• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes ZenTreefication

Természetesen nem személyesen neked céloztam az előző bejegyzésem. Általánosságban beszéltem egy jelenségről. Máshol és máskor is leírhattam volna, de pont azt láttam, hogy legalább téged érdekel a lakók sorsa. Bíztam benne, hogy inkább megerősítenek a szavaim és nem elbizonytalanítanak. A nem kezdők is folyamatosan tanulnak és közben újra és újra elkövetnek mindenféle hibát. Ez egy ilyen hobbi. Minél tapasztaltabb vagy, annál inkább kezdőnek érzed magad :) Én manapság azt látom egy komoly gordiuszi csomónak, amikor a hibát nem hibának tekintjük, hanem egy szükséges rossznak, ami megkerülhetetlen velejárója ennek a hobbinak (értsd úgy, hogy a szerves része).

Egyébként milyen durván hangzik leírva, hogy műtrágyázzuk a vizet, amibe hosszú órákig üvegházhatású gázt, széndioxidot oldunk be. És ha ez még nem lenne elég, akkor gyorsan azt is hozzátehetjük, hogy mindenféle természetellenes beállítású fényágyúkkal világítjuk meg az akváriumokat elsősorban a saját szórakoztatásunkra (mert úgy minden szemnek tetszőbb). Ez még laikusként sem hangzik állatbarát környezetnek. A növénycentrikus akváriumokban az állatok tartása sokkal nagyobb kihívás, mint a nem növényes akváriumokban. Embert próbáló feladat, ahol nagyon könnyű hibázni. Egy kis lazaság, nemtörődömség, "majd holnap megcsinálom" fegyelmezetlenség is már végzetes hibának bizonyulhat.
 
Természetesen nem személyesen neked céloztam az előző bejegyzésem. Általánosságban beszéltem egy jelenségről. Máshol és máskor is leírhattam volna, de pont azt láttam, hogy legalább téged érdekel a lakók sorsa. Bíztam benne, hogy inkább megerősítenek a szavaim és nem elbizonytalanítanak. A nem kezdők is folyamatosan tanulnak és közben újra és újra elkövetnek mindenféle hibát. Ez egy ilyen hobbi. Minél tapasztaltabb vagy, annál inkább kezdőnek érzed magad :) Én manapság azt látom egy komoly gordiuszi csomónak, amikor a hibát nem hibának tekintjük, hanem egy szükséges rossznak, ami megkerülhetetlen velejárója ennek a hobbinak (értsd úgy, hogy a szerves része).

Egyébként milyen durván hangzik leírva, hogy műtrágyázzuk a vizet, amibe hosszú órákig üvegházhatású gázt, széndioxidot oldunk be. És ha ez még nem lenne elég, akkor gyorsan azt is hozzátehetjük, hogy mindenféle természetellenes beállítású fényágyúkkal világítjuk meg az akváriumokat elsősorban a saját szórakoztatásunkra (mert úgy minden szemnek tetszőbb). Ez még laikusként sem hangzik állatbarát környezetnek. A növénycentrikus akváriumokban az állatok tartása sokkal nagyobb kihívás, mint a nem növényes akváriumokban. Embert próbáló feladat, ahol nagyon könnyű hibázni. Egy kis lazaság, nemtörődömség, "majd holnap megcsinálom" fegyelmezetlenség is már végzetes hibának bizonyulhat.
Nagyon jól összefoglaltad a lényeget. Teljesen egyetértek mindennel, amit írtál. Különösen találó az a meglátásod, hogy minél több információval rendelkezünk, annál bizonytalanabbnak érezzük magunkat :)
 
Összeszereltem egy automata vízcserélő rendszert.
Egyrészt nem baj ha a vízcsőtartásra fordított időt màsra tudom fordítani. Màsrészt nem borzolom asszony idegeit se azzal hogy állandóan vízezem a padlót és nem kell egy 60literes hirdót kerülgetni napokig a konyhában. Harmadrészt halak mindig a vízcserekor voltak a legidegesebbek, lehet jót tesz nekik, ha nem veszek el egyszerre 60l-t a fejük felül.
Szóval mostantól napi 4cm (12.8l) csere lesz, az egy héten 89.6l a kb nettó 120ból.

Ha valakit érdekelnek a részletek:
Ment egy 30lityis hordó a mosogató alá. A leszívàs egy egy úszókapcsolós párolgásvisszatöltő motorjával megy, a visszatöltés a 2kapcsolóssal (egyik a hordóban másik akvában), hogy ne legyen gond ha mégsincs víz. Az időzítés és az úszókapcsolók mellett a vízgyártáshoz túlfolyó, meg vízérzékelők elszórva alkotják az elázás elleni védelmet. Visszasózás majd tápozással együtt.

Az elmebő vizeket bevezettem a szifonba, ez még a rendszer gyenge pontja :)
 
Meg akartam kopasztani a fát, elég sok volt a fonal. Azt hiszem ezt a versenyfutást az idővel elvesztettem. A felső réteg algás, alatt málló, foszló feketülő réteg annyi fonallal, hogy abból egy ügyesebb keresztanya pulóvert köt.

A fát le fogom cserélni, nincs jobb ötletem.
Feltekertem a pilácsot mérgemben (mert meg elkezdett sípolni dimmelve és mert a chai megint kipusztulóban) és lejjebb vittem 10centivel. Most legalább nem a pandák bubiznak a legjobban.
 
Kedves vagy.
A sűrű fű a Balázs féle ültetési rendszer miatt ilyen, kb 5 napos.

Kíváncsi vagyok mi lesz belőlük. Nem őket akartam, de épp nem volt a boltban amit akartam volna ès nem volt időm olvasgatni.

Amit szeretek az a verticillata, crypto parva, stauk. Egész jónak tűnnek a rotalak is

Közepesek a reinickii-k és jobb oldalon az mc. A chai első felét és a cubát - ezek új szigeten vannak !! - elszúrtam, mert elfelejtettem a lecsapolt területre tápbogyit tenni. Miután tettem, a cuba utolsó hírmondói túlélnek, de megvárom mi lesz velük, és akkor kapnak utánpótlást, ha bizonyítanak. Chaival max mèg egy kört futok feltekert fény mellett, az eddigi kevés volt neki láthatóan pedig azt pótoltamtabik után. Max 2 hét után fehérré válik és elolvad, gondolom ott fogy ki a saját tartalékaiból

A glossostigma simán felszívódott, nem vártam màst, de gyorsabb volt mint gondoltam.

Az jutott eszembe, hogy a fát nem kidobom, hanem kiveszem, és kap egy személyre szabott blackout-ot. Hátha használ.
 
Le tudom cserélni a talajt menet közben? Úgy értem, ha a homok egy részét felszámolnám, akkor tudnék táptalajt letenni és utána lefedni amazóniával, vagy az az idő amíg ez megtörténne, már veszélyes?
 
Le tudom cserélni a talajt menet közben? Úgy értem, ha a homok egy részét felszámolnám, akkor tudnék táptalajt letenni és utána lefedni amazóniával, vagy az az idő amíg ez megtörténne, már veszélyes?
Azért látok néhány problémát ezzel.
A táptalaj hogy tennéd be? valószínűleg összekoszolná az egész üveget és túltápozná a vizet.
Az aktív talajnak meg idő kell mire beáll, addig meg felborítaná kicsit a tápozásod. persze ez mennyiség függő.
És hát mindkettő eregeti az ammóniát az elején. itt is a mennyiségtől függhet mekkora gondot okoz.
Én aktív talajt utólag csak pár hétig előáztatva mertem betenni, ültetőedénnyel.
De ez csak az én elképzelésem a dologról, lehet hogy valaki tud jó módszert erre. :)
 
Táptalajt én sem mernék közben beletenni. Általános aktív talaj (Amazonia v2, Tropica stb.) ok és nyomkodd tele tápkapszulával mélyen.


Köszi

Ezt csináltam első körben, de a chaiom kihalt megint. Elvi szinten azon gondolkoztam, ez (táptalaj) segíthetne-e a köv körben. De a gyökérzete úgy se ér le odáig ennyi idő alatt, szóval nem hiszem, hogy ezen múlt.
 
Régen volt kémia :)

Nh4, no2, cu 0 pipa
Sio2 0,2 pipa
Kh5 gh8. Ahhoz képest hogy szemre szórom naponta a kh/gh+t nem is rossz
Fe 0,1 Mg 6 mondjuk oke. Minimalisan lehetne emelni a tapot mondjuk 4ml-re, megnezem mi tortenik.
Po4 0, no3 5
 
Lámpával volt egy móka, mert elkezdett zúgni 50% ès 100% között. Nem volt idegem foglalkozni vele szóval megnéztem, mi történik 100%-on, + levittem 8cm magassàgra. Hát több volt benne a buborék, mint egy jobb minőségű jaccuzziban.

Màr épp másztam volna fel szétszedni a vezérlést, amikor magától abbahagyta. (Örök rejtély miért kezdte, és miért hagyta abba). A magasság maradt, a világítàst visszavettem 70%ra. Szépen színesedik aminek kell, azt hiszem. Várok még kicsit, aztán megnézem rgb optikai tuning mit jelentene. Ez így kb. 75 vs 110lm próba volt, van különbség köztük.
 
Back
Oldal tetejére