• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 245l kocka dzsungel

A héten végre elindult lassacskán a 110 literes lecserélése :)
Nem akartam változtatni sok mindenen az előzőhöz képest, mert nagyon stabilra sikerült. Így a jól bevált egyszerű növények és nagyrészt semleges talajt választottam.
Üveg: 70x70x50cm - 245liter
Lámpa: 5,5m V-Tac CRI95 hideg szalag, Shelly WRGB2 vezérlés
Szűrő: Aquael Ultramax 1500
Homok kb 0.5-1.5mm szűrőhomok. Alatta van egy vékony réteg Tropica táptalaj. Ez már több üvegben bevált nálam.
Hátul JBL proscape beige növényes talaj van alatta, szűrőzsákokba töltve, úgy adja az emelést és legalább nem gurul szanaszét :)
A víz szintén maradt csapvíz, de nálunk nem olyan rossz (GH: 21, KH: 11) és szénszűrővel szűrt.
A hardscape vasfa és megkövesedett fa A vasfa színezi még rendesen a vizet, de nem vagyok annyira pedáns a vízcserékkel, szóval most kicsit barnás, ez van. remélem azért pár hét alatt jobb lesz.
Az állatok a 110 literesből fognak átköltözni. Néhány postakürt csiga ezt már meg is tette magától. :D
 
Utoljára módosított:
A növénylista lemaradt. Hála a gyűjtögető, ritkán metsző életmódnak, nem kellett venni :D
Mindenfelé:
Anubias barteri nana, nana Gold, Petite
Bucephalandra Red, Wavy Green, Kedagang, Velvet
Microsorum pteropus
Alternanthera reineckii Mini
Hottonia palustris
Lobelia cardinalis Mini
Hygrophila polisperma rosanervig
Cryptocoryne "valami mini" elől
Staurogyne repens
Hookeriaceae sp. Distichophyllum
Vesicularia dubyana 'Christmas' moha

A fa tetején:
Crepidomanes sp. "Grape Leaf"
Lysimachia nummularia Aurea

Hátul:
Bacopa caroliniana
Cryptocoryne balansae
Hygrophila costata angustifolia
Hygrophila difformis
Limnophila sessiliflora
Ludwigia repens red rubin

Jobb szélen:
Cryptocoryne wendtii brown
Hygrophila corymbosa siamensis

Úszók jelenleg: Limnobium laevigatum, Salvinia natans, Pistia stratiotes
 
Utoljára módosított:
Erről eddig nagyon hallgattál. 🤤
Azért megemlítettem már itt ;)
Sajnos nem sok szabadidőm van mostanság, pedig majd' 2 hónapja megvan az üveg. Apránként csinálgattam a szekrényt és a lámpát. Aztán a végén berobogtam a GA-ba hardscapert, Lóri segített összeválogatni, mert ebben nem vagyok valami profi. Itthon aztán összeraktam és elindítottam hirtelen :D Sajnálom, hogy lemaradtatok az építésről, de arra szántam a legkevesebb időt az egészből. Aztán 2 napig akkora köd volt benne, hogy nem volt kedvem fényképezni, most meg már itt tartunk :)
 
Az indítás legnagyobb eseményét majdnem elfelejtettem említeni. találtam 4 halivadékot. :) valószínűleg a növényekkel kerültek át a kikelés előtt álló ikrák és pont elkaptam őket :)
IMG_20220602_214328_1.jpg
Villásfarkú kalászhalra tippelnék. De majd kiderül. Az tisztán látszik, hogy nem cory. Főleg, hogy a vízfelszín közelében vannak örökké. Lehet neonhal is, de azok tudtommal kemény vízben nem szaporodnak. Más nem lehet.
Átraktam őket a 30l naturalba. Az egy jól beállt, ragadozó mentes üveg. már 24 órája jól vannak ott és látszólag esznek.
 
Lámpa: 5,5m V-Tac CRI95 hideg szalag, Shelly WRGB2 vezérlés
Ezt mire tetted? Csak nem valami jófogásos alu hűtőborda tartja? 🙂
Szűrő: Aquael Ultramax 1500
Újonnan szerezted? A jófogáson hirdetnek egy ilyet, sosem használták. (azt írják...) 47 matyiért. Jól muzsikál 200 liter hightechben , de a leendő 250 literesemhez vacillálok, hogy megvegyem - e a 2000-est. 🤤
 
Ezt mire tetted? Csak nem valami jófogásos alu hűtőborda tartja? 🙂
De bizony! ezúton is köszönöm szépen az ötletet :) Mivel négyzet alap kellett, így egy lemezt csavaroztam alá, hőpasztával. A szalagok azért kicsit csálék, mert a kislányom ragasztotta :) de egy 5 évestől nagyon szép munka.
Újonnan szerezted? A jófogáson hirdetnek egy ilyet, sosem használták. (azt írják...) 47 matyiért. Jól muzsikál 200 liter hightechben , de a leendő 250 literesemhez vacillálok, hogy megvegyem - e a 2000-est. 🤤
Újonnan vettem, szerintem így is bőven megérte az árát. A legjobb szűrő a világon :) többek közt szintén te tehetsz róla, hogy ilyenem lett. köszönöm.
Szerintem bőven jó 250literesbe is, én is azért vettem ezt. 6x megforgatás. (ha jól emlékszem Balázs is mondja az egyik videóban, hogy az 5-10x megforgatást úgy értik, hogy minél nagyobb az üveg annál kevesebb elég)
Nem lett volna érdemben drágább az Ultramax 2000 sem, de ez biztos némileg halkabb, ami fontos nekem. Ránézésre is pont jó az áramlás sima lilyvel. A te új üveged nem kocka, úgyhogy nem biztos, hogy arra is érvényes ez.
 

Attachments

  • IMG_20220526_124429.jpg
    IMG_20220526_124429.jpg
    373.3 KB · Megtekintések: 43
  • IMG_20220526_121823.jpg
    IMG_20220526_121823.jpg
    460.7 KB · Megtekintések: 44
Arohamsisakoséletbe! Ez oltári jó lett. :love:
Ami számomra kifejezetten bejön, az a kis vadóc fíling. Nem olyan, mint amit profik raknak össze a Fibonacci-görbe mentén.
Köszönöm szépen, Mary :) Nagyon jól megfogalmaztad! Az előző nagy üvegben elkövetett "freestyle holland" stílus gáz lett volna ilyen nagy kockába, úgyhogy igyekeztem egy kis amatőr scape-pel feldobni.
 
De bizony! ezúton is köszönöm szépen az ötletet :) Mivel négyzet alap kellett, így egy lemezt csavaroztam alá, hőpasztával. A szalagok azért kicsit csálék, mert a kislányom ragasztotta :) de egy 5 évestől nagyon szép munka.

Újonnan vettem, szerintem így is bőven megérte az árát. A legjobb szűrő a világon :) többek közt szintén te tehetsz róla, hogy ilyenem lett. köszönöm.
Szerintem bőven jó 250literesbe is, én is azért vettem ezt. 6x megforgatás. (ha jól emlékszem Balázs is mondja az egyik videóban, hogy az 5-10x megforgatást úgy értik, hogy minél nagyobb az üveg annál kevesebb elég)
Nem lett volna érdemben drágább az Ultramax 2000 sem, de ez biztos némileg halkabb, ami fontos nekem. Ránézésre is pont jó az áramlás sima lilyvel. A te új üveged nem kocka, úgyhogy nem biztos, hogy arra is érvényes ez.
Hány eres az a számítógépes kanóc? Kifejezetten kíváncsi lettem, hogy azzal hogyan oldhatnám meg a kövi lámpa projektet. 🙂
 
Hány eres az a számítógépes kanóc? Kifejezetten kíváncsi lettem, hogy azzal hogyan oldhatnám meg a kövi lámpa projektet. 🙂
40 eres számítógép IDE kábel lett újrahasználva erre a célra :) Mindegyik forraszpontra külön vezeték megy, majd egy 5x0,75 MT kábellel megy a vezérlőbe, ami a szekrényben van. Először 3 csatornára akartam osztani, de rájöttem, hogy felesleges, bőven elmegy kettőn.
Engem is erősen foglalkoztat a dolog, hogyan lehet legnormálisabban megoldani ezeknek a szalagoknak a vezetékezését. eddig ez tűnik a legjobbnak, de biztos van jobb megoldás is.
 
Elmúlt másfél hetes az üveg, minden rendben. A növényzet nagy része fejlődést mutat, bomlást nem. A vasfa már jóval kevésbé színez. 2 helyen volt minimális penész, de már eltűnt.
Fokozatosan települnek be a garnélák, csigák. A halakkal még várok pár hetet, legfőbb az egészségük :) nagyjából eddig ők kerültek be:
kb 15 vegyes neocaridina. nem akarok "komolyan" garnélázni itt, szelektálni meg főleg nem. úgyhogy jöhet ide vadas vagy bármilyen szín :) a sárgákból azért nem a legfakóbbakat dobtam be.
4 spixi csiga - őket már ismerem ugye, jó kis algaevők, takarítók. rövid nyújtózkodás után befúrták magukat egyből a talajba, ahogy nappal szokták.
5 nyuszifül csiga - nagyon érdekesek és meglepően nagyok :) kb akkorák mint a spixi, hagyma, zebra csigák. elsőre nekem úgy tűnik, hogy főleg biofilmet esznek. jó konkurenciája lesz a hólyag és pajzscsigáknak. Villámgyorsan közlekednek, és vicces ahogy a hassal felfelé úsznak a felszínen :D
Emellett még maláj tornyos csigákat raktam be. A postakürtök meg hólyagok jöttek maguktól is. Szerintem így jó ez, többféle csiga feltakarít mindent, a garnélák meg az ürüléküket is :) emellett terhelik a vizet már most, így szépen gyorsan beáll.
Lassan a tápozást is elkezdem mérni, nem várom meg az algát. Jelenleg vakon megy bele 5-5ml Green Aqua Micro Macro. Valószínűleg jó lesz ide is a 2hr complete, ha majd már halak is lesznek benne.
IMG_20220610_164029.jpg
 

Attachments

  • IMG_20220610_164655.jpg
    IMG_20220610_164655.jpg
    233.6 KB · Megtekintések: 21
  • IMG_20220610_164213.jpg
    IMG_20220610_164213.jpg
    142.6 KB · Megtekintések: 21
A kishalakat elfelejtettem írni: már 15-öt kimentettem :) úgy látom több mint a fele biztosan életben van, de nehéz megszámolni az úszónövények miatt. próbálok nekik infusoriát tenyészteni, remélem sikerül. jelenleg porított tápot kapnak. de az is lehet, hogy találnak maguknak micro élőlényeket a natural üvegben :)
 
Végre készült értelmes kép az ivadékokról a naturalban. szerintem jól vannak :) nagyjából 9-10 biztos van. Hasonlít @ezsolt80 paskaiára, úgyhogy ez is kalászhal lesz, csak furcata.
IMG_20220615_195918.jpgIMG_20220615_195904.jpg

A nagy akváriummal minden rendben, csigák csúsznak, garnélák kapirgásznak, de még nem fotogének. A növények fejlődgetnek, gondolom gyökeresedniük kell még. A fa nem penészedik, de barnít. mondjuk egy hete volt már vízcsere. Majd csinálok képet is, most nincs új. A halakkal még több mint egy hetet várok, garnéla még jöhetne bele.
 
Négy hetes (lesz holnap), gond nélkül megy, úgyhogy jöhetnek a halak :) mindenki átkerült a 110 literesből:
13 neonhal, 9 furcata kalászhal, 5 c.panda, 4 c.habrosus, 2 géb, 1 fekete tetra, 1 anci, 12 amano, néhány csiga még.
Költözés előtt. újdonságok a Cryptocoryne parva @Rudi50 tól és a H.Pinnatifida. A másik valamilyen mini crypto elkezdett megnőni itt elől... így nem lesz jó :)
IMG_20220624_181358.jpg
Költözés közben. Utolsó kör, a legmakacsabbak akklimatizálódnak: gébek, amanok.
IMG_20220625_175052.jpg
Mivel hasonló lehet a víz, így csak 20 percig szivattam őket abban a vödörben. 3 körben jöttek.
Az anci csöve persze nem marad ott, csak ő így költözött. vele volt a legkevesebb gond :) de még nem jött elő azóta sem :D
Mindenki jól van, a coryk kicsit félénkek, de hát megkergettem őket...
Az eddigi lakók közül 2 nyuszifül pusztult el, ők újak voltak, nem hinném, hogy itt lett bajuk.
 
Négy hetes (lesz holnap), gond nélkül megy, úgyhogy jöhetnek a halak :) mindenki átkerült a 110 literesből:
13 neonhal, 9 furcata kalászhal, 5 c.panda, 4 c.habrosus, 2 géb, 1 fekete tetra, 1 anci, 12 amano, néhány csiga még.
Költözés előtt. újdonságok a Cryptocoryne parva @Rudi50 tól és a H.Pinnatifida. A másik valamilyen mini crypto elkezdett megnőni itt elől... így nem lesz jó :)
View attachment 167925
Költözés közben. Utolsó kör, a legmakacsabbak akklimatizálódnak: gébek, amanok.
View attachment 167924
Mivel hasonló lehet a víz, így csak 20 percig szivattam őket abban a vödörben. 3 körben jöttek.
Az anci csöve persze nem marad ott, csak ő így költözött. vele volt a legkevesebb gond :) de még nem jött elő azóta sem :D
Mindenki jól van, a coryk kicsit félénkek, de hát megkergettem őket...
Az eddigi lakók közül 2 nyuszifül pusztult el, ők újak voltak, nem hinném, hogy itt lett bajuk.
Gratulálok, nagyon jól sikerrült. Szépek a színek, megtaláltad a dús növényzet és a dekoráció megfelelő arányát :)
 
Gratulálok, nagyon jól sikerrült. Szépek a színek, megtaláltad a dús növényzet és a dekoráció megfelelő arányát :)
köszönöm :) úgy tűnik sikerült eltalálni a halak ízlését is, mert mindenki megtalálta a helyét és normálisan viselkedik. azért a villásfarkú kalászhalaknak és a neonhalaknak szokatlan lehet ez a nagy nyílt víz elől :D de ott vannak, nem bújnak el.
A tető hiány miatt aggódtam kicsit, de abszolút nem ugrálnak. persze ehhez kell a naplemente is. A biztonság kedvéért kb 4cm-t hagyok a víz felszíne fölött, ennyit enged a lily.
 
Back
Oldal tetejére