• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Yaku Yana - 300l Amazonas

cssanyi

Kertész tanonc
Sziasztok!
Mielőtt bemutatnám a 300l-es akváriumom átalakítását, mondok pár szót magamról.
18 éves vagyok, és már 10 éves korom óta állandóan volt akváriumom. Az elején elég kaotikus állapotok uralkodtak a 30-es akváriumomban. 2008-ban lett egy 60l-es akváriumom, amiben már nem is volt olyan sok hal, növény meg egyáltalán nem. Az elkövetkezendő 3 évben rengeteget olvastam az akvarisztikáról. Ekkortájt kezdett elterjedni itthon az akvakertészet, ami persze megfogott, ugyanúgy mint a tengeri akvarisztika. 2011-ben arra az elhatározásra jutottam, hogy beindítok egy 300l-es akváriumot. Ez meg is történt, ám nem olyan lett, mint amilyennek szántam. Épp ezért, 3 év után úgy döntöttem, átalakítom, egy kicsit felturbózom, hogy szebb legyen, és nekem is jobban tetsszen.

Képfeltöltés.hu - korlátlan ingyen tárhely képeidnek, regisztráció nélkül

A jelenlegi állapot szerint van benne egy vitorláshal (Pterodyllum scalare) (2007-től van nálam), néhány vörös neonhal (Paracheriodon axelrodi), 4 foltos páncélosharca (Corydoras paleatus), algaevő harcsa (Ancistrus). A kép korábban készült, 2012-ben, ekkor volt még más növény is, most már csak Valisneria van. A szűrő Eheim Powerheades, mely 1200l/h-s teljesítménnyel bír. A szűrőtartály 0,7l, ami nevetségesen kevés. A világítás sem jobb, T8-as 2x36W, azaz 72W az egész akváriumra. Nos, ezen a helyzeten akarok javítani.

A szűrő egy 45l-es alsópolcos szűrő lenne, melyhez meg kell fúrni az akváriumot. Eleinte maradna a powerhead, mint pumpa, de majd lecserélésre fog kerülni a jobb telejsítmény miatt.
A világítás abból állna, hogy kicserélem a tetőben a foglalatokat 2xT5-ösre, így majd 108W lesz, melyet majd reflektor fog növelni. Ha esetleg ez nem jönne össze, akkor egy Odyssea DUAL 2x54W-os világítás lenne.
A CO2-rendszer egy citromsavas-szódabikarbónás rendszer lesz. Aki ismeri, az tudja, hogy miről beszélek, aki nem, annak úgy is bemutatom

Ezek után egy nagyszabású layout-átépítés, új növények, tereptárgyak, majd pedig faunagazdagítás. A kimerült táptalajt majd tápgolyócskákkal frissítem, a folyékony tápozás Easy Life Profito és Easy Life Ferro lesz, ugyanis nem nagyigényű növények lesznek, amik amúgy is inkább a talajból szívják a nyomelemeket.

Hát ez lenne, hamarosan jön a CO2-rendszer, és a szűrő no meg a világítás is folyamatban van. Szóval hamarosan újra jelentkezem!
 
Ha a világítás még nincs nagyon előrehaladott állapotban, akkor gyorsan csapj hozzá még egy harmadik csövet is, mert ennyi fény még low-techen belül is kevés lesz!
 
Köszi az ötletet! Reflektor nem lenne elég, mert sanszos, h gyári világítás lesz, ahol nincs 3 fénycsöves, de még nézelődök olcsó diy világítások után
 
A reflektor önmagában kevés, mindenképp kéne legalább egy 3. fénycső is, de ha gyáriban gondolkodsz, akkor nyugodtan vehetsz 4 fénycsöveset is, hiszen 4*54W világítással is "csak" 0,72 w/l-nél leszel, ami fölső határa a low-technek, és alsó határa a high-tech fénymennyiségnek. Világítani világíthatsz kevesebbet is időben, vagy magasabbról, így attól sosem kell félni, hogy túl sok lesz a fény. Viszont meglesz a lehetőséged (jó szűrés esetén!), hogy egy CO2 palackot mellécsapva szintet ugorj a nagyok közé! (y)
 
Köszi, mindenképp átgondolom, a gyárival az az egyetlen bajom, h 40k felett van :/ no de majd meglátom
 
a gyárival az az egyetlen bajom, h 40k felett van :/
Hát igen, de cserébe nem kell barkácsolnod, érintésvédelmileg rendben van, van rá 2-3-4 év garancia, és nem utolsó sorban szép, igényes. Ha hasonló színvonalon akarsz barkácsolni magadnak, akkor az is kb ugyanennyibe fog kerülni, és se gari, se semmi rá, ha meg ócón akarod összehozni, akkor valószínűleg pár hónap után a fejedet fogod csak fogni, hogy a gyönyörű növényes akvárium felett hogy lehet egy ennyire ronda, igénytelen lámpa, ami elrontja az egész összképet...
 
Sziasztok!
Csütörtökön megjött a CO2-rendszer. Ahogy mondtam már korábban, ez egy citromsavas-szódabikarbónás rendszer, mely az élesztősnél komolyabb, és szerkezete hasonlít a nagynyomású palackokhoz. Különbsége abban rejlik, hogy a helyszínen termelődik a CO2 a citromsav és a szódabikarbóna reakciójából.

A működését itt lehet elolvasni, megjegyzés: Tőle (azaz Killer81-től) rendeltem a szettet. Bár kisebb akváriumokhoz ajánlja, kísérletezgetek az anyagokkal majd, hogy ne kelljen majd 3 naponta pótolni.
CO2 low profile... pro kit | Magyar Akvakertész Fórum

Mindenképp ötletes találmánynak tartom, és nem utolsó sorban hasznosnak. Aki nem tudja megengedni magának a palackosat, de az élesztős módszer túl gagyi, annak ajánlani tudom.

A szűrőakvárium már kész, már csak el kell mennem érte, meg megvenni a csövek, szűrőanyagot, meg ehhez hasonlókat. Mégsem lesz fúrva, hanem egy DIY túlfolyó (overflow) lesz beállítva, így olcsóbb és kényelemesebb is lesz.

Hamarosan újra írok!
 
Sziasztok!
Hát, rég írtam. Az akvárium fejlesztése egy kicsit csúszott nem várt kiadások miatt, de most elérkezettnek láttam az időt, hogy folytassam. Most úgy állok, hogy az öreg vitorlásom most már az örök vadászmezőkön jár. A technika hasonló állapotban. Hamarosan megrendelek néhány szükséges cuccot, mint világítás, talaj, táp. A világítás egy ideig Odyssea DUAL 2X54W lesz refivel, majd ez is pótlásra kerül, veszek hozzá még egyet később. A táp Easy Life ProFito és Carbo lenne, ami mellett működne a szódás-citromos CO2. A héten megyek fát és követ venni, meg pár apróságot. Szóval remélem, a hétvégén fel tudok rakni pár layout tervet.
 
Szia! Szerintem hagyd el a citromsavas CO2-őt. Ekkora akváriumba már nagynyomású rendszer kell, ha nincs rá keret akkor sincs baj. Válassz olyan növényeket amelyek vígan el vannak CO2 nélkül is, rengeteg ilyen van. Hidd el a citromsavas rendszer sokkal több bosszúságot okoz mint amennyi örömet. Én 50 liter felett már nem használnám nem beszélve arról, hogyha ekkora akváriumot el akarsz látni gázzal, akkor kb hetente csinálhatod újra a töltetet, tehát még a fenntartási költsége is nagy.
 
Köszi!
Hát mivel amazonasi lesz, meg igyekszem biotópra csinálni, így nem lesz olyan sok igényes növény. De Easy Carbo lesz! Aztán ahogy alakul. Tényleg igyekszek viszonylag igényteleneket választani, mondjuk, ez nem nehéz, ha biotóp lesz.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Mivel többen érdeklődni kezdtek az aksim iránt, így úgy gondoltam, hogy leírok mindent, hogyan is képzeltem én el ezt az átépítést. Ez nekem is hasznos, mert legalább minden egy helyen lesz: a terv és a tanácsok.

Nos, először is, mivel egy "használt" akváriumról legyen szó, így a lehetőségeim egy kicsit korlátozottak (szerintem). A halak egy ideiglenes kis akváriumba kerülnének, a Valisneriáim pedig keresik új gazdájukat! Vagy kuka..:( A régi világítás árverésre. A talaj Sera táptalaj és bazalt keveréke. Ezt átmosom és felfrissítem.

Milyen élőlények kerülnek bele?
- 20 25 vörös neonhal
- kakadu sügérek
Ezzel kapcsolatban még nem döntöttem el, hogy a hímemhez hány nőstény dukáljon. Volt pár rossz tapasztalatom, így nem akarom újra végig nézni, ahogy a két tyúk táncol a teljesen passzív hím körül. Mondjuk ezzel nincs gond, csak hát a csajok egymást is bántották. Szóval, hány nőstény legyen, HA lesz ramirezim (ebből is hányat?), vagy ha nem lesz?
- harcsát nem nagyon akarok. Otón gondolkodtam, de azt mondják, h nagyon érzékeny.
- esetleg 4-6 db narancs mexikói rák
Nem sok, de nem voltam annak sosem a híve, hogy tömjük tele az akváriumot 8 állatfajjal. Inkább kevés állatfaj, akik kényelmesen elvannak.
Növények. Mivel a technikai paraméterek és egyéb fontos dolgok (talaj, tápozás) tőlük függnek, így ők az egyik legmeghatározóbb lakói a kis akváriumomnak. Igyekszek biotóp növényeket választani, mert tetszenek és kevésbé igényesek. Kivétel lesz az Anubias, de hát ő majdnem minden trópusi aksiba kell :D
Sagittaria subulata
Staurogyne repens
Anubias barteri var. nana
Anubias barteri var. agnustifolia
Echinodorus bleheri
Bacopa carolinana
Alternanthera reinickii
Hygrophilia agnustifolia
Heteranthera zosterifolia
Valamilyen moha a fákra (karácsony vagy jávai, ha azt lehet)
Ők lennének azok.

Technika
-úgy tűnik, h sikerül beszereznem egy 4x54W-os használt világítást.
- a szűrés alsó polcos, 5 l siporaxszal, 1 l lávakővel meg szivaccsal. A motor egy Eheim 1200l/h powerhead, melyet a későbbikben lecserélek
- CO2..khmm..igen..tudom, h kell..de egy darabig csak Easy Carbo lesz. Tudom, hogy nem olyan jó, sajnos. De jobb, mint a semmi. Sokan használják, ahogy észre vettem. Szóval rossz nem lehet. 6-8 ml/nap adagolásban gondoltam.

Software
- az aktív talaj fontosságáról már olvashattam tőletek, de úgy tűnik, ezt mellőzöm most
bazalt + manado keverékéből álló talajt csinálnék, melyet tápgolyócskákkal tunkolnék fel. Gondolom, sokan csóválják a fejüket. Én is csóválnám, de mivel nem olyan igényesek a zöldek, így úgy vélem, hogy most helyettesíthetem így a táptalajt. Hát nem egy Tropica talaj, az is biztos :)
ami a savanyítást illeti, maradok a ph minusos cuccoknál lágy vízzel
a bacik, gondolom, a másik dolog, amiért fontos, mert az aktív talaj jó kis helyet ad a baciknak, vagy akár van is benne. Ha nagyon szükséges, akkor inkább veszek ADA talajbacikat, mint kétszer annyiért még aktív talajt.
Miért jó még egyébként az aktív talaj?
Tápozni Easy Life ProFito-val tápoznék 6-8 ml/nap adagolásban. De lehet, h más EL termékekkel ki akarom/kell egészíteni.

A betelepítés úgy nézne ki, hogy előre lágyítok 200-250 litert pár napig kis adagokban. Aktív szénnel és gyantával szűrném át a vizet. Pancsolós, de engem ez nem igazán zavar. Ezt utána az aksiba, miután layout és ültetés oké. Azután savanyítás ph csodaszerrel, ha szükséges. Majd bacik a vízbe (ha talajbacik is lesznek, azt értelemszerűen előtte). Utána 3-4 hétig hagyom a dolgot működni, és utána az állatok. Ha lesznek rákok, velük kezdem.
Így nézne ki. Ti mit gondoltok? Nagyon szörnyű?
 
Utoljára módosított:
Szerintem a világítás az elég lehet, a CO2 meg nem annyira fontos mint ahogy azt gondolod. Az főleg csúcsra járatott akváriumoknál kell, ahol rengeteg fény van. Az easy carbonak meg szerintem semmi köze a co2-höz. Szeretik a növények, meg jó algaírtó és ennyi. Hidd el nagyon sok szép akvárium van CO2 nélkül. A szűrésed nekem kevésnek tűnik, bár megmondom őszintén nem tudom mi az, hogy alsó polcos, de az 1200 l/h elég karcsú 300 literre. A talajon szerintem nem érdemes spórolni. Én az első növényesemet JBL táptalaj és bazaltzúzalék kombóval indítottam, aztán csak pislogtam, hogy miért nem akar a parvula gyepesedni. Sokan ott rontják el, h túl nagy fába vágják a fejszét. A szép növényes akvárium rohadt drága, és ez csak hatványozódik ha nagyot akarsz.
 
Az easy carbonak meg szerintem semmi köze a co2-höz. Szeretik a növények, meg jó algaírtó és ennyi. Hidd el nagyon sok szép akvárium van CO2 nélkül.
A szép növényes akvárium rohadt drága, és ez csak hatványozódik ha nagyot akarsz.

Tudom, h nem sok köze van hozzá, de mégis nyugodtabb vagyok, h van, amiből tudnak szénforrást nyerni.
Igen, elég drága... Ezért is remélem, nem haragszotok, ha szeptemberben még nem áll készen az akvárium..
A talajt meggondolom. Nem gondoltam, h ez fogja az egyik legnagyobb fejtörést okozni.
 
Én március óta gyűjtögetem a cuccokat, 112l-hez. Most már úgy áll a dolog, hogy szeptemberben megrendelem a növényeket és pár apróságot, így indulhat a dolog. Senki nem haragszik ezért, sőt! Azt tanácsolták a többiek, hogy inkább szedjek hozzá mindent össze, ami kell, mint hogy elkapkodjam az indítást! Úgyhogy kitartást! :)
 
Majd jövőre akkor indulok :) És ha manado helyett egy aktív aljzatot használnék bazalttal? A Bazalt főleg arra kéne, h megemelje a felette lévő egyéb talajt (manado vagy aktív..)?
 
Hmm..egyszer Viktor ezt írta a japán talajokról:
"De ha nem használod ki mert kevés fényt használsz, nincs CO2 stb akkor ezt sosem fogod látni."
Szóval biztos látható lesz a különbség, ha aktív talajt veszek? (a víz Ph-ján kívül)
 
Én csak a saját tapasztalatomat tudom veled megosztani. Nekem 1 W/l volt a világításom, EI szerint tápoztam, de voltak növények amelyek szenvedtek a bazaltban (pl: parvula). Nem tudom neked azt mondani, hogy ez így jó lesz, vagy ez így nem lesz jó. Vannak jól bevált technikák amelyekkel nehezebb mellé lőni.
 
Nem lehetne csak manado-val indítani? Az már jó lenne a növényeknek, csak a dombokat és lejtőket kell mellőzni.
 
Majd jövőre akkor indulok :) És ha manado helyett egy aktív aljzatot használnék bazalttal? A Bazalt főleg arra kéne, h megemelje a felette lévő egyéb talajt (manado vagy aktív..)?

Ha a bazaltot csak talajemelésre akarod használni, arra ok. Ebben az esetben harisnyába is összekötheted, jobban megtartja formáját alakját a többi talaj alatt, ha dombban gondolkozol.
De akkor a sorrend: bazalt, arra táptalaj, majd arra a rendes akváriumi talaj.
 
Back
Oldal tetejére