• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Agyagos talaj mosása

Srácok, vagy a talajom van már nagyon eliszaposodva, vagy a technikámmal van a baj de 2 óra alatt a kb. 10 liternyi talajnak eltűnt a harmada, a "tésztaszűrőn" már tűrhető színű víz folyik ki, de @AmegA vödörben kavargatós módszerével még mindig kávészínű lesz a víz. Ne törődjek vele, ekkora mennyiségnél és ennyi idő alatt már meg kellett szabadulnom az iszaptól, vagy hajítsam messzire az egészet? :unsure:
(Egyébként van "szűz" talajom, amivel ezt a régit le fogom fedni.)

Agyagos talajt mostál?
 
Sztem újrahasznosított talajról van szó.

És közben rájöttem, hogy az az 'Agyagos talaj mosása' topicban vagyunk. Korán volt még. :)
Agyagos talajt, új vagy használt addig lehet mosogatni amíg el nem fogy az egész. Sosem lesz tiszta a víz, én mindig szárítás után öntöttem le róla a maradék port.
 
Én a két vödrös megoldást javaslom egy vödörbe a koszos használt amit megtöltök vízzel. A használt talajt egy szűrővel kimerem és lötykölöm egy darabig amíg a nagyon apró szemcsék, kosz át nem esik, aztán mehet a másik vödörbe. Amikor már csak kost és por marad a vödörbe az megy a kukába aztán ezt megismétlem visszafele és akkor már elég elfogadható szokott lenni.Ha van alul táptalaj akkor én bontásnál külön szedem a felső réteget amibe nincs táptalaj és külön az táptalajos részt. A felső réteggel hamar lehet végezni, az alsó az szívás és nem is biztos hogy megéri vele sokat vesződni azért a 2-3 l aljzatért ami egy része még el is kopik mosás közbe.
 
A felső réteggel hamar lehet végezni, az alsó az szívás és nem is biztos hogy megéri vele sokat vesződni azért a 2-3 l aljzatért ami egy része még el is kopik mosás közbe.
Ezert rakom én a táptalajt kis 1-2 kg zsákokba!Bontáskor csak kiveszem,megy a kukába a táptalaj,és a kis zsákokat kinyomkodom meleg vízben,utána megy bele az új táptalaj stb...Egyszer válogattam szét,a végén mar csipesszel,soha többet!
 
Ezert rakom én a táptalajt kis 1-2 kg zsákokba!Bontáskor csak kiveszem,megy a kukába a táptalaj,és a kis zsákokat kinyomkodom meleg vízben,utána megy bele az új táptalaj stb...Egyszer válogattam szét,a végén mar csipesszel,soha többet!

Milyen zsákba teszed, amiből nem jön ki a táptalaj, de bemegy a növény gyökere? :)
 
Ezert rakom én a táptalajt kis 1-2 kg zsákokba!Bontáskor csak kiveszem,megy a kukába a táptalaj,és a kis zsákokat kinyomkodom meleg vízben,utána megy bele az új táptalaj stb...Egyszer válogattam szét,a végén mar csipesszel,soha többet!
Milyen zsákba teszed, amiből nem jön ki a táptalaj, de bemegy a növény gyökere? :)

Jó lehet a megoldás. Én mosózsákot használnék. Belerakom a talajt és arra az aljzatot bontásnál pedig látom meddig lehet leszedni az aljzatot.
A zsákolásnak és szúnyoghálózásnak egy hátránya van ha olyan növényt ültetsz amit később ki kell szedned gyökerestül (pl. egy szép cryptocoryne) a nagy gyökerei szépen belenőnek és képtelenség kiszedni csak ha bontasz.
 
Igen, az akváriumból kimeregetett amazonia és environment keveréket mosogattam - sajnos mire rászedtem a kupac tetejére a kimerült eliszaposodott táptalajt jöttem rá, hogy talán nem így kellett volna. :banghead:

Ezert rakom én a táptalajt kis 1-2 kg zsákokba!Bontáskor csak kiveszem,megy a kukába a táptalaj,és a kis zsákokat kinyomkodom meleg vízben,utána megy bele az új táptalaj stb...Egyszer válogattam szét,a végén mar csipesszel,soha többet!
Milyen zsákokat használsz? Tetszik az ötlet. (y)

aranycikkhez.jpg
 
Sokáig írtam a kérdést, közben felpörgött a topik, írtatok vagy fél oldalt, mire rákattintottam a mentésre. :)


Azokon fém cipzár szokott lenni. nem jelent gondot, ha berozsdásodik?
Amit én használok(lassan 3 éve),eddig egy ment tönkre(az én hibámból),az ilyen gyors csatis!Holnap csinálok fotót róla!
 
Sose csináltam még restartot és jópár hónap van mire megtörténik, addig szeretnék kiokosodni hogyan is kell.

Ami most benne van az vizuális sorrendben a következő:

felül: Amazonia finomszemcsés 2-4cm + itt ott fehér dekorhomok finomszemcsés.
középen: Amazonia nagyszemcsés 2-15cm
alul: Dennerle DeponitMix táptalaj

Ezt hogy lehet szépen szétszedni?

  1. Fehér dekor homokot leszívom és megy kukába ezzel nincs para. Nem az amazónia tetején van hanem egy oldalsó csík. Valamennyi tuti marad és keveredik majd.
  2. Amazoniát még az akváriumban 3-4 szer átmosom úgy, hogy feltöltöm félig vízzel az akvát, felkeverem majd leszívom. Ha jól sejtem a táptalaj felszáll.
  3. Kint a kertben szűrővel tovább mosom. Remélhetőleg a maradék táptalaj is távozik, de ilyenkor távozik a fehér szemcsés dekorhomok is ami itt ott bekeveredett az amazóniába.
  4. Megkaptam az amazóniát ami egy kevert cucc a finom és durvább szemcsés is. Ezt gondolom már nem igazán tudom szétválasztani.
  5. napon kiszárítva esetleg egy szitával meg lehet próbálnia finomszemcsés amazóniát leválasztani, de ez már nem egy fontos lépés.

Ez így járható út?
 
A táptalaj a vízben agyagos-ragacsos izé lesz, kétlem hogy felszállna. Arról kellene leszívni/halászni az amazoniát mert azt fel lehet kavarni kicsit hogy felússzon.
 
A táptalaj a vízben agyagos-ragacsos izé lesz, kétlem hogy felszállna. Arról kellene leszívni/halászni az amazoniát mert azt fel lehet kavarni kicsit hogy felússzon.
huh köszi, néha mikor hosszú gyökerű növényt szedek ki azonnal felszáll a tetejére valami statikus homok azt hittem az egész így fog viselkedni.
 
Szögletes IKEÁs tésztaszűrővel minden talajtisztítást, és powder/normál talaj szétválasztás meg lehet oldani. :D
 
Jók vagytok! Az tény hogy az akvarisztikában kreatívnak kell lenni.
Ötlet: Konyhastúdióban lehet venni különböző szitákat.
 
Back
Oldal tetejére