• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 245l kocka dzsungel

Karácsony után le is cseréltem a ki és befolyót Aquario neo flow v2-re. szerintem teljesen jól használható ahogy van. a skimmert persze itt sem igazi beállítani, de nem kell naponta piszkálni, sőt talán elég hetente is.
A kiegészítőként vett garnélavédős kosarat viszont 3 hét után kiszedtem. kb 2-3 naponta teljesen eltömődött. emlékeim szerint a sima fémhálós védő ennél sokkal jobban bírta anno. mindegy, most használom a gyárival. a halak, kicsit nagyobb garnélák nem szívódhatnak fel vele. a kis garnélákat meg majd kiszabadítom havonta az előszűrőből, ez van. ha a csíkok és a coryk túlélik akkor a garnéláknak is túl kell... az előszűrőben meg kicseréltem a gyári ~TM10 szivacsot TM30-ra. reméljük ez nem jobban fogja fojtani hosszútávon sem. a raboknak mindenképpen előnyösebb a TM30.
IMG_20230106_150426.jpg
Ahogy a fenti képen látszik a Hygrophila costata angustifolia nem bír magával. :) Illetve, hogy az alacsonyabb víz miatt nem tudom az aquario gyári rögzítőjét használni, így maradtak a gumitappancsok. nem baj, tök jó ez így.
A következő képen meg egy vizipipacs levél látható. több mint fél év után kezdett újra emers leveleket hozni. cserébe a submers leveleit le is dobta. azok amúgy nem olyan tolakodóak, mint a tündérrózsáké, hanem ilyen vékony hosszúak mint a vallisneria nagyon érdekes. remélem virágozni is fog (a kerti cserépben virágzott, másik naplómban van). Azért ez sokkal kisebb mint egy igazi tavirózsa, bőven jó még ennél kisebb akváriumba is.
IMG_20230107_180537.jpg
És akkor egy teljes alakos: nem mindenki látszik rajta, de mindenki jól van. a vizipipacs töve bal szélen látható
IMG_20230107_180624.jpg
 
Jó rég jelentkeztem, de igazából itt nem történt semmi különös. most egy éves az üveg de már egy kis megújításra érett. a hibák főleg a nem jó fény eloszlástól és a vízfelszíni növényektől lehetnek szerintem. elég nagy az árnyék, a hátsó stemek már teljesen kikoptak. ha időm engedi, kicsit átrendezem és rakok be új növényeket. amúgy nem algásodik, elég ritkán takarítom, talán havonta. szóval ilyen szempontból teljes siker :)
A fa még mindig barnít, a következő képen is látni. ettől is sötétebb. az első növények persze jól megvannak, nem is igazán kényes fajták. azért a halaknak szerintem jó itt :) és szépek, egészségesek.
20230520_200556.jpg
végre sikerült egy kép az anciról. :) teljesen jól van de természetesen nappal nem látni soha. nem nőtt valami nagyra, gondolom azért mert az első 3-4 évét 100 literben töltötte. most 4-5 éves lehet.
20230525_210455.jpg
egy levegőző vadas garnéla:
20230513_131043.jpg
 
A kerti vizipipacsos láda viszont a lehetőségeihez képest nagyon jó lett. A bolharákok, garnélák és bödöncsigák is rendkívűl szaporák benne. A pipacs már elkezdett virágozni. amikor telelés után kiraktam a tárolóbol eléggé foszlósak foltak a levelei. a nagy akváriumban lévőnek sokkal nagyobbak a levelei, cserébe ~8-10 hónap alatt 0 db virágot produkált.
teljesen véletlenül rátaláltam 3 medaka rizspontyra egy helyi üzletben. így a szúnyoglárvák ellen kihelyezett kalászhalakat felmentettem a szolgálat alól és hazamehettek.
Valószínűleg ez a legfakóbb változat, de nagyon tetszenek :) szépen látszanak is a víz alatt, oldalról meg úgysem látom őket.

A többi üvegről csak röviden írnék, nem fényképeztem: a naturalban a tylok nagyon szépen nőnek. a növényzet túlzottan is egészséges :) a garnibarlang viszont rosszabb mint valaha, csupa alga lett. nem fogok tovább kísérletezni vele, a garnélák, csigák átköltöznek és bontom.
 

Attachments

  • 20230613_170622.jpg
    20230613_170622.jpg
    282.9 KB · Megtekintések: 15
  • 20230616_174712.jpg
    20230616_174712.jpg
    190.4 KB · Megtekintések: 17
  • 20230616_174907.jpg
    20230616_174907.jpg
    305.8 KB · Megtekintések: 17
Laci, gyakrabban is benézhetnél. 🙂
igen, igyekszem most már megint többet benézni... :) amúgy olvasom a legtöbb topicot, ha nem is naponta, mint régen. de ez nem miattatok van, csak én vagyok kicsit leterheltebb. (szerk. javítottam a mondatot, elírtam)
A garnéla barlang helyett lesz más?
ilyen kicsi már szerintem nem lesz. ahogy megfigyeltem nagyon keveseknek sikerül 30l alatt fenntarthatót alkotni. nyilván nem csak a mérettel volt a gond, de inkább maradok a nagyobbaknál. ha lesz lehetőségem (hely, idő, pénz) majd akkor valószínűleg mégegy 300l körüli nagyot indítok. és akkor az egyik lehetne lágyabb vízű, igényesebb növényekkel, esetleg pár egzotikusabb L-es harcsával. a másik meg egy komolyabb kalászhalas lenne (igen, tudjuk erről ki tehet :) ) de ez még elég távolinak tűnik. viszont van pár rövidebb távú célom is. ha végzek a járdával, kerítéssel és az egyéb kertrendező dolgokkal, akkor szerintem elkezdek csinálni egy tavat. :) persze ez sem lesz egy gyors folyamat.
 
Utoljára módosított:
Felcsigáztál. (éééérteeeed "Versenycsiga")😃 Halas lesz? Vagy olyan mint nekem? Szűrés? Anélkül? 🙂
persze, hogy lesz csiga benne :D :D békák szerintem már nincsenek a környéken. legalábbis nem látni. pár éve elapadt a patak. Halakat szeretnék, de még nem tudom milyet. vagy medaka vagy aranyhal (sima, nem gömbölyű). mindkettő tetszik, de nyilván a kettő együtt nem lehet, és a tó méretétől is függ mire lesz lehetőség. szűrés valószínűleg így kelleni fog, de lassú folyásút szeretnék. pl a tó melletti kis domb közepére megy egy vödör szűrőközeggel és onnan folyik le a víz. a domb száraz fele a feleségem sziklakertje lesz :) jó sok kő is kell még... amit nem egyszerű meg nem olcsó beszerezni. de mindenképpen szeretném, hogy a bolharákok meg egyéb kis rákok fennmaradjanak benne. kellenek az egyensúlyhoz.

Ha megvan a tómeder természetesen szólok és kikérem a véleményeteket. :) addig még tanulgatok ezügyben.
 
persze, hogy lesz csiga benne :D :D békák szerintem már nincsenek a környéken. legalábbis nem látni. pár éve elapadt a patak. Halakat szeretnék, de még nem tudom milyet. vagy medaka vagy aranyhal (sima, nem gömbölyű). mindkettő tetszik, de nyilván a kettő együtt nem lehet, és a tó méretétől is függ mire lesz lehetőség. szűrés valószínűleg így kelleni fog, de lassú folyásút szeretnék. pl a tó melletti kis domb közepére megy egy vödör szűrőközeggel és onnan folyik le a víz. a domb száraz fele a feleségem sziklakertje lesz :) jó sok kő is kell még... amit nem egyszerű meg nem olcsó beszerezni. de mindenképpen szeretném, hogy a bolharákok meg egyéb kis rákok fennmaradjanak benne. kellenek az egyensúlyhoz.

Ha megvan a tómeder természetesen szólok és kikérem a véleményeteket. :) addig még tanulgatok ezügyben.
Tóparti bástya-szűrő lenne a legjobb választás, ami kívülről sziklakertnek látszana. Mit gondolsz?
 
persze, hogy lesz csiga benne :D :D békák szerintem már nincsenek a környéken. legalábbis nem látni. pár éve elapadt a patak. Halakat szeretnék, de még nem tudom milyet. vagy medaka vagy aranyhal (sima, nem gömbölyű). mindkettő tetszik, de nyilván a kettő együtt nem lehet, és a tó méretétől is függ mire lesz lehetőség. szűrés valószínűleg így kelleni fog, de lassú folyásút szeretnék. pl a tó melletti kis domb közepére megy egy vödör szűrőközeggel és onnan folyik le a víz. a domb száraz fele a feleségem sziklakertje lesz :) jó sok kő is kell még... amit nem egyszerű meg nem olcsó beszerezni. de mindenképpen szeretném, hogy a bolharákok meg egyéb kis rákok fennmaradjanak benne. kellenek az egyensúlyhoz.

Ha megvan a tómeder természetesen szólok és kikérem a véleményeteket. :) addig még tanulgatok ezügyben.
Medaka, medaka, medaka....! 😃
Aranyhala van szinte minden tavasnak, akinek nem telik koira. És aranyhalak mellett nagyon nehéz tiszta vizet csinálni low-budget szűréssel. 😉
 
Tóparti bástya-szűrő lenne a legjobb választás, ami kívülről sziklakertnek látszana. Mit gondolsz?
Jól hangzik :) bár beszédes a neve, azért nem merném megkockáztatni, hogy ugyanarra a szűrőre gondolunk. :) külföldi anyagokat nézek a témában, legtöbb helyen "bog filter"-nek nevezik azt ami tetszik nekem. ez mehetne a sziklakert közepébe. és onnan folyik le a víz egy szigetelt köves mederben.
Medaka, medaka, medaka....! 😃
Aranyhala van szinte minden tavasnak, akinek nem telik koira. És aranyhalak mellett nagyon nehéz tiszta vizet csinálni low-budget szűréssel. 😉
jogos, és én is hajlok efelé :) de azért még meggondolom. ha nagy lesz a tó akkor párszáz medaka kellene. még nem látom milyen könnyen szaporodnak, de elvileg könnyen (azóta szereztem még, ne csak 3 legyen).
azért az aranyhalak is jófejek, nehéz dönteni. vaaaaagy 2 tó kellene. :D meg egy harmadik a koiknak :D :D amúgy a koit nyilván azért fel sem hoztam, mert ilyan nagy tavam biztosan nem lesz.
 
Back
Oldal tetejére