• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Agyagos talaj mosása

Evő villa gumicső rágumizva, gumicső eheim classicon megtömve szivaccsal, pelronnal és lehet gerebjézni...3 éves az akim évente csinálom nagyobb átrendezésnél.
 
Ja nem mindenképpen, de most van bent 30 liter Environment, valamennyi veszteség tuti lesz, ezt kellene pótolni. 10 liter szerintem meg sok lenne. :)
Köszi Viktor, akkor ezzel számolok!
 
Átmosás után a talajt meddig lehet mondjuk annyi vízben tárolni, amennyi még ellepi? Kiszárítani nem lesz kapacitásom, meg hát nem idegen forrásból származik. Viszont az akváriumból ki kell szednem mindenképpen 4-5 napra.
 
Néhány héten belül újra kell rendeznem a 225l-es akváriumot, úgy döntöttem, low-tech vonal lesz CO2-vel és a HQI helyett visszamegy a 3*39W T5.
Most 1 éves africana van benne, alatta volt/van táptalaj. Ez a talaj már meg lett macerálva egyszer, mert a költözéskor felkeveredett, ki kellett szednem a nagyobb köveket (ez is az oka az újraépítésnek).
Sajnos az africana színe nem jött be, így nem szeretnék venni belőle most többet, két nagy zsák újra meg most nincs keret, majd jövőre :(
Ki lehet mosni a táptalajt annyira szitán, szűrőn keresztül, hogy ne okozzon nagyobb algásodást? Vagy legalább egy részéből, amit utána a tetejére teszek?
 
Simán, én Environment talajból mostam át valami 30 litert, alatta tropica táptalaj volt. Gyönyörűen át lehetett lögybölni, én a szögletes IKEA-s tésztaszűrőt használtam mert annak vannak lábai is.

Azért raktam a tetejére 1-2 centi vastagon új talajt is, biztos ami tuti.
 
Szia pepe0419!


Ki lehet mosni a táptalajt
A legjobban akkor tudod átmosni az aljzatot (mert biztos nem a táptalajra gondoltál) ha eleve kevés táptalaj kerül bele.
Egy csővel szépen le lehet szívni a felső réteget az akváriumban, folyamatos víz visszatöltéssel.
Utána zuhanycsővel (szórófej nélkül) egy vödörben (1/4-ig rakva Africanaval) közepes vízsugárral túlfolyatva tisztára mosható (addig engeded a vizet az aljzatra amíg a vödör peremén kifolyik és addig folytatod körbe mozgatva a zuhanycsövet amikor már csak enyhén homályos a lefolyó lé (víztiszta soha nem lesz)).

AmegA
 
Szia pepe0419!



A legjobban akkor tudod átmosni az aljzatot (mert biztos nem a táptalajra gondoltál) ha eleve kevés táptalaj kerül bele.
Egy csővel szépen le lehet szívni a felső réteget az akváriumban, folyamatos víz visszatöltéssel.
Utána zuhanycsővel (szórófej nélkül) egy vödörben (1/4-ig rakva Africanaval) közepes vízsugárral túlfolyatva tisztára mosható (addig engeded a vizet az aljzatra amíg a vödör peremén kifolyik és addig folytatod körbe mozgatva a zuhanycsövet amikor már csak enyhén homályos a lefolyó lé (víztiszta soha nem lesz)).

AmegA
Köszi, de én tényleg a táptalajt akarom kimosni az agyagos aljzatból. Sajnos a költözéskor felkeveredett az egész talaj, mert ki kellett szedni a sziklákat, és úgy indult újra, hogy csak visszatettem a köveket, kb. 3 l africana volt még, azt ráborítottam és kész. Van is alga bőven most, bár inkább csak zöld pont és por, illetve barna. Kb. 1 éve üzemel már, így nagyon sok tápanyag nem lehet már a táptalajban, de jó lenne minimálisra csökkenteni, ezért akarom kimosni :)
 
Elnézést, ha rossz helyre írok, de nem találtam jobban a témához illő topikot. Szóval adva van egy 9 hónapos akva, amiben amazonia talaj van. Eddig gyönyörű volt a monte carlo gyepem, de sajna felszakad, úgyhogy muszáj újra ültetnem az előteret. Ami a problémám, hogy a közel egy év alatt, olyan mennyiségű mulm és iszapos réteg rakódott rá az amazoniára, hogy azt nem tudom szerintem leszívni, vagy ha mégis, akkor nagyon felkavarnám az aljzatot és a táptalajt. Persze ezt nagyon nem szeretném. A legegyszerűbb megoldásnak azt látom, hogy ráöntök a mostani talajra 1cm vastag friss amazóniát, aztán így ültetem újra az előteret. CSak nem tudom, hogy ez így jó megoldás volna-e, avagy azzal, hogy "betakarom" a mulmot, iszapos cumót, csinálok egy tökéletes táptalajt az összes létező algafajnak:)
 
Elnézést, ha rossz helyre írok, de nem találtam jobban a témához illő topikot. Szóval adva van egy 9 hónapos akva, amiben amazonia talaj van. Eddig gyönyörű volt a monte carlo gyepem, de sajna felszakad, úgyhogy muszáj újra ültetnem az előteret. Ami a problémám, hogy a közel egy év alatt, olyan mennyiségű mulm és iszapos réteg rakódott rá az amazoniára, hogy azt nem tudom szerintem leszívni, vagy ha mégis, akkor nagyon felkavarnám az aljzatot és a táptalajt. Persze ezt nagyon nem szeretném. A legegyszerűbb megoldásnak azt látom, hogy ráöntök a mostani talajra 1cm vastag friss amazóniát, aztán így ültetem újra az előteret. CSak nem tudom, hogy ez így jó megoldás volna-e, avagy azzal, hogy "betakarom" a mulmot, iszapos cumót, csinálok egy tökéletes táptalajt az összes létező algafajnak:)
9 hónaposan a legtöbb táptalaj kimerül, vagy majdnem kimerül. Nem tudom mekkora akváriumról van szó, de lehet, hogy itt az ideje egy restartnak, új táptalajjal, mosott amazóniával, amit esetleg pár literrel kiegészítesz.
 
9 hónaposan a legtöbb táptalaj kimerül, vagy majdnem kimerül. Nem tudom mekkora akváriumról van szó, de lehet, hogy itt az ideje egy restartnak, új táptalajjal, mosott amazóniával, amit esetleg pár literrel kiegészítesz.

Még a restartot korainak érzem, majd jövő decemberben, ha 2 éves lesz az akva:) Igen, sajnos tudom, hogy a táptalaj azóta kimerülhetett, de azért még így is félek az aljzatot birizgálni, nehogy csináljak egy algabummot. Idő közben morfondíroztam és arra jutottam, hogy ráteszek egy centi friss amazóniát a kritikus részre és lesz ami lesz, így ültetem bele az új növényeket.
 
Látom nem vagy bevállalós! :D Viszont mehetne bele egy kis aljzattáp jó mélyre a terítés előtt.
Ha túl sok a pudva (mulm, iszap, főként ez utóbbi) nem félsz tőle, hogy berohad a talaj? :confused: Vagy lebomlik?
 
Ha túl sok a pudva (mulm, iszap, főként ez utóbbi) nem félsz tőle, hogy berohad a talaj? :confused: Vagy lebomlik?

Ezt én is szeretném tudni:)Félni félek, de: kaland az élet:) Remélem lebomlik...fene se tudja:) Mindenesetre izgulok kicsit:whistle:
 
Back
Oldal tetejére