• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Deep Voices (vasfa, frodo, 90p)

Igazán Írhatnál többet is erről az elektronikai vezérlés projektről, hátha tanulunk valamit. A többség leragadt a tc420 - s2pro vezérlőknél, mert azt viszonylag egyszerűen meg lehet csinálni.
Ez teljesen egyszerű, segítek neked.
Kell egy elbaszott jelzőlámpa kicsiben, nagyon sok kábel, kicsivel kevesebb szigszalag, forrasztópáka, egy számítógép mellé téve és voilà!
Bármikor fordulj hozzám ilyen kérdésekben bizalommal!
 
fellövöd az űrbe?
vagy programozva fognak úszni a halak ;)
A második nem is rossz ötlet :D sokkal könnyebb lenne versenyfotókat lőni :p

Igazán Írhatnál többet is erről az elektronikai vezérlés projektről, hátha tanulunk valamit. A többség leragadt a tc420 - s2pro vezérlőknél, mert azt viszonylag egyszerűen meg lehet csinálni.
Nincs baj az egyszerűséggel, sőt amit most csinálok az kicsit már overshoot, de én szeretek ilyenekkel bütykölni és tök sokat tanulok közben :)
Este majd összedobok egy részletesebb leírást is, hogy mit csinálok pontosan.

Inkább C-nek nézem... de homályos, pont mint a C tudásom már :D Jó kis dolog ez az arduino, ha több időm lenne azért én is elővenném.
Arduino IDE és C++ :)

Ez teljesen egyszerű, segítek neked.
Kell egy elbaszott jelzőlámpa kicsiben, nagyon sok kábel, kicsivel kevesebb szigszalag, forrasztópáka, egy számítógép mellé téve és voilà!
Bármikor fordulj hozzám ilyen kérdésekben bizalommal!
Megfogtad a lényeget :D
 
Először is a disclaimer: don't try this at home :D

4 dolog lesz automatizálva, ha minden elkészül:
- világítás
- táp adagolás
- co2
- elpárolgott víz utántöltés

A fő feladatot egy Arduino Leonardo látja el, amihez csatlakoztattam pár extra modult, amik szükségesek ehhez:
- DS3231+AT24C32 RTCM: ez egy valós idejű óra modul, hogy tudjuk hány óra még akkor is ha kikapcsol a táp, plusz van rajta egy eeprom, amit a config eltároláshoz hazsnálok (beállított be/ki kapcsolási idők, táp adagok stb.)
- TM1637: ez egy egyszerűen vezérelhető 4 szegmenses kijelző, amit a beállítások kijelzésére használok
- gombok (az "elbaszott jelzőlámpa") és kapcsolók: értelem szerűen ezekkel tudom a beállításokat változtatni, plusz fixen be vagy kikapcsolni a lámpát pl.
A kód c++-ban íródott és a modulokhoz külső lib-eket használok.

A lámpa:
ILEDO alu profil, benne kb. 7 m hideg fehér V-TAC ledszalag, a profilhoz tartozó függesztő, a fehér íves cucc pedig egy kicsit megberhelt ikea mulig ruhaállvány.
IMG_20211108_215139.jpg IMG_20211108_215048.jpg IMG_20211108_215112.jpg
A ledeket két vezetékkel is betápláltam mert full fényerőn 1-et használva kicsit melegedett, vastagabb vezetéket meg nem kaptam/akartam használni.
A táp és a led közé bekerült egy ilyen mosfet modul (aliról rendeltem), amit az arduino pwm pin-jéről hajtok meg:
-Power-Dual-MOSFET-Switch-Module-Connections-Small.png
Elvileg 1 db ilyen modul elbír 400W-ot, de én inkább kettőt párhuzamosan kötve használok, hogy tuti ne melegedjen és tovább is bírja.
A kódban adott a be-, kikapcsolási és halványulási idő, valamint a max fényerő limit (ezeket lehet a gombokkal beállítani), amikor eljött a bekapcsolás ideje, elkezd szépen felrampelni a kitöltési tényező a max limitre a halványulási idő alatt, majd kikapcsolás előtt ugyanennyivel szépen sötétedni kezd.

A táp adagoló (+ víz utántöltés):
Rendeltem aliról 4db 12V-os dózis pumpát, amit belefaragtam egy úszószemüveg tokba, illetve csináltam hozzá egy rém egyszerű tranzisztoros kapcsolást, amit az arduino sima digitális lábairól hajtok meg (lényegében amikor a tranzisztor áramot kap az arduino-tól, rányitja a 12V-ot a motorra, ennyi...). Raktam be gombokat is, hogy manuálisan is tudjam működtetni, ha kell.
Kimértem, hogy egységnyi idő alatt mennyit pumpál a motor (ez nálam ~1ml/s), így szimplán kódból, a beállított mennyiségnek megfelelő ideig kapcsolom be a motort. Ez a megoldás már évek óta működik a másik akva alatt, úgyhogy elég megbízható.
Az elpárolgott víz utántöltés is ugyanígy megy, kimértem átlagban mennyi párolog el egy nap alatt és azt szépen visszatöltöm az egyik pumpával (RO vízzel). Korábban nagyon szerettem volna valahogy szenzorral mérni ezt, de nem találtam olyan megoldást, ami egyszerre robosztus és esztétikus.
1603474971374.jpg IMG_20211108_215252.jpg

CO2:
Ebből még semmi nincs kész, de az a terv, hogy a palackra kötött mágnesszelepet egy optocsatolt relé modullal kapcsolom be vagy ki szintén időzítve egy digitális lábról.
Ez nem tudna egyelőre többet mint egy sima időkapcsolós konnektor, de így legalább a fényhez képest fixen tudnám ki be kapcsolni és elég csak a fényt időzíteni.

Szóval összességében egyelőre minden open-loop, időzítés alapú. Lehetne szofisztikálni akár a co2-t ph szenzorral, vagy bővíteni víz hőmérséklet vezérléssel stb. de ezekre egyelőre nincs szükségem.

Asszem a lényegi pontokat leírtam, de ha valami kimaradt, szóljatok.
 
A lámpa:
ILEDO alu profil, benne kb. 7 m hideg fehér V-TAC ledszalag
Régebbén én is láttam az anrón ezt a formatervezést, nekem is azonnal beindította a fantáziámat. Csak azért nem csináltam egy hasonló testet, mert neccesnek ítéltem meg a belerakható szalag mennyiségét. (90p akváriumhoz úgy számoltam, hogy max 80x25 cm-es méretben mutatna - és érvényesülne - jól, azaz kb. 2 m kerülettel. A profil 38 mm belső szélességű, így 3 sor ledszalag férne bele, vagyis összesen ~6 méter. Ez visszadimmelve max 12.000 lm, ami ~65 lm/liter.)
De most sikerült felkeltened a kíváncsiságomat, hogy te vajon hogyan számoltál. Mekkora egyáltalán az akvárium? A fotók alapján szintén 90p-nek néztem, de mivel írtad, hogy 7 méter szalag, feltételezem hogy inkább 120 cm-es, a lámpa meg 90 cm körüli... Valóban 3 sor szalag fért bele a profilba? Kérlek írj picit részletesebben a lámpáról!
Amúgy meg örülök, hogy ismét láthatok egy ilyen alapos és - az előző munkáidhoz hasonlóan - igényes tervezést, és nem csak a lámpára gondolok.. ;) 👍
 
Mekkora egyáltalán az akvárium?
90p
Valóban 3 sor szalag fért bele a profilba?
4, bár nem a legoptimálisabban. A két szélső sor nem 100%-ban fekszik síkon de én bízom abban, hogy a hő hosszú távon sem károsítja. Nekem a külső méret kb. 72x24cm.

1636485975350.pngIMG_20211109_074224.jpg

Amúgy meg örülök, hogy ismét láthatok egy ilyen alapos és - az előző munkáidhoz hasonlóan - igényes tervezést, és nem csak a lámpára gondolok.. ;) 👍
Köszönöm szépen! 😊
 
90p

4, bár nem a legoptimálisabban. A két szélső sor nem 100%-ban fekszik síkon de én bízom abban, hogy a hő hosszú távon sem károsítja. Nekem a külső méret kb. 72x24cm.

View attachment 158016View attachment 158017


Köszönöm szépen! 😊
Szerintm azzal a két külső sorral csinálni kellene valamit. Nem bíznék benne, hogy le tudja adni így is a hőt. Persze az is egy megoldás lehet, hogy jól alá dimmeled, de akkor meg minek a 4 sor? Elég lenne a 3 sor is.
Persze, ha már rá van ragasztva...
 
Back
Oldal tetejére