
1 db Fénycső T5 HO F39W/T5/865 daylight 6500K 16x849m
-Tápozás: naponta 2.5ml Easy Life Easy Profito és 5ml Easy Life Easy Carbo
-2 hetente 40l vízcsere 2-3 napos állott vízzel és minden második vízcserénél szűrő és a csövek tisztítása. A szűrő anyagokat persze csak óvatosan gyorsan langyos vízzel leöblítem.
-kb. 50 db halam van, de nagyobb halakból csak kevés van.
-A víz paramétereiből csak párat tudok mérni: Vízkeménység általában 14-17 között van, a PH az szerintem 8 és a nitrát szintem az 0-10 között van.
-Co2-őt sajna nem tudok használni, mert nincs rá most per pillanat anyagi keret, használtam zselés-élesztőset, de az nem a legjobb és az ingadozás miatt jöhetett elő az ecsetalga és A.Kavicsos is azt ajánlotta inkább hanyagoljam és kevésbé CO2 igényes növényekkel ültessem be az akit. Bár a CO2-ről még nem tettem le teljesen, de sajna pénzem sincs most rá és hely sem lenne ahová rakhatnám, de egy dolgon elgondolkodtam. Azon gondolkodtam, hogy veszek a GA-ból egy TMC AquaGro CO2 Expert szettet és a SodaStream-nak van 425g-os palackja ha jól emlékszem és egy átalakítóval valahogy összerakom. Hosszú távon tudom hogy drágább mulatság, de ha jól tájékozódtam elvileg 1 hónapig elég lenne egy ilyen palack és havonta 1000 Ft-ot kiadni cserére még belefér a kiadásomba.

Szóval így néz ki az akváriumom, ami a szoba dísze, de ez a zöld pontszerű alga az üvegen és a leveleken kezdi elrontani a látványt. Közvetlen napsütés nem éri, de a kintről bejövő fény éri az akit. És ahogy megfigyeltem az előlapon csak a jobb oldalán és csak a jobb oldali üveglap elején van alga, viszont a leveleken bár most még csak az anubiason viszont van máshol is.
Persze még nincs teljesen kész, szerintem soha nem is lesz teljesen kész, mindig van mit változtatni, javítani még most is kell majd a jávamohát normálisan felfogatni, de hagy gyarapodjon még kicsit.

Ehhez szeretnék segítséget kérni tőletek, minden segítséget tanácsot és kritikát szívesen fogadok és kipróbálok.

Üdvözlettel: Nagy Gábor

1-2 kép:
17007069_7b63b592b321ccacff1b6bf2394724c5_xl.jpg

A zöld pontalga:
17007073_cde3c45c4f92f029b4c77aab21e8826f_m.jpg
17007071_16f9e998813c961dac9dd918df279b78_m.jpg

És 1 videó, HD-ban:
 
Szia
Külső szűrővel kapcsolatban : Kerámia gyűrű alulra fölé a lávakő főlé szivacs és legfelül a siporax szerintem,mert a lávakő jó biológiai szűrőnek is. A siporax elé meg még szivacs hogy biztosan felfogja az apró koszt hogy ne veszítsen a biológiai szűrésből.
 
Csak egy egyszerű tanács, ami sokat segíthet: a szűrőanyagokat NE csapvízben mossad, CSAK akváriumvízbe, mert megdöglenek a bacik a klórtól. Valamint Én jóval ritkábban is takarítanám a szűrőt, így látatlanban azt mondanám, hogy ne havonta, hanem csak 3-6 havonta takarítsd ki, amikor a vízhozam már érezhetően kevesebb. Ha ezt követed, sokkal hatékonyabb lesz a biológiai szűrésed, és stabilabb az egész akvárium.
 
Szia
Külső szűrővel kapcsolatban : Kerámia gyűrű alulra fölé a lávakő főlé szivacs és legfelül a siporax szerintem,mert a lávakő jó biológiai szűrőnek is. A siporax elé meg még szivacs hogy biztosan felfogja az apró koszt hogy ne veszítsen a biológiai szűrésből.

Szia!
Akkor elvileg a szűrés a nem jó? Megpróbálom majd átvariálni, de 3 tartály van benne és ami a baj vele, hogy bypass-os, ezért oldal is felmegy a kosz sajna, de már gondolkoztam amúgy rajta, hogy valahogy betömöm. csak akkor szét kell válogatnom a siporaxot a kerámiahengerektől:):) Ez okozhatja amúgy a zöld pontalgámat?
Szia és köszi a segítséget!
 
Csak egy egyszerű tanács, ami sokat segíthet: a szűrőanyagokat NE csapvízben mossad, CSAK akváriumvízbe, mert megdöglenek a bacik a klórtól. Valamint Én jóval ritkábban is takarítanám a szűrőt, így látatlanban azt mondanám, hogy ne havonta, hanem csak 3-6 havonta takarítsd ki, amikor a vízhozam már érezhetően kevesebb. Ha ezt követed, sokkal hatékonyabb lesz a biológiai szűrésed, és stabilabb az egész akvárium.

Szia!
Akkor a szűrő takarítását az akváriumból leszívott vízben oldjam meg? Ez tényleg jó ötlet:) Sajna az hogy ritkábban takarítsam, az nem biztos hogy jó ötlet, mert 1 hónap után olyan kosz meg mulm jön ki belőle, hogy el sem hiszem, pedig csak 2 naponta etetem a halakat, és akkor se túl sokat. Bár az akiban nem találok egy darab mulmot sem, és a vízhozam is elég erős még 1 hónap után is, de a szűrő tényleg nagyon koszos és a csövekben is van lerakódás rendesen. Legfelül van a perlonvatta de 1 hónap után fekete és teli van mulm lerakódással. Tényleg ki kéne találni valamit erre a bypass-ra, hogy ne jöjön fel a mulm alulról.
Szia és köszi a segítséget.
 
Hát nem volt valami jó ötlet egy minőségi biológiai szűrőanyagot összerakni a kerámiagyűrűvel ami mechanikai szűrőanyag. Gyakorlatilag a siporax biológiai neki kell legfelül lenni.
 
A manadot átmostad jó alaposan behelyezés előtt?

Az szokott nagyon porolni és koszolni a szűrőben. Lehet ezért annyira dzsuvás a szűrőd mindig. Én 3x takarítottam át behelyezés előtt és így is elég tré szokott takarításkor lenni a szűrő. Ettő függetlenül szerintem a havi szűrőtakarítás nem egészséges. Főleg a baciknak, márpedig ha ők nincsenek jó formában akkor alga jön.
 
Hát nem volt valami jó ötlet egy minőségi biológiai szűrőanyagot összerakni a kerámiagyűrűvel ami mechanikai szűrőanyag. Gyakorlatilag a siporax biológiai neki kell legfelül lenni.
Szia!
Hát akkor jövőhéten lesz vízcsere és átvariálom a szűrőtöltet felépítését olyanra amilyenre ajánlottátok:) A siporaxot pedig kiválogatom:)
Szia és köszi a segítséget.
 
A manadot átmostad jó alaposan behelyezés előtt?

Az szokott nagyon porolni és koszolni a szűrőben. Lehet ezért annyira dzsuvás a szűrőd mindig. Én 3x takarítottam át behelyezés előtt és így is elég tré szokott takarításkor lenni a szűrő. Ettő függetlenül szerintem a havi szűrőtakarítás nem egészséges. Főleg a baciknak, márpedig ha ők nincsenek jó formában akkor alga jön.

Szia!
Igen átmostam rendesen, talán vagy 5-6-szor. Szerintem nem a manadoból származó por koszolja be, vagy nem az egészért ő a felelős, hanem a halak mulma:) Pedig 2 naponta etetem és akkor sem sokat adok nekik, csak szerintem túl sok a hal benne és az akváriumban soha nem találok mulmot, mind kiszippantja a szűrő.
Szia és köszi a segítséget.
 
Még mindig nem írtad meg az akvárium méretet. Így kép alapján nem túl mély. Ez azt jelenti, hogy nem kell túl erősen világítani ahhoz, hogy a lassú növésű növényeken megjelenjen a zöld pontalga. Az Anubiasoknál nem szerencsés, ha direktben éri őket az erős fény, mert akkor szinte csinálhatsz bármit, valamennyire mindig algásodni fog. Lehetséges, hogy még mindig túl erős a fényed, mert nem túl mély az akvárium. Látom a lámpa magasságán nem tudsz változtatni, így a világítás hosszán kellene. 1-2 órával rövidebbre kellene venni.

A halaid nem igazán szokványosak egy növényes akváriumba. Nem a mennyiség,hanem a méret a probléma. Ekkora halak nyilván sok mumolt termelnek, így én nem csodálkozom, hogy 1 hónap után nagyon koszos a szűrőd. Az enyém is az szokott lenni 1 hónap után. Bár nálam kis méretű halak vannak, de túl vannak telepítve. 4-6 hetente pucolom a szűrőket, de ebből még sosem volt problémám. Ha akváriumvízben mosod ki a szűrőanyagokat, akkor biztosan marad annyi baci, amennyi kell a szűréshez. De rá is lehet segíteni baktériumkultúra adagolásával.

Szűrőanyag: a jelenlegi összeállításod nem túl hatékony. A legjobban bevált szűrőfelépítés jelenlegi ismereteink szerint:
A "koszos" víz áramlásának irányából.
Kerámia gyűrű
1 réteg szivacs
Biológiai szűrőanyag
Perlon
Sok szivacs használata felesleges, valamint a lávakő sem az igazi, bár a különböző műanyag bio balloknál biztos jobb.
 
Még mindig nem írtad meg az akvárium méretet. Így kép alapján nem túl mély. Ez azt jelenti, hogy nem kell túl erősen világítani ahhoz, hogy a lassú növésű növényeken megjelenjen a zöld pontalga. Az Anubiasoknál nem szerencsés, ha direktben éri őket az erős fény, mert akkor szinte csinálhatsz bármit, valamennyire mindig algásodni fog. Lehetséges, hogy még mindig túl erős a fényed, mert nem túl mély az akvárium. Látom a lámpa magasságán nem tudsz változtatni, így a világítás hosszán kellene. 1-2 órával rövidebbre kellene venni.

A halaid nem igazán szokványosak egy növényes akváriumba. Nem a mennyiség,hanem a méret a probléma. Ekkora halak nyilván sok mumolt termelnek, így én nem csodálkozom, hogy 1 hónap után nagyon koszos a szűrőd. Az enyém is az szokott lenni 1 hónap után. Bár nálam kis méretű halak vannak, de túl vannak telepítve. 4-6 hetente pucolom a szűrőket, de ebből még sosem volt problémám. Ha akváriumvízben mosod ki a szűrőanyagokat, akkor biztosan marad annyi baci, amennyi kell a szűréshez. De rá is lehet segíteni baktériumkultúra adagolásával.

Szűrőanyag: a jelenlegi összeállításod nem túl hatékony. A legjobban bevált szűrőfelépítés jelenlegi ismereteink szerint:
A "koszos" víz áramlásának irányából.
Kerámia gyűrű
1 réteg szivacs
Biológiai szűrőanyag
Perlon
Sok szivacs használata felesleges, valamint a lávakő sem az igazi, bár a különböző műanyag bio balloknál biztos jobb.

Szia!
Az tényleg lemaradt, hogy hány literes, 140 liter a bruttó, de kb. 110l víz van benne. Az akvárium 100*40-es alapterületű és 35 cm magas. A mostani világítás ami üzemel az 78W az egyik az rózsaszínűen világít, így annak nem sok fénye van, bár az volt a drágább:)(5000Ft).

Igen, de a halak voltak meg hamarabb és csak utólag kezdtem el növényekkel betelepíteni. Holnap megyek veszek szivacsot és átvariálom a szűrő töltetek sorrendjét. Gondolkodtam még azon is, hogy szenet is rakok bele hátha az is segítene a szűrésen egy kicsit. Akkor alulra rakom a kerámia gyűrűket, felé a lávakövet és szivacsot és felülre a siporaxot és perlonvattát. Gondolkodtam baktériumkultúrán is, de az nagyon drága mulatság ha jól emlékszem sajnos.
8.5 l hely van a szűrőanyagoknak, így egyenlőre a lávakövet még visszarakom.

Szia és köszönöm a segítséget.
 
Szia!
Az tényleg lemaradt, hogy hány literes, 140 liter a bruttó, de kb. 110l víz van benne. Az akvárium 100*40-es alapterületű és 35 cm magas. A mostani világítás ami üzemel az 78W az egyik az rózsaszínűen világít, így annak nem sok fénye van, bár az volt a drágább:)(5000Ft).

Igen, de a halak voltak meg hamarabb és csak utólag kezdtem el növényekkel betelepíteni. Holnap megyek veszek szivacsot és átvariálom a szűrő töltetek sorrendjét. Gondolkodtam még azon is, hogy szenet is rakok bele hátha az is segítene a szűrésen egy kicsit. Akkor alulra rakom a kerámia gyűrűket, felé a lávakövet és szivacsot és felülre a siporaxot és perlonvattát. Gondolkodtam baktériumkultúrán is, de az nagyon drága mulatság ha jól emlékszem sajnos.
8.5 l hely van a szűrőanyagoknak, így egyenlőre a lávakövet még visszarakom.

Szia és köszönöm a segítséget.
Aktív szén csak az indítás utáni első pár héten javasolt.
Baktérium kultúra:
Ha nem akarsz sokat áldozni rá, akkor ennek nézz utána: SERA NITRIVEC
Egy minőségibb termék:Seachem Stability vízkezelő - 100 ml. Green Aqua
Utóbbit tudom ajánlani, mert nálam bevált.
 
Sziasztok!
Megfogadtam a hozzászólók tanácsait, így múlt hétvégén átvariáltam a szűrő töltetének a felépítését. Alulra került a kerámiagolyó és rá egy vastag szivacs, középre a lávakő és rá egy vékonyabb szivacs, felülre a Siporax rá perlonvatta erre raktam egy kis szenet(3,3 dl) és még egy kis perlonvattát. A szűrőbe locsoltam 60 Ml Sera Nitrivec-et, Miskolcon csak ezt lehetett kapni. Lekapartam az üvegről a zöld pontalgákat, de 4 nap elteltével sajna ismét megjelentek :( . Szereztem egy fecskendőt is és a Carbo-t azzal adagolom közvetlenül a zöld pontalgás levelekre úgy hogy kikapcsolom a szűrőt 5 percre. A leveleken mintha már kezdene visszahúzódni az alga, de majd hosszabb távon fogok neki örülni ha sikerül:) . A világításom 9 órát megy, szerintetek csökkentsem? Mi lehet még a kiváltó oka a zöld pontalgának? De csak a jobb oldalon, a sarokban jött vissza az alga, ott éri természetes fény, bár a sötétítő be van húzva. És ott van a külső szűrő elszívója is. Sajna 78 W-ról nem nagyon tudom csökkenteni a fényerőt, bár nem tudom, hogy ha az egyik fénycsövet kiiktatom fog-e 1 csővel menni a dupla gyújtótrafó? Mert ha menne, akkor az egyiket lekapcsolhatom és mellé felkapcsolom a 30W-os T8-as 12k kelvines fénycsövet és akkor már csak 69W világítás lenne:) Gondolom a sima 39w az nagyon kevés lenne.

A CO2-vel kapcsolatban nincs valakinek tapasztalata a SodaStream-es palackkal? Milyen átalakító kéne hozzá, vagy egyáltalán meg lehet-e oldani valamilyen átalakítóval, hogy rámenjen a nyomáscsökkentő? Nem használ valaki ilyet? Nekem azért lenne ez jó megoldás, mert elférne a szekrényben és olcsóbb mint egy nagy palackra a beruházás és cserélni könnyebb, csak bemegyek a Spar-ba vagy Media Markt-ba és már ki is van cserélve.

Előre is köszönöm a segítségeket.
 
Sziasztok!
Megfogadtam a hozzászólók tanácsait, így múlt hétvégén átvariáltam a szűrő töltetének a felépítését. Alulra került a kerámiagolyó és rá egy vastag szivacs, középre a lávakő és rá egy vékonyabb szivacs, felülre a Siporax rá perlonvatta erre raktam egy kis szenet(3,3 dl) és még egy kis perlonvattát. A szűrőbe locsoltam 60 Ml Sera Nitrivec-et, Miskolcon csak ezt lehetett kapni. Lekapartam az üvegről a zöld pontalgákat, de 4 nap elteltével sajna ismét megjelentek :( . Szereztem egy fecskendőt is és a Carbo-t azzal adagolom közvetlenül a zöld pontalgás levelekre úgy hogy kikapcsolom a szűrőt 5 percre. A leveleken mintha már kezdene visszahúzódni az alga, de majd hosszabb távon fogok neki örülni ha sikerül:) . A világításom 9 órát megy, szerintetek csökkentsem? Mi lehet még a kiváltó oka a zöld pontalgának? De csak a jobb oldalon, a sarokban jött vissza az alga, ott éri természetes fény, bár a sötétítő be van húzva. És ott van a külső szűrő elszívója is. Sajna 78 W-ról nem nagyon tudom csökkenteni a fényerőt, bár nem tudom, hogy ha az egyik fénycsövet kiiktatom fog-e 1 csővel menni a dupla gyújtótrafó? Mert ha menne, akkor az egyiket lekapcsolhatom és mellé felkapcsolom a 30W-os T8-as 12k kelvines fénycsövet és akkor már csak 69W világítás lenne:) Gondolom a sima 39w az nagyon kevés lenne.

A CO2-vel kapcsolatban nincs valakinek tapasztalata a SodaStream-es palackkal? Milyen átalakító kéne hozzá, vagy egyáltalán meg lehet-e oldani valamilyen átalakítóval, hogy rámenjen a nyomáscsökkentő? Nem használ valaki ilyet? Nekem azért lenne ez jó megoldás, mert elférne a szekrényben és olcsóbb mint egy nagy palackra a beruházás és cserélni könnyebb, csak bemegyek a Spar-ba vagy Media Markt-ba és már ki is van cserélve.

Előre is köszönöm a segítségeket.


Aktív szenet Én kidobnám, perlont megint csak nem használok nagyon hamar koszolódik és lefogja a szűrőt, 9 órát nyugodtan vedd vissza 7- max 8 ra. és légy türelmes.Meg Én szerintem kicsit sok a halad is az aksiban eléggé szennyezik a vizet szerintem főleg a nagyobb testű halak....És a Blue Sky csövet sem használnám igazából nem növényes akvarisztikára való hanem inkább tengerire. Helyette sima 6500 Kelvines csöveket tennék.És akkor talán az algáknak sem kedveznél annyira....
 
Aktív szén helyett Purigent érdemes használni. Aktív szenet csak az első hónapban. Perlont viszont mindig használnék. Máskülönben visszatolja az apró szemetet a szűrő. Viszont érdemes pár havonta cserélni. Mondjuk minden szűrő takarításnál. A zöld pontalga a fény miatt szokott lenni. Lehet nem árt visszább venni a fényt. Mondjuk a 12K-s cső nem biztos, hogy szerencsés, esetleg inkább a fény magasságával kellene játszani.
 
Aktív szenet Én kidobnám, perlont megint csak nem használok nagyon hamar koszolódik és lefogja a szűrőt, 9 órát nyugodtan vedd vissza 7- max 8 ra. és légy türelmes.Meg Én szerintem kicsit sok a halad is az aksiban eléggé szennyezik a vizet szerintem főleg a nagyobb testű halak....És a Blue Sky csövet sem használnám igazából nem növényes akvarisztikára való hanem inkább tengerire. Helyette sima 6500 Kelvines csöveket tennék.És akkor talán az algáknak sem kedveznél annyira....

Szia!

Nem terveztem hosszú távra az aktív szenet, de még soha nem használtam és kipróbálom, remélem ártani nem ártok vele az akinak, a szűrőm meg lazán elbírja.
Nem használom a Blue Sky csövet, ezzel kezdtem és megmaradt beszerelve az armatúrába, csak egy ötletnek szántam, mert írták, hogy erős a fényem.
Azt sajna én is tudom, hogy sok a halam, de a halak hamarabb voltak meg mint a növények, így nem szeretném őket száműzni az akiból. Csak később jöttem rá, hogy az élő növények sokkal szebbek és természetesebb hatást keltenek mint a kerámia díszek:)
Akkor a világítás erősségét csökkentem 1 hétig 8 órára, utána meg 7-re.

Szia és köszi a segítséget.
 
Aktív szén helyett Purigent érdemes használni. Aktív szenet csak az első hónapban. Perlont viszont mindig használnék. Máskülönben visszatolja az apró szemetet a szűrő. Viszont érdemes pár havonta cserélni. Mondjuk minden szűrő takarításnál. A zöld pontalga a fény miatt szokott lenni. Lehet nem árt visszább venni a fényt. Mondjuk a 12K-s cső nem biztos, hogy szerencsés, esetleg inkább a fény magasságával kellene játszani.

Szia!

Erről a Purigenről még nem is halottam:) és nem hiszem hogy itt Miskolcon lehetne kapni, de majd utánajárok és ha találok kipróbálom. A 12k-s cső az nem megy most, csak a 2 T5-ös, de erre írták azt hogy sok. Erre találtam ki, hogy az egyik t5-öt lekapcsolom ha tudom és a T8-at be üzemelem, és akkor már nem 78w hanem 69 w lesz:) De csak ötlet volt. Sajna a magasságon nem tudok változtatni, de megpróbálom valahogy. Most a 2 T5 olyan 13-14 cm-re van a vízfelszíntől, ha összehúzom a lábakat, még tudok nyerni 4-5cm-t. Milyen magasan lenne ideális a fénycső? Mennyire legyen a vízfelszíntől?

Szia és köszi a segítséget.
 
az aktív szén szerintem a növénytápozásnak nem tesz jót egyáltalán rövid távon sem.Akkor lehet hogy hosszútávon erősebb szűrés után kell majd nézned.(a sok hal miatt)
 
Back
Oldal tetejére